Gönderen Konu: Başımızın derdi SİNÜZİT hk.  (Okunma sayısı 7622 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AvCıLıK BiR YaŞaM TaRzıDıR
Başımızın derdi SİNÜZİT hk.
« : 28 Haziran 2013, 19:12:39 »
SİNÜZİT NEDİR? VE NASIL
TEDAVİ EDİLİR?

Sinüs; burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklara verilen addır. Bu boşlukların burun içine açıldıkları kanallardaki tıkanıklıklar nedeniyle iltihaplandığında ortaya çıkan enfeksiyona 'sinüzit' denir.

Sinüziti olan pek çok hastanın bu tekrarlamalar sırasında hayat kalitelerini bozan burun tıkanıklığı burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı, öksürük, halsizlik, dikkat kusuru gibi yakınmaları oluyor.

Sinüsler nedir ne işe yararlar?

Üst çene kemiğinde karşılıklı iki büyük yanak sinüsü, alın kemiği içerisinde bir büyük alın sinüsü, gözlerin arasına yerleşmiş küçük odacıklardan oluşan etmoid sinüsler ve kafa tabanında yerleşmiş bir de derin bir sinüsümüz bulunmakta.
   Sinüslerimizin en önemli görevleri salgıladıkları salgı ile bütün üst solunum yollarını sürekli temizlemektir.

Sinüzitlerin sebepleri nelerdir?

Genel olarak söylemek gerekirse sinüsleri temizleyen ince kanallar tıkanırsa sinüzit hastalığı başlar. Bu tıkanıklık tedavi ile yada kendiliğinden açılırsa sinüzit iyileşir ama eğer açılamazsa hastalık kronikleşir. Sinüs kanallarının tıkanıklığına bazı burun içi ve sinüslerle ilgili yapısal koşullar, tekrarlayan üst solunum yolu infeksiyonları, allerjik sebepler, polip ve geniz eti gibi oluşumlar yol açabilir. Bazı kalıtsal sorunlar ve bağışıklık sorunları da sinüzitin diğer sebepleridir.

Sinüzitin belirtileri nelerdir ?

Burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, burundan konuşma, koku duyusu bozuklukları, sık sık nezle grip olma ve bunların kolay kolay geçmeyişi, özellikle çocuklarda daha fazla olmak üzere inatçı öksürükler. Sanıldığının aksine akut sinüzitlerin dışında baş ağrıları sinüzitte sık değildir. Burada baş ağrılarına yol açan iltihabi olaydan çok burun içerisinde sinüs kanallarını etkileyen diğer bazı yapısal koşullardır.
Çocuklarda da sinüzit olabiliyor mu?

Evet. Çocuklar daha sık viral üst solunum yolu infeksiyonlarına yakalandıkları için ve sinüsleri henüz tam olarak kendilerini temizleyemedikleri için daha kolay sinüzite yakalanabilirler. Ayrıca halk arasında geniz eti denilen adenoid varlığı ve bazı anatomik koşullar da sinüzit oluşumuna zemin hazırlayabilir. Ancak çocuk sinüzitlerini tanı koymak, izlemek ve tedavi etmek açısından erişkinlerinkinden farklı olarak ele almak gerekir.

Sinüzitin teşhisi nasıl yapılır?   

Sinüzitin tanısı küçük endoskoplarla yapılan bir kaç dakikalık ve günümüzde iyice basitleşmiş bir muayene ile konulabilir çoğu kez. Endoskopik muayeneye ek olarak bazı durumlarda tomografi ve röntgen istenebilir. Hastaların çoğunda tomografinin tekrarlanmasına hiç gerek yoktur

Sinüzitin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Sinüzitlerin tedavisi günümüzde çok kolaylaştı. Akut sinüzitlerin tedavisinde yeni çıkan pek çok antibiyotik mevcut. Burada önemli olan antibiyotiklerin hastalar tarafından uzunca bir süre sayılabilecek bir süre kadar yani 2-3 hafta boyunca kullanılmasına dikkat edilmesi.

Antibiyotiklerin yanı sıra bazı destekleyici ilaçlarda beraberinde verilmektedir. Hastaları korkutan daha çok ameliyat tedavileri.Kronikleşmiş sinüzitlerde uygulanan ameliyatlar da günümüzde hasta açısından çok kolaylaşmış durumda aslında.

Sinüzitlerde ne zaman ameliyat gerekiyor?

Kronikleşmiş sinüzitlerde eğer endoskopik muayene ve tomografik incelemede sinüsün kendisini temizlediği kanalların ağzı tıkanmışsa ve bu tıkanıklık uygulanan ilaç tedavileri ile açılmamış ise ameliyat gerekiyor. Ayrıca sinüzitlerin göz ve kafa içerisine yayıldıkları komplikasyon durumlarında acil ameliyatlar da gerekebiliyor .

Sinüzit tedavisinde ne tür ameliyatlar yapılıyor?   

Günümüzde sinüs ameliyatları artık neredeyse tamamen endoskopik olarak yapılmakta. Burada muayene sırasında kullanılan endoskoplarla yakın zamanda geliştirilmiş ince araçlar kullanılıyor. Tamamen burun içerisinden girilerek sinüslerin kendi doğal kanalları açılıyor bu sırada başka hiç bir anatomik yapıya zarar vermeden çalışmak gerekiyor. Çoğunlukla genel anestezi tercih ediliyor. Ayrıca teknolojik olarak desteklenmiş ameliyathane koşullarını ve bu konuda özel eğitim almış deneyimli uzmanların varlığını gerektiriyor.

Sinüzit ameliyatlarında en çok korkulan hastaların burun içerisine konan tamponlar, bu konuda acaba yeni gelişmeler var mı? Gerçekten hastaların önemli bir kısmı ameliyattan çok tampon konulmasından korkuyor. Bu korku yakın zamana kadar yaygın olarak konulan gazlı bez tamponlar nedeniyle oldu.

Günümüzde endoskopik sinüs cerrahisinde deneyimli bir uzman uygun durumlarda örneğin hastaların yarısına hiç tampon koymadan ameliyatı bitirebilir. Ayrıca eğer tampon koymak gerekirse gazlı bez tamponlar değil sadece sinüslere konulan sünger yapısındaki küçük tamponlar tercih edilmelidir ki zaten bu durumda hem hastanın rahatlığı yüksek olmakta hemde iyileşme daha sorunsuz gerçekleşmektedir .

Sinüzit ameliyatlarında günümüzdeki başarı oranı nedir?

Halk arasında ameliyat sonrası sinüzitin yeniden tekrarladığına dair yaygın bir inanış var. Bu daha çok eski tip sinüzit ameliyatlarının yapıldığı yıllardan kalma bir bilgi. Endoskopik sinüs cerrahisinde başarı pek çok faktöre bağlı.

Bir tek sinüzit hastalığı ve bir tek sinüs cerrahisi tekniği yok. Yani her hasta aynı değil. Örneğin sadece sinüs kanallarının daralmış yada tıkalı olduğu basit tekrarlayan sinüzitlerde başarı oranı % 90'ların üzerinde iken tüm sinüsleri tutan bir yaygın polipli sinüzitte başarı daha düşük, tek bir sinüsün tutulduğu durumda başarı tam olabilirken allerjik zemine bağlı sinüzitler de sıklığı ve ağırlığı azalmış olmakla beraber tekrarlamalar olası.

Ayrıca ameliyat tedavisinden sonra uygun bir ilaç tedavisi ve düzenli bir hasta izlenimi, ameliyat sırasında kullanılan donanım ve doktorun bu konudaki özel deneyimi başarıyı etkileyen diğer faktörler.

Sinüzitten nasıl korunabiliriz?

Özellikle sık tekrarlayan üst solunum yolları sinüzite yol açabileceğinden basit bir nezle bile önemsenmeli. Uzun sürebilecek burun tıkanıklıklarına izin verilmemeli. Sigara içilmemesi, kirli hava ve klimalı ortamlarda uzun kalınmaması kişinin kendisinin alabileceği başlıca önlemlerdir. Ayrıca ilaç tedavisine dikkat etmeli ve ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmalıdır. Üst solunum yolu allerjisi olanların da mutlaka bir KBB Uzmanına görünmesi önerilir.

Rahatsızlığı olanlara bilgi açısından biraz yardımcı olabildiysem eğer ne mutlu bana.
  • Franchi First Class 61 cm
  • Akus Hunter Delux Superpoze 71 cm
  • Sarsılmaz Vurucu Süperpoze 71 cm
  • Belçika Çifte 65 cm
İsmail ÇELİK
BURSA

Çevrimdışı İrfan GÜNAL

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Başımızın derdi SİNÜZİT hk.
« Yanıtla #1 : 28 Haziran 2013, 20:52:53 »
paylaşım için teşekkürler.evet maalesef çoğumuzda olan bir hastalık.yıllar önce gittiğim bir dr dan tedavi için ögrendiğim bir yöntem çok etkili ama yapabilene ben bir kere yapabildim tüm sinüslerim boşalmıştı.1lt suya bol miktarda tuz atıp karıştırıyorsun sonra onu genzine çekiyorsun ve sinislerde ne varsa boşalıyor çok etkili ama yapabilene
İrfan GÜNAL
1977-Çanakkale

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2013, 22:16:58 »
bende uzun süre ugraştım bu hastalıkla.... hatda göz sinirlerimden birine baskı yaptı, 5 yıl kadar gözlük kıllanmak zorunda kaldım... birgün oto tamircisi arkadaşın yanına ugramıştım.. sohbet muhabbet çay derken.. pet şişede güzel renkli bir sıvı gösterdi bu ne biliyormusun dedi,bilmiyorum dedim,sende sinüzit varmı dedi bende var gözümü bile bozdu dedim... ozaman bu senin ilacın dedi,ney o dedim, YABANKAVUNUYMUŞ... gel burun deliklerine birer damla damlatayım birşeyin kalmaz dedi... bende ölecemmi sanki hadi damlat dedim :)) :)) sadece birer damla damlattı genizimi biraz yaktı,abartmış olmayayım 4-5 gün boyunca burnumdan sularseller aktı... gecede üçdört kez yastık degiştirdim,gündüzleri ceplerim selpak doluydu... mucizevi birşekilde agrılardan kurtuldum .. sonrasında bir olayda gözlüklerim kırılmıştı,gözlük takmazsam müthiş başagrılarım olurdu... üçgün beşgün on gün derken hiç başım agrımadı,o gün bugündür gözlüge ihtiyaç duymuyorum,bu olay 6 yıl önce olmuştu...   denemek isteyen her burun deligine küçük bir damla damlatsın ama sadece birkez fazlası zararlı olabilir..... geçmiş olsun.....
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2013, 22:19:52 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı İsmail ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2013, 23:47:39 »
bende uzun süre ugraştım bu hastalıkla.... hatda göz sinirlerimden birine baskı yaptı, 5 yıl kadar gözlük kıllanmak zorunda kaldım... birgün oto tamircisi arkadaşın yanına ugramıştım.. sohbet muhabbet çay derken.. pet şişede güzel renkli bir sıvı gösterdi bu ne biliyormusun dedi,bilmiyorum dedim,sende sinüzit varmı dedi bende var gözümü bile bozdu dedim... ozaman bu senin ilacın dedi,ney o dedim, YABANKAVUNUYMUŞ... gel burun deliklerine birer damla damlatayım birşeyin kalmaz dedi... bende ölecemmi sanki hadi damlat dedim :)) :)) sadece birer damla damlattı genizimi biraz yaktı,abartmış olmayayım 4-5 gün boyunca burnumdan sularseller aktı... gecede üçdört kez yastık degiştirdim,gündüzleri ceplerim selpak doluydu... mucizevi birşekilde agrılardan kurtuldum .. sonrasında bir olayda gözlüklerim kırılmıştı,gözlük takmazsam müthiş başagrılarım olurdu... üçgün beşgün on gün derken hiç başım agrımadı,o gün bugündür gözlüge ihtiyaç duymuyorum,bu olay 6 yıl önce olmuştu...   denemek isteyen her burun deligine küçük bir damla damlatsın ama sadece birkez fazlası zararlı olabilir..... geçmiş olsun.....

Selam birol abi;
Evet yaban kavununu duymuştum hatta çevremde deneyen kişiler ve hastalarda olmuştu. Yalnız çok tehlikeli birşey bilinçsiz denendiği zaman ölüm ile bile sonuçlanabilir. Sinüzit tedavisinde halkımız arasında sıkça kullanılıyor fakat dayanıklı olmak lazım. :) Sinüzitte kullanımı, yapılan deneysel çalışmalarda da etkinliği saptanmamıştır. Öz suyunun tahriş edici özelliği olması sebebi ile buruna damlatıldığında tahrişe bağlı aşırı bir sıvı artışına bağlı olarak, burundaki sekrasyonun dışarı atılmasını sağlıyor. Burundaki sekrasyon dışarı atıldıkça ve azaldıkça tahriş fazla olduğu için sonlara doğru kanamalar meydana gelebiliyor son olarak.
  • Belçika Çifte 65 cm
İsmail ÇELİK
BURSA

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2013, 23:49:18 »
 O0 her baş ağrısı göz ağrısı sinüzit değildir . başınız gözünüz ağrır doktora gidersiniz , yazar antibiyotiği yollar . . 17 sene başağrısı göz ağrısı çektim haftanın bazen 3 - 4 günü , gittim aile hekimine sinüzit dedi yolladı . en sonunda ; hocam dedim böbrekler iflas edecek antibiyotik içmekten .  bir müddet sonra kızılaya kan bağışında bulunurken , tansiyonumun yüksek olması sebebiyle kan almadılar benden . hocam dedim önce iki kez verdim . . tansiyon yüksek dedi , alamayız . . sonra tam teşekküllü bir hastanade muayne oldum hem baş ağrısından hem tansiyondan . sinüzit dedikleri  MİGREN  çıktı . ve  yüksek tansiyonumda varmış .  bir tansiyon ilacı birde migren ilacı yazdılar raporlu . .  1 , 5 sene oldu ,  şeytan kulağına kurşun başım birkaç kez hafiften ağrıdı çok şükür  . .  herşeyin başı sağlık , tam teşhis konmadan sinüzit demeyin .  O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı İsmail ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2013, 00:04:44 »
evet tam teşhis konulmadan sinüzit demek tehlikeli bu sadece sinüzit için değil bütün hastalık gurupları için geçerlidir.
  • Belçika Çifte 65 cm
İsmail ÇELİK
BURSA

Çevrimdışı Mehmet TOPRAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 09 Ağustos 2013, 00:23:46 »
Tüm islam aleminin ve avlak com ailesinin ramazan bayramını kutlarım.İsmail bey çok güzel bi konu açmışsınız.Allah kimseye vermesin.Bende yıllarca çektim.89 yılında haymanaya  ava gittiğimde orda arkadaşın söylemiş olduğu yaban kestanesini kullanarak düzeldim.Allaha bin şükür şimdi çok iyiyim.Birol beyin bahsettiği yaban kavunu çok tehlike,dozajını tutturursan iyi  bi arkadaşım kullandı su ile karışımını denk tutturamayınca boğazı tahriş oldu.uzun süre yemek yiyemedi,sadece sıvı gıdalar almak zorunda kaldı.Yaban kavunu veya benim kullandığım kestane akan burunda faydası var.Ben yaz kış sanki nezle imişişim gibi burnumu çekiyordum.Ben tuzlu su,kolanyo dahi çektim.Doktora gittiğimde sünizit için bana linkosin ve novaljin veriyordu.iğneden korkan biri olarak iğneye alıştım.Dışarıya ava giderken yanıma muhakkak iğne olıyordum.Allaha şükürler olsun,Allah kimseye vermesin.SAYGILAR
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2013, 11:13:30 Gönderen: Mehmet TOPRAK »
Mehmet TOPRAK B(+) 1961 balıkesir burhaniye

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 09 Ağustos 2013, 02:05:42 »
yaban kavunu denilen bitki malesef çok tehlikeli..babama uygulamışlardı,burnundan kan geldiği gibi 2 gün konuşamamıştı..benimde kuvvetli baş ağrılarım vardı ve sinezütten şüphelenmiştim.özel bir hastaneye gittim,yapılan araştırmada migren olduğum ortaya çıktı.migren ağrısı başladığı zaman ışık ve ses istemiyordum kesinlikle.meğer bu migrenin bir belirtisi imiş.kuvvetli sinezüt olan bir arkadaşım aktardan bulduğu ve tehlikesi olmayan okalüptüs yağı sayesinde bu hastalıktan kurtuldu.burun deliklerine ikişer damla damlatmış ve peşpeşe hapşırma başlamış..daha sonra akıntı başlayınca yüzükoyun bir havlunun üzerine kapanıp sabaha kadar akıntıyı görmüş..yalnız tavsiyem önce bir doktor incelemesi..bol sağlıklı günler dilerim.
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı M.Kemal KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 09 Ağustos 2013, 07:42:40 »
Bilgiler için teşekkürler. Bende allerjik nezle var. Sık sık şikayetlerim oluyor. Bir gün arkadaşımda otururken, yatalak annesine masaj yapan biri geldi. Benim alın ve baş kısmıma da bengay ile masaj yaptı. Ben şimdi senin sinüslerini boşaltacam korkma dedi. Başımı arkaya yasladı. Küçük parmaklarına birer nohut büyüklüğünde bengay aldı. Parmakları ile burun deliklerime soktu. Parmaklar burnumda iken burnunla derin bir nefes al dedi. Bir nefes aldım ama. Gözlerimden su fışkırdı. Hapşırmaya başladım. Burnumda, sinüslerimde ne varsa boşaldı.
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2013, 10:50:36 Gönderen: M.Kemal KESKİN »

Mustafa Kemal KESKİN
1957-İskenderun
0505 4577838

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 11 Ağustos 2013, 03:18:13 »
Bilgiler için teşekkürler. Bende allerjik nezle var. Sık sık şikayetlerim oluyor. Bir gün arkadaşımda otururken, yatalak annesine masaj yapan biri geldi. Benim alın ve baş kısmıma da bengay ile masaj yaptı. Ben şimdi senin sinüslerini boşaltacam korkma dedi. Başımı arkaya yasladı. Küçük parmaklarına birer nohut büyüklüğünde bengay aldı. Parmakları ile burun deliklerime soktu. Parmaklar burnumda iken burnunla derin bir nefes al dedi. Bir nefes aldım ama. Bözlerimden su fışkırdı. Hapşırmaya başladım. Burnumda, sinüslerimde ne varsa boşaldı.
ilginç,bunuda ilk defa duyuyorum..teşekkürler
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 26 Mart 2014, 20:17:30 »
Selam arkadaşlar sinizüte zararsız bir  yardımcı çare kuru soganı rendeleyin sıkın çıkan suyunu burnunuza 2 şer damla damlatın. Ayaga kalkıncaya kadar burnunuzun açıldıgını tamamen aktıgını ve şikayetinizin ortadan kalktıgını göreceksiniz. Herkese geçmiş olsun.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

Çevrimdışı Mustafa KARDEŞ

• Müdavim Üyemiz
    • www.fencimustafahoca.tr.gg
« Yanıtla #11 : 26 Mart 2014, 22:15:37 »
paylaşım için teşekkürler.evet maalesef çoğumuzda olan bir hastalık.yıllar önce gittiğim bir dr dan tedavi için ögrendiğim bir yöntem çok etkili ama yapabilene ben bir kere yapabildim tüm sinüslerim boşalmıştı.1lt suya bol miktarda tuz atıp karıştırıyorsun sonra onu genzine çekiyorsun ve sinislerde ne varsa boşalıyor çok etkili ama yapabilene
benim denizde yüzerken acayip boşalmış ve rahatlamıştım   :)
Cahille Oturup Bal Yiyeceğine, Alimle oturup Kuru Ekmek ye...! [Hz Mevlana]
emekli eğitimci 1957 BURSA-ESKİŞEHİR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 26 Mart 2014, 22:18:07 »
çok tehlikeli, seyreltilmiş çözeltisi (sulandırılmış) kullanılmalı, sizin kullandığınız gibi.
yoksa perişan eder, zarar da verebilir. ben direk burnuma sıkmıştım, acı kavunu, faydasından çok zararını gördüm.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2014, 22:19:16 Gönderen: Mustafa KARDEŞ »

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 26 Mart 2014, 22:35:35 »
beni tesadüfen öğrendiğim kültür testi denen araştırma kurtardı
10 yıldan fazla çektim, ağır şekilde, hastanelerde rastgele verilen antibiyotikler yüzünden çok çektim, ve bir kültür testi yaptırmam önerisiyle, kendim gidip özel labaratuvarda yaptırdım, basit bir işlem, (burun akıntısından alınan örnekte çok sayıda farklı antibiyotiğin hangisinin etkili olduğunun araştırılması ile etkili antibiyotik bulunuyor, ve tam isabet ilaç kullanıyor)
meğer ben yıllarca etkisi olmayan, bağışıklık kazanmış antibiyotiklerle uğraşıyormuşum, bir tane hapı 10 tele olan, pahalı ilaçlar hiç işe yaramıyormuş, kutusu 2,5 lira olan etkili ilaç beni tamamıyla kurtardı. çok şükür.
fakat benim kızdığım, yıllarca ağır şekilde çektiğim bu illetten niye bu yol uygulanmadı da ben tesadüfen öğrenipte kendim yaptırdım, hatta iki ayrı ayrı gittiğim prof. dr. un gençsin geçer deyip, hiç bir işe yaramaz reçetesiyle beni adeta kovarcasına dışarı çıkarmasını hiiiiiç unutamıyorum, tabiiiki onlara okuyorum. >:( >:(
« Son Düzenleme: 26 Mart 2014, 22:38:14 Gönderen: Mustafa KARDEŞ »

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 28 Mart 2014, 20:48:13 »
ben askerligimi tuzlada gemide yaptim (2010 da) gemi pendik tersanesine baglandi seyire kalikicaktik bakimlar yapiliyordu birgun yatagimdan kalkamadim sinuzitim oldugumu daha oncede doktorlar soylemisti tabur alindi ben ayakta durmaktan zorlaniyodum artik dayanamadim ve bayildim taburda agridan dis revire yolladilar sakak damarim parmak kalinliginda sismisti hemen basima rontgen cektiler bendeki sunisler kuruyarak kist haline gelmis ve sadece ensem ve tepemde kucuk bi alan vardi kapanmamis olan tabib yuzbasi oglum sen nasil ayaktasin nasil dayaniyosun demisti ve neolcak komutanim boyle dedim ertesi gunude tersaneden ayrilicaz oglum yuzme biliyomusun dedi evet dedim hemen iskeleden atliyosun dalabildigin kadar daliyosun en son gittigin yerde burnundan derin  su ceviyosun burnuna dedi yoksa sana ozaman hatilamiyorum ama 10 civari agir igneler vericem dedi ve serum takicam dedi ayni dedigini yaptim ve arkadalsar inanmazsiniz cok afedersiniz yemege gidemiyodum 3 gun boyunca burnumdan akanlar bitirmisti beni Allah razi olsun o an gecirdi ama suanda yine var kesin cozum olmadi kesin cozum isterim tabiki yaban kavununu bende memleketteyken duymustum
1986 DÜZCE/HOLLANDA