Gönderen Konu: FİŞEK DOLUM ÇALIŞMALARI  (Okunma sayısı 21054 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: FİŞEK DOLUM ÇALIŞMALARI
« Yanıtla #25 : 31 Temmuz 2017, 21:29:25 »
Yerli fişeklerde malesef barutta bir standart yok. Anlamadığım şey, ne hikmetse fazla barut az saçma hiç yapmıyorlar.  :(   Az barut fazla saçmayla iyi basınç elde ediyorlar ama boş,  hızı olmayan fişeğin basıncı ne yapalım. Şöyle senin gibi hızlı ve öfkeli fişek yapamıyorlar.   
Allah'a emanet ol.
Dolumda şuan malzemenin en pahalısı barut. Oyüzden nekadar kısarlarsa kârdır. Üretim yaparken de bar basıncından hızından bahsederler.. Tse standartı, CIP standartı, nato standartı vs bahaneler de hazırdır. Barutu azalt, tapayı genişlet, baskıyı sıkıştır cihazda aynı ölçüyü basıncı yakaladınmı ? Tamamdır. Otomatiklerde tıkır tıkır çalışsın. Avcı randıman almış almamış ne önemi var.  Mesele fişek satmak sonuçta..

Forumda 20 binden fazla avcı var. Üye olmadan takip edenleri saymıyorum bile.. Buradaki paylaşımlar sayesinde az çok bilinçleniyorlar. Facede sayfada ben de elimden geldiği kadar bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Gerisi ne olacak ? Karadüzen fişek alıp ne kullandığını bile bilmeyen okadar insan var ki memlekette.. Onlara fişek satsalar yeter zaten. Hasan abi bu fişek iyi gümlüyor al bundan dedi mi olay tamam :)
Daha fazla bilinçlenip kaliteyi ve standartı istemek ve diretmek lazım.. belki ozaman daha iyi bir şeyler olur. Tabi iyi bir şeyler ortaya çıkıp tutulduğunda onlar da illaki biyerden patlak veriyor. Ya malzemeden ya da fiyattan vs.. mevzu derin İlhan abi uzar gider..
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2017, 21:31:15 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Bülent DİRİL, İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 31 Temmuz 2017, 21:55:19 »
Dolumda şuan malzemenin en pahalısı barut. Oyüzden nekadar kısarlarsa kârdır. Üretim yaparken de bar basıncından hızından bahsederler.. Tse standartı, CIP standartı, nato standartı vs bahaneler de hazırdır. Barutu azalt, tapayı genişlet, baskıyı sıkıştır cihazda aynı ölçüyü basıncı yakaladınmı ? Tamamdır. Otomatiklerde tıkır tıkır çalışsın. Avcı randıman almış almamış ne önemi var.  Mesele fişek satmak sonuçta..

Forumda 20 binden fazla avcı var. Üye olmadan takip edenleri saymıyorum bile.. Buradaki paylaşımlar sayesinde az çok bilinçleniyorlar. Facede sayfada ben de elimden geldiği kadar bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Gerisi ne olacak ? Karadüzen fişek alıp ne kullandığını bile bilmeyen okadar insan var ki memlekette.. Onlara fişek satsalar yeter zaten. Hasan abi bu fişek iyi gümlüyor al bundan dedi mi olay tamam :)
Daha fazla bilinçlenip kaliteyi ve standartı istemek ve diretmek lazım.. belki ozaman daha iyi bir şeyler olur. Tabi iyi bir şeyler ortaya çıkıp tutulduğunda onlar da illaki biyerden patlak veriyor. Ya malzemeden ya da fiyattan vs.. mevzu derin İlhan abi uzar gider..

Aynen bu kuyunun dibi yok bulamayız, ama hiç olmassa asgari ölçüde barut üreticisinin belirtiği miktarların altına düşmeseler.
 İki haftada bir av bayiine gider muhabbet edip,  bir çaylarını içerim,   yeni gelen bir fişek gördüğümde mutlaka incelerim dikkatimi çekerse bir kutu alır, malzemesini tartarım.  36 gr dolusunu bozup aynı barutla 32 gram için doldururum.
Ne yapalım bu hale geldik.  Yine de yerlide - derecelerde Ata neo ile  zuber ve bps den güzel verim alıyorum.  Hava 10 dereceye doğru yükselince  havan tapu gibi patlıyorlar. Saçmanın nereye gittiği bile belli olmuyor.
Yerli fişek sanayi inşallah avcıları memnun edecek şekilde basınç ve hızlarını deneyerek ,olması gerektiği gibi; hava sıcaklıklarına göre yazlık ve kışlık dolumlarını yaparlar.
Allah'a emanet ol.     

1984 ORDU

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #27 : 31 Temmuz 2017, 22:09:09 »
@İbrahim TUTKUN Nobelsport firmasının AS barut için verdiği ölçüler bunlar. Kapsül bilgilerini de yazmışlar. Ns 688 ve cx2000 aynı ayarda kapsüller olduğundan ölçüler de aynı çıkmış.
28 gr saçmaya 1,35 demiş mesela.. 680 bar 28 gr için hayli fazla, tabi yıldız kapama ve kapama baskınına göre ya da düz kıvırmaya göre  bu sonuç değişebilir. Siz (aynı kapsül ile ) barutu 1,35 değilde 1,40 yaptığınızda bar basıncı düşer ve hız 400 ms nin üzerini görür. 1,50 yaptığınızda basınç bu defa pek düşmez ama hız tahmini 420 hatta 430 ları görebilir..
Bir de dikkat edin, 686 orta yanmalı kapsülde hız aynı kalmış ama basınç düşmüş.. Kapsül seçeneği basıncı etkiliyor.. :)

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı Mevlüt KÜÇÜK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 01 Ağustos 2017, 19:29:17 »
@Emrah AKDENİZ

Elimde yaf ın 32 gr içinden karışık saçma çıkan fişeklerinden var, içinden 1.35 barut çıktı. Bunları 28 gr a düşürsem üveyik için dengeli ve hızlı olur mu sizce? Stoeger m3000 peregrine dar çaplı namlu oyüzden soruyorum.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2017, 19:30:53 Gönderen: Mevlüt KÜÇÜK »

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #29 : 01 Ağustos 2017, 19:41:29 »
@Emrah AKDENİZ

Elimde yaf ın 32 gr içinden karışık saçma çıkan fişeklerinden var, içinden 1.35 barut çıktı. Bunları 28 gr a düşürsem üveyik için dengeli ve hızlı olur mu sizce? Stoeger m3000 peregrine dar çaplı namlu oyüzden soruyorum.
Hem 30 gr hem de 28 gr iki farklı seçenek deneyin, hangisi iyi olursa onu kullanın bence..
32 gr fişeğe normalde 1,55 - 1,60 civarı Aquila barut koyması lazım  ??? Eğer yeşil yuvarlak drago barut varsa direk 28 gr yapıp kullanın..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mevlüt KÜÇÜK

Çevrimdışı Mevlüt KÜÇÜK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 01 Ağustos 2017, 19:43:51 »
Hem 30 gr hem de 28 gr iki farklı seçenek deneyin, hangisi iyi olursa onu kullanın bence..
32 gr fişeğe normalde 1,55 - 1,60 civarı Aquila barut koyması lazım  ??? Eğer yeşil yuvarlak drago barut varsa direk 28 gr yapıp kullanın..

Barutları az çok tanımaya başladım ama bunu bilmiyorum.

Çevrimdışı Mevlüt KÜÇÜK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 01 Ağustos 2017, 19:50:44 »
Bu arada 30 gr bior tapa vardı geçen yıldan. Onda da 1.35 Aquila (kırmızı) barut çıktı. Kısmışlar barutu biraz.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #32 : 01 Ağustos 2017, 19:52:36 »
Barutları az çok tanımaya başladım ama bunu bilmiyorum.

Hee şu baklava dilimi meşhur barut :D Bunun cinsini bilmiyorum.. Eski 29 gr speedy kurşunlarda vardı bu. Bir de geçen sezon 36 gr bal rengi kovanlarından almıştım ondan da bu barut çıktı 1,60 gr.. Hatta aynı barut, winchester 36 gr keçe tapa fişekten de çıktı yine 1,60 gr ölçüsünde.. 32 gr fişeğe 1,35 gr koymuşlar demek  ??? siz bence 30 gr yapın. yanmamış barut kalmasın..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Mevlüt KÜÇÜK

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #33 : 01 Ağustos 2017, 20:12:20 »
Bu arada 30 gr bior tapa vardı geçen yıldan. Onda da 1.35 Aquila (kırmızı) barut çıktı. Kısmışlar barutu biraz.
Geçen sene 28 gr bior tapasında 1,70 gr vardı :D Bu yıl 30 gr bior tapaya 1,35 koymuşlarsa fabrika ayarlarına dönmüş demekki :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 02 Ağustos 2017, 02:14:08 »
@Tevfik GÜN Çok teşekkür ederim. tecna barutla 38 gr doldururken orta yanmalı kapsül kullanmanın artısı eksisi nedir ? Ben hep hızlı yanışlı kullanıyorum çünkü. Oyüzden merak ettim.

Tecna barutla orta yanışlı değilde 684 yavaş yanışlı kapsül kullanmanın birkaç faydası var basıncı artırmadan barut miktarını artırma imkanı verir özellikle tek kurşunda kurşunun aşırı basınçtan şeklini bozmadan hızınnın artırılmasını sağlıyor.

Eşit miktarda barut kullanılmış hızlı yanışlı kapsüllere göre biraz daha düzenli  dağılım veriyor

Homojen bir yanma sağlar,Hüseyin Üstün beyin deyimiyle fişek ilk patlama anında cin çarpmışa dönmüyor.

Yazdıklarım bilimsel  değil denemelerde gördüğüm sonuçlardır,tartışmaya açıktır.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 02 Ağustos 2017, 11:19:33 »
Hee şu baklava dilimi meşhur barut :D Bunun cinsini bilmiyorum.. Eski 29 gr speedy kurşunlarda vardı bu. Bir de geçen sezon 36 gr bal rengi kovanlarından almıştım ondan da bu barut çıktı 1,60 gr.. Hatta aynı barut, winchester 36 gr keçe tapa fişekten de çıktı yine 1,60 gr ölçüsünde.. 32 gr fişeğe 1,35 gr koymuşlar demek  ??? siz bence 30 gr yapın. yanmamış barut kalmasın..

Baklava dilimli sarı renk barut fiziksel olarak PSB1 barutuna çok benziyor, ancak yakından inceleyemediğim için bir şey söylemem çok zor. fişek anatomileri incelenmesi kısmında PSB1 içeren bir fişek incelemiştim ekte resimden bakabilirsiniz. renk ton farkı ışık sebebiyle farklı gözükebilir.

http://www.idiogomosi.com/pages/posts/psb1-556.php

« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2017, 11:32:30 Gönderen: Erdem VARDAR »
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 02 Ağustos 2017, 11:29:43 »
@Tevfik GÜN Çok teşekkür ederim. tecna barutla 38 gr doldururken orta yanmalı kapsül kullanmanın artısı eksisi nedir ? Ben hep hızlı yanışlı kullanıyorum çünkü. Oyüzden merak ettim.

Tecna barutla orta yanışlı değilde 684 yavaş yanışlı kapsül kullanmanın birkaç faydası var basıncı artırmadan barut miktarını artırma imkanı verir özellikle tek kurşunda kurşunun aşırı basınçtan şeklini bozmadan hızınnın artırılmasını sağlıyor.

Eşit miktarda barut kullanılmış hızlı yanışlı kapsüllere göre biraz daha düzenli  dağılım veriyor

Homojen bir yanma sağlar,Hüseyin Üstün beyin deyimiyle fişek ilk patlama anında cin çarpmışa dönmüyor.

Yazdıklarım bilimsel  değil denemelerde gördüğüm sonuçlardır,tartışmaya açıktır.

Tecna barut gibi ağır dolularda kullanılan fişeklerde genelde yavaş yanmalı kapsüllerin kullanılmasının sebepleri, fişeğin uzak mesafe kullanımı sebebiyle enerjisini uzun süre koruması, barutun yavaş ve kademeli yanmasını sağlamak ve enerjisi fazla olan bu tip barutlar da hızlı bir yanmayla ani basınç artışlarının da önüne geçmektir.

barut üreticileri bu tip barutlar için de orta ve hızlı yanmalı kapsül kullanımı önerebilirler ancak sadece soğuk ve nemli havlar için geçerlidir.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #37 : 02 Ağustos 2017, 11:40:24 »
@Tevfik GÜN  @Erdem VARDAR Bilgiler için ikinize de çok teşekkürler.
Gfs boş kovan kullandığım için onda 688 kapsül var, kapsülleri değiştirmeye gerek görmedim ve dediğiniz gibi soğuk+nemli havada kullanıyorum.

Baklava dilimi dediğim barut, psb değil bence. Psb barutun tanecik boyutu daha büyük ve renkleri daha canlı. Bizim bahsettiğimiz barut, daha küçük taneli, sarıya benzer ama (açık) haki yeşil renklerde..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Salih GÜLÜCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ey Türk titre ve kendine gel
« Yanıtla #38 : 15 Ekim 2017, 15:21:30 »
Bu tecna ve A0 -A1 tipi barutları nerden bulabiliriz?
Salih GÜLÜCÜ  1982 ANKARA
CZ550 hunter lux 308win
Browning A5 ultimate ducks,Ata venza
Canik TP9 SFx

Çevrimdışı Ahmet HOŞGÜN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 16 Ekim 2017, 10:31:07 »
bence bu barut jk6 denen barut olması lazım
  • frankı Otm.
  • Yıldız Alt Üst
Ahmet HOŞGÜN
1966-SİNOP/ANKARA

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 16 Ekim 2017, 13:59:11 »
Bu tecna ve A0 -A1 tipi barutları nerden bulabiliriz?

Salih Bey,

Tecna-N ara ara Bursa'da bulunan www.temin.com.tr envanterinde bulunuyor. Barut-fişek satışı internetten kaldırıldığı için telefon açıp sormanız, ellerinde varsa da gidip Bursa'dan almanız lazım.

A0-A1 ve benzeri barutların ise satıldığını hiç görmedim. Bunları (ben de dahil) kullandığını gördüğünüz kişiler, hazır fişekleri bozup, yeniden kendine göre dolduran kişilerdir.
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Salih GÜLÜCÜ

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 17 Ekim 2017, 14:10:53 »
İlhan Bey,CX1000 kapsülleri,nereden,nasıl temin ediyorsunuz.Piyasada yavaş ve orta yanmalı kapsül bulmak neredeyse imkansız.
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #42 : 17 Ekim 2017, 22:47:15 »
Osman Bey, orta yanışlı cx1000 kapsülleri 16 calibre tüfeğim için aldığım fişeklerden av da performansını beğenmediklerimi keserek temin ettim.
1984 ORDU

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 04 Nisan 2023, 17:25:05 »
Ustalarım merhaba. Konunun üzerinden epey zaman geçmiş ama bir şey danışmak istiyorum sizlere. Son 1 aydır hangi av bayisine sorsam barut yok diyor. Acaba sizlerde temin etmekte zorlanıyor musunuz ?
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #44 : 05 Nisan 2023, 17:28:26 »
Son 1 aydır hangi av bayisine sorsam barut yok diyor. Acaba sizlerde temin etmekte zorlanıyor musunuz ?

Son 1 aydır değil, son 2 yıldır bulmakta zorlanıyoruz.
Hatta bulamıyoruz.
Bugün aldığım duyumlara göre piyasaya D20 girmiş sanırım. Anteplilerde varmış.
Başka çeşitler gelir mi?
yaşayıp göreceğiz...
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #45 : 06 Nisan 2023, 22:17:54 »
D20 ihtiyaçları karşılar mı peki ? Bulunduktan sonra D20 kullanılır. Antepliler dediğiniz yer neresidir üstad ?
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2023, 22:19:42 Gönderen: Muhammet ACAR »
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #46 : 07 Nisan 2023, 17:59:11 »
D20 ihtiyaçları karşılar mı peki? 

O kadar derin bir konu ki...
kısacası; olmadığı yerde senelerce kullandık.
attık, vurduk, kaçırdık...
Face de fişek dolum sayfalarını takip et. paylaşımları göreceksin.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 07 Nisan 2023, 22:13:08 »
O kadar derin bir konu ki...
kısacası; olmadığı yerde senelerce kullandık.
attık, vurduk, kaçırdık...
Face de fişek dolum sayfalarını takip et. paylaşımları göreceksin.

Eyvallah sağol üstad, sosyal medya kullanmıyorum.
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 07 Nisan 2023, 23:34:31 »
 D20 gramaj olarak hem saçma hemde kurşun için tercih edilebilecek iyi bir barut.
30g saçma için 1.60g kullanırsanız güzel sonuçlar alabilirsiniz.Yakın bir arkadaşım kurşun da doldurum denemiş çok memnun kaldım demişti.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 08 Nisan 2023, 13:27:36 »
D20 gramaj olarak hem saçma hemde kurşun için tercih edilebilecek iyi bir barut.
30g saçma için 1.60g kullanırsanız güzel sonuçlar alabilirsiniz.Yakın bir arkadaşım kurşun da doldurum denemiş çok memnun kaldım demişti.

Teşekkürler abi, sağolasın.
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷