Gönderen Konu: YOKMU BAŞKA FRANCHİ AFFİNİTY KULLANIP TECRÜBELERİNİ PAYLAŞACAK OLAN  (Okunma sayısı 36322 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kemal KAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SETTER
Bugün de 2 kutuya yakın 28,  32, 34 gr. fişekler attım...
Tepme olayı şehir efsanesi gibi gelmeye başladı bana...
Üzerimde sadece bir tişört olmasına rağmen omzumda ne bir iz var nede bir ağrı ...
  • Akus Estate SxS
  • Akus Hunter Deluxe O/U
  • Beretta A400 Xplor Unico Semi Auto
  • Fabarm Imperator Pump Action
  • Sarsılmaz Sar 9 (9x19mm)
  • English Setter (Radentis)

Balıkesir/Erdek 1981

Çevrimdışı Fatih KÜSİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Aynen Kemal bu tepme olayı kulaktan kulağa misali olmuş, hikaye bence. Ondan bundan da duymadım bilfiil kendim test ettim. Ne iz ne ağrı yok.
1979 Balıkesir / Memleket NAZİLLİ

Çevrimdışı Kemal KAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SETTER
Dipçik pedi hoşuma gitti.. Onun faktörü vardır elbet ..Dediğin gibi az bir şahlanma var ki benimki 61 namlu fakat tüfek hızlı yapılan 2. ve 3. atışlarda asla kontrolden çıkmıyor...
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2015, 20:46:03 Gönderen: Kemal KAYAN »
  • Akus Estate SxS
  • Akus Hunter Deluxe O/U

Balıkesir/Erdek 1981

Çevrimdışı Fatih KÜSİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Hedefe ardışık üç atış yaptım özellikle şahlanma etkisini görmek için, dediğim gibi hedefi takip etmek konusunda hiç sıkıntı görmedim.

Çevrimdışı Fatih KÜSİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bir de pozemden sonra tetiğe bayıldım tetik çekme kuvveti mükemmel ayarlanmış.

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Beyler tüfek 2 yıldır bende 10 bin fişekten fazla attım,milletin sezon boyunca attığı fişeği biz bir avda atıyoruz.

Konu başlığı tecrübelerini paylaşacak olan yok mu,ben de paylaştım.

Her kinetik tüfekte olduğu gibi bu tüfekte de tepme gazlı bir otoya göre oldukça fazla.

Bu farkı ancak sabahtan öğleye kadar 200 fişek atınca daha iyi anlarsınız,öyle arka arkaya 3 fişek atarak tüfeği test etmek naiflik olur.
1982-Mersin

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Kemal KAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SETTER
Bakın burda 3 fişekle test yapılmadı...  3 kutu fişek atılıp söylenildiği kadar abartılı bir tepme ve şahlanmayla karşılaşılmadığı söylendi ..
Bir tüfeğin tepip tepmediğini anlamak için 10 bin fişek mi atalım?
Senede en fazla 15-20 kutu fişek atıyorum o yüzden bir tüfeğin tepip tepmediğini anlamıyorum özür dilerim 😀

Limitler dahilinde avlandığınızı varsayarsak boşuna attınız heralde 10 bin fişeği... Bir sezonda attığımız fişeği 1 avda atıyormuşsunuz maşallah.. .
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2015, 20:58:11 Gönderen: Kemal KAYAN »
  • Akus Estate SxS
  • Akus Hunter Deluxe O/U

Balıkesir/Erdek 1981

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kemal bey 3 fisek lafini üstünüze alinmissiniz,arkadaslardan biri arka arkaya 3 fisek atip tufegin tepmedigini belirtmis onun icin o ifade kullanildi.
Ayrica limit konusu bu basligin konusu diil,bel altı vurmuşsunuz ama caniniz sağolsun :)
Konumuza dönecek olursak 2.850 gr ağaç kundaklı bir affinity özellikle sezon başında oldukça tepiyor iddiami hala savunuyorum.
Bu tufeği yeni edinenlerin ise psikolojik olarak tüfeğe toz kondurmamalarina bagliyorum.
Objektif olarak tüfeğe yaklasirsak en büyük dezavantajlarindan biri de yüksek geri tepme,oldukca çabuk paslanan ve çizilen namlu ve kubuz boyası ve inanilmaz ince el kundağıdır.Tabi çok kötü dağılım veren orjinal şokları da var isin icinde.
Bu fiyat aralagindaki bir tüfekten mucize beklememek gerekir.
1982-Mersin

Çevrimdışı Fatih KÜSİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Doğu bey birde yazıyı okuyup öyle cevap verseniz muhteşem olurdu, hedefe seri 3 atış yapılarak şahlanmanın etkisini ölçmeye çalışmıştım geri tepmeyi değil. ha birde tepmeyi anlamak için yapılması gereken atış limiti nedir ? Ayrıca hava sıcaklığının yüksek olduğu sezon başında tepiyor demişsiniz kaç gr fişek atıyorsunuz ?

Çevrimdışı Kemal KAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SETTER
Bende problem var heralde.. Aşağıdaki youtube linklerinde atış yapan benim.. Tepen tüfek belli eder kendini o görüntülerde...

Birde tüfeğe niye toz kondurmayalım? İlk defa mı tüfek alıyoruz?

« Son Düzenleme: 07 Haziran 2015, 23:36:32 Gönderen: Kemal KAYAN »
  • Akus Estate SxS
  • Akus Hunter Deluxe O/U

Balıkesir/Erdek 1981

The following users thanked this post: Gökhan NİZAMOĞLU

Çevrimdışı Fatih KÜSİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Aslında işin özü belli sabahtan öğlene hiçbir zaman 200 fişek atmayacağıma göre tepme benim için sorun olmayacak galiba.

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
bir yıldır kullanıyorum.dipcik arkasına ped taktım ve şokları ported tipi IC  kıcks ported ve tepe full ported sok kullanıyorum 28 gr ile 32 gr  5 no fişeklerli tüm avlarda kullandım. tepme cok zayıfladı ve tüfek bu soklarla .şahlandı çostu.en az 50 m yakın yesilbaş ördekleri .tahtalıyı,affetmiyor

« Son Düzenleme: 08 Haziran 2015, 01:01:53 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Doğu bey birde yazıyı okuyup öyle cevap verseniz muhteşem olurdu, hedefe seri 3 atış yapılarak şahlanmanın etkisini ölçmeye çalışmıştım geri tepmeyi değil. ha birde tepmeyi anlamak için yapılması gereken atış limiti nedir ? Ayrıca hava sıcaklığının yüksek olduğu sezon başında tepiyor demişsiniz kaç gr fişek atıyorsunuz ?

Şahsi kanaatim tepmeyi anlamak için bir tüfeği en az bir süre kullanmak gerektiğidir :) Atış limiti size kalmış.
Belki de ben beceriksiz bir avcıyım ve üveyiğe çok fişek atıyorum 40 derece sıcaklıkta :)
Bu tüfekle sezon başında 22-24-28 gr fişeklerle üveyik ve bıldırcına başlıyorum.Ekimde keklik ve ördeğe 30 grla başlıyor ve sezon sonuna doğru 32 grla bu avları bitirip,cubbal avına geçiyorum o avda  da 30 gr kullanıyorum.Şimdiye kadar tüfeğe hiç 34 gr fişek girmedi.

bir yıldır kullanıyorum.dipcik arkasına ped taktım ve şokları ported tipi IC  kıcks ported ve tepe full ported sok kullanıyorum 28 gr ile 32 gr  5 no fişeklerli tüm avlarda kullandım. tepme cok zayıfladı ve tüfek bu soklarla .şahlandı çostu.en az 50 m yakın yesilbaş ördekleri .tahtalıyı,affetmiyor

Veli Bey affinitynin ilacını bulmuş dipçik pedi ve ithal şok bu tüfeğin olmazsa olmazları bence.
1982-Mersin

The following users thanked this post: Serkan ÇİMEN, Veli TOKCAN

Çevrimdışı Caner UZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 otamatik tüfek kullanıpta tepip şahlanıyor diye şikayet eden arkadaşlar hiç poze ve çifte eline almasın  teper
1973 BALIKESİR

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
Tüfek Güzel Tuncay KAHRAMAN ustanın da dediği gibi birim fiyata alınabilecek en iyi Avrupa tüfek...
Saygılarımla..
Rastgele
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Cüneyt ÖZDEMİR 06

• Müdavim Üyemiz
Bende geçen gün ankara da bayileri gezerken inceledim gayet güzel şık bir tüfekti ama kafamda ciddi karışıklıklar oluştu açıkçası çünkü aynı fiyata ikinci el benelli m1 ve benelli bellmonte de vardı şayet alıyor olsaydım bu üçü arasında çok kararsız kalırdım ki kaldım da :)
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
  • Deutsch drahthaar Darko
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

Çevrimdışı Fatih KÜSİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Şahsi kanaatim tepmeyi anlamak için bir tüfeği en az bir süre kullanmak gerektiğidir :) Atış limiti size kalmış.
Belki de ben beceriksiz bir avcıyım ve üveyiğe çok fişek atıyorum 40 derece sıcaklıkta :)
Bu tüfekle sezon başında 22-24-28 gr fişeklerle üveyik ve bıldırcına başlıyorum.Ekimde keklik ve ördeğe 30 grla başlıyor ve sezon sonuna doğru 32 grla bu avları bitirip,cubbal avına geçiyorum o avda  da 30 gr kullanıyorum.Şimdiye kadar tüfeğe hiç 34 gr fişek girmedi.

40 derecede av mı :) Yok Doğu bey o sıcaklıkta ancak sapanla taş atılır.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2015, 18:32:57 Gönderen: Fatih KAAN »

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
Ben Affinityi özel edindiğim şoklar ile kullanıyorum. Doğru fişek ve doğru şok olunca gerçekten iyi sonuçlar çıkıyor ortaya.

KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  Franchi Affinitiy güzel bir tüfektir.TSA ped darbe emmede başarılıdır.orjinal choke ları ozellikle modified oldukça başarılıdır.71 cm ahşap olan modelini kullanıyorum2,950 kg ağırlığa sahip. Atış konforu ve performansından memnunum.Tepme olayını gaz operasyonlu deil muadil kinetik tüfeklerle kıyaslamak lazım.. 3,150 kg benelli rafaello delux den daha başarılı atış konforu olduğunu söyleyebilirim.Bunu TSA pad ve ön icra yayına bağlıyorum...
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE

Çevrimdışı Fatih KÜSİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bu hafta sonu 66 namlu tüfeğimin orjinal (7 cm uzunlukta) şokları ile pattern testi yapacağım,sonuçları paylaşırım arkadaşlar.

Çevrimiçi Şükrü AKKAVUK

• AvlakForum Üye
  • *
  • Müdavim Üyemiz
Bende cok atis yaptim ahsap kundak yaptirdiktan sonra daha dengeli hale geldi su an fiyatlari yerli seviyasine yakin yalniz bu kadar rabet goren bi tufegin bu seviyelerde kalacagini sanmiyorum
Şükrü AKKAVUK
1970 istanbul

Çevrimdışı Fatih KÜSİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Atış denemelerimi yaptım ama saçma sayma ve işaretlemeye fırsat bulamadım bir türlü (tüfek 66 namlu wood ). Genel olarak şunları söyleyebilrim; öncelikle hedef kağıtlarım 70*70 cm ebatında, hava sıcaklığı 30 derece  ve hava epey rüzgarlıydı (20-25 km/h ) . İlk atışım 5 şokla, 62 adımdan (adımlarım 60 - 70 cm civarı) kurşun atışı oldu. Tüfeğin namlusunu düzgün yapmışlar  :D hedef ortasındaki 8 cm çaplı kırmızı dairenin 5 cm yandan vurdum diğeri sola kaydı. (Atışlar ayakta desteksiz). Sonra  3 şokla sırası ile RC 30gr 7 no, rottweill 28 gr keçe tapa 8 no, RC 28 gram 7.5 no, Mirage 28 gr bior 8 no, Bp 30 gr 5 no atışı yaptım. Bp hariç diğerlerinde neredeyse görünüş aynıydı kağıt üzerinde dağılımda boşluk oluşmadı düzgün bir saçılma olmuş. Sadece keçe tapadan o mesafede o desen nasıl çıktı şaşırttı, anlamadım onu. Daha sonra 24 gram aquila fişek ile atışlar yaptım. Mekanizma takılmaksızın atış yaptı.

Çevrimdışı Seçgin KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Fatih bey saçma atışları kaç adımdan yapıldı ben de alacağım bir tane ama 66-71 arasında kaldım 66 yeterli mi sizce?
1987 Muğla

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Fatih bey saçma atışları kaç adımdan yapıldı ben de alacağım bir tane ama 66-71 arasında kaldım 66 yeterli mi sizce?

1 yıldır 66cm kullanıyor ve her av da harika.yeterki tepe modıfeld  keklik tavsan avı,ve tepe full ördek için bu sokları kullanın
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2015, 05:46:01 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Fatih KÜSİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Seçgin bey 62 adım yaklaşık 45 m civarı mesafeydi, sonuçlar gayet güzeldi. Ben çok nadir ördek avına giden birisi olarak bütün avlarda 66 namlulu bu tüfeğin yeterli olacağını düşünüyorum.