Gönderen Konu: KARAVANA SANATI  (Okunma sayısı 8328 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
KARAVANA SANATI
« : 17 Ocak 2017, 21:35:19 »
Uzak-yakın vurduklarım kadar karavana attıklarım da çok oluyor..
Karavana atışların esprisini yapıp kendimle dalga geçiyorum işin muhabbetindeyiz ama burdaki asıl olay şu, bazıları iddia ediyor gerek sosyal medyadan gerek özelden msj atanlar vs, ben 30 gr fişekle 5-6 no saçmayla yaz kış her avı yaparım mesafe tanımam...
Yahu ben de 30 gr fişekle güzel av yapıyorum, bp ve mirage 30 gr fişeklerle çok kez tahtalı vurdum.. Ama videoda sabah ayazı -4  -5 derece kuşlar da 45-50 metre civarı uçuyor.. Kuşlar alçak uçar belki diye pozeye de güvenerek 30 gr 6 no fişek götürmüştüm o sabah ve sonuç ortada. Çoğunda önleme tuttu ama kuşlar oralı bile olmuyor.. 1 tanesi uzak düştü onu da 150 metre ilerde bulduk.
Avına mesafesine ve havaya göre fişek seçmek lazım...
Hepsi bir yana, karavanacı namımı korumak için yine güzel bir malzeme oldu bu video :D

« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 21:38:33 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
Ynt: KARAVANA SANATI
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2017, 21:42:23 »
Emrah bey sen bide benim karavanaları bir görsen, üstelik 34 gr. BP ve Mirage fişekleriyle bile ne karavanalar ne karavanalar.  :) :D ;D ;D
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2017, 21:50:14 »
Emrah bey sen bide benim karavanaları bir görsen, üstelik 34 gr. BP ve Mirage fişekleriyle bile ne karavanalar ne karavanalar.  :) :D ;D ;D
Bende de daha ne inciler var ama hepsini yayınlamıyorum :D Uzaktan iki kuş vurunca göğsümüz kabarıyor usta uçarcıyız diye geçiniyoruz  ama kamera arkası tam komedi ;D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2017, 21:57:48 »
Bende de daha ne inciler var ama hepsini yayınlamıyorum :D Uzaktan iki kuş vurunca göğsümüz kabarıyor usta uçarcıyız diye geçiniyoruz  ama kamera arkası tam komedi ;D
Ördekte, mekede, bıldırcın ve çullukta önleme ve mesafe tayini olayını çözdüm ama şu tahtalılar yokmu onları bir türlü çözemedim beceremedim. En sevdiğim av aynı zamanda en kötü olduğum av malesef. :) :)
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #4 : 17 Ocak 2017, 22:16:03 »
Usda millet hep vurduklarını koyuyor videolara bir kere öz güven lazım bunları koymaya geçen tavşan karavanımı koydum adam yazmış ... sen ne acemi avcısın diye :D :D iyide sezonda 9 tavşandan 1 tanesi karavana olmuş çokmu  :o :o :o :o :o :o :o   
usdasın EvelALLAH :)
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 17 Ocak 2017, 22:36:39 »
Ördekte, mekede, bıldırcın ve çullukta önleme ve mesafe tayini olayını çözdüm ama şu tahtalılar yokmu onları bir türlü çözemedim beceremedim. En sevdiğim av aynı zamanda en kötü olduğum av malesef. :) :)
Mustafa Bey sabah geçite gidiyorum 10 kuşa atış yapıyorum diyelim hepsinin gelişi farklı yüksekliği farklı hatta uçuş hızı bile değişiyor. 10 farklı önleme ile atış yapıyosun yani hadi buyur  :D hangi birini tutturacaksın ? İşin güzel tarafı fişek attırıyor işte. Alaylara hiç sıkmıyorum, bu sezon kaç pozisyon geldi hepsini es geçtim. Zor olsun ama böylesi olsun. Vursam da vuramasam da daha keyifli oluyor  8)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2017, 22:38:53 »
Usda millet hep vurduklarını koyuyor videolara bir kere öz güven lazım bunları koymaya geçen tavşan karavanımı koydum adam yazmış ... sen ne acemi avcısın diye :D :D iyide sezonda 9 tavşandan 1 tanesi karavana olmuş çokmu  :o :o :o :o :o :o :o   
usdasın EvelALLAH :)
Yok abi senin o tavşanı gördüm ben iyi sıhatte olsunlara karışmış o tavşan, vursan bile başka sıkıntı çıkardı ondan kesin  :D :D Çok acayip bir pozisyondu  :o
Ya biz işin gırgırındayız muhabbet olsun yeterki. Vurmuşsun vurmamışsın kimin umurunda..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Şevki MİRZA

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 17 Ocak 2017, 22:39:58 »
Her attığımızı vursak  keyfi kalmaz 😀😀 tahtalı ( sivasta hopal diyoruz kibrista fassa deniyor galiba )saçma taşıyan bir kuştur poze de olsa 6 numara sacm ince gelecektir tabi 30 35 metre  mesafede olursa lafım yok ama o mesafede  her zaman denk gelmiyor  bence 4 no iyi bir seçim  karavana  işin eğlenceli kismi   birazda   benim için  kızdığim nokta sürü içerisine nasıl olursa illa bi tane düşer diye atmak  sıkıntılı bi durum kizilirmakta ördek avlarim ördek buzlu suya düşünce çok soyunup aldım  soğuk diye  almayanlar var   son ördek avımda çok yüksek geCen  ördeğe attım yaf 3no ile  tek saçma degmis enseden ördek çakıldı bunun keyfi yetti bana yanımdaki arkadasin  yüz ifadesini unutamam😀😀 sonuç vicdani olarak rahatsaniz önemli olan o  rasgele bu arada konu buralara nerden geldi  bilemedim  😀😀
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2017, 22:44:40 »
Her attığımızı vursak  keyfi kalmaz 😀😀 tahtalı ( sivasta hopal diyoruz kibrista fassa deniyor galiba )saçma taşıyan bir kuştur poze de olsa 6 numara sacm ince gelecektir tabi 30 35 metre  mesafede olursa lafım yok ama o mesafede  her zaman denk gelmiyor  bence 4 no iyi bir seçim  karavana  işin eğlenceli kismi   birazda   benim için  kızdığim nokta sürü içerisine nasıl olursa illa bi tane düşer diye atmak  sıkıntılı bi durum kizilirmakta ördek avlarim ördek buzlu suya düşünce çok soyunup aldım  soğuk diye  almayanlar var   son ördek avımda çok yüksek geCen  ördeğe attım yaf 3no ile  tek saçma degmis enseden ördek çakıldı bunun keyfi yetti bana yanımdaki arkadasin  yüz ifadesini unutamam😀😀 sonuç vicdani olarak rahatsaniz önemli olan o  rasgele bu arada konu buralara nerden geldi  bilemedim  😀😀
Aynen öyle Hüseyin Bey haklısınız.. Avdan keyif almak önemli olan.. Fişek seçimim genelde isabetli oluyorda işte o sabah öyle oldu ayaz sabahta alçak uçar dedim olmadı kar yağdı alçak uçar dedim yine olmadı kuş ne yapsın her taraftan tüfek patlıyor.. Videoda görülen durumda fişek 34 gr 4 no olsa önleme tutan düşerdi.. En azından kanat kırıyor öyle iniyor. 30 gr fişeğin basıncından ne olacak 6 no saçma o mesafede ne yapsın.. Tahtalı gibi bir av üstelik saçma taşıyor dediğiniz gibi..
Rast gele..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #9 : 17 Ocak 2017, 22:48:12 »
Abooo muhtara gittiler  :D kulakların çınladımı  ;D kimbilir neler dediler  ;D
Eyvallah Emrah,öyle her attığımız vurulsaydı  :)
Ama bunlar daha akılda kalıyor işte  :)
Bol karavanalı günler  :D Rast gele.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #10 : 17 Ocak 2017, 22:53:31 »
Abooo muhtara gittiler  :D kulakların çınladımı  ;D kimbilir neler dediler  ;D
Eyvallah Emrah,öyle her attığımız vurulsaydı  :)
Ama bunlar daha akılda kalıyor işte  :)
Bol karavanalı günler  :D Rast gele.
Neler demediler ki anlatsam dilim varmaz  >:D
beni görünce uzak dolaşıyorlar artık  :D  ;D  Her attığımız vurulmasın zaten, arada sırada arkasından bakmak lazım  ::)
Tüfek yakmıyor mu hayırdır demeden, hacı senin tüfeği okutup üfletelim demeden gırgır yapmadan o avın tadı çıkmaz  8)
Eyvallah abi sana da rast gele  :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #11 : 17 Ocak 2017, 23:42:21 »
Karavana Ustasından resital  ;D
Atma bre debreli dağlar inlesin  :)
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Murat ÖZBAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 18 Ocak 2017, 00:32:55 »
Rastgele Emrah bey her attığımızı vurursak ortalıkta av kalmaz benim kullandığım en düşük 36 gram üzerini söylemiyorum bile 50 grama kadar gidiyor 30 gramla bu havalarda bırak kuş vurmayı tüy düşmüyo
Murat ÖZBAŞ
1988 TERME

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #13 : 18 Ocak 2017, 10:19:55 »
Karavana Ustasından resital  ;D
Atma bre debreli dağlar inlesin  :)

Ziya abi karavana konusunda ustayım bu alanda rakip tanımam  8) Bu arada dağlar nerden çıktı abi söğüt gölgesindeyiz  ;D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Murat YILMAZ 55

• AvlakForum Üye
  • *
  • Biz Avcıyız, Doğaya Muhtacız...
« Yanıtla #14 : 18 Ocak 2017, 10:21:21 »
Emrah bey Kardeşim Rastgelsin keyfiniz bol olsun. Bende bu ara bol tahtalı avına gittim bayağıda kuş var. ama Terme tarafından gelen kuşlar aşırı hareketli birileri kaşımış bizden önce sanki :D :D :D.. şimdi senin videoları izleyince acaba diyorum Emrah bey kardeşimiz mi hızlandırmış bu kuşları çok ürkekler...
Murat YILMAZ
1985 SAMSUN ÇARŞAMBA- Ünye
iş ve meslek danışmanı

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #15 : 18 Ocak 2017, 10:24:13 »
Rastgele Emrah bey her attığımızı vurursak ortalıkta av kalmaz benim kullandığım en düşük 36 gram üzerini söylemiyorum bile 50 grama kadar gidiyor 30 gramla bu havalarda bırak kuş vurmayı tüy düşmüyo
Tahtalıya attığım en ağır fişek 40 gramdı.. Ama barut haddi iyi olunca 32 gr fişekler bile iyi mesafelerden alabiliyor bu kuşu.. Bizim attığımız mesafeler yüksek, hava da soğudu oyüzden biraz sağlam fişek gerekiyor.. yine de 34 gr üstüne pek gerek kalmıyor..
Kuş ağaç boyuna indiği zaman kış günü karlı havada 28 gr fişekle düşürdüm :) mesafe önemli..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Murat ÖZBAŞ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #16 : 18 Ocak 2017, 10:45:19 »
Emrah bey Kardeşim Rastgelsin keyfiniz bol olsun. Bende bu ara bol tahtalı avına gittim bayağıda kuş var. ama Terme tarafından gelen kuşlar aşırı hareketli birileri kaşımış bizden önce sanki :D :D :D.. şimdi senin videoları izleyince acaba diyorum Emrah bey kardeşimiz mi hızlandırmış bu kuşları çok ürkekler...
Murat hocam termenin kuşları çok hareketli olur  ;D şimdi kuşların yataklarından 8 km gerideyim.. bana gelene kadar kaç tarladan geçiyor ve sayısız fişek yiyorlar. Avlandığım bölgeye gelene kadar 100 metrenin altına inmezler bölgeye yaklaşınca (sakin olduğu için ) yemlenme ve tüneme amaçlı alçalıyorlar o esnada nasipte ne varsa 2-3 alıyorum.. Civarda yine çok tüfek atanlar var bizden sonra da yine tüfek atışları gittiği yere kadar gidiyor.. Benim onlara verdiğim kaşıntı, denizde 1 bardak su misali :) Bukadar maceraya rağmen bölgeyi terk etmiyorlar ya buna da şükür...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Murat YILMAZ 55

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #17 : 18 Ocak 2017, 10:47:17 »
Ziya abi karavana konusunda ustayım bu alanda rakip tanımam  8) Bu arada dağlar nerden çıktı abi söğüt gölgesindeyiz  ;D

Onu da sen çöz 😊
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 18 Ocak 2017, 10:55:36 »
Uzak-yakın vurduklarım kadar karavana attıklarım da çok oluyor..
Karavana atışların esprisini yapıp kendimle dalga geçiyorum işin muhabbetindeyiz ama burdaki asıl olay şu, bazıları iddia ediyor gerek sosyal medyadan gerek özelden msj atanlar vs, ben 30 gr fişekle 5-6 no saçmayla yaz kış her avı yaparım mesafe tanımam...
Yahu ben de 30 gr fişekle güzel av yapıyorum, bp ve mirage 30 gr fişeklerle çok kez tahtalı vurdum.. Ama videoda sabah ayazı -4  -5 derece kuşlar da 45-50 metre civarı uçuyor.. Kuşlar alçak uçar belki diye pozeye de güvenerek 30 gr 6 no fişek götürmüştüm o sabah ve sonuç ortada. Çoğunda önleme tuttu ama kuşlar oralı bile olmuyor.. 1 tanesi uzak düştü onu da 150 metre ilerde bulduk.
Avına mesafesine ve havaya göre fişek seçmek lazım...
Hepsi bir yana, karavanacı namımı korumak için yine güzel bir malzeme oldu bu video :D

O 30 gramla her avı yapanları bende anlayamıyorum abi, bundan 2 sene önce BP'nin mb serisiydi sanırım 32 gram 7 numarası ile karlı ve soğuk bir günde huğlu 104-A ile kutuyu bitirdim 3 kuşu zor aldım.o günden sonra tahtalıya 6 numaradan daha ince saçma atılamayacağını ve soğuk havalarda gramajı yükseltmek gerektiğini çok iyi anladım.Bakıyorum trap fişeğiyle ördek vuranlar var, vurulmazmı tabiki vurulur ama bu sürekli oluyorsa ben o ördeklerden şüphe ederim :)
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #19 : 18 Ocak 2017, 11:02:40 »
O 30 gramla her avı yapanları bende anlayamıyorum abi, bundan 2 sene önce BP'nin mb serisiydi sanırım 32 gram 7 numarası ile karlı ve soğuk bir günde huğlu 104-A ile kutuyu bitirdim 3 kuşu zor aldım.o günden sonra tahtalıya 6 numaradan daha ince saçma atılamayacağını ve soğuk havalarda gramajı yükseltmek gerektiğini çok iyi anladım.Bakıyorum trap fişeğiyle ördek vuranlar var, vurulmazmı tabiki vurulur ama bu sürekli oluyorsa ben o ördeklerden şüphe ederim :)
Avın türü, mesafe ve hava şartları.. bu üç etken, olayın kilit noktası.
28 gr 9 no fişekle de tahtalı düşürdüm ama hava 15 derece ve mesafe 20 metreydi  :)
Düşük gramla av yapılmazmı, mesela 30 m civarında ve normal havalarda poze ile düşük gramajla çok ama çok keyifli av yaparsın.. Hatta hava biraz soğusada makul mesafelerde 30-32 gr fişekler de güzel iş çıkartıyor (barut haddi önemli)
Ama hava çok soğuyup mesafe uzamaya başlayınca fişeği de ona göre seçmek lazım :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Berhan PINAROĞLU, Hilmi TAŞKIN

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 18 Ocak 2017, 22:44:18 »
Emrah Bence Termedeki tahtalılar da bir tuhaflık var. Yoksa ben Termede avlanana kadar attığımı vuran adamdım.  :) Termede pazar günü ben dahil karavanacı doluydu (Mücahit hariç) ;D  5 li 10 lu grupları çok izledik her 100 metrede avcı var. Her kavaklıktan 8-9 fişek atılıyor. Kuşların umrunda bile değil.

Dediğin gibi mesafe tayini çok önemli 40 metre gibi görünen kuş aslında en az 60 m civarlarında hep yanılgıya düşüyoruz. Fişek olarakta 3-4 no dan ince saçma ve basıncı, hızı düşük fişek kesinlikle kullanılmamalı, gerçekten çok kuvvetli bir kuş.  Bir olayı anlatayım, 40-45 m yükseklikte vurduğum kuş sert buzun üstüne pat diye çakıldı. yerimi boz mayayım sonra alırım dedim, diğer kuşları beklerken kuş yerden uçtu gitti. Demek istediğim havada yaralı bile olsa buzun üstüne çarpmanın etkisiyle ölmesi lazımdı, ama sonuç böyle oldu, tahtalı işte tahta gibi sert ve güçlü.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 22:46:48 Gönderen: İlhan GÜNEN »
1984 ORDU

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #21 : 19 Ocak 2017, 10:52:20 »
Emrah Bence Termedeki tahtalılar da bir tuhaflık var. Yoksa ben Termede avlanana kadar attığımı vuran adamdım.  :) Termede pazar günü ben dahil karavanacı doluydu (Mücahit hariç) ;D  5 li 10 lu grupları çok izledik her 100 metrede avcı var. Her kavaklıktan 8-9 fişek atılıyor. Kuşların umrunda bile değil.

Dediğin gibi mesafe tayini çok önemli 40 metre gibi görünen kuş aslında en az 60 m civarlarında hep yanılgıya düşüyoruz. Fişek olarakta 3-4 no dan ince saçma ve basıncı, hızı düşük fişek kesinlikle kullanılmamalı, gerçekten çok kuvvetli bir kuş.  Bir olayı anlatayım, 40-45 m yükseklikte vurduğum kuş sert buzun üstüne pat diye çakıldı. yerimi boz mayayım sonra alırım dedim, diğer kuşları beklerken kuş yerden uçtu gitti. Demek istediğim havada yaralı bile olsa buzun üstüne çarpmanın etkisiyle ölmesi lazımdı, ama sonuç böyle oldu, tahtalı işte tahta gibi sert ve güçlü.
@İlhan GÜNEN yazdıklarına aynen katılıyorum abi.. Senin yaşadığın durumun benzerlerini ben de yaşadım :) Kafa üstü yere düşerken bir anda kendini toparlayıp 100-150 metre ilerde ağaca konan, aynı şekilde yere düşüp tekrar kalkıp gidenler vs :)
Göz yanılgısı çok oluyor tahtalı avında gerçekten.. Kuşlar makul mesafede uçsa en azından şansın artıyor, net pozisyon arayabiliyorsun. Bizimkisi, yüksek uçanların içinden az yüksek olanları seçip atmak :D 10 atıştan 1 tane denk gelirse şanslı sayıyorum kendimi  ::)
Fişek arayışımız da hep bu yüzden işte..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 19 Ocak 2017, 11:28:18 »
Tahtalı bence ördekten de güçlü bir kuş. Bir sonraki avda 75 namlu çiftsan pozemle 5-4-3-2 numara saçmalı çeşitli barutlarla dolu doldurma fişek kullanıcam. Hadi hayırlısı artık.

Allah'a emanet ol.
Rastgele.
1984 ORDU

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #23 : 12 Şubat 2017, 17:42:35 »
Mübarekler nasılda geliyor bolluk olunca karavanada çoğalır
gr Konusunda 32 gr derim özellikle otomatiklerde gaz basıncının aksaması hesaplanan fişek hızını düşürüyor
saçma çokluğu ve hızı benim için çok önemlidir. Kullandığım silah zaten ful şok
gram arttıkça merminin daha uzağa gittiğini sanmıyorum otomatik tüfekler tüm dökülüyor
32/34 gr fişeklerde barut standart ölçekler üzerine çıkıldığında müthiş sonuçlar elde edildiğine şahidim
bence 34 .gr 2,00- 2.10 ölçek barut konucak hız artırılacak gerisi teferruat
bereketli avlar dilerim

• SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Ömer YAZAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #24 : 12 Şubat 2017, 18:55:20 »
Slm arkadaşlar bizde çok uraştik tahtali aviyla en son bp long range 36gr 5 numarayla sonuça ğitik ortalama 40 mt den atiyoruz tahtali deyip geçmiycen bizim buralda çelik yelek li kuş diyorlar😀😀😀
  • franchi afinity
  • vursan 92a sp
1986 - Şanlıurfa