Gönderen Konu: Av köpeği almayı düşünüyorum ama hangi cins?  (Okunma sayısı 1836 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İ.Hakkı ÖZEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Av köpeği almayı düşünüyorum ama hangi cins?
« : 11 Nisan 2016, 21:43:04 »
Merhaba forum üyeleri abiler/arkadaşlar,
Forumda yeniyim, konuları okurken bu başlık altında bir soru sormak istiyorum. Av köpeği almak ve bu hobiye başlamak istiyorum. Hazır av sezonu kapalı iken araştırıp öğrenip av sezonu açılana kadar eksiklerimi bir nebze tamamlamak istiyorum.

Şimdilik apartmanda oturduğum icin av köpeği olarak hangi tür uygun olur? Tanıştığım kimi arkadaşlar seter'in ev icinde iyi olabilecegini soylerken kimi arkadaşlar ise bu ırkı hic beğenmediğini kurzhaar/drahtar gibi tur seçmemi oneriyor.

Siz hangi türü neden önerirsiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Daha once köpek besledim. Bakımı, eğitimi, ihtiyaçları konusunda tecrübem var.
1981 - İstanbul

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Av köpeği almayı düşünüyorum ama hangi cins?
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2016, 21:56:14 »
Evde bakıcağın köpekle av yapabilmek çok zor. İnsana fazla alışınca yakınından ayrılmaz. Bazı artık bu işin ustası olmuş kişiler var onlar evde av köpeği bakıp çok güzelde av yapıyorlar ama dediğim gibi ustalık işi o iş. Bu arada ne avı yapıcağına bağlı olarak beslemen gereken av köpeği cinsi değiştiği gibi. Bulunduğun iklime görede değişir.Bence av köpeği almadan önce avcı bir kaç dost edin ve onlar ile beraber bir süre avlan.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimdışı Hakan HEKİM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2016, 21:58:37 »
Drahthaar oldukça sevgi dolu, aktif ve zeki bir köpektir. Kolay öğrenir ve ailesine çok sadıktır. Tutarlı bir eğitime gereksinimi vardır. Meşgul olmaktan ve sahibi için çalışmaktan hoşlanır. Tanıdıkları ile arası iyidir; ancak yabancılara karşı mesafelidir. Bu nedenle erken yaşta sosyalleştirilmelidir. İnatçı olabilir ve başı boş dolaşmaktan hoşlanır. Yeterli egzersiz imkanı sağlanmazsa sıkılır ve kontrolü güç bir köpeğe dönüşebilir. Alman Tel Tüylü Pointer iyi ve çok amaçlı bir av köpeğidir ve her türlü arazide avı başarıyla yürütebilir. İyi bir burnu vardır ve ister karada isterse de suda vurulan avı geri getirmede oldukça başarılıdır. Olgun ve köpeğe saygılı yaklaşacak çocuklarla arası daha iyidir. Sahibine çok düşkündür ve kıskanç olabilir. Bazıları diğer hayvanları domine etmeye çalışırken bazıları köpekler ve ev hayvanları ile iyi anlaşır. İyi bekçi köpekleridir.

drahthaar apartman hayatı için uygun değildir. Ev içinde oldukça hareketli ve huzursuz olabilir. Bol egzersize ihtiyaç duyar. En iyisi çevresi çitlerle çevrili büyük bir bahçede yaşamasıdır.

Karakteri

İngiliz Setter oldukça nazik, iyi huylu ve arkadaş canlısı bir köpektir. Çocuklarla arası mükemmeldir. Duyarlı yapısıyla sevgiye muhtaçtır. Dışarda çalışkan ve hareketli evde ise sakindir. Biraz fazla kararlı olabilir. Tuvalet eğitimi sabır gerektirir. Eğitim kötü huylar kemikleşmeden erken yaşta başlamalı ancak sert metodlar kullanılmamalıdır. Birlikte olunmaya gereksinim duyar ve diğer köpeklerle oynamaktan keyif alır. İngiliz Setterler iyi bir bekçi köpeği olmasına rağmen iyi bir koruma köpeği olduğu söylenemez. Kendi başına gezmekten hoşlanır ve bunun için bahçeden kazarak veya yüksek atlama ile kaçmaya eğilimi vardır. İngiliz Setter havlamaya eğilimlidir ve erken yaşta bu eğilimi kontrol altına alınmalıdır.

Eğer her gün bol bol haraket imkanı sağlanamayacaksa apartman hayatı için uygun değildir.

Av köpekleri genel olarak apartman hayatına uygun değiller ama evde bakılacaksa setter düzenli egzersizi yapıldığı takdirde daha uygun diye düşünüyorum.Av konusunda drahthaarın avda gözü kara oluyor özellikle zorlu koşullardaki avlarda setterdan daha iyi performansı var bence.Tüy dökme konusunda 2side orta derece tüy döküyor.Üstteki kısım alıntıdır.

Çevrimdışı Vedat HAMURCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 12 Nisan 2016, 18:13:46 »
tek kelimeyle poınter
Vedat HAMURCU
1960-Balıkesir/Edremit

Çevrimdışı İ.Hakkı ÖZEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2016, 10:03:13 »
Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Setter almayı düşünüyorum. Peki kimden? hangi üreticiden? Secereli mi seceresiz mi? 400tl ye de 2500tl ye de setter yavrusu veriliyor. Konuştuğum bir çok kişi kendi köpeğinin 10 numara olduğunu ve secereye gerek olmadığını söylüyorlar. Tüfek gibi aldıktan sonra memnun kalmazsan değiştirebileceğin bir şey değil, 16 sene yaşayan bir canlı dan bahsediyoruz. Pişman olmamak için doğru köpeği almak istiyorum. Ne dersiniz? Yorumlarınız nasıl?
1981 - İstanbul

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2016, 17:17:32 »
Ev içerisinde yaşayıp av da yapan bir irlanda setter görmüştüm ancak ben köpek gibi bir hayvanın ev içinde bakılmasının hayvana eziyet olduğunu düşünüyorum hele gene av köpeği için tam bir eziyet olur. Köpeği ev dışında bir ortamda bakabilseniz daha iyi olur. Cinse gelince yapmak istediğiniz av ve avlanacağınız bölgeye göre, ayrıca avlanma tarzınıza göre bir cins seçmelisiniz. Ben şahsen setter, drahtaar ve kurzhaar ile avlanmış biri olarak ilk seçimim drahtaar, ikinci kurzhaar, 3. setter olur bunlar arasında olacaksa seçim.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ