Gönderen Konu: Merak edenlere Yıldız grupman testi  (Okunma sayısı 15369 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Berkhan TÜRKMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merak edenlere Yıldız grupman testi
« : 22 Aralık 2015, 20:43:59 »
Yıldız spz be tüfeğimi siparişle aldım.Kundak ölçüleri bana uyan farklı bir tüfekten alınarak birazda değiştirilerek verildi.66cm ara bantsız 70mm fişek yatağı 2-4 sabit choke lu 10mm şeritli namlu.Tüfek 2700-2800gr.Ağırlık merkezi kubuz menteşesinin hizasında.Kumpasla namlu iç çapını ölçemedim kullanan ve bilenlerden öğrenmek isterim.4no choke 18.04mm 2no choke 17.69 ölçtüm.Ben tüfeğimi bıldırcın ve çullukta kullanıyorum.Kısmet olursa keklikte de kullanmayı düşünüyorum.Tüfek grupmanıyla övülüyor ama forumlarda pekte resim,video bulamadım ben.Benim gibi merak edenler için paylaşıyorum.

Fişek 32gr 6no rc caccia.Ben ortalama 275 saçma saydım bunu referans alarak ibrabim aysu nun paylaştığı grupman testini uyguladım.

Bu alt namlu 4no choke.

Bu da üst namlu 2no choke.Bariz üst vurmuşum bir fikir versin diye paylaştım.Yedek hedef kağıdı yapmadığım için tekrarlayamadım.

Bu da kestiğim ve kullandığım fişeklerin fotoğrafı.

Bunlar da tüfeğin resimleri.

Tüfek ilk geldiğinde tetik korkuluğu kubuza tam oturmamış şekildeydi.Namluların arasında krom tutmamış kısımlar vardı.El kundağının metal kısmında ufak bir uyumsuzluk vardı.Halil Kara yı arayarak problemleri belirttim hiç ikilemeden yollayın düzeltelim dedi ve tamamı düzeltilerek geri geldi.Namlu ucuda kromlandı bir daha fabrikaya yollarsam eğeletmeyi düşünüyorum.Birleşim yerlerinde ayrılma olursa hemen belli olmaz gibi geliyor böyleyken.Şuan çok severek kullanıyorum.Diğer markalarında böyle testlerini gördüğümde inceliyorum merak ediyorum ama zahmetli bir iş olduğunu farkettim.İnşallah sıkmamışımdır.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Ergin ŞİMŞEK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Merak edenlere Yıldız grupman testi
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2015, 22:05:37 »
Tüfeğiniz hayirli olsun kaç metreden atış yaptınız saçma dağılımı güzel 66 namlulu olmasına rağmen
1984 SAMSUN/BAFRA  *****HAYALİN KADAR YAŞAR CESARETİN KADAR BÜYÜR ADAMLIĞIN KADAR ANILIRSIN*****

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2015, 22:14:21 »
Teşekkür ederim 36m den haziran ayında 21 derece sıcaklıkta atış yaptım.

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2015, 22:35:39 »
Testlere teşekkürler,evvelce  yayınlanılan  testlerle örtüşüyor...Yerlinin tüfeğim diye ortalıkta gezebilecek bir iki markasından biri bence çünkü evrensel tüfek yapım kurallarından haberdar kişiler tarafından üretiliyor yine bence ve yine bence fiyatına göre en iyi yerli tüfek akus un bazı modelleri daha iyi ama pahalı huglu şans işi koop olduğundan yine bence...Güle güle kazasız belasız günlerde kullanın..
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Berkhan TÜRKMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2015, 22:50:49 »
Testlere teşekkürler,evvelce  yayınlanılan  testlerle örtüşüyor...Yerlinin tüfeğim diye ortalıkta gezebilecek bir iki markasından biri bence çünkü evrensel tüfek yapım kurallarından haberdar kişiler tarafından üretiliyor yine bence ve yine bence fiyatına göre en iyi yerli tüfek akus un bazı modelleri daha iyi ama pahalı huglu şans işi koop olduğundan yine bence...Güle güle kazasız belasız günlerde kullanın..

Teşekkür ederim standartlara çok yakın yüzdeler çıktı ve homojen dağılmış.Çok düşünerek araştırarak almıştım iyiki almışım dedirtti.

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Burak BAYGENÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2015, 23:17:15 »
Dağılım gayet güzel başarılır bir silah başarılı bir frima nice güzel avlarda kullanmak nasip olur inşallah rastgele Berhan kardeşim
Kırklareli/Lüleburgaz    17.06.1990    0rh(+)
Armsan-Phenoma Carbo

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2015, 23:26:28 »
Güzel tüfek. İyi günlerde kullanın.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2015, 23:27:23 »
öncelikle hayırlısı olsun tüfeğiniz mobil şoklulara göre şok ölçüleriniz oldukça dar gibi
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 22 Aralık 2015, 23:34:58 »
Güzel tüfek. İyi günlerde kullanın.
Teşekkür ederim.
öncelikle hayırlısı olsun tüfeğiniz mobil şoklulara göre şok ölçüleriniz oldukça dar gibi

teşekkür ederim mobil choke lar hakkında bilgim yok.Ölçü alırken olabildiğince dikkat ettim.Ölçüler bunlar değilsede 0.05mm hata payından fazla değildir.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #9 : 22 Aralık 2015, 23:49:48 »
Berkhan kardeşim, eline , emeğine sağlık. Bu testler, lafta değil, gerçekten ciddi meşakkatli işler. Teşekkürler paylaşımın için. Bir çok kişi faydalanacaktır.

Ancak benim asıl söylemek istediğim, fotoğraf kalitesi. Çektiğin fotoğraflar, neyi fotoğrafladıysan tertemiz gösteriyor her şeyi. Şu fotoğrafları nasıl çektiysen keşke yazsan da, sitede, o kadar tüfek ilanı, çeşitli av paylaşımları vs var, bu konulardaki fotoğrafların neredeyse hepsi flu, fotoğrafta asıl obje görünmüyor, detayları eksik, çözünürlük diye bir şey yok zaten, karanlık, titretilmiş, minicik kare şeklinde vs... Bu kadar zor mu ya, göstermek istediğiniz objeyi gösteren fotoğrafı çekmek? İnsanlarımızın bu kadar beceriksiz olduğunu düşünmüyorum. Bence kalitesizlik bizim ruhumuza işlemiş, kaliteli iş yapınca rahatsız oluyoruz, dürtüklüyor bizi...  "Öğrenilmiş-Kabullenilmiş-Kanıksanmış Kalitesizlik" sendromu mudur nedir?!

Ohh, amma dolmuşum, döktüm içimi, rahatladım, ama azıcık rahatladım, daha dökmem lazım :D
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2015, 23:50:54 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Ahmet ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK, Tevfik GÜN, Berkhan TÜRKMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 23 Aralık 2015, 00:13:49 »
Berkhan kardeşim, eline , emeğine sağlık. Bu testler, lafta değil, gerçekten ciddi meşakkatli işler. Teşekkürler paylaşımın için. Bir çok kişi faydalanacaktır.

Ancak benim asıl söylemek istediğim, fotoğraf kalitesi. Çektiğin fotoğraflar, neyi fotoğrafladıysan tertemiz gösteriyor her şeyi. Şu fotoğrafları nasıl çektiysen keşke yazsan da, sitede, o kadar tüfek ilanı, çeşitli av paylaşımları vs var, bu konulardaki fotoğrafların neredeyse hepsi flu, fotoğrafta asıl obje görünmüyor, detayları eksik, çözünürlük diye bir şey yok zaten, karanlık, titretilmiş, minicik kare şeklinde vs... Bu kadar zor mu ya, göstermek istediğiniz objeyi gösteren fotoğrafı çekmek? İnsanlarımızın bu kadar beceriksiz olduğunu düşünmüyorum. Bence kalitesizlik bizim ruhumuza işlemiş, kaliteli iş yapınca rahatsız oluyoruz, dürtüklüyor bizi...  "Öğrenilmiş-Kabullenilmiş-Kanıksanmış Kalitesizlik" sendromu mudur nedir?!

Ohh, amma dolmuşum, döktüm içimi, rahatladım, ama azıcık rahatladım, daha dökmem lazım :D
Teşekkür ederim.Aslında özel makine kullanmadım zaten kullansam çok daha yüksek çözünürlükte olurdu fotoğraflar.Telefon kamerasıyla odaklayarak ve 4-5 kare alarak çektim buraya koyduklarım içinden seçilenler.Forumdaki fotoğrafların kalitesinden bende muzdaribim.Özenilince oluyor aslında herkez dikkat etse keşke :D

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #11 : 23 Aralık 2015, 00:16:50 »
Ellerine sağlık kardeşim. Teşekkür ederim.

Teşekkür ederim.Aslında özel makine kullanmadım zaten kullansam çok daha yüksek çözünürlükte olurdu fotoğraflar.Telefon kamerasıyla odaklayarak ve 4-5 kare alarak çektim buraya koyduklarım içinden seçilenler.Forumdaki fotoğrafların kalitesinden bende muzdaribim.Özenilince oluyor aslında herkez dikkat etse keşke :D
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 23 Aralık 2015, 11:17:44 »
Elinize sağlık Berkhan bey.Hedef kağıtlarına bakılırsa    4 nolu şokunuz  3 hatta bazı tüfeklere göre neredeyse 2 nolu gibi atıyor.

Bu  kimisine göre iyiyken kimisine göre istenmeyen bir durum olabiliyor.Bence daha fazla açmalıydı..Zaten 4 ve 5 nolu şokların mesafesi  aslında bu mesafeler değil.

Grupman saçma dağılımı ve hesabı başarılı bir sonuç vermiş görüldüğü kadarıyla.

Şokların gereğinden daha fazla  dar olması size bıldırcın ve çulluk gibi yakın atış yapılan avlarda dezavantaj sağlayacaktır.Buna rağmen 4 nolu şokla bile 40  mt de  iyi bir vuruş yapmak için gerekli grupman mevcut .

Daha önce de söylediğim gibi YILDIZ firmasının tüfeğini kullanıyorsanız  x full  hindi yada extra full gibi şoklara ihtiyacı olmuyor.

Elinize emeğinize  sağlık.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 23 Aralık 2015, 11:28:43 »
elinize emeğinize sağlık iyi bir çalışma olmuş. teşekürler aydınlattığınız için
tüfeğiniz hayırlı uğurlu avı bol kazasız belasız olsun
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 23 Aralık 2015, 11:50:25 »
birazcık toplu olsa da çokta standardın dışında değil güle güle kullanın
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 23 Aralık 2015, 12:27:37 »
Arkadaşlar bir konuya açıklık getirelim. 4 lolu şok un grupman denemesi yapılacak mesafesi 36 mt değildir diye hatırlıyorum.
4 ve 5 nolu şoklar 22.5 mt civarlarında grupman denemelerinde kullanılır.

Yanlış hatırlıyorsam lütfen düzeltiniz.

Eleştirmek  istemiyorum ancak insanların bazı olayları doğru görmesi lazım.
 Az önce ARMSAN  BERETTA FABARM  ın 36.5mt mesafe grupmanlarına baktım.

Full şok ile % 60 ile % 73 arası grupman elde edilmiş.

Kendi yaptığım testlerde HUĞLU  full şokla % 70

BAİKAL tüfeğimde full şokla  % 65 grupman yapıyor.

Bu 4 nolu şok 36 mt de  %59 ile çok toplu atmış.Birazcık falan değil.

Normalde %40    %45  gibi atmalıydı..Baya bir fark yokmu sizce....

Yanılıyorsam birileri beni uyarsın doğru bir şekilde  öğrenelim....

BİGA/1979

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 23 Aralık 2015, 12:33:56 »
Elinize sağlık Berkhan bey.Hedef kağıtlarına bakılırsa    4 nolu şokunuz  3 hatta bazı tüfeklere göre neredeyse 2 nolu gibi atıyor.

Bu  kimisine göre iyiyken kimisine göre istenmeyen bir durum olabiliyor.Bence daha fazla açmalıydı..Zaten 4 ve 5 nolu şokların mesafesi  aslında bu mesafeler değil.

Grupman saçma dağılımı ve hesabı başarılı bir sonuç vermiş görüldüğü kadarıyla.

Şokların gereğinden daha fazla  dar olması size bıldırcın ve çulluk gibi yakın atış yapılan avlarda dezavantaj sağlayacaktır.Buna rağmen 4 nolu şokla bile 40  mt de  iyi bir vuruş yapmak için gerekli grupman mevcut .

Daha önce de söylediğim gibi YILDIZ firmasının tüfeğini kullanıyorsanız  x full  hindi yada extra full gibi şoklara ihtiyacı olmuyor.

Elinize emeğinize  sağlık.
Teşekkür ederim.4no choke standartlara göre %9 daha fazla isabet yapmış.Yüzdelerin çok-az değil standart olması iyidir diye düşünüyorum.%9 sapma fazla aslında ama farklı fişeklerle de değerlendirip ortalama almak en mantıklısı ve baya uğraş gerekir.Chokeların dar olduğunu söylemek içinde namlu iç çapına ihtiyacımız var.Bilen varsa yada firma yetkilisi Halil bey cevaplarsa iyi olurdu.

elinize emeğinize sağlık iyi bir çalışma olmuş. teşekürler aydınlattığınız için
tüfeğiniz hayırlı uğurlu avı bol kazasız belasız olsun

Teşekkür ederim.
teşekkür ederim.

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 23 Aralık 2015, 12:42:23 »
Arkadaşlar bir konuya açıklık getirelim. 4 lolu şok un grupman denemesi yapılacak mesafesi 36 mt değildir diye hatırlıyorum.

Uluslararası standartlara göre, 36.5 metre mesafede 76 cm çapında bir daireye;

Şoksuz (5 no silndir şok) tüfek, saçmalarının % 40 ını
¼ Şoklu (4 no şok) % 50 sini
½ Şoklu (3 no şok) % 60 ını
¾ Şoklu (2 no şok) % 65 ini
Tam Şoklu (full şok 1 no şok) % 70 ini isabet ettirir.
Farklı bir forumdan alıntı yaptım.Yanlışsa düzelten olur büyük ihtimal.

The following users thanked this post: Çağrı ECE

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 23 Aralık 2015, 13:02:36 »

silindir şokla %40, IC şokla %50 standart
  • Franchi Affinity

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 23 Aralık 2015, 13:26:29 »
silindir şokla %40, IC şokla %50 standart
Teşekkürler Çağrı

4 nolu şoku % 50 standart  grupman dersek

% 20 ye yakın bir fark söz konusu....

BİGA/1979

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 23 Aralık 2015, 13:31:04 »
Tüfeğiniz hayırlı olsun Berkhan Bey,grupman hakkında yorum yapması gerekenler yorumu yapmışlar keyifle okudum.
Bende uzun yıllardır gerek fişek doldurma tecrübelerim gerekse denemeler sonucunda farkettiğim bir konuyu paylaşmak istiyorum.

Denemelerinizde kullandığınız fişekte bulunan nsi GT tapa iç çapı dar tüfeklerde mükemmele yakın dağılım veriyor(yapısı gereği ilk patlama anında fazla deforme olmuyor ve namludan çıkar çıkmaz açılmasına rağmen 36 ile 40 metre arası mesafe katediyor) değişik tüfeklerde yaptığım testlerde hep güzel sonuçlar verdi.
Sanırım Yaf ve rc nsi GT tapa kullanıyor.(Çok fazla eleştirmeme rağmen sırf bu tapadan dolayı yaf kullanmaya başladım ve iyide sonuçlar alıyorum)Özellikle Hatsan tüfek kullananların GT tapalı fişekleri denemesini öneririm.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2015, 13:33:34 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Erol KABA

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #21 : 23 Aralık 2015, 13:56:37 »
Bu atışlarda;

2 nolu choke ile yapılan atışta vuruş noktası (Point of Impact), çemberin merkezine göre oldukça üstte kalmış, dolayısıyla gerçek yüzdeyi, çemberi daha üste çizerek anlayabiliriz. 2 nolu choke ile yapılan atışa göre, 76cm çemberin üst noktası, kağıdın üst kenarından 4-5 cm altta kalacak şekilde, sola doğru da 4-5 cm hareket ettirelerek yeniden çizilirse, doğru oran çıkar. (Yani çemberi sol-üste doğru hareket ettirmelisiniz, sola doğru 4-5 cm, yukarı doğru ~15-18 cm...)

4 nolu choke ile yapılan atışta ise sanırım (fişek içerisindeki saçmayı 275 gördüm, yanlışsa lütfen düzeltin) 59% gibi bir oran var, o da 4 (Improved Cylinder) değil, 3 nolu (Modified) choke oranı kabul edilir.

Standartlara göre evet, dar ve toplu atışlar gibi görünüyor. Yerli tüfeklerde bunu görmeye alıştık. Keşke standartlara uygun olsalar. (TSE 870'te bu da geçiyor, Sayfa 9, Madde 5.3.2.2. Ama ne hikmetse, Merkel'ler, Browning'ler bu TSE standartlarına (başka maddelerine) bir türlü uyamazken!! yerli tüfeklerde böyle şeyler göz ardı ediliyor ya da atlanıyor)

Bununla birlikte, aslında elinizdeki tüfeğin hangi choke ile ne yaptığını kendiniz bildiğiniz sürece, choke üzerindeki çentik sayısının pratikte çok bir anlamı kalmıyor.

Zaten Grupman Verimliliği Oranı'ndan çok daha önemlisi (hesaplamaların detayını göremedim ama) yazdığınız puanlamalara göre, Saçma Dağılım Oranı ve Saçma Düzensizliği'nden iyi puanlar almış görünüyor tüfek.

« Son Düzenleme: 23 Aralık 2015, 13:58:10 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN, Tevfik GÜN, Berkhan TÜRKMEN

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 23 Aralık 2015, 14:07:15 »
Teşekkürler Çağrı

4 nolu şoku % 50 standart  grupman dersek

% 20 ye yakın bir fark söz konusu....

%9 abi 20 değil oda 3 şoka yakın

kağıttaki 59u 69 olarak gördün galiba
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2015, 14:11:51 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 23 Aralık 2015, 14:11:32 »
Bu tarz  denemelerde duran sabit hedefi bile tam merkezden vurmak hiç kolay değil.

Siz uçar avında  yada hareketli hedeflere yapılan atışları düşünün birde...
Bu atışlarda;

2 nolu choke ile yapılan atışta vuruş noktası (Point of Impact), çemberin merkezine göre oldukça üstte kalmış, dolayısıyla gerçek yüzdeyi, çemberi daha üste çizerek anlayabiliriz. 2 nolu choke ile yapılan atışa göre, 76cm çemberin üst noktası, kağıdın üst kenarından 4-5 cm altta kalacak şekilde, sola doğru da 4-5 cm hareket ettirelerek yeniden çizilirse, doğru oran çıkar. (Yani çemberi sol-üste doğru hareket ettirmelisiniz, sola doğru 4-5 cm, yukarı doğru ~15-18 cm...)

4 nolu choke ile yapılan atışta ise sanırım (fişek içerisindeki saçmayı 275 gördüm, yanlışsa lütfen düzeltin) 59% gibi bir oran var, o da 4 (Improved Cylinder) değil, 3 nolu (Modified) choke oranı kabul edilir.

Standartlara göre evet, dar ve toplu atışlar gibi görünüyor. Yerli tüfeklerde bunu görmeye alıştık. Keşke standartlara uygun olsalar. (TSE 870'te bu da geçiyor, Sayfa 9, Madde 5.3.2.2. Ama ne hikmetse, Merkel'ler, Browning'ler bu TSE standartlarına (başka maddelerine) bir türlü uyamazken!! yerli tüfeklerde böyle şeyler göz ardı ediliyor ya da atlanıyor)

Bununla birlikte, aslında elinizdeki tüfeğin hangi choke ile ne yaptığını kendiniz bildiğiniz sürece, choke üzerindeki çentik sayısının pratikte çok bir anlamı kalmıyor.

Zaten Grupman Verimliliği Oranı'ndan çok daha önemlisi (hesaplamaların detayını göremedim ama) yazdığınız puanlamalara göre, Saçma Dağılım Oranı ve Saçma Düzensizliği'nden iyi puanlar almış görünüyor tüfek.

Sn AYSU Elimde bir ad 36 numara tüfek mevcut.
Bu tüfeği kaç mt de denememiz gerekiyor.

25 mt uygun mu acaba ?

BİGA/1979

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 23 Aralık 2015, 17:37:17 »
Tüfeğiniz hayırlı olsun Berkhan Bey,grupman hakkında yorum yapması gerekenler yorumu yapmışlar keyifle okudum.
Bende uzun yıllardır gerek fişek doldurma tecrübelerim gerekse denemeler sonucunda farkettiğim bir konuyu paylaşmak istiyorum.

Denemelerinizde kullandığınız fişekte bulunan nsi GT tapa iç çapı dar tüfeklerde mükemmele yakın dağılım veriyor(yapısı gereği ilk patlama anında fazla deforme olmuyor ve namludan çıkar çıkmaz açılmasına rağmen 36 ile 40 metre arası mesafe katediyor) değişik tüfeklerde yaptığım testlerde hep güzel sonuçlar verdi.
Sanırım Yaf ve rc nsi GT tapa kullanıyor.(Çok fazla eleştirmeme rağmen sırf bu tapadan dolayı yaf kullanmaya başladım ve iyide sonuçlar alıyorum)Özellikle Hatsan tüfek kullananların GT tapalı fişekleri denemesini öneririm.
Teşekkür ederim.Fişek kaliteli görünüyor ama baruttanmı tapandanmıdır bilmem çok sert patlıyor.Dayak yemek istemeyenler 2700gr bir tüfekte kullanmasa iyi olur :D
Bu atışlarda;

Tüfeği alırken standartlardaki yüzdelere göre choke seçimi yapınca biraz rahatsız etti sonuç :DAldığı puanlar tatmin etti en azından.2no choke için yaptığım atışı tekrar çizerek aynı kağıt üstünden değerlendirecem ama biraz bekletecem, kağıt evde değil.
Hesaplamayı yazmaya çalıştım.
Gupman verimliliği: 162/275=%59
Saçma dağılım oranı: 275/83x100=331 Table1 de %59 karşılığı 185 331>185 331-185=146 146>8 Sonuç MÜKEMMEL

Saçma düzensizliği: Patchiness Pratik Değeri:3
 20 inch’lik daire içerisindeki saçma adedine karşılık gelen birinci Patchiness Tablo Değeri Table2 den 83ün karşılığı yaklaşık 1.55
30 inch’lik daire ile 20 inch’lik daire arasında kalan saçma sayısının Patchiness Tablo Değeri Table2 den 79un karşılığı 3.1
İki değerin toplamı 4.65 Patchiness Pratik Değeri, Patchiness Tablo Değeri’nden küçük 4.65-3=1.65
1.65 1’den büyük, 2’den küçük Sonuç İYİ
Grupman Genel Performans Verimliliği: %(90+80)/2=%85

Hatam varsa özür  dilerim.

Bu da sizin paylaştığınız test.Okuyanların durumu anlaması  için izin istemeden paylaştım darılmazsınız inşallah.
ANALİZ

Grupman değerlendirmesi sadece 30 inch’lik daire içerisine isabet eden saçma adedi ya da oranından ibaret değildir. 30 inch’lik daire içerisine isabet eden saçma oranının literatürdeki adı “Pattern Efficiency” (Grupman Verimliliği)’dir. Ancak Pattern Efficiency, grupman dağılımı ve kalitesi hakkında yeterli bilgiyi size sunamaz. Sağlıklı bir Pattern Analizi yapabilmek için değerlendirilmesi gereken 4 ana parametre vardır;

1)   Pattern Efficiency (Grupman Verimliliği) ; Namlu ucundan 40 Yard uzaklığa konulmuş hedefte 30inch’lik daire içerisine isabet eden saçma adedinin, fişek içerisinde bulunan toplam saçma adedine oranıdır. Yani, Pattern Efficiency = [(30 inch’lik Daire İçerisindeki Saçma İsabet Adedi) / (Fişekte Bulunan Toplam Saçma Adedi)] x 100

2)   Pellet Distribution Rating (Saçma Dağılım Oranı) ; Bu parametreyi hesaplayabilmek için, Pellet Distribution Factor (Saçma Dağılım Faktörü)’nü incelememiz gerekiyor. Bunun için öncelikle, iki farklı Pellet Distribution Factor (Saçma Dağılım Faktörü) bulacağız.

Birincisi; Hesapla bulacağımız Pellet Distribution Factor. Hesapla bulacağımız sayı için formülümüz; Pellet Distribution Factor = [(30 inch’lik Daire İçerisindeki Saçma İsabet Adedi) / (20 inch’lik Daire İçerisindeki Saçma İsabet Adedi)] x 100. Bu hesabın sonucu, aradığımız Pellet Distribution Factor Hesap değeridir.

İkincisi ise; aşağıdaki referans tablodan (Tablo-1) bulacağımız Pellet Distribution Factor. Peki tablodan Pellet Distribution Factor’u nasıl bulacağız; 1) nolu maddede bulduğumuz Pattern Efficiency değerine Tablo-1’de karşılık gelen Factor değeri aradığımız Pellet Distribution Factor Tablo değeridir. Burada, hangisinin daha büyük olduğuna dikkat edeceğiz ve bu iki sayıyı bir birinden çıkaracağız. Hangisinin büyük olduğuna (Hesapla bulunan mı? Tablodan bulunan mı?) ve aralarındaki sayısal farka göre Pellet Distribution Rating (Saçma Dağılım Oranı) için şu değerlendirmeyi yapacağız;

Pellet Distribution Rating Değerlendirmesi;
a.   Tablodan bulunan Factor, Hesapla bulunan Factor’den daha BÜYÜKSE; iki sayı arasındaki fark;
   i.     8’e eşit ya da 8’den büyükse, Pellet Distribution Rating ZAYIFTIR (POOR)
   ii.     4’ten büyük, 8’den küçükse, Pellet Distribution Rating VASATTIR (FAIR)
   iii.     4 ya da 4’ten küçükse, Pellet Distribution Rating NORMALDİR.
b.   Tablodan bulunan Factor, Hesapla bulunan Factor’den daha KÜÇÜKSE; iki sayı arasındaki fark;
   i.     4’ten büyük değilse, Pellet Distribution Rating NORMALDİR.
   ii.     4’ten büyük, 8’den küçükse, Pellet Distribution Rating İYİDİR (GOOD)
   iii.     8 ya da 8’den büyükse, Pellet Distribution Rating MÜKEMMELDİR (EXCELLENT).

3)   Patchiness (Saçma Düzensizliği) ; Patchiness basit olarak, pratikte 30 inch’lik daire içerisinde, saçma isabet etmemiş boş alanlara çizilebilecek 5 inch çapında küçük dairelerin adedidir.
Peki bu rakam yani Patchiness Pratik Değeri ne anlama geliyor? Nasıl değerlendireceğiz?
i.   Bu rakamın ne anlama geldiğini söyleyebilmek için iki adet de Tablo-2’den Patchiness Tablo Değerleri bulacağız ve bunları birbiriyle toplayıp Gerçek Patchiness Tablo Değeri’ni bulacağız;
   1.       İlk Patchiness Tablo Değeri; 20 inch’lik daire içerisine isabet eden saçma adedine Tablo-2’de 20 inch’lik Bölge için (Tablonun soldan iki sütunu) karşılık gelen sayıdır.
   2.       İkinci Patchiness Tablo Değeri; 20 inch’lik daire ile 30 inch’lik daire arasında kalan şerit bölgeye isabet eden saçma adedine Tablo-2’de Şerit Bölge için (Tablonun sağdan iki sütunu) karşılık gelen sayıdır.
ii.   Bu iki farklı Patchiness Tablo Değerini toplayacağız ve bu bizim Gerçek Patchiness Tablo Değeri’miz olacak.
iii.   Ve aşağıdaki değerlendirmeyi yapacağız;

Patchiness Değerlendirmesi;
a.   Patchiness Pratik Değeri, Patchiness Tablo Değeri’nden BÜYÜKSE, iki sayı arasındaki fark;
    i.     2 ya da 2’den büyükse Patchiness Değerlendirmesi ZAYIF (POOR)
    ii.     1’den büyük , 2’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi VASAT (FAIR)
    iii.     1’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi NORMALDİR.
b.   Patchiness Pratik Değeri, Patchiness Tablo Değeri’nden KÜÇÜKSE, iki sayı arasındaki fark;
    i.     1 ya da 1’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi NORMAL,
    ii.     1’den büyük, 2’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi İYİ (GOOD),
    iii.     2 ya da 2’den büyükse MÜKEMMELDİR (EXCELLENT).

4)   Pattern Performance Efficiency (Grupman Genel Performans Verimliliği) ;  Bu parametreyi hesaplayabilmek için , 2) ve 3) nolu maddelerde elde ettiğimiz sonuçları değerlendireceğiz.  2) nolu maddede değerlendirdiğimiz Pellet Distribution Rating  ve 3) nolu maddede değerlendirdiğimiz Patchiness performansları 5 farklı derecede değerlendirilmişti. Bunlar; POOR, FAIR, NORMAL, GOOD ve EXCELLENT dereceleriydi. Her bir derecenin rakamsal notu vardır;
POOR             : 50%
FAIR               : 60%
NORMAL       : 70%
GOOD             : 80%
EXCELLENT : 90%

Değerlendirme için yapmamız gereken, Pellet Distribution Rating rakamsal puanıyla, Patchiness rakamsal puanlarını toplayıp 2’ye bölmek, yani ortalamalarını bulmak. Örneğin,  herhangi bir test atışımız için, Pellet Distribution Rating değerlendirmemiz NORMAL yani 70% , yine aynı test atışımız için Patchiness değerlendirmemiz EXCELLENT yani 90% çıkmış olsun. O halde, Pattern Performance Efficiency değerlendirmemiz; (70+90)/2=80, yani 80% GOOD (İYİ) olacaktır.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU