Gönderen Konu: Böyle bir proje sunalım merak ediyorum ne olur....  (Okunma sayısı 3687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet ÇELİK 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Böyle bir proje sunalım merak ediyorum ne olur....
« : 18 Şubat 2016, 20:12:53 »
Sezonun kapanmasına günler kala bahardan kalma günler geçiriyoruz... Arkadaşım yazın amerika da yaşıyor ve heryerin ördek olduğunu söylüyor. Araştırma yapmasını söyledim yaban olup olmadığını mevcut durumda çoğu salma ördekmiş her sene salınırmış... Bende 20 yaşında bi kardeşinizim ve 18 yaşından beri belgem var belkide türkiye de benden başka yok ama bu kadar belgeli avcı varken milli parklara ördek salınımı projesini sunsak her bahar ördek salınsa böylece ürese baharın yaban ördekleri olurlar sezona kadar göç bile indirirler... BU FİKRİMİ KATILIYOR MUSUNUZ SAYGILAR..... O0
1995 bergama izmir

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Böyle bir proje sunalım merak ediyorum ne olur....
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2016, 20:17:59 »
Nasıl yani,evcil ördek yanan ortam da olunca yavrular yabanı olacak ve ucabilecekmi?
Sezonun kapanmasına günler kala bahardan kalma günler geçiriyoruz... Arkadaşım yazın amerika da yaşıyor ve heryerin ördek olduğunu söylüyor. Araştırma yapmasını söyledim yaban olup olmadığını mevcut durumda çoğu salma ördekmiş her sene salınırmış... Bende 20 yaşında bi kardeşinizim ve 18 yaşından beri belgem var belkide türkiye de benden başka yok ama bu kadar belgeli avcı varken milli parklara ördek salınımı projesini sunsak her bahar ördek salınsa böylece ürese baharın yaban ördekleri olurlar sezona kadar göç bile indirirler... BU FİKRİMİ KATILIYOR MUSUNUZ SAYGILAR..... O0
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

The following users thanked this post: Yakup ÇEVİK

Çevrimdışı Onur ÇELİKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2016, 20:22:38 »
Keklik ve sülün salımını  örnek verebilirim sana dostum.
Ne yazık ki bizim kendini bilmez kaçak yapılacak her işi çok seven insanlarımız o ördeklerden daha bir tane bile görmeden kökünü kazırlar. Karaca sahasında kaçak karaca vuran adamlar o ördeklere neler yapar tahmin edebiliyor musunuz ? :)  Ağ ile toplarlar ama yine de toplarlar
  • Ata Arms Venza 12 Kalibre 71 cm Yarı Otomatik
  • Kral Azarax 71 cm Y.Oto - Sarsılmaz Trapper Trap Tüfeği
  • Akkar Churchill 12 Kalibre 71 cm Süperpoze Av Tüfeği
  • Deustch Kurzhaar EFE & English Pointer TOMMY
Onur ÇELİKOĞLU  A rh +
1994 İzmir / Bayındır
Bayındır Avcılar Derneği
Trap Shooting

The following users thanked this post: Kadir YILDIZ

Çevrimdışı Onur ÇELİKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2016, 20:25:36 »
Nasıl yani,evcil ördek yanan ortam da olunca yavrular yabanı olacak ve ucabilecekmi?

Abi zaten köyde bahçede gordugun o yeşilbaş ördekler kanatları geliştikten sonra rahatça uçabiliyor. Benim bahçemde vardı iki tane havada iki Üç tur atıp bahçeye geri geliyorlardı. Ama o beyaz siyah ördekler değil onlar kıçını kaldırıpta nereye uçacak :)
  • Ata Arms Venza 12 Kalibre 71 cm Yarı Otomatik
  • Kral Azarax 71 cm Y.Oto - Sarsılmaz Trapper Trap Tüfeği
  • Akkar Churchill 12 Kalibre 71 cm Süperpoze Av Tüfeği
  • Deustch Kurzhaar EFE & English Pointer TOMMY
Onur ÇELİKOĞLU  A rh +
1994 İzmir / Bayındır
Bayındır Avcılar Derneği
Trap Shooting

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2016, 20:50:01 »
Ördekler özellikle mührelerden çıkanlar evcil olsada uçmaya başlayınca 15 günde doğada yaban olur.
Casper yada pekin ördeklerinin  uçması malesef sözkonusu değildir.
 Mühreli avcılık yapanların bir çoğu buralarda barajlara göletlere salıyorlar.
Biga çayında belki 500 e yakın vardır.

Bizim buralarda sık yapılan bir uygulama.

Çayın üzerinde o kadar keyifli uçuyorlar ki anlatamam.Halk sahip çıkıyor.Her gün düzenli olarak besliyorlar.Sayısını tam bilmiyorum ama hatırı sayılır kaz da var.

Ve emin olun üreyip barınma ve doğada çoğalma oranları keklik ve sülüne oranla çok yüksek.
10 keklikten birisi yaşıyorsa 10 ördekten 9 yaşıyordur.
Her 10 ördek 7  8 yavru yapsa  bir senede 100 ördek üremesi
 gayet olağan bir durum.

« Son Düzenleme: 18 Şubat 2016, 20:51:33 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Ergin KORKUT

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2016, 21:25:46 »
Kasabada arkadaşım ile ortak baktığımız şuan 15 kadar ördek mühremiz var,Yavaş yavaş eş tutmaya başladılar artık,Sanırım 8 tanesi dişi olması gerek.Tabii yumurtalardan mutlaka telef olan oluyor,sansar,karga,ezilme gibi etlenler haricinde 15-20 tane her sene sağlam yavru olur cok şükür.Kesinlikle satmam ırk değişikliği olsun diye ya takas yaparım,yada hediye veririm isteyenlere sırf kan yürüsün diye.Bizim burda sulama göleti var göletin bağlandığı bir dere yatağı oraya pek sık ava giden olmaz,tabii her sezon başında 10 tane kadar mutlaka doğaya bırakırım hatta ayaklarına plastik yüzükler yaptık tespit etmek icin kendi capımızda,Doğadan alıyorsak vermesinide bilmek gerek elbet ben öyle düşünüyorum.Zaten bunlar yaban ördeğinden gelme olduğu icin hemcinsleri pekin ördekleri gibi değil.direk ucup gidiyorlar :) Salım işi konuşulup görüşülse mantıklı olur yani ama milli parkların bu işe yanaşacağına pek ihtimal vermiyorum.
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

The following users thanked this post: Onur ÇELİKOĞLU, Reha GÜREL, Aslan POLAT, Aydın NALIN

Çevrimdışı Mehmet ÇELİK 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 19 Şubat 2016, 15:24:06 »
 her sene 300 lira veriyoruz ama ördek salarlarmı bilmiyoruz ne kadar acı kekliğe devam etsinler 1 hafta sonra herkeze yemek çıkıyo :D Ördek doğaya çok çabuk ortam sağlıyoken bence biz ördek avcıları bu işi bastırmamız lazım Bölgesine ördek salan tüm avcılara teşekkürler avı avcı korucak DSİ bataklık sazlık bırakmadığı için küçük ördeğinde ülkemizde tehlikede olduğunu bilelim....
1995 bergama izmir

The following users thanked this post: Zafer YILDIRIM, Ayhan OFLAZ

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2016, 21:52:13 »
Ördekler özellikle mührelerden çıkanlar evcil olsada uçmaya başlayınca 15 günde doğada yaban olur.
Casper yada pekin ördeklerinin  uçması malesef sözkonusu değildir.
 Mühreli avcılık yapanların bir çoğu buralarda barajlara göletlere salıyorlar.
Biga çayında belki 500 e yakın vardır.

Bizim buralarda sık yapılan bir uygulama.

Çayın üzerinde o kadar keyifli uçuyorlar ki anlatamam.Halk sahip çıkıyor.Her gün düzenli olarak besliyorlar.Sayısını tam bilmiyorum ama hatırı sayılır kaz da var.

Ve emin olun üreyip barınma ve doğada çoğalma oranları keklik ve sülüne oranla çok yüksek.
10 keklikten birisi yaşıyorsa 10 ördekten 9 yaşıyordur.
Her 10 ördek 7  8 yavru yapsa  bir senede 100 ördek üremesi
 gayet olağan bir durum.

1984 ORDU

Alper KADIOĞLU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2017, 20:58:07 »
Milli parkların avcılara köstek olması pek normal değil gibi, bu tür projeleri sunduğumuz zaman tüm olanakları hazırlamaları işlerine daha uygun olur sanırım :) sonuçta her sene bi dünya parayı sırf belgelere veriyoruz, bunun bize geri dönüşü de bu şekilde olmalı bana göre. olağan bir duruma yasa çıkartıp avcı sayısı belli olması için pul almak gereksiz geliyor bana :)

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 24 Ekim 2017, 12:29:48 »
Ördek salınımı yapılıyor diye duydum geçen gün 500e yakın ördeğin bir gölde bırakıldığını izledim ama nedir ne değildir bilmiyorum.
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Emre GÜLCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #10 : 24 Ekim 2017, 17:08:14 »
bu sene bizim buralarda "milli parklar" tarafından bir göle 500 küsür ördek salındı salınan yer gür kamışlıklardan ve adacıklardan oluşmakta ördekler gölün içerisinde barınabildiği için karaya çıkıp tilkilere yemde olmuyor. tabi o avlak yaban hayatı geliştirme sahası olduğu için ava kapalı hemde çok yol üstü olduğu için kaçak avcılık yapılması neredeyse imkansız. işin iyi yanıysa popülasyonda da artış var yavruladıkları için mevcut sayıyı neredeyse 3'e 4' katladılar ;D
  • YILDIZ SPZ MX TRAP 76
  • AKDAŞ AH-212 66
Edirne/keşan

Çevrimdışı Enes Malik TEPE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 24 Ekim 2017, 19:14:57 »
Zaten böyle bir uygulama yapılmış.Şöyle de bir video var :
  • Armsan Phenoma Carbo 76 cm
  • Huğlu Koop. 103FE 71 cm

1997
Tekirdağ/Van