Gönderen Konu: TAVSAN USTALARINDAN TAVSIYE  (Okunma sayısı 26761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emre GÜLENÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • "YARATILANI HOŞ GÖR YARATANDAN ÖTÜRÜ"
TAVSAN USTALARINDAN TAVSIYE
« : 28 Ocak 2016, 18:47:16 »
Degerli avlak ustalari  ben genelde tavsan avi yaparim lakin yer sebebiyle av kopegi bakacak yerim yok o yuzden kopeksiz tavsan avi yaparim benim sizlerden istegim bu konuda yardimci olmaniz yazin tavsani nerelerde aramaliyim kışın nerelerde olur karda felan nerde daha cok yatar .... vs gibi bilgilendirirseniz sevinirim

Çevrimdışı Emre GÜLENÇ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: TAVSAN USTALARINDAN TAVSIYE
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2016, 22:45:05 »
Degerli ustalarim tavsiyelerinizi bekliyorum mevsimine gore tavsani nerelere aramaliyiz yaz kis  nerelere yatar bu uzun kulak nadasa ne zaman bulunur  cevaplarinizi bekliyorum

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK 27

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2016, 22:52:13 »
kardes tavsan sezonu kapandı ya kımse fıkrını soylemıyor konuyu sezon baslarına dogru tekrar acın bence.....
acemı fıkrını sorarsanız kısın genelde guney kısımlarda  ruzgarı arkalarına alıp yatıyolar bızım antepte genelde fıstık tarlalarında oluyor ..toprak don atmıssa taslık yada calı dıplerıne falan oluyor kardada zaten ız suruluyor yaw ustalar cevap yazarlar zaar.....bekleyın hele ...
1976 gaziantep

The following users thanked this post: Hasan AKSU

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2016, 23:08:15 »
Degerli ustalarim tavsiyelerinizi bekliyorum mevsimine gore tavsani nerelere aramaliyiz yaz kis  nerelere yatar bu uzun kulak nadasa ne zaman bulunur  cevaplarinizi bekliyorum

Öncelikle rastgele şu anda sezon kapalı yazında tavşan avı yasak sonbaharda başlıyor.. Tavşan hava durumuna göre yer değiştirir gecede 10km yol yapar.. Yağmurda nadasa yatmaz daha çok yağmur almayan ağaç altları uzun otlar vs gibi yerlere yatar yağmurdan sonra hafif rüzgarda tepelere yatar kendini kurutmak için nadas aramak istiyorsan kırağ yaptığı zaman nadasa çıkar tezek altlarına yatar Aralık Ocak gibi yani hava durumuna göre değişir
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: İbrahim MERCAN

Çevrimdışı Taner MEMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2016, 00:09:10 »
Tavsan nerede yatacağını tespit etmek zordur cok ilginç yerlerden fırladığı oluyor ama genellersek
sezon bası havalar sıcaksa
içinde saman kalan ekin tarlaları varsa o saman altında yatar tarla temelindeki çalılıklarda yatar sürülü tarlanın ortasında yatar otluk içinde yatar  işin özü hava sıcaksa ve yağıs yoksa tavsan her yerde yatar bulması biraz zordur
hava yağışlıysa ovadan yamacların eteklerine cekilir yamaclar meğilli olduğu için fazla camur olmaz veya tas arasına altını hiç kazmadanda yatar
kışa doğru yine yamaç eteklerinden bulduğu kücük ot ve dikenlerin altına yatar
hava dona cekmiş kar varsa toprak buzluyosa  daha sık mese içlerine calı içlerine cekilir

yine sabah güneşin ilk vurduğu yamaçları tercih eder kuz kalan yere yatmaz
bende eskişehir ve ankara bölgesinde avlanırım tavsan avında arazinin konumunu tespit etmek araziyi iyi okumak cok önemlidir yani tavsan gibi düsünmek seytan ayrıntıda gizlidir misali bunu gelistirmek içinde vurduğunuz tavsanların olduğu yerde durun etraftaki arazi yapısı rüzgarın durumu toprağın nem durumu güneşin doğus yönü etraftaki yaylım arazi yapısı su olup olmayısı bunların tespitini yapın tavsanı vurdum die sırtınıza alıp gitmeyin zamanla bu işi çözersiniz.
Avınız daim olsun.
Taner MEMET
Bursa-1988

The following users thanked this post: İbrahim MERCAN, Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Emre GÜLENÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 29 Ocak 2016, 06:55:32 »
Tskler taner bey sezon kapali ama tecrubelerini ogrenmek birkac bilgi eklemek  icin konuyu actim  yorum yapan arkdaslara tskr ederim yeni yorumlarinizi bekliyorum

The following users thanked this post: Şaban TOPUZ

Çevrimdışı Emre GÜLENÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 31 Ocak 2016, 21:18:13 »
Degerli tavsan ustalarim  sezon kapali ama bilgi paylasimi acik bu yuzden degerli bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim cunku bu sitede bilmedigim veya bilipde yanlis  yaptigim o kadar cok gercekleri ogrendim ki sayenizde  say say bitmez o yuzden tecrubeli abilerim ve kardeslerimden bildiklerini paylasirsa sevinirim ayrica bu konulari kisisel aciyoruz ama konu toplumsallasiyor pek cok avci arkadas (ben gibi) ogrenip tecrube ediyor

The following users thanked this post: Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2016, 14:04:33 »
Köpeğin yok ise sezon açılışında otlu tarlalarda,  tarla kenarlarında çalılıksız yamaçlarda yatar ve bu dediğim yerlerdeki tavşanlar sana yeter.Tabi bulunduğun yerdeki  tavşan popülasyonu iyiyse.Hava olayını ben daha çözemedim, 4 yıldır tavşan avı yapıyorum.Yağmurlar yağınca kopoyları olan avcılarla takılıyorum.Köpek avcılığınıda yeni yeni çözüyorum..Yürüme ile avlanacaksan yavaş yavaş duraklayarak ve zikzak çizerek yürürsen daha iyi olur , ara ara durup kontrol et.Bazen yürüyüp geçiyorsun tavşan sağ arka veya sol arka tarafında kalkıp gidiyor. Onun için Dikkatli olmalısın....Taner MEMET te gerekli açıklamayı yapmış
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2016, 14:06:20 Gönderen: Ersan ARGIÇ »
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Fevzi KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 29 Şubat 2016, 00:03:29 »
emre kardeşim öncelikle merhaba bende konya bölgesinde genellikle bıldırcın,keklik ve tavşan avı yapmaktayım bizim buralarda tavşan avı sürek olarak yapılır sabahtan akşama kadar tavşan ararsın bazen avcı grubumuzda tazısı olan arkadaşlar da oluyor tazıyla tavşan avı yaptığımızda oluyor onun da ayrı bir zevki var avın açıldığı sonbahar döneminde havalar daha sıcak olduğu için tavşanı bulmak gerçekten de biraz zor oluyor çünkü her yere yatabiliyor ama genelde biçilmiş tarlalarda anız destelerinin altında özellikle buğday anızının olduğu tarlalara daha çok yatar,otlu tarlalarda olur,eğer yağmur yağmışsa kesinlikle çamur olan yerlerde aramayacaksın genelde taşlı tepe yamaçları,otlu tarlalar en çok yatacağı yerlerdir,eğer hava soğuk ve toprak donmuşsa genelde sürülmüş nadas tarlalarda,kuru yüksek otların olduğu  sürülmemiş tarlarda arayacaksın.Tavşan avı biraz zor ve yorucu bir avdır ama benim en çok sevdiğim avdır avda gezerken hiç beklemediğin bir anda önünden tavşanın fırlayıp çıkışı yokmu o an insan bütün yorgunluğunu unutuyor hele birde tavşanı vurmuşsam deymeyin keyfime,bazen tavşanın yaralı gittiği veya vuramadığımız zamanlarda oluyor oda bu işin tuzun biberi
1979 Konya

The following users thanked this post: İbrahim MERCAN, Ömer ÖZSOY

Çevrimdışı Emre GÜLENÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 29 Şubat 2016, 00:13:40 »
Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler her seyin bir usulu var  usulunce aramasini bildikden sonra elbet buluruz uzun kulaği

The following users thanked this post: Ersin TETİK

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 01 Mart 2016, 16:47:59 »
Usta değilim, bende sizin gibi köpeksiz av yapıyorum. Tavşan avında bir ayağın topalmış gibi gezeceksin, en önemlisi bu... Arada bir duraklayıp etrafa bakacaksın. 3 ya da 4 metre önümdeki tavşanla göz göze geldiğimi bilirim, fark ettiğimde bana bakıyordu. Onu fark ettiğimi anlayınca fırladı yatağından, görmeseydim ve geçseydim %100 onu geçtikten sonra ters tarafa kaçacaktı. Mersin bölgesinde tavşanı sadece kırda avladığımız için nerede yattığını pek anlamam.
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Muammer BİNARBAŞI

• Adı Avcı
  • Müdavim Üyemiz
  • AVCININ USTALIĞI, ÇOK AVLAMAKLA ANLAŞILMAZ
« Yanıtla #11 : 01 Mart 2016, 21:03:39 »
BENDE BU KONUYLA İLGİLİ ÇOK ARAŞTIRDIM VEDE ÇOK ANLATIMLAR OKUDUM AMA.... İNSANIN KENDİ DENEYİMLERİ GİBİ OLMUYOR... BÖLGEYE, HAVA ŞARTLARINA, ZAMANA GÖRE DEĞİŞİYOR AMA... ŞUDA VARKİ HİÇ UMMADIK ZAMANLARDA... UMMADIK YERLERDEN... UMMADIK ANLARDA FIRLAYIP KALKABİLİYOR TAVŞAN.!
« Son Düzenleme: 01 Mart 2016, 21:08:53 Gönderen: Muammer BİNARBAŞI »
Muammer BİNARBAŞI
0 Rh + 1968 KONYA
AVCI NİCE YÖNTEM VE TUZAK BİLİRSE, AYIDA BİR OKADAR YOL BİLİR.!

Çevrimdışı Osman BUDAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 13 Eylül 2016, 13:13:51 »
ben geneldebizim buralarda yani sivasta avlanırım köpeksiz avlanırım.çok kez tavşanla karşı karşıya gelmişimdir.genelde bizim buralarda kırsal arazi olduğu için alıç kuşburnu ve karamuk bitkisi var.alıç  ve kuşburnuda kesinlikle yatmaz her zaman karamuk dibinde yatar yanından geçersin kalkmaz.durup taş atman yada bağırman lazım yoksa kesinlikle kalkmaz. iki kez yatarken gördüm yanına kadar yaklaştım yaklaşık bir metre kadar ikisinide vurdum yatarken ama, çok pişman oldum ilerde daha sonra yine yatarken rastladım ama kaldırıp kaçmasına izin verdim ve vurdum.o yüzden tavşan avı yapan arkadaşlar köpeksiz avlanıyorsanız mutlaka çalılara taş atın hiç olmaz dediğiniz yerden fırlar her zaman tetiktr olmakta yarar. var saygılarımla.
  • stoger m3000 otomatik
  • genç huğlu çifte
  • huğlu süperpoze
  • üzümlü süperpoze
  • huğlu tek kırma
Osman BUDAK
1973 SİVAS

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI