Gönderen Konu: Yıldız SPZ M Süperpoze Tüfeğim Geldi; Ama?  (Okunma sayısı 25779 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yıldız SPZ M Süperpoze Tüfeğim Geldi; Ama?
« : 16 Aralık 2015, 19:13:52 »
Merhaba arkadaşlar,
İki hafta kadar önce yildizsilahpazarlama'dan sipariş vermiştim. Geçen hafta ise tüfeği teslim aldım. Teslim aldıktan sonra, memlekete gittiğim için, ayrıntılı inceleme fırsatım olmadı. Bugün çıkarıp iyice inceledim; ancak sanırım bazı problemlerle karşılaştım. Doğrusu, bunların tam olarak problem olup olmadıklarını bilmiyorum. İlk defa süperpoze aldım.

Fotoğrafları inceleyip fikir verirseniz çok sevinirim. Problem olduğunu düşündüğüm hususlar şunlar:

1- El kundağını, kundaksız namluya yerleştirdiğimde herhangi bir sıkıntı yok. Ancak namlu ve kundak (dipçik) bir bütün iken el kundağını tüfeğe yerleştirdiğimde, el kundağının çıkmasını sağlayan kol kendiliğinden yerine yerleşmiyor. El kundağını yerine iyice oturttuktan sonra, o metal kolu da bastırarak oturtabiliyorum.

2- El kundağını tüfeğe taktığımda sanırım tam yerine oturmuyor ve arada boşluk kalıyor. Az miktarda boşluk normal midir, yoksa bu tüfekte sıkıntı mı var?

3- Tüfeği atışa hazır hale getirdiğimde, kırma kolu düz durmuyor, hatta fazlası ile eğik duruyor. Düzeltmek için zorladığımda ise, ancak fotoğraftaki kadar düzeliyor.

Sizce bu sorunlar büyük sorunlar mıdır yoksa her tüfekte var olan basit sorunlar mıdır? Tüfeği, düzeltilmesi için fabrikaya göndermeli miyim yoksa bu şekilde idare mi etmeliyim? Cevaplar için şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

resim upload

resim yükleme servisi

resim upload servisleri

jpg upload

resim yükle

resİm yÜkleme

resim yülke
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Ynt: Yıldız SPZ M Süperpoze Tüfeğim Geldi; Ama?
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2015, 19:33:19 »
Bu fotoğraflar tüfeğin tam kapanmış hali ise normal değil,böyle olmaması gerekir.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Rıdvan ÖZKAN

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2015, 19:39:39 »
Bu fotoğraflar tüfeğin tam kapanmış hali ise normal değil,böyle olmaması gerekir.
Evet Erol Bey, maalesef tüfeğin tam kapanmış hali.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Serhat KAZAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2015, 19:43:39 »
Merhaba öncelikle hayırlı olsun. Bende perşembe günü aldım.bahsettiğiniz herşey bende de mevcut. Anormal bir durum yok.
El kundağını takarken o işleme eliniz belli bir süre sonra alışır zaten. İçeri soktuğunuzda boşluğun kapanması gerek.
Kırma kolu özellikle sağ tarafa yatık. Size kolaylık sağlaması açısından.
Saygılar

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

-------------------------------------------
Serhat Turan
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2015, 19:44:18 »
Aynı tüfeği ben de kullanıyorum.O boşluk çok fazla.. öyle olmaması gerekiyor.Kurma kolu kullandıkça daha da kapanıyor bendeki de ilk başta öyleydi.Namlunun mekanizmaya birleştiği yerdeki boşluk çok fazla.

el kundağı öyle açık mı duruyor kapalı hali mi o ?
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2015, 19:45:29 Gönderen: Erdem BOZKURT »
1982-İstanbul

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2015, 19:45:52 »
Öncelikle tüfeğiniz hayırlı olsun Rıdvan bey,gayet güzel düzgün gözüküyor...Aynı soruları aldığınız yer ve üreticiye de danışmanız hususunu da önemle hatırlattıktan sonra tüfeklerin ıcığı cıcığı ile çok uğraşmış biri olarak görüşümü aktarmak isterdim...

Birinci sorunuz da bahsettiğiniz duruma iki şey sebep olabilir bir hemen her yeni tüfekte o mandal(el kundağındaki) zaten kendiliğinden pek yerine oturmaz zira parçalar yeni ve birbirine sıkı temas halindedir zamanla kullanımla parçalar alışma sürecini tamamlar ve bu durum düzelir fakat sizin tüfekte kasa profil resimlerinde yuvarlak içine aldığınız bölge el kundağının az daha namluya yanaşması gerektiğini söylüyor bunu el kundağı altından çokta aşırı olmamak kaydıyla avuç içiyle kundağı namluya doğru bastırmayı deneyebilirsiniz namluya doğru az da olsa hareket ediyor ve profildeki açıklık kapanıyorsa çözüm bu o zaman belki mandal da muhtemelen kendiğinden yerine oturma ihtimali yüksek...İyi bir basınca rağmen kundak namluya yanaşmıyorsa daha fazla zorlamayın fabrikası gerekli ayarı yapar oldukça kolay onlar için..

Açma mandalı sıfır tüfeklerde hep öyledir ve avans denir buna..Elle zorlamayın parçalara zarar verebilirsiniz sadece tüfeği mandala dokunmadan namluyu yukarı hareketle hafif sertçe kapatın kapatırken mandal ne kadar oturduysa odur en sağlıklı kapatma şekli bu..Yine zamanla mandal ortaya doğru gelir(epey sonra) sola geçtiği zaman kilitler rektifiye ister..Bu kısımda sorun yok kısaca..

Tekrar kazasız belasız güle güle kullanın...Yerli en iyi tüfeklerden hatta Avrupa ayarı diyebilirim..
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2015, 19:49:37 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 16 Aralık 2015, 20:01:41 »
Merhaba öncelikle hayırlı olsun. Bende perşembe günü aldım.bahsettiğiniz herşey bende de mevcut. Anormal bir durum yok.
El kundağını takarken o işleme eliniz belli bir süre sonra alışır zaten. İçeri soktuğunuzda boşluğun kapanması gerek.
Kırma kolu özellikle sağ tarafa yatık. Size kolaylık sağlaması açısından.
Saygılar

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkürler Serhat Bey, az da olsa el kundağı için içim rahatladı. Sizin de tüfeğiniz hayırlı ve bol avlı olsun.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 16 Aralık 2015, 20:03:21 »
Aynı tüfeği ben de kullanıyorum.O boşluk çok fazla.. öyle olmaması gerekiyor.Kurma kolu kullandıkça daha da kapanıyor bendeki de ilk başta öyleydi.Namlunun mekanizmaya birleştiği yerdeki boşluk çok fazla.

el kundağı öyle açık mı duruyor kapalı hali mi o ?
Cevap için teşekkür ederim Erdem Bey. Var olan boşluk, el kundağının tamamen kapalı vaziyetteki hali.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 16 Aralık 2015, 20:09:55 »
Öncelikle tüfeğiniz hayırlı olsun Rıdvan bey,gayet güzel düzgün gözüküyor...Aynı soruları aldığınız yer ve üreticiye de danışmanız hususunu da önemle hatırlattıktan sonra tüfeklerin ıcığı cıcığı ile çok uğraşmış biri olarak görüşümü aktarmak isterdim...

Birinci sorunuz da bahsettiğiniz duruma iki şey sebep olabilir bir hemen her yeni tüfekte o mandal(el kundağındaki) zaten kendiliğinden pek yerine oturmaz zira parçalar yeni ve birbirine sıkı temas halindedir zamanla kullanımla parçalar alışma sürecini tamamlar ve bu durum düzelir fakat sizin tüfekte kasa profil resimlerinde yuvarlak içine aldığınız bölge el kundağının az daha namluya yanaşması gerektiğini söylüyor bunu el kundağı altından çokta aşırı olmamak kaydıyla avuç içiyle kundağı namluya doğru bastırmayı deneyebilirsiniz namluya doğru az da olsa hareket ediyor ve profildeki açıklık kapanıyorsa çözüm bu o zaman belki mandal da muhtemelen kendiğinden yerine oturma ihtimali yüksek...İyi bir basınca rağmen kundak namluya yanaşmıyorsa daha fazla zorlamayın fabrikası gerekli ayarı yapar oldukça kolay onlar için..

Açma mandalı sıfır tüfeklerde hep öyledir ve avans denir buna..Elle zorlamayın parçalara zarar verebilirsiniz sadece tüfeği mandala dokunmadan namluyu yukarı hareketle hafif sertçe kapatın kapatırken mandal ne kadar oturduysa odur en sağlıklı kapatma şekli bu..Yine zamanla mandal ortaya doğru gelir(epey sonra) sola geçtiği zaman kilitler rektifiye ister..Bu kısımda sorun yok kısaca..

Tekrar kazasız belasız güle güle kullanın...Yerli en iyi tüfeklerden hatta Avrupa ayarı diyebilirim..
Çok teşekkür ederim Kamil Bey. Biraz araştırınca, kırma kolunun zamanla oturabileceği ile ilgili bilgiler edindim. Aslında benim canımı sıkan, namlu ile mekanizma arasındaki boşluk. Dediğiniz gibi el kundağını avuç içi ile namluya doğru bastırmaya çalıştım; fakat maalesef milimlik bir kıpırdama bile olmadı. Aslında tüfeği kullandıkça o boşluğun sorun yaratabileceğini düşünmesem, kargosu ile şusu, busu ile hiç uğraşmam. Olmazsa, sezon kapanınca fabrikaya gönderirim artık. Tekrar teşekkürler, iyi forumlar.
1983

''Emek, yemek getirir.''

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 16 Aralık 2015, 20:15:55 »
Çok teşekkür ederim Kamil Bey. Biraz araştırınca, kırma kolunun zamanla oturabileceği ile ilgili bilgiler edindim. Aslında benim canımı sıkan, namlu ile mekanizma arasındaki boşluk. Dediğiniz gibi el kundağını avuç içi ile namluya doğru bastırmaya çalıştım; fakat maalesef milimlik bir kıpırdama bile olmadı. Aslında tüfeği kullandıkça o boşluğun sorun yaratabileceğini düşünmesem, kargosu ile şusu, busu ile hiç uğraşmam. Olmazsa, sezon kapanınca fabrikaya gönderirim artık. Tekrar teşekkürler, iyi forumlar.

Dediğiniz gibi ise bence gönderin hemen halletsinler zira keyfekeder ve düzeltilmesi son derece kolay bir durum imalatçı açısından..Kullanımı da belki olumsuz etkileyebilir ama görüntü de sürekli sizi rahatsız eder...

Şu da var direkt kalite kontrol hatası ve fabrikanın ücret talep etmeden gidermesi gerekir...
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2015, 20:17:29 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Hamza SEDA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 16 Aralık 2015, 20:21:06 »
Elinizdeki tüfeğin kıymetini bilin. Ben Bayburt da av yapıyorum arkadaşımda sizin tüfekten var onun tüfeğininde mandalı sağa doğru idi.Şunu da belirteyim arkadaşımda da Beretta s56 var inanın beretta dan daha iyi saçma grupmani veriyor. İnanmazsanız alın bir rc,mirage,fiocchi fişek aynı şartlarda test edin farkı görürsünüz zaten. Ayrıca sadece beretta değil Rizzini ile de test ettik yok abi Yıldız gibi grupman yapan yok. İnşallah önümüzdeki nisan ayında spz sm ve spz me 2 tane tüfek yaptıracağım. Elinizdeki tüfek çoğu ithal tüfekten daha iyi.  Allah kaza bela göstermesin abi.
  • Özkanlar Fx12 (Standart) 66 cm namlu Yarı Kamuflaj
1984 AFYON

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 16 Aralık 2015, 20:33:22 »
Otomatigini kullanıyorum. Ciftemde var bu spzme modeli aklımı başımdan alıyor. Yıldız silaha bu fotoları yolla Nazmi usta baksın. Olmazsa yolla aklını kurcalamasin. Ama biraz zaman kullanirsin alisir parçalar. Güle güle kullanın.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #12 : 16 Aralık 2015, 20:55:23 »
Sipariş ile görmeden tüfek almamak lazım.
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Rıdvan ÖZKAN

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 16 Aralık 2015, 20:57:09 »
Dediğiniz gibi ise bence gönderin hemen halletsinler zira keyfekeder ve düzeltilmesi son derece kolay bir durum imalatçı açısından..Kullanımı da belki olumsuz etkileyebilir ama görüntü de sürekli sizi rahatsız eder...

Şu da var direkt kalite kontrol hatası ve fabrikanın ücret talep etmeden gidermesi gerekir...
Haklısınız, en iyisi gönderip, hallettirmek. Sinek küçük de olsa mide bulandırır misali...
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 16 Aralık 2015, 20:59:08 »
Elinizdeki tüfeğin kıymetini bilin. Ben Bayburt da av yapıyorum arkadaşımda sizin tüfekten var onun tüfeğininde mandalı sağa doğru idi.Şunu da belirteyim arkadaşımda da Beretta s56 var inanın beretta dan daha iyi saçma grupmani veriyor. İnanmazsanız alın bir rc,mirage,fiocchi fişek aynı şartlarda test edin farkı görürsünüz zaten. Ayrıca sadece beretta değil Rizzini ile de test ettik yok abi Yıldız gibi grupman yapan yok. İnşallah önümüzdeki nisan ayında spz sm ve spz me 2 tane tüfek yaptıracağım. Elinizdeki tüfek çoğu ithal tüfekten daha iyi.  Allah kaza bela göstermesin abi.
Teşekkürler Hamza Bey. İnşallah kıymetini fazlası ile bileceğim. Böyle güzel yorumlar, Yıldız için çok yapılıyor. Zaten ben de böyle yorumlara güvenerek Yıldız'ı tercih ettim. İnşallah ben onun kıymetini bileceğim, o da benim... :)
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 16 Aralık 2015, 21:00:39 »
Otomatigini kullanıyorum. Ciftemde var bu spzme modeli aklımı başımdan alıyor. Yıldız silaha bu fotoları yolla Nazmi usta baksın. Olmazsa yolla aklını kurcalamasin. Ama biraz zaman kullanirsin alisir parçalar. Güle güle kullanın.
Teşekkürler, inşallah dediğiniz gibi gönderip düzelteceğim. Ama önce kapanmaya az kalan sezonun tadını çıkarmam lazım :)
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 16 Aralık 2015, 21:02:20 »
Sipariş ile görmeden tüfek almamak lazım.
Haklısınız; ama şartlar farklı olduğundan sipariş vermek zorunda kaldım. Solak atıcı olduğum için sağ avanslı tüfekler ters geliyor bana. Hazırda da sol avanslı bulunmadığı için zorunlu sipariş verdim.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 16 Aralık 2015, 21:20:32 »
Rizzini ve Beretta dan daha iyi grupman yapması normal. Bu iki firmanında %90 Grupman  yapan full şokları yoktur herhalde.
 Grupman olayını yerli üreticilerimizin hepsi çözdü. 500tl lik merdiven altı ürünler bile.
Çözülemeyen kalite kontrol anlayışı ve uzun vadedeki kullanım.
Yerli malına inadına sahip çıkalım diyoruz ama bu sahneleride görmek istemiyoruz.

Rıdvan bey tüfeğinizi kullanmadan bence fabrikaya gönderin.

Gerekeni yapsınlar sıkıntıları çözülsün.Niye bôyle bir ürünü kabul edesinizki ?

Sonuçta çok ucuza yada indirimli bir ürün almamışsanız kabullenmek mantıklı değil.

Kendi kusurlarından dolayı göndereceğiniz kargoyu da bi zahmet karşılayıversinler.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Rıdvan ÖZKAN

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 16 Aralık 2015, 21:43:18 »
rıdvan by hayırlı olsun tüfeğini subat sonuna kadar kullan parcalar asındıkca her sey yerine gelir.sezon sonu sorun devam ederse (burdur) halil kara by selamımıza söyle .gerekirse tüfeğin yenisini  alırız.saygılar  veli tokcan burdur avc kulb.05332315690.bir sorun olursa beni arayabilirsiniz

ama içinize sinmedi ise elinizde av için baska tüfek varsa kullanmadan  gönderin.yinede bir sorun çözülmezse beni arayın
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2015, 21:50:53 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 16 Aralık 2015, 21:51:25 »
rıdvan by hayırlı olsun tüfeğini subat sonuna kadar kullan parcalar asındıkca her sey yerine gelir.sezon sonu sorun devam ederse (burdur) halil kara by selamımıza söyle .gerekirse tüfeğin yenisini  alırız.saygılar  veli tokcan burdur avc kulb.05332315690.bir sorun olursa beni arayabilirsiniz
Teşekkür ederim Veli Bey. Dediğiniz gibi, sezon sonuna kadar kullandıktan sonra duruma bakıp ona göre göndereceğim veya göndermeyeceğim. Umarım, umut ettiğim gibi o zamana kadar parçalar iyice oturur. İyi forumlar dilerim.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 16 Aralık 2015, 21:52:28 »
Teşekkür ederim Veli Bey. Dediğiniz gibi, sezon sonuna kadar kullandıktan sonra duruma bakıp ona göre göndereceğim veya göndermeyeceğim. Umarım, umut ettiğim gibi o zamana kadar parçalar iyice oturur. İyi forumlar dilerim.
merak etme sorunu  cözeriz.için rahat olsun.her imalatda avrupa malı bile olsa ufak tefek hatalar da olabilir
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2015, 21:53:35 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #21 : 16 Aralık 2015, 22:18:53 »
Rıdvan Bey , yeni tüfeğiniz hayırlı olsun.

Alıntıladığım resimdeki ayrık görünen parçalar arasında, ideal durumda yüzde yüz öpüşme ve baskı olmaması lazım zaten. El kundağı ve kubuzun bu iki kısmı  hiç bir zaman bir biriyle sıkı sıkıya öpüşmez, öpüşmemeli (Dikkat: hinge pin ya da trunnion - muylu seviyesinde ise el kundağı ile kubuz birbiriyle sıkı sıkıya öpüşmeli, %100 fit olmalı, bu kısımla karıştırılmasın). Ancak her durumda bu kadar boşluk çok fazla. Tüfeğin kubuz tasarım modelinden dolayı da , durum olduğundan daha da vahimmiş gibi duruyor. Tüfeğin atışı için ya da güvenlik açısından herhangi bir risk teşkil etmez ama sonuç olarak, kalite kontrolden bu durumun geçememesi lazımdı.

Normalde, (sizin madde numaralandırmanıza göre yazıyorum) 1 ve 3 yeni tüfekler için normal bir durumdur (yukarıda zaten yazılmış) ancak 2 için tüfeğe müdahale edildiğinde, 1 ve 3'teki toleranslar da değişecek mecburen. 1 ve 3'ün son durumunu da, 2'deki sorunun çözümünden sonra yeniden değerlendirmek gerekir.

Zaten siz de yazmışsınız: tüfeği fabrikaya geri göndermelisiniz.

resim upload servisleri

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Kamil ÜNLÜTÜRK, Emrah TUNCA

• Expert Üye
« Yanıtla #22 : 16 Aralık 2015, 22:45:37 »
İbrahim bey dikkat ederseniz açıklık açılı..Bu durumda el kundağı o açı nispetinde yukarı radyal bir hareket yapmalı ki normal konumuna gelsin, açıklık yine kalır fakat paralel bir görüntü olmalı...Zaten el kundağı gerisindeki yarım dairenin üst yarısı da kubuzdan havada kalmış kundak hareketini tamamlayamadığından..

Çok çok küçük bir montaj hatası dışında ki kolayca giderilir, tüfek kitap gibi fotoğraflara göre konuşursak..
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2015, 23:06:09 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Hamza SEDA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 16 Aralık 2015, 23:01:22 »
Rizzini ve Beretta dan daha iyi grupman yapması normal. Bu iki firmanında %90 Grupman  yapan full şokları yoktur herhalde.
 Grupman olayını yerli üreticilerimizin hepsi çözdü. 500tl lik merdiven altı ürünler bile.
Çözülemeyen kalite kontrol anlayışı ve uzun vadedeki kullanım.
Yerli malına inadına sahip çıkalım diyoruz ama bu sahneleride görmek istemiyoruz.

Rıdvan bey tüfeğinizi kullanmadan bence fabrikaya gönderin.

Gerekeni yapsınlar sıkıntıları çözülsün.Niye bôyle bir ürünü kabul edesinizki ?

Sonuçta çok ucuza yada indirimli bir ürün almamışsanız kabullenmek mantıklı değil.

Kendi kusurlarından dolayı göndereceğiniz kargoyu da bi zahmet karşılayıversinler.
Suat Bey dediğinize kısmen katılıyorum bazı firmalarımız grupman olayini çözdü lakin 76 cm çapta 32 gr 6 no saçma ile yapilan atışlarda 280 e yakın fisekten 250 ye yakın saçma bırakmaktan ziyade saçmalar arası mesafe birbirlerine nerdeyse eşit. Şimdi bu homojenlik hangi yerli firmamızda var. Ben de şuan Yıldız yok 550 tl lik kral var lakin namlu iç çapı ve şok değerleri Yıldız dan daha dar ama yinede aynı homojen ve yoğunluğu yapamıyor bilmem anlatabildim mi. Yani şoku dar yapmakla saçma yoğunluğu yakalamak yetmiyor homojenlikte önemli. Zaten Yıldızı yıldız yapan da bu.
  • Özkanlar Fx12 (Standart) 66 cm namlu Yarı Kamuflaj
1984 AFYON

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #24 : 16 Aralık 2015, 23:07:49 »
Kamil Bey, boşluğun açılı olmasında ve el kundağının radyal hareketini tamamlayamadığı konusunda yüzde yüz haklısınız. Boşluk açılı ama kubuzun tasarımından dolayı (dikeyde bu kısım çok uzun ve bir de köşeli :) kırılımı var) fotoğrafta olduğundan daha da fazla açılıymış gibi görünüyor.

İdealinde dediğiniz gibi tam paralel olmalı bu iki kısım. Ancak bu kısım, bir çok modelde dikeyde çok daha kısadır, dolayısıyla (özellikle yerli üretimler için konuşuyorum) aradaki minimal boşlukla birlikte bu iki parça paralelmiş gibi görünür.  Yarı çap uzadıkça (birbiriyle öpüşecek olan iki parçanın dikeydeki boyu) en yukarıdaki boşlukla en dipteki (pivot noktaya en yakın noktadaki) boşluk arasındaki fark daha fazla olur ya (radyal açı aynı ancak radyal hareketin yarı çapı uzadığından çizgisel uzunluk daha fazla), ondan dolayı göz yanılması da olabilir. Yerli üretimlerin hiç birinde (aradaki boşluk minimuma indirilmiş olanlarda dahi) bu kısmın yüzde yüz paralel durduğunu sanmıyorum. Yani demek istediğim, evet bu kadar boşluk çok fazla ama kubuzun tasarımı da buradaki hatayı olduğundan çok daha fazlaymış gibi gösteriyor.

PS: Hayret, köşeli tasarım ve kitap gibi yorumu .. Ben bunu kullanırım :D

İbrahim bey dikkat ederseniz a açıklık açılı..Bu durumda el kundağı o açı nispetinde yukarı radyal bir hareket yapmalı ki normal konumuna gelsin, açıklık yine kalır fakat paralel bir görüntü olmalı...
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul