Gönderen Konu: YENİ TÜFEĞİM GİRSAN MC 312 DELUXE I (ARKADAŞ YERLİ TÜFEK SANAYİİMİZİN DURUMU:) )  (Okunma sayısı 20151 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökhan ARAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Veysel Bey,
bahsettiğiniz problem küçük bir sorundur umarım,
ben aldığım andan buyana 24 gr-40 gr arası apey fişek attım destekli desteksiz hiçbir sorun yaşamadım umarım sizin sorununuzuda en kısa sürede çözerler,ilk izlenim olarak banada 71 cm namlu 3 şokla 30-35 metrede toplu bir grupman var gibi geldi (tabi net ölçümler yapmak gerek) ancak bu haliyle ördek ve diğer uzun menzilli avlarda iyi iş çıkaracak gibi hayırlısı..tekrar hayırlı uğurlu kazasız kullanmak nasip olsun.
1983 zonguldak

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Gökhan bey
sorun önemli bişey değil ,fabrika silaha komple bakım yapacağından yolladım silah 2013 üretimi biraz depoda fazla kalmış ondanda olabilir yaylar falan alıştıkça daha rahat çalışacaktır .
önemli olan şuan için yıkım ve grupman benim için
3.silahım bu
armsan phenoma var 66 namlu çok yaralı giden avım olduğundan girsan a geçtim
76 namlu sarsılmaz poze var aslında en etkili si oda çok ağır keklikte adamı öldürüyor avı değil :)

kazasız belasız arızasız bol avlar dilerim sizede
  • franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
hayırlı olsun güle güle kullanın ,
bende sentetik olanını geçen hafta satın aldım . Birkaç fişekte patlatmama sorunu oldu 100 fişek sıktım 3-4 fişekte oldu , fabrikayı aradım yollayın bakımdan geçirelim dediler , gönderdim bakalım ,
av performanına gelirsek toplam 2 kez ava götürdüm
1 tavşan 4 keklik vurdum aslında nasipli bi tüfek çıktı , tavşan ve keklikler 30 metre civarı 5 numara saçmayla kısa sürede öldüler ,
71 namlu 3 numara şokla biraz toplu atıyor gibime geldi  :)
Sonuç olarak servise yolladığım halde tavsiye ederim  , benimki birazda bakımdan geçmesini  istediğimden gitti .

veysel bey tüfeğiniz hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin. avı bol olsun inşaallah. birkaç sorum olacak. tüfeğinizden memnun musunuz? avda performansı nasıldır? ördek avı yaptınız mı? bir de hassas terazide tartıp bilgi verebilir misiniz? rastgele...
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ağırlık 3,160 gr
ördek performansını sormuşsunuz
malesef bulunduğum yerde ördek bu sezon görünmedi desem yeri var
karga ve saksagan performansı guzel 30 40 metre 5 no ile cansız
daha çok teneke de denedim  armsan phenoma ve sarsılmaz super poze ile yakın sonuçlar verdi
penetrasyon tatmin edici grupman tatmin edici
gazete kagıtlarına 40 adımda  2 numara şoku çok dar ve homojen dagılım verdi 5 derece de rüzgarlı bir havada

phenomanın yaralı av göndermesi sıkıntısından almıştım
bıldırcından bir avuç tüy düşüp kuş devam edince sogudum phenomadan  ne merakla almıştım oysa phenomayı

girsan meca ile iyi anlaşıyor sterlingi sevmedi  bp lambro rc mirage remington kullandım sorun çıkmadı sterlingte patlamama oldu aynı fişegi phenoma patlattı birkac kez oldu bu

bu girsan  tüfekte bi patlatmama sıkıntısı var iğne kısa gibi bir çok arkadaş face de burlarda yazmış benimki serrvis e gittikten sonra sterlingin 40 gram fişeklerinde bir kaçkez  yaptı diğer meca lambro mirage rc remington bp yaf fişeklerde yapmadı insan içinde acaba yine yaparmı endişesiyle bayağı bi fişek attım 100 civarı  yine yaparsa  tornacıya iğnenin birkaç milim uzununu yaptıracam

en sevdiğim yanı mekanizma el kundak içi falan çok sade  parça yok denecek kadar az

• franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

The following users thanked this post: Resul YASAK

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
ağırlık 3,160 gr
ördek performansını sormuşsunuz
malesef bulunduğum yerde ördek bu sezon görünmedi desem yeri var
karga ve saksagan performansı guzel 30 40 metre 5 no ile cansız
daha çok teneke de denedim  armsan phenoma ve sarsılmaz super poze ile yakın sonuçlar verdi
penetrasyon tatmin edici grupman tatmin edici
gazete kagıtlarına 40 adımda  2 numara şoku çok dar ve homojen dagılım verdi 5 derece de rüzgarlı bir havada

phenomanın yaralı av göndermesi sıkıntısından almıştım
bıldırcından bir avuç tüy düşüp kuş devam edince sogudum phenomadan  ne merakla almıştım oysa phenomayı

girsan meca ile iyi anlaşıyor sterlingi sevmedi  bp lambro rc mirage remington kullandım sorun çıkmadı sterlingte patlamama oldu aynı fişegi phenoma patlattı birkac kez oldu bu

bu girsan  tüfekte bi patlatmama sıkıntısı var iğne kısa gibi bir çok arkadaş face de burlarda yazmış benimki serrvis e gittikten sonra sterlingin 40 gram fişeklerinde bir kaçkez  yaptı diğer meca lambro mirage rc remington bp yaf fişeklerde yapmadı insan içinde acaba yine yaparmı endişesiyle bayağı bi fişek attım 100 civarı  yine yaparsa  tornacıya iğnenin birkaç milim uzununu yaptıracam

en sevdiğim yanı mekanizma el kundak içi falan çok sade  parça yok denecek kadar az

Yarı oto tüfeklerde iğnenin durumu biraz özellik arzeder.Şöyle ki:boltun içinde serbest olduğundan boltun öne doğru hızlı hareketi ve ani durması ile iğne yoluna devam edip fişek yatağındaki kapsülü patlatabilecek enerji kazanabilir,bu sebepten normal pozisyonunda iğne deliğinden epey geride kalacak şekilde dizayn edilirler hatta horozun yavaşça üzerine basmasıyla dahi ucu dışarı çıkmaz horozun vurması ile gene kendi kazandığı momentle kapsülü patlatır.O SEBEPLE İĞNE BOYUNU KONUYU BİLMEYENLERİN DEĞİŞTİRMESİ TEHLİKELİ OLABİLİR!!
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Resul YASAK

• Expert Üye
Aklıma bir de şu durum geldi;siz veya bir başkasından bu tüfeklerin 21 gr la dahi çalıştığını okumuştum.Bunu sağlayabilme adına firma belki horoz yayını kapsülü patlatmaya ancak yetecek bir sertlikte kullanmış olabilir.Bunu firmayla görüşüp daha sert bir yay takılmasını önerebilirsiniz,ancak bu sefer belki 21 gr la çalışmayabilir.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Celal KALABALIK

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
Yarı oto tüfeklerde iğnenin durumu biraz özellik arzeder.Şöyle ki:boltun içinde serbest olduğundan boltun öne doğru hızlı hareketi ve ani durması ile iğne yoluna devam edip fişek yatağındaki kapsülü patlatabilecek enerji kazanabilir,bu sebepten normal pozisyonunda iğne deliğinden epey geride kalacak şekilde dizayn edilirler hatta horozun yavaşça üzerine basmasıyla dahi ucu dışarı çıkmaz horozun vurması ile gene kendi kazandığı momentle kapsülü patlatır.O SEBEPLE İĞNE BOYUNU KONUYU BİLMEYENLERİN DEĞİŞTİRMESİ TEHLİKELİ OLABİLİR!!
Çok güzel anlatmışsın Kamil abi,bir tüfeğimin mekanizma icra yayı çok sertti bir keresinde içinde fişek olduğu halde mekanizmayı kurup düşürdüğümde iğnenin kapsülde çok az iz oluşturduğunu görmüştüm,yani Kamil abinin dediği gibi iğne olayı çok hassas bir olay,icra yayının sertliği bile etkiliyor.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
Ve bu olayı gördükten sonra mekanizmayı fişekle birlikte düşürürken hep çekinirim,belki bu şekilde fişek patlatanlar bile olmuştur.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
Vede şu an nekadar büyük bir hatadan döndüğümü anladım,tüfeğimin  icra yayını sertleştirmeyi düşünüyordum ama jeton yeni düştü,ozamanda mekanizma çok sert düşecek ve fişeği bile patlatabilecekti.
Arkadaş tüfek işi çok hassas iş gerçekten,fazla oynamamak lazım....
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
iğneye vuran horuzun yayıyla da ilgili olabilir zaten mühendislik  burda ortaya çıkıyor gazlıda istediğin kadar sert yap yayı sorun deyil lakin kinetikte tam olması gereken sertlikte yapılması çok önemli yazın trap atişlarında da denemeye devam sezona kadar illa fabrikasından şenol ustayla hallederiz adam malının arkasında sonuçta
  • franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ayrıca Kamil beye de teşekkür ederim
  • franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

• Expert Üye
Ayrıca Kamil beye de teşekkür ederim
Rica ederim Veysel bey.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Veysel ÖZDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
iğneye vuran horuzun yayıyla da ilgili olabilir zaten mühendislik  burda ortaya çıkıyor gazlıda istediğin kadar sert yap yayı sorun deyil lakin kinetikte tam olması gereken sertlikte yapılması çok önemli yazın trap atişlarında da denemeye devam sezona kadar illa fabrikasından şenol ustayla hallederiz adam malının arkasında sonuçta

Merhaba Veysel bey,

Sizinde dediğiniz gibi bu icra yayı kinetik tüfeklerin en önemli parçalarından.

Yay konusunda türkiyedeki yan sanayi ne yazık ki fazla gelişmiş değil.

Dolayısıyla 100 tüfekten 1 - 2 sinde bu bu tarz bir hata çıkabilir ve yayın değeri istenen kuvvette olmayabilir.

Genelde tüfek ilk alındığında büyük gramajlı fişeklerle biraz atış yaptıktan sonra küçük gramajlı fişekler kullanmak daha iyi olacaktır.

Saygılarımla
1987 giresun

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Merhaba Veysel bey,

Sizinde dediğiniz gibi bu icra yayı kinetik tüfeklerin en önemli parçalarından.

Yay konusunda türkiyedeki yan sanayi ne yazık ki fazla gelişmiş değil.

Dolayısıyla 100 tüfekten 1 - 2 sinde bu bu tarz bir hata çıkabilir ve yayın değeri istenen kuvvette olmayabilir.

Genelde tüfek ilk alındığında büyük gramajlı fişeklerle biraz atış yaptıktan sonra küçük gramajlı fişekler kullanmak daha iyi olacaktır.

Saygılarımla

Veysel bey açıklama için teşekkürler,lakin GİRSAN firmasında bir kalite kontrol bölümü muhakkak vardır diye düşünüyorum.Dışarıdan alınan parçalar önce bu kalite kontrol bölümünün sıkı bir denetiminden geçse ve ondan sonra kullanılsa, butür sıkıntılarda yaşanmamış olsa daha iyi olmazmı diye düşünmeden de edemiyorum !Selamlar.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Veysel bey açıklama için teşekkürler,lakin GİRSAN firmasında bir kalite kontrol bölümü muhakkak vardır diye düşünüyorum.Dışarıdan alınan parçalar önce bu kalite kontrol bölümünün sıkı bir denetiminden geçse ve ondan sonra kullanılsa, butür sıkıntılarda yaşanmamış olsa daha iyi olmazmı diye düşünmeden de edemiyorum !Selamlar.

Merhaba Erol bey,

Tabiki de kalite kontrol birimimiz var ve kesinlikle diğer firmalardan çok farklı bir yapıda çalışıyor.

Fakat 10 bin adet yay alınıp bu yayların hepsinin kontrol edilme gibi bir ihtimali dahi yoktur.

Kaldı ki bu sadece 1 yay bu yaydan fabrikada yüzlerce fazla çeşit var sadece yay olarak.

Yüzlerce çeşit de parça var.

Belirli sayıda numuneler alınarak kontrol ediliyor başka türlüsü mümkün değil.

Tamamen sizlere yardımcı olabilmek için bilgi paylaşıyorum.

Saygılarımla.

1987 giresun

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ocak şubat aylarında bir kaç kutu 40 gram attıktan sonra sorun kalmadı gibi
keşke ilk aldığımda hemen ağır dolularla aliştırma yapsaymışım
  • franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

Çevrimdışı Resul KAMCI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Veysel Özdemir bey Girsan in özellikle namlu boyasini (bant namlu birlesim noktalari) ve ahsap modellerinde vernik kalitesini gözden gecirmenizi öneririm. Ayni tufekten iki adet aldik ikisinde de bahsettigim sorunlari tespit ettim. kendi tufegimi Senol bey sagolsun halletti, diger tufegi de yakin zamanda gonderecegiz.
1977 BURSA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Veysel Özdemir bey Girsan in özellikle namlu boyasini (bant namlu birlesim noktalari) ve ahsap modellerinde vernik kalitesini gözden gecirmenizi öneririm. Ayni tufekten iki adet aldik ikisinde de bahsettigim sorunlari tespit ettim. kendi tufegimi Senol bey sagolsun halletti, diger tufegi de yakin zamanda gonderecegiz.

Denk gelmişte olabilir gönderirseniz kontrolü yapılıp sorununuz çözülecektir.

Saygılarımla
1987 giresun

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

benim girsan da resimde beyaz kare içindeki yay (inertia spring yazan)  çok sert  , bu yay yumuşak olursa mekanizma fişeği hazneye alırken iğne kapsüle değebilir Allah korusun patlatır

sert oluncada iğne geride kalıp kapsüle yetişemeyebiliyor 

resim benelli sitesinden alıntı dır
  • franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

benim girsan da resimde beyaz kare içindeki yay (inertia spring yazan)  çok sert  , bu yay yumuşak olursa mekanizma fişeği hazneye alırken iğne kapsüle değebilir Allah korusun patlatır

sert oluncada iğne geride kalıp kapsüle yetişemeyebiliyor 

resim benelli sitesinden alıntı dır

Merhaba Veysel bey,

Bilgilendirme amaçlı olarak cevap vermek istedim.

Bahsettiğiniz resimdeki yay'ın iğneyle hiçbir alakası yoktur.

Ve de fişeği alırken patlatma yapmaz , yapmaması için özel önlemler zaten alınmıştır.

Daha detaylı bilgide verebilirim istenirse.

Saygılarımla.
1987 giresun