Gönderen Konu: İYİ YADA KALİTELİ PATTERN (GRUPMAN) SİZİN İÇİN NE DEMEKTİR?  (Okunma sayısı 4939 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Kıymetli Dostlar,
Mail, telefon yada site üzerinden gelen tüfek, şok ve fişekler ile ilgili soruların çoğunda neredeyse herkesin İyi yada Kaliteli pattern anlayışının subjektif olduğunu gördüm.
Sizin için bu kavramlar ne ifade ediyor tartışmak isterim..Lütfen şahsi fikirleri belirtelim.
Saygılarımla
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Recep ERTUNÇ

• AvlakForum Üye
  • *
Bence iyi bir grupman 76 cm lik daireye 13 cm boşluk olmayacak şekilde toplanan en çok saçma demek bide edindiğim izlenimlerden saçmaların arası çok açık olmayacak ikili yada üçlü şekilde olursa eğer hayvana tutarsa daha öldürücü oluyor
  • Franchi affinty
  • Üzümlü saka
  • Pointer
Recep ERTUNÇ
1984 KONYA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Tuncay bey bana göre en iyi patern yakın mesafede geniş ve homojen olupta 35 40 metrelerde askerlerindeki zahiyatı az olup rahatlıkla iş görecek olanı. Ama bunu denkgetirmek biraz zor tabi😆
1983 Akhisar

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
( Her avcı ve atıcı için farklılık olması normal. Dünya standardı belli 36.6 metrede sok değerlerine göre değişiyor.) Benim için 1. Patchiness vermesin. 2. Full  şokta ℅ 75 isterim 3. 20inç te 122 saçma 30inç te 85 saçma ℅75 elde ediyoruz homejen bir dağılımı av kaçması imkansız merkez saçma biraz fazla çıkıyor uzak atış başarı cansız avı eve geçirme kesin. 4. Merkezi yoğun olmasını istemem bunu bazı firmalar yapmaya çalıştı grupman yüzde si ve patchiness artı penetrasyon artı, ölü av elde etmek artı 5. Bu konu güzel bir konu
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  Tuncay Hocam iyi bir grupman 36 metrede %70 -%75 iyi desen vermek olarak tanımlayabiliriz. Bu oran hemen her avı keyifle yaptırır. Ancak bazen yılgin uveyik tahtali veyahut açık arazide yoz bir Kınalı 50 metreye kadar atış gerektirebilir. O zaman daha sıkı grupman yapan bir tüfek şok kombinasyonu gerekli olabilir. Tüm bunların haricinde avı namlu ucunda izlemek ve uzak atış yapmak ta bir tercih meselesi olup ihtiyaca göre bir envanter gerektirebilir.Tufeklerin ruhları olduğu gibi aticilarinda farklı mizaclari olabilir..
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2017, 17:09:38 Gönderen: Hakan UYAR »
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Ali AKIL, Gökmen TAŞAR, Emrah AKDENİZ, Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Tuncay hocam güzel bir konu açmışsınız  ^-^
Saçmaların yoğun şekilde hedefi sarması hepimiz için önemli. Benim aradığım şey, yoğunlukla birlikte, saçmanın dengeli ve eşit dağılmış olması.
Mesela şu grupman, mükemmel olmasa da bu bahsettiğim kriteri biraz karşılıyor..

Testler için ölçü olarak 36 metreyi kabul ediyoruz. Buna rağmen, avda daha yakın mesafelerden atış yapmak durumunda kaldığımız da oluyor. Bu defa da toplu bir grupman, başarısız sonuçlara sebep oluyor. Örneğin, 36 metreden bu sonucu veren kombinasyonla, 25 metreden avı vurabilmem çok daha zor olur.

Diğer taraftan, 35-40 metrede havada uçan kuşu, 76 cm daire içine alabileceğini kim garanti edebilir ? Bir de işin ''shot string'' boyutu var ondan bahsetmiyorum bile :)
Ayrıca, asıl öldürücü saçmaların 20 ınch içinde olduğunu düşünüyorum. Açıkçası, 20 ınch ile 30 ınch arasında kalan saçmalara bile tesir açısından pek güvenemiyorum. Bunu da düşününce avı havada ölümcül saçmaların içine sokabilmek gerçekten zor iş.
Oyüzden, mesafesine göre düzgün ve eşit dağılım yapabilecek ve ''avı havada yakalayacak'' bir kombinasyonu sağlayabilmek gerçekten önemli.
''Kötü at yoktur, kötü binici vardır'' derler. Elimizdeki tüfeğin, şokun ve fişeğin hangi mesafelerde neler yapabileceğine vakıf olmak lazım  :)
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2017, 19:04:12 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Ali AKIL, Halit YILDIRIM, Yaşar KÖKÇEN, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
Yaklaşık 14-15 yıldır avlanıyorum.elimden yerli yabancı birsürü tüfek geçti.30 yaşından sonra anladım ki marifet tüfeği atanda.bana göre iyi pattern nedire gelecek olursak ben genelde şokları resimdeki gibi deniyorum

pic upload
Ali TATAR
1985 Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Atagan YILDIZ, Ekrem USTA

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
Benim için  iyi bir grupman; yeterli hız, hacim ve ağırlığa sahip saçmaların (avlanılana uygun) ,  yakın veya  uzak mesafede içinden av geçemeyecek sıklıkta homojen olarak dağılımı demektir. 
1984 ORDU

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ülkemizde genel kanı av  tüfeklerinin toplu atmasının iyi grupman olarak lanse edilip ,videolar çekilerek avcı camiasına anlatılmasıdır.
Bende bir kaç resim paylaşım konuyu görsellerle anlatmaya çalışayım.

imageupload

1- Tuncay KAHRAMAN dostumun  istediği gibi bir kaliteli pattern.😁😁😁😁
Sıfır patchiness ,yoğun ,eşit dağılmış saçma  ve yüksek grupman yüzdesi.

Sonuç MÜKEMMEL.

2- Daha iri saçmayla yapılmış bol patchines aralığına sahip ,düşük grupman yüzdesi olan ve Tuncay KAHRAMAN dostuma hiç hitap etmeyen ancak MÜKEMMEL puan almış bir başka test.

upload pictures

3-  Bu son resimde patchiness alanı 1 tane olan grupman yüzdesi 3 no şok için  %63 verilmiş yoğun sayılabilecek bir atış.Ancak VASAT performansı geçememiş.
Yani toplu atmanın iyi grupman olmadığının ispatı.

Benim için iyi grupman, grupman yüzdesine bakmaksızın saçmaların 30 inç te her bölgeye eşit şekide dağılabilmesidir.

Genel olarak bu tarz denemelerimde 20 inç e isabet her zaman yoğun olurken 20 inc dışı isabet daha az olmakta.Bu da homojen bir dağılımı engellemekte.
  20 inc e bu kadar yoğun isabet uzak avlar için bir avantaj olsada ,yakın avlar içinde dezevantajlı olmaktadır.

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2017, 02:52:18 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Ali TATAR, Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Kemal KAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SETTER
Suat Bey'e katılıyorum... Genel anlamda daha toplu yani daha küçük bir dairenin oluştuğu gurupman iyidir diye bir algı var... Grupman çıktığı namlunun choke özelliğine uygun olmalıdır...Choke değeri yükseldikçe mantıksal olarak saçmalar daha geniş bir alana yayılması lazım...
Saçmaların yayıldığı alan büyüklüğünden çok hedefte oluşturduğu desen önemlidir...Saçmaların dağıldığı noktalar deseni oluşturur...Düzensiz bir dağılım dağınık bir saçma desenine sebep olacaktır...
Hemen hemen herkes 3-2-1 no choke ile bu uygulamaları yaparken, çulluk avından başka bir ava nadiren giden biri olarak, tüfek ve fişek denemelerimi 5-4 no choke ve 10-15 metre mesafeden  yapar, daha geniş bir daire ve düzenli bir desen elde etmeye çalışırım...
  • Akus Estate SxS
  • Akus Hunter Deluxe O/U
  • Beretta A400 Xplor Unico Semi Auto
  • Fabarm Imperator Pump Action
  • Sarsılmaz Sar 9 (9x19mm)
  • English Setter (Radentis)

Balıkesir/Erdek 1981

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
ben grupman olayına öyle çok takılan bir insan değilim ... kaıt üzerinde bir çok testler yapıyor.. her türlü fişekler test ediliyor... eyvallah faydası çoktur ama benim için grupman canlı hedefte yani avda 35-40 metre arasında demektir.. yeterkiki o saçma dağılımının içinide o hayvanı sokun ... Emrah ın dediği gibi saçmların içine hayvanı sokmak mesele ... ben kendimi bildim bileli pozede 3/4 şok  otomatikte 3 şok daha 2 ye 1 e hiç geçmedim.. çok toplu atan tüfek çok iyimidir.. benim için değildir her av 40 metreden gitmez .. yakın kalkan ava nasıl isabet sağlarsınız.. tüfeklerim ahım şahım bir grupman olayı yok .. ama çok memnunum avı aldığım mesafelerden
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Serkan TİKVEŞLİ, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hüsnü GÜLEK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • Selim UYGUN - KOPYA ÜYELİK
Ben cahilim bu konuda, anladığım kadarı ile şok 5 numara en geniş şokla atın her ava daha iyi sonuç verir deniyor , en dağınık grupmanmı iyi deniyor . yakın uzak fark etmez  deniyor . :)
1976 - Milano/İtalya - Kahramanmaraş

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
RC Titano benim tüfeğimde, kağıt üzerindeki denemelerde iyi sonuç vermiyor ama avda tarih yazıyor.
1980-Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Hüsnü GÜLEK

• Expert Üye
Suat Hocam,
Baikal mı alsak n'apsak?  ;)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Gökmen TAŞAR, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
ben grupman olayına öyle çok takılan bir insan değilim ... kaıt üzerinde bir çok testler yapıyor.. her türlü fişekler test ediliyor... eyvallah faydası çoktur ama benim için grupman canlı hedefte yani avda 35-40 metre arasında demektir..
Horoza sormuşlar tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan diye, ben polemiğe girmem işime bakarım demiş.. Senin iş biraz buna benzedi hacı  :D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
Ülkemizde genel kanı av  tüfeklerinin toplu atmasının iyi grupman olarak lanse edilip ,videolar çekilerek avcı camiasına anlatılmasıdır.
Bende bir kaç resim paylaşım konuyu görsellerle anlatmaya çalışayım.

imageupload

1- Tuncay KAHRAMAN dostumun  istediği gibi bir kaliteli pattern.😁😁😁😁
Sıfır patchiness ,yoğun ,eşit dağılmış saçma  ve yüksek grupman yüzdesi.

Sonuç MÜKEMMEL.

2- Daha iri saçmayla yapılmış bol patchines aralığına sahip ,düşük grupman yüzdesi olan ve Tuncay KAHRAMAN dostuma hiç hitap etmeyen ancak MÜKEMMEL puan almış bir başka test.

upload pictures

3-  Bu son resimde patchiness alanı 1 tane olan grupman yüzdesi 3 no şok için  %63 verilmiş yoğun sayılabilecek bir atış.Ancak VASAT performansı geçememiş.
Yani toplu atmanın iyi grupman olmadığının ispatı.

Benim için iyi grupman, grupman yüzdesine bakmaksızın saçmaların 30 inç te her bölgeye eşit şekide dağılabilmesidir.

Genel olarak bu tarz denemelerimde 20 inç e isabet her zaman yoğun olurken 20 inc dışı isabet daha az olmakta.Bu da homojen bir dağılımı engellemekte.
  20 inc e bu kadar yoğun isabet uzak avlar için bir avantaj olsada ,yakın avlar içinde dezevantajlı olmaktadır.

Suat bey güzel bir açıklama olmuş. Bildiğim kadarı ile Tuncay hocam 30 inç güzel dağılım seviyor sadec uzak atış lar merkez saçma seçtiğini düşünüyorum.
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Suat Hocam,
Baikal mı alsak n'apsak?  ;)
Tuncay hocam içine Beretta aşkı girmiş sizleri BAİKAL kesmez.

Ancak bendeki yeri her zaman başkadır.Huyu kurusun BAİKAL da beni sever.
Sevişiyoruz karşılıklı sizin anlayacağınız.😂😂😂

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Serkan TİKVEŞLİ, Fatih YAZICI

• Expert Üye
Suat Hocam,
Gönül güzel tüfek gördümü dayanamıyor..Şıpsevdi o konuda...Tam CXS Sporting'e bakarken birden Beretta'yı hatırlattın..Aşk mı ? Ben aşka inanmıyorum artık...Hoş; Patternine bağlı...:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Şöyle
Suat Hocam,
Gönül güzel tüfek gördümü dayanamıyor..Şıpsevdi o konuda...Tam CXS Sporting'e bakarken birden Beretta'yı hatırlattın..Aşk mı ? Ben aşka inanmıyorum artık...Hoş; Patternine bağlı...:)
Şöyle% 85 90 aralığında patterni olan bir tüfek senin için biçilmiş  kaftan Tuncay hocam.
Hiçte sevmezsin sen öyle tüfekleri.😀😀😀

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Serkan TİKVEŞLİ

• Expert Üye
Suat Hocam,
Şimdi sen fişek seçerken bu analizden 'Mükemmel' not aldı diye 2. Örneği seçermisin?
Bu fişeği gölde atan insanların hepsi burun kıvırıyor, benim kayıkçı bile işe yaramaz onlar dedi inan..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Hocam kayıkçı kuş koşturur.Ben kuş vuruyorum.Aramızdaki fark burada.
Fişek kaliteli bir fişek.Tüfeğin arkasındaki de iyise ördek çantaya girer.
😎😎😎

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
Konuyu açan , dahil olup katkı sağlayan ve sebep olan herkese teşekkür ederim . Keyifle okudum .

Bence : saçma dağılımı homojen ve hedeflenen ava penetrasyonu yıkıcı ise yeterlidir , sonrası fantezi oluyor zamanımı boşa harcamış oluyorum nihayetinde .

• Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba lar  Tuncay bey bende g601 Tūfeğimle bir
kaza geçirmiştim yani avda düştüm  sonra tūfeğimin grupmanı
Bozuldu   ayarı kaçtı fabrikaya yolladım yine olmadı.
Bende sonra sarsılmaz  Leopard y oto aldım.
grupmanından çok memnunum .selamlar....
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l