Gönderen Konu: eski ussr baikallar neden şimdiki baikallardan çok tutuluyor.  (Okunma sayısı 35223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: eski ussr baikallar neden şimdiki baikallardan çok tutuluyor.
« Yanıtla #25 : 08 Eylül 2013, 22:49:59 »
ussr tüfek kullanıyorsanız su mevsimde 24 gr  28gr  trap ( keklik tavsan  üveyik tahtalı)  30 gr yüksek.. 32gr çoook yüksek
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Ercan ÇETİN 39

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 10 Eylül 2013, 13:05:24 »
Nurettin AYDIN
Avlak Üye
*

Profili Görüntüle  E-Posta  Kişisel İleti Gönder (Çevrimdışı)
Ynt: (Konu Yok)
« Alıcı: Veli TOKCAN : 29 Temmuz 2013, 23:58:53 »
« Bu iletiyi yanıtladınız veya başka bir üyeye ilettiniz. » YanıtlaAlıntıSil
yetmis bir bucuk, namlu, civt tetikli al  eski túfeklerin úretimi yúksek kaliteyi sayiptir  onun icin fiyaklari yúksektir her eski túfek alinmaz túfek iyi korunmus olmali  kirom gibi bakimlar yapilmamis olmali tufeyí,  yeni  tip túfekler kimrom nikal gibi sert dayanikli celikler  oldugundan av kalitesi bozuk duruyor cok avci sikayet ediyor,   onun icin eski ve laska  olmamis namlu  ici karimcalanmamis  her hangi bir bakima fazla maruz kalmamis  bir túfek alirsan sorunsuz avlanabilirsin túfeklerle, saygilar,

Yetmişbir buçuk namlu baikalda yok 72,5 namlu var.gordunuz mu veli bey herkes herseyi bilemeyebilir

1982-Lüleburgaz

The following users thanked this post: İsmail ÇINAR 10

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 10 Eylül 2013, 14:03:35 »
ercan by.biz baykaldan bahsetmiyoruz. nurettin by  ussr ij 58 çifte bahsediyor. ussr  (en hafif tüfek 3100 gr) ile rusıa (3450gr)  farklı zamanlarda yapılan tüfekler.arasında dağlar kadar fark var
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2013, 14:06:08 Gönderen: Veli TOKCAN »

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 10 Eylül 2013, 20:08:30 »
ercan by.biz baykaldan bahsetmiyoruz. nurettin by  ussr ij 58 çifte bahsediyor. ussr  (en hafif tüfek 3100 gr) ile rusıa (3450gr)  farklı zamanlarda yapılan tüfekler.arasında dağlar kadar fark var

İj 58 baikal değil mi? Yada ij 58 in 71,5 namlusu mevcut mu ?

1982-Lüleburgaz

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 10 Eylül 2013, 20:24:24 »
veli bey sizin bu tüfekler hakkında bilgi sahibi olmadan sadece kulaktan duyma sözlerle yorum yaptığınızı düşünüyorum.ne iç çap nede tüfek konusunda hiç bir bilgiye sahip olmadığınız gibi araştırıp öğrenmek yerine  sallayıp duruyorsunuz.bakın baikal sadece bir tüfek markası değildir.eskiler ij yeniler ızh  adı altında sunulan  aynı fabrikanın değişik zamanlarda ürettiği tek tüfek markasıdır.sonıuçta hepsi  BAİKAL dır.lütfen bilgi sahibi olmadan yanıltıcı bilgiler vermeyelim.yukarıki satırlarda baikal markasının sadece tüfek değil değişik branşlarda ürün yalpazesi olan rusyanın önemli bir sanayi ürünleri üreten büyük bir fabrika olduğu belirtilmektedir.lütfen araştırmadan test etmeden yorum yazamayalım......
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 11 Eylül 2013, 14:25:56 »
sonucta hepsi baıkal dır ama  eski ij 58  USSR çifte ile  şimdiki baıkal adı altında cıkan tüfeklerde  çok  fark var.bence ussr yazan.....( 3100gr) tüfek iyidir arasında 400 gr fark var.keklik tavsan avında belli bir zamandan sonra kendimi tasıyamıyorumki 3450 gr baıkal amı tasıyayım

The following users thanked this post: Aykut ÇAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 19 Eylül 2013, 11:54:48 »
veli bey sizin bu tüfekler hakkında bilgi sahibi olmadan sadece kulaktan duyma sözlerle yorum yaptığınızı düşünüyorum.ne iç çap nede tüfek konusunda hiç bir bilgiye sahip olmadığınız gibi araştırıp öğrenmek yerine  sallayıp duruyorsunuz.bakın baikal sadece bir tüfek markası değildir.eskiler ij yeniler ızh  adı altında sunulan  aynı fabrikanın değişik zamanlarda ürettiği tek tüfek markasıdır.sonıuçta hepsi  BAİKAL dır.lütfen bilgi sahibi olmadan yanıltıcı bilgiler vermeyelim.yukarıki satırlarda baikal markasının sadece tüfek değil değişik branşlarda ürün yalpazesi olan rusyanın önemli bir sanayi ürünleri üreten büyük bir fabrika olduğu belirtilmektedir.lütfen araştırmadan test etmeden yorum yazamayalım......
Size sonuna kadar katılıyorum Suat bey. Bence Veli bey okumadan araştırmadan duyduğunu doğruluğu kanıtlanmamış seylerı savunuyor.hep aynı cümle hep aynı yorum.okumayı denese belki ufku açılacak ama o yıne bıldıgını okuyacağa benzıyor.kımsenın kımseyı yanıltmaya hakkı yok.eğer dogruyu bılıp kanıtlayabılıyorsan konuşacaksın , eger bılmıyorsan araştırıp öğrenecek ve susmayı bıleceksın.olayın asıl özü bundan ibaret.

1982-Lüleburgaz

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 25 Eylül 2013, 23:35:32 »
arkadaşlar eski ile yenisi arasında fark var bu kesinlikle kabul edin elimde 4 tane var eski yeni,ama şunu da söyleyim yenisi de en iyi yerliyi bozar
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
  • remington 11-87 premier
  • toztula 16 ussr vursan a92
  • franchi 48 al ,franchi prestij ,beretta 303
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 25 Eylül 2013, 23:47:47 »
birde şu var kimse başka fabrikada üretildiğini söylemiyor . eskisi ile yenisi arsındaki farkı alırsınız namluları elinize görürsünüz sadece bu silahta değil bu dünyanın kabul ettiği browningte bile aynı bırakın avrupayı eski yerlilerin işlemesi bile değişik git gide  de bozuluyor . yorum yazmaya yoruldum artık kardeşim tavşan avcısıysan veya ördek kaz ,alırsın baikalı artık arkadaşından mı olur nasıl olur  denersin görürsün ya ben bu adamlardan para almadım birşey almadım silah bildiğiniz bir pislik ya  başka açıklaması yok
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

Çevrimdışı Çaglar HAYTA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 20 Ağustos 2014, 23:18:13 »
İj kodlu tüfekler diğerlerinden farklıdır.
Farkı konusunda size kopyayı yüksek gramajlardaki aşırı geri tepmesi ile verir.
Elinize bir komparatör alın fişek yatağının bitiminden itibaren namlunun içini ölçün anlarsınız.
Namluları Klavuz deliği olmadan tek operasyonla ilkel bir yöntemle delindiği için eski ij lerde şok tığları yoktur.
Ana tığ şokuda deler çıkar.
Namlu boylarındaki buçuklukların ve standart alışık olduğumuzun dışındaki değerlerin bir sebebide budur.
Yeniler 71 olabilir artık bir mecburiyet yok ama tüketici öyle alıştığı için devam ediliyor.
Teknoloji geliştikçe o yöntemleri bıraktılar.
Şimdilerde daha az tepen daha sıradan pazara yönelik silahlar yapıyorlar.
Artık devir ustalık gösterip batı ile rekabet devri değil.
Batıya istediği tipte tüfeği üretip para kazanma devri.
1981 ADANA

The following users thanked this post: Kadri AĞRALI, Adem KARACAN

Çevrimdışı Hakan ERBAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 21 Ağustos 2014, 00:02:56 »
IJ 58 var, elimde, 71 namlu, sol gözü full şoklu, saçmayı biraz daha abartsa bozuk para grupmanında gönderecek, yakın atışlarda zorluyor, hatta vuruş imkansız... Uzak, çok uzak tüfeği...
1992-Aydın

Çevrimdışı Ali Osman ŞEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 15 Ocak 2015, 22:35:08 »
onuu bunu bılmem bende ussrm21 devar baikal mp 155 de varsa ötesi görüm yerlide hala hava atı yok çift sistem falan filan boş şeylere para vermeyin derimm alacan görecen
Alihan ŞEN
1985 ANKARA

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 19 Mayıs 2015, 17:50:31 »
Bende ij 58 ma, babamda da toz 66 horozlu çifte var. Yenisini deneme şansım olmadı ama özellikle hava soğudukça fark açığa çıkıyor, aynı fişekle hangi tüfeği getirirsen getir ( beretta, benelli, vs yerlileri saymıyorum bile) uzak mesafede bunlar  kadar tesirli olacağını sanmıyorum çünkü çok fazla tecrübe ettiğim bir olay. Bana sorarsanız yok hafif gramaj sever yok ince saçma sever gibi şeylere de katılmıyorum, ben 9 numarayla da tavşan vuruyorum 04 numara ile de avlandığım araziye göre, hatta en çok sevdiğim saçma numarası da 0. Tabi yaz sıcağında 32 gram üzeri atmanın anlamı yok zaten yazın bütün tüfekler iş yapıyor. Berettalar geçen kazlara patır patır saçma vuruyor ses geliyor sıkıntı yok ama düşen de yok, rusla atınca kaz havada ölüp düşüyor bilmem örnek verebildim mi. Aşırı şoklu olduğu için av vurmak zordur ama onu da denedim, yerli otomatikle aynı fişek,şok ve mesafeden 1 metre grupman alırken benim ij 58 basket topu kadar bi grupman yaptı. Bana sorarsanız paran çoksa remington, az sa baikal. Zaten amerikada remington markasıyla satılan tek tüfek de baikal mp 153 diye hatırlıyorum.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2016, 14:26:32 Gönderen: Sonay ŞEMEN »
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Ersun ERDOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 19 Mayıs 2015, 20:09:47 »
baikal tüfeklerini bir kaç kere inceleme fırsatım oldu ama ahşap işçiliği çok kötüydü adam nerdeyse ceviz kütüğünü olduğu gibi takmış.şimdikiler daha iyi gördüğüm kadarıyla işçilik olarak.
Ersun ERDOĞAN
1979 malatya

Çevrimdışı Aykut ÇAKAR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 22 Mart 2016, 15:55:09 »
Arkadaslar hem ussr ij58 hemde ussr horozlu cifte sahibiyim ordek ve tahtali avi yaparim ussr tufegi bir sezon kullan baska sezon baska bir tufek al eline yildizdaki ordege sik neden dusmuyor diye fisek arayisna girersin uzun mesafe atislar icin bicilmis kaftan babam herzaman soyler domuzlarin dili olsa kacin ruslar geliyor der :) yenisiyle arasinda fark yok diyenler ilk once eski ussr kullanip oyle yorum yapsinlar saygilarimla
1982-elazig

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 22 Mart 2016, 17:05:36 »
Geçenlerde yabancı bir sitede okuduğum bir yorumda Sovyet zamanı ömrünü tamamlamış tankların eritilip baikal fabrikasında av tüfeği yapıldığından bahsediliyordu. Doğruluk payını bilemem tabi bu yüzden de tank gibi benzetmesi yapıyorlar, yeni teknolojiyle direk namlu çeliğine geçildiğini de söylemişler. 
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #41 : 22 Mart 2016, 18:30:23 »
Bende yeni bir Baikal kullanıcısı olarak kesinlikle top gibi bir tüfek diyebilelim.
Bilhassa bu tüfek çok uzun menzilli...

80 büyük adımdan,1 no 32 gr B&P fişeği ile 16 adet saçma değmiş.
Ben tüfeğime resmen aşık oldum😊
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 22 Mart 2016, 21:55:16 »
bandede ussr çakmaklı var babam 1972 li yıllarda bir öküz parası vermiş getiddirmiş,daha birkere bi sorun çıkarmadı çakmaklarını söktüm merak ettim yıpranmışmı diye sanki fabrikasından daha yeni çıkmış sanki on binlerce fişek atılan bu silah değil adamlara helal olsun yapmışlar.zaten bu silahlarla uçar avı yapan birdaha bırakamaz.size yemin ederim çakmaklıyı ava çok vuruyorum diye götürmediğim olmuştur.30 yada 32 gr 7 yada 8 numara ile keklik avı süper olur.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 22 Mart 2016, 22:33:54 »
Geçenlerde bayide Baikal çifte vardı sıfır, elime aldım bir iki baktım el kundağının sağ tarafı sol tarafına göre 2 mm ( mübalağ etmiyorum) kalındı.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 15 Nisan 2016, 23:36:40 »
arkadaşlar eski ruslara yapılan yorumlar çok hoşuma gitti bilhassa 80 li doğumlu arkadaşlar memnun oldum çoktandır böyle güzel yorumlar okumamıştım beni övseniz bu kadar hoşuma gitmezdi...  süpersiniz  hele o benelli berettayı yazan arkadaş saygılar sunuyorum.
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

Çevrimiçi Emrah DOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #45 : 08 Eylül 2016, 08:57:08 »
Bende ij 27 ussr aldım.Bakalım deneyip göreceğiz.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2016, 10:29:33 Gönderen: Emrah DOĞAN »
  • Baikal mp 155 max5
  • Albatros alr 19
  • İmpala Plus max 5
  • Ata Neo 12 Ekstra Combo
  • Franchi First Class
Emrah DOGAN
1983 MANİSA/SOMA

Çevrimiçi Sefa KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 27 Eylül 2016, 09:51:22 »
Bana da dedemden yadigar kaldı bir ussr, sfır almış zamanında rahmetli. Mekanik olarak çok sağlam olmalıki bu anlamda  hiç bakım yapılmamış. Fakat dışarıdan biraz yıprandığı için babam 90'lı yıllarda bir kere namlu üzerine krom boya attırmış. Tüfeği açıp kapattığınızda mükemmel bir kurma sesi çıkıyor. Çok sağlam bir tüfek. Ama Veli Tokcan abinin söylediği gibi tüfek ağır doluları asla sevmiyor. Ben tahtalı avına götürüyorum bazen, 28 gr trap nitelikli fişeklerden atıyorum mükemmel randıman alıyorum. Güzel mesafelerden güzel kuşlar düşürüyor. Bir de katlırmısınız bilmem ama bu tüfek kalın saçmalarıda sevmiyor gibi, ben hep 7 e üstü kullanıyorum çok memnunum.
  • Baikal USSR ij 58
  • Huğlu GT1
  • Ata Arms Cy 12
  • Deutsch Kurzhaar - Akhisar'dan GEKAS
1987 Hendek/SAKARYA