Gönderen Konu: Yurdumuzda bulunabilecek antika yivli tüfekler  (Okunma sayısı 7995 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yurdumuzda bulunabilecek antika yivli tüfekler
« : 03 Temmuz 2017, 09:29:22 »
türkiyenin neresine gidersem gideyim hemen müzeyi bulurum. eskinin alet edevat,  giyim,  araç gereçlerini resilerim. genelde bizde eskinin sanayi üretimi mallarıı alman, austurya , biraz da Fransız yapımı. doğu illerinde de biraz rus.  bir makalede kurtuluş savaşı sırasında Osmanlı ordusunda 12 farklı çapta tüfek bulunduğunu ve ikmalcilerin çok zorlandığını okudum. sonrasında internette bolt action tüfekler satanları görünce biraz araştırmaya başladım. bildiklerimi yazayım.

Fusil gras. M 80 1866- 1874  tek fişek atar.  Fransız Saint etien  ve austurya steyr üretimi. 11.mm başka çapları da var. Türkiyenin her yerinde bulunabilir, Fransız işgali yaşamış güney illerinde ihtimal olarak fazla olabilir.

Martini -Henry . tek fişek alan 1870 sonrası İngiliz tüfeği. halk arasında martini. Hekimoğlu türküsünde geçer. (aynalı martin de yaptırdım da nearinim)   drama türküsünde de geçer.( at maritini bre debreli hasan dağlar inlesin)  93 harbinde ruslara karşı kullanılmış.) (11.43 mm),  United Kingdom, 1,315 ft/s (401 m/s), 869 ft/s (265 m/s)

Colt model 1855. toplu tüfek.   çapına .56 caliber demişler. Amerikan ordusu 1855 lerde kullanmış. Bu da bir dönem Osmanlı devletine gelmiş ama askeri envantere girmiş mi bilmiyorum,  müzelerde bir iki tane gördüğümü hatırlıyorum ama diğerleri kadar yaygın olduğunu zannetmiyorum.

winchester M 1867.
2. abdülhamit zamanı amerikaya yaptırılmış .gazi osman paşanın yaralanıp, ruslara esir düştüğü Plevne savaşında  kullanılmıştır. çapı 45 mm imiş. tabanca mermisi gibi bir şey. yanlış hatırlamıyorsam dünyada ordularda kullanılan birden fazla fişek alıp arka arkaya atan ilk tüfekti. Ecnebi sitelerde Turkish Winchester de deniyor. Anadoluda bir kaç müzede gördümüğü hatırlıyorum.

En bilinenlerden alman karabiner 98 k. (gewehr 88) bu tüfek ve klonları türkiyenin her yerinde bulunabilir anladığım kadarıyla.çok farklı çaplarla üretilmiş.  7,62 ve 7,92x57  mm olanları var. kuzey ırak ve iranda da çok sayıda olduğunu okudum.  1887 9.5x60R mm, 1890 7.65x53mm, 1893 7.65x53mm, 1903  7.65x53mm, 7.92, 98 mm

Bizdeki versiyonu 1903 mauserin klonu. (Kırıkkale 38) ecnebi sitelerinde Turkish mauser 8x57  mm diye de geçiyor. 1938'e dek  8x57 mm çapında üretilirken '38'de 7.62 mm'ye geçilmiştir (bizdeki adı  t 1938 ) (ecnebi adı  7.9 mm Turkish mauser)  http://www.turkmauser.com/

İngiliz Lee enfield . halk arasında İngiliz kulaklısı denen silah.(303 British mermi atıyor 7.7 x 56 mm R )  bu tüfek de türkiyenin her yerinde bulunabilir diye düşünüyorum. belki Çanakkale ve çevresinde  köylerden biraz daha fazla çıkabilir.

mosin nagant , doğu illerinden erzurumundan ve karadenizden falan satanlar gördüm internette. halk arasında rus beşlisi denen silah. (7.62x54r ) Rus ermeni işgali yaşanmış yerlerde  daha fazla bulunabilir diye tahmin ediyorum.

austurya yapımı steyr M95 ( halk arasında yunan filintası dedikleri sanırım. 8x56 mm HUNN , 205 grain,  7,92x57 olanı da varmış.)  bunu da ege ve Marmara bölgesinde satanlara rastladım , ihtimal olarak yunan işgali görmüş yerlerde biraz daha fazla bulunabilir.
Steyr 1903 Yunan Filintası 6.5x54mm ,8,56 r , kısa namnulu tüfekler süvariler için üretiliyormuş.

French Berthier Mdl 1916 Cal 8mm Lebel ,
 bir dönem savaş ganimeti olarak biraz ele geçirilmiş , dışarıdan satın alınmış . sonra bir dönem ormancılara verilmiş.

bu konuda bilgisi olan ve ekleme yapan olursa sevinirim.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2017, 10:06:24 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Yakup ÇEVİK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Yurdumuzda bulunabilecek antika yivli tüfekler
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2017, 11:43:23 »
Facebook daki gruplarda çok komik rakamlara satılanlar oluyor
  • Ata cy
1986 - İzmir Karşıyaka
Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz;
Çünkü bu yol kutludur, gider Tanrı Dağına.

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 03 Temmuz 2017, 11:51:29 »
o grupları takip ederim ucuz denk gelmedi.  tek fişek alan fusil graslar falan biraz ucuz.
horozlu çifteye antika diye 20.000 isteyenler daha fazla. sultan abdülhamite özel yapımsa belki eder demekten dilimde tüy bitti..
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2017, 12:02:10 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2017, 15:53:28 »
güzel görüntüler. paylaşım için teşekkürler
1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2017, 16:51:54 »
zaman zaman hurdacılar eskiciler  köylerden kocası ölmüş dul kadınlardan falan bulup elinden alıyorlar   antikacılara satıyor. onlardan da kolleksiyonerlerin eline düşüyor. tarladaki domatın kilosunun 75 kuruş olup da markette 7.5 liraya uçması gibi Fiyatları uçuyor .

bu tüfeklere 8000-9000 isteyen uyanıklar  var. tek fişek alan fusil gras ve martini 300-400 e satılıyor yani. fazla para vermemek lazım . en kralı alman kar 98 o bile 3000 tl den fazla etmez. 1950 öncesi paslanmaz çelik pek yok. içerden pas tutmuş olabilir anlaşılmaz. atmak da tehlikeli.   Gene de ilerde bir adet alman mauser kar 98 edinmek isterim.
uyanık olmak lazım. olmadık yerden çıkabilir.  ziyan olmasın,,,,,,, nimet  ;)

burada 9 tüfek paylaştım ama 5-6 tane daha olduğunu duydum. bilgisi olan varsa ekleme yapabilir..
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2017, 11:34:26 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN