Gönderen Konu: BRETON HAKKINDA ÖNEMLİ RİCA....  (Okunma sayısı 6476 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Hamdi BAYHAN

• Müdavim Üyemiz
BRETON HAKKINDA ÖNEMLİ RİCA....
« : 08 Temmuz 2013, 10:36:53 »
MRBLAR BU KÖPEKLERİN HAKKINDA HİÇ BİLGİM YOK...

AVDA ARAMALARI HIZLIMI YOKSA SAKİN Mİ?

AVDA SAHİBİNDEN AÇILMALARI NASIL?

KUŞ AVLARINDA FERMA MESAFELERİ NE KADAR..?

YERDEN KOKULUMU HAVADAN KOKULUMU ?

AĞIRKANLI İNSANA YAKINLIĞI NASIL ?

AVCILIKLARI İYİMİ NORMALMİ ?

BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.....
Ahmet Hamdi BAYHAN      BALIKESİR
POİNTER KÖPEĞİ IRKI ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ DERNEĞİ BALIKESİR ŞUBESİ
0531 498 36 50

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
Ynt: BRETON HAKKINDA ÖNEMLİ RİCA....
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2013, 23:10:48 »
Merhaba Hamdi  bey
bir önceki konuda açık olarak yazılmıştır, her ırk'da olan bu ırk dada var avantajları besleme ve taşıma kolaylıklarının yanında avda ki verdiği zevki tadı bir başka ne kadar anlatılsa yaşanmazdan olmaz,
iyi bir breton her avı yaptığı gibi 2-3 gün üst üstüne av yapar ben bunca yıllık tecrübemi kısaca anlatmıştım. aşağıdaki link'den görebilirsiniz. Yakınlığı insan ve eve uyumu harikadır. ferma mesafesi diğer ırklardan farklı değil, yeri gelir 30-40 mt şahit oldum tabi ki bu arazi ve hava şartlarıyla çok bağlantılı. Avcılıkta 10 üzerinde 10 puan diğer ırklardan hiç farkı yok avantajları dahada fazla...aport ve çelgini noksasız.. RASGELE

http://avlakforum.com/forum/epagneul-breton/e-breton'-a-dogru/
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı A.Hamdi BAYHAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2013, 08:44:01 »
teşekkür ediyorum nuri bey o zaman bana güzel bir breton yavru lazım şu anda en azından 3  4 aylık olmalı sezonda 5 6 aylık olsun...bildiğiniz varsa yönlendirirmisiniz...secere falan hiç bişey önemli değil av kanı yüksek olsun yeter...
Ahmet Hamdi BAYHAN      BALIKESİR
POİNTER KÖPEĞİ IRKI ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ DERNEĞİ BALIKESİR ŞUBESİ
0531 498 36 50

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2013, 09:49:00 »
Hamdi  Bey;
Bu yazıyı bir kaç yıl önce Breton ırkı yetiştirmeye karar veren Dostlarımıza faydalı olması için yazmıştım ,
Diğer Breton Besleyen Dostlarda birkaç ekleme yaparlarsa Sizin gibi  bu ırkı beslemek isteyen arkadaşlarımıza yardımcı olabiliriz.

Breton  ırkı hakkında bizzat edindiğim tecrübeleri  Sizlerle paylaşmak istiyorum.

Breton Hakkında Kısa Bilgiler ;

Yaklaşık 20 yıldır  (Upland ) kopekli kuş avı yapıyorum, Pointer ,irlanda setteri, Kurzhar,Drahthar ,İngiliz Setter derken Epagneul Bretonla tanıştım.
İlk  Bretonum Reks ile avlandım,daha sonra Darne ,Deven ,Lady , Bella , Efe isimli bretonlarımla avlanmaya ve yavru yetiştirmeye  devam ettim.Şuan Ülkemin bir çok ilinde verdiğim yavrular faal avcıdır.
Bu ırk oldukça çalışkan, çalı çırpı dinlemeden tam gün avda performansını koruyabilen Setterden daha az suya gereksinim duyan biraz daha az tüylü ,fermalı,iyi aport yapan bir ırk. Kısaca minimum ebatta maksimum performansı almak isteyenlerin tercihi olmalıdır. Bir av köpeği Avcının beklentilerini karşılayıp,köpekle av yapma keyfi veriyorsa kocaman kocaman kopekler beslemenize gerek yok diyorum.))

Bugüne değin Epagneul Breton kopeklerim avcılıkta  son nokta değil ama çok iyi durumda av yapan ırk standartlarında Bretonlar besledim , avlandım ,yavruları da istisnalar dışında anne babaları gibi avcı oldular verdiğim Dostlardan hep teşekkür aldım.Breton ile avlanmak  ,aramasını stilini izlemek büyük keyif,merada bana müthiş bir görsel seramoni sunuyorlar.

Breton hakkında kopeğimi merada avlanırken sıkta çalıda iyi aradıgını gördükten sonra Avcı bir kardeşimin tespiti <<Abi cep komandosu bunlar>> diyor.Aynen arkadaşımın söylediği gibi dağcı komando gibiler, çalı çırpı arasında burgu gibi alttan üstten   aşmayı  ,yamaca, sarpa  tırmanmaktan resmen keyif alıyor bu ırk resmen  kendine eziyet çektirmekten keyf alıyorlar.

Avcilik ve av kopegi yetistiriciliginde Benim icin safkan ,av yapan her av kopegi degerlidir  ,fakat ben  Breton ırkı icin ayri bir parantez actim .Bu irki beslemem icin ,sevmem icin daha cok nedenim var. Bu irkin fanatigi degilim ama objektif olarak degerlendirdigimde ;Oncelikle cok akilli ve cabuk ogreniyorlar,Surekli belirli bir tempoda arama, avda tam gün performans  super,Caliya, sika,pislige giriyor hirsli ve mucadeleci,soya girdiginde o mukemmel hizli kopek agirlasiyor kedilemeleri(cat walk)harika, avi sikistiriyor kusu iyi firlatiyor  havaya.avda sahibi ile iletişimi çok iyi alıp başını gitmiyor sürekli sahibiyle irtibat halinde.Aport var,minik yasadigi yerden,yediginden ,kesinlikle kardasiniz.

En onemli benim gordugum Dezavantaji ise,asiri hareketli, hiperaktif,olması daha yavruluğunda sabirla sese gurultuye ve kalabalik ortamlara ,insan ve araç trafiğine sokup sosyallestirilmesi gerekiyorlar.Cengaver gibi cesur goruntulerinin ardinda korkaklik ve urkeklik var. Ama sabirla ava alistirdiginizda aniden süper avcı oluveriyor.calida sikta avi aramasi, gezmesi çok güzel merada çalıda zor şartlarda resmen dans eder gibi arama stilli ile izlemek bile gerkcekten cok keyif verici.

Her ırkın eğitiminde  pozitif kopek eğitimi yöntemini benimsiyorum , Fakat Bu yöntem Bretona daha uygun,pozitif pekiştirme ,cezasız ödülün ve sevginin ön planda oldugu yöntem Breton ırkında çok faydalı ve kesin sonuç vereceğini düşünüyorum.Bu eğitim Yöntemi hakkında internette çok detaylı bilgiler bulabilirsin.Uzun yıllar Avrupada yaşamış Sevgili Sinan AKYIL agabeyin bu yazdıkları kesin Sizlere ziyadesiyle faydalı olacaktır.

Breton Köpekle yapılan tüm kuş avlarında kullanılabilir, tavşanavı  için söyleye bileceğim,Bretondan önce yıllardır  aynı merada avlandığımız  yerlerde pek  tavşan bulamazdık şimdi sezonda çulluk ararken bir kaç tane vurmak nasip oluyor. Üstelik tavşanı yada dört bacaklıyı kaçırdıgında peşinden havlıyor.Hatta çulluk avında Karacaya bile ferma verdiğine şahit oldum.

Bu güne değin yavru verdiğim tüm Avcı Dostların tespiti diğer ırkları beslerken eşim ve çocuklarım kopeğimle ilgilenmezken Breton beslemeye başlayınca kopeğime benden çok ilgi alaka ve bakım işleriyle ilgileniyorlar şeklinde.Epagneul Breton  yaptıgı av performans vs den de önemlisi gerçekten çok sevimli çok cana yakın.

Nacizane bu yazdıklarım tamamen  kendi gözlemlerim ve fikirlerimdir,
Faydalı  olması dileklerimle , Selamlar.
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

Çevrimdışı M.Yılmaz ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2013, 20:19:54 »
Vedat bey yazdıklarınıza tamamen katılıyorum ben de 9 aydır dişi bir breton besliyorum 45 günlükten beri benimle beraber avlanmayı da çabuk öğreniyor başka avcıların gezdiği merada bile yaralı bıldırcınları topladı
  • Baretta 1201 F modeli otomatik
  • Browning süperpoze B 725 hunter
Musa Yılmaz ACAR
1966 Ünye

Çevrimdışı Ahmed DEMİRTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2013, 21:48:20 »
BRETON İLLE DE BRETON ..KOKU ,HIRS VE İNAT GUNUN HER SAATİNDE AYNI SURAT,DAYANIKLILIK ÜST DÜZEY ,AZ YER KAPLAR ÇOK İŞ YAPAR ,BENİM BRETONUM 8 YAŞINDA YARIŞABİLECEK KÖPEK VARSA GELSİN ANCAK BRETON İLE KIYASLANABİLİR ,OLUMSUZ YÖNÜ İSE BANA KALIRSA BU KÖPEKLER AVDA YANINDA BAŞKA KÖPEK İSTEMİYOR ,BELKİ BENİMKİ ÖYLE..
Ahmed DEMİRTAŞ
1975 İSTANBUL

Çevrimdışı A.Hakan SARIYILDIZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 26 Eylül 2013, 00:25:04 »
Kısaca Atom Karınca :)
Ahmet Hakan SARIYILDIZ
1966 GİRESUN - ANKARA
O RH +

Çevrimdışı Fatih AY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2014, 14:29:43 »
Vedat bey bende 35 günlük Epagneul Breton  var kuyruğunu kaç santim kestirmem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca bu köpeğe bayıldım. Yavru olmasına rağmen şimdiden bıldırcın kokusuna deli oluyor.
fay1977 aydın

Çevrimdışı Ali SÜPÇİN

• Müdavim Üyemiz
  • Ali Süpçin 1976/Denizli-Sivas
« Yanıtla #8 : 30 Mayıs 2014, 10:25:08 »
Yararlı bilgiler için teşekkürler Fatih bey Vedat beye yönlendirmişsiniz soruyu fakat naçizane ben de bildiğimi aktarayım.Bu ırkın % 5-10 arasındaki bireyleri kuyruksuz doğar kuyruklu doğanlar Büyüdüğünde 0-10 cm arasında olacak şekilde kesilir standardı budur. Saygılar.
Ali Süpçin 1976/Denizli-Sivas
0 533 384 08 18
www.bretonturkiye.com

Çevrimdışı Fatih AY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 07 Haziran 2014, 21:20:39 »
Ali bey verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
fay1977 aydın

The following users thanked this post: Ercüment YÜKSEKÇINAR