Gönderen Konu: AKDAŞ 312 SE ATIŞ TESTİ 3 NOLU ŞOK  (Okunma sayısı 14607 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
Ynt: AKDAŞ 312 SE ATIŞ TESTİ 3 NOLU ŞOK
« Yanıtla #25 : 26 Kasım 2013, 15:06:55 »
benim tüfeğimde bantı hiç görmedğim ve sadece arpacğı gördüğm halde alt vuruyor,,arkdaşım gecen aldı sıfıt tüfek oda aynı alt vuruyor, birazcık üst bakınca sorun cözülüyor ama ozmanda bantı görüyourm onuda ben sevmiyorum,,
bence okdarcık bir üst atmanın çok sıkıntı olacağını sanmıyorum iyide olabilir hatda,, paylayan ve üzerine gelen avlarda iyi olur,alçalarak giden avlarda biraz sıkıntı olur düz kaçan alarda yine başarılı olursun,, ama arpacık hedefi kapattığında iyi olumuyor ,, aslında beni istediğim bir grupman...

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #26 : 26 Kasım 2013, 15:58:46 »
benim tüfeğimde bantı hiç görmedğim ve sadece arpacğı gördüğm halde alt vuruyor,,arkdaşım gecen aldı sıfıt tüfek oda aynı alt vuruyor,

Musa kardeşim böyle bir atışın üst vurması beklenemez zaten. Eğert üst vursun istiyorsanız bantı görmelisiniz...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 26 Kasım 2013, 16:12:24 »
yokyok alkan bey nişan noktasını vurmuyor demek istedim,, bant gördüğümüz zaman üst vurması gerekirken bant görmeden baktığımız nişan nokyasını vuyor, yani vurması gerken noktayı bant gördüğümüz zaman vuruyor.

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #28 : 26 Kasım 2013, 18:07:50 »
benim tüfeğimde bantı hiç görmedğim ve sadece arpacğı gördüğm halde alt vuruyor,,arkdaşım gecen aldı sıfıt tüfek oda aynı alt vuruyor, birazcık üst bakınca sorun cözülüyor ama ozmanda bantı görüyourm onuda ben sevmiyorum,,
bence okdarcık bir üst atmanın çok sıkıntı olacağını sanmıyorum iyide olabilir hatda,, paylayan ve üzerine gelen avlarda iyi olur,alçalarak giden avlarda biraz sıkıntı olur düz kaçan alarda yine başarılı olursun,, ama arpacık hedefi kapattığında iyi olumuyor ,, aslında beni istediğim bir grupman...

yorumun için teşekkür ederim yüksek bant kullandığım için hedefi arpacığın üstünde görmekteyim ve daha iyi av yapmaktayım
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2013, 20:22:25 Gönderen: Kemal YILMAZ »
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #29 : 26 Kasım 2013, 19:57:49 »
Bu da güzel dağılım vermiş. Evet biraz üst vurmuş ama şöyle bir şey var; ava tüfek doğrulttuğumuzda veya nişan alan varsa, nişan aldığında avı da "komple" gördüğünü düşünürsek kuş arpacığın birazcık üstünde kalacaktır. Yani böyle ateş ettiğinizde kuşu daha merkeze almış olursunuz.

İlaveten o kadar uzak mesafe değil de üç aşağı beş yukarı 25 m den atmış olsanız, saçmaların yoğun olduğu yerin nişan alınan noktaya daha yakın olduğunu göreceksiniz. 30-35 m den itibaren resimdeki gibi üst gitmeye başlayacaklar ama o kadar uzaklıkta o merkezdeki noktayı seçmek bile güç. Yani önce de yazdığım gibi, kuşu göreyim diye minicik altına tutsanız bile o mesafelere kadar 15 cm civarı altına nişan alıyor olacaksınız. Oysa saçmalar üst gittiği için yine de kuşla buluşacaktır. Yani biraz da kendi atış ve nişan tecrübeme göre yazıyorum ama kullanan dediğim gibi mi nişan alıyor, almıyor mu; bunlar her şeyi değiştirebilir.

Burada bir şey daha yazayım. Böyle bindirikli çiftelerde pek çoğunun üst namlusunun alttakinden daha üst attığını biliyorum. Fakat tersi olmuyor. Belki de bilhassa böyle yapıyorlar. Usta veya mühendisinin bir bildiği vardır.

Buna rağmen, vuruşun şoklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakmak da iyi olur. Bende türlü şoklar var, kimi alt, kimi üst gönderiyor. İyiki test ediyorum. Neyse; bence "üst namluya" önceki 5* şoku veya isterseniz 4* olanı takıp, öyle de bir deneyin. Onlar üst vurmamıştı. Bu sayede namlu birleşimi mi böyle yoksa şoklar mı üst gönderiyor kesin anlarız. Yine de bence bu halide gayet normal. Sadece atanın kullanışıyla uyumlu olması gerekiyor.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #30 : 26 Kasım 2013, 20:18:20 »
Bu da güzel dağılım vermiş. Evet biraz üst vurmuş ama şöyle bir şey var; ava tüfek doğrulttuğumuzda veya nişan alan varsa, nişan aldığında avı da "komple" gördüğünü düşünürsek kuş arpacığın birazcık üstünde kalacaktır. Yani böyle ateş ettiğinizde kuşu daha merkeze almış olursunuz.

İlaveten o kadar uzak mesafe değil de üç aşağı beş yukarı 25 m den atmış olsanız, saçmaların yoğun olduğu yerin nişan alınan noktaya daha yakın olduğunu göreceksiniz. 30-35 m den itibaren resimdeki gibi üst gitmeye başlayacaklar ama o kadar uzaklıkta o merkezdeki noktayı seçmek bile güç. Yani önce de yazdığım gibi, kuşu göreyim diye minicik altına tutsanız bile o mesafelere kadar 15 cm civarı altına nişan alıyor olacaksınız. Oysa saçmalar üst gittiği için yine de kuşla buluşacaktır. Yani biraz da kendi atış ve nişan tecrübeme göre yazıyorum ama kullanan dediğim gibi mi nişan alıyor, almıyor mu; bunlar her şeyi değiştirebilir.

Burada bir şey daha yazayım. Böyle bindirikli çiftelerde pek çoğunun üst namlusunun alttakinden daha üst attığını biliyorum. Fakat tersi olmuyor. Belki de bilhassa böyle yapıyorlar. Usta veya mühendisinin bir bildiği vardır.

Buna rağmen, vuruşun şoklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakmak da iyi olur. Bende türlü şoklar var, kimi alt, kimi üst gönderiyor. İyiki test ediyorum. Neyse; bence "üst namluya" önceki 5* şoku veya isterseniz 4* olanı takıp, öyle de bir deneyin. Onlar üst vurmamıştı. Bu sayede namlu birleşimi mi böyle yoksa şoklar mı üst gönderiyor kesin anlarız. Yine de bence bu halide gayet normal. Sadece atanın kullanışıyla uyumlu olması gerekiyor.

beğenmene sevindim güzel yorumlarla tüfek içime daha da sinmekte
benim atış tarzıma da uyan bir dağılım diyebilirim
yorumlarla birlikte bu durumun bir avantaj olduğu da ortaya çıkıyor  şok konusunda umarım dediğini deneyebilirim saygılarımla ağabeyim
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 26 Kasım 2013, 22:18:50 »
SN.YILMAZ
Tüfeğiniz hafif üst atmakla birlikte grupman gayet güzel
içinize sindikten sonra ,,fazla kurcalayıp durmanında bir manası yok
düşük gramaj (28-30gr 6-7-8 no saçma) kaliteli fişekler ile ava devam demekten başka birşey söylenemez şu an için
selamlar....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #32 : 26 Kasım 2013, 22:53:41 »
Her iki namlu ucuna istavroz şeklinde ortalayacak biçimde ip veya misina bantlayin.
Fişek yatağından dürbünle bakar gibi bakın.
30 metre civarı iki namlu ilede aynı yerde kesişiyor olmalı.

Ya da kaliteli tek kurşunu 5 no şok ile iki namlu ilede atın.
En az her namlu ile 3 kurşun atın mesafe saçma attığınız mesafe 36,6 metre olsun.
Hemen hemen aynı yeri vurmalı.
Birleştirme çok iyi ise kurşunlar üst üste çakılır.

Kemal üst paragrafları Ömer Akdas'ın 312 SE grupman testine yazmıştım.
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #33 : 27 Kasım 2013, 06:57:26 »
SN.YILMAZ
Tüfeğiniz hafif üst atmakla birlikte grupman gayet güzel
içinize sindikten sonra ,,fazla kurcalayıp durmanında bir manası yok
düşük gramaj (28-30gr 6-7-8 no saçma) kaliteli fişekler ile ava devam demekten başka birşey söylenemez şu an için
selamlar....

hakan ağabeyim amaç paylaşım yapmak yoksa yazının başından beri tüfekten memnuniyetimi belirttim saygılarımla 
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #34 : 27 Kasım 2013, 06:59:08 »
Her iki namlu ucuna istavroz şeklinde ortalayacak biçimde ip veya misina bantlayin.
Fişek yatağından dürbünle bakar gibi bakın.
30 metre civarı iki namlu ilede aynı yerde kesişiyor olmalı.

Ya da kaliteli tek kurşunu 5 no şok ile iki namlu ilede atın.
En az her namlu ile 3 kurşun atın mesafe saçma attığınız mesafe 36,6 metre olsun.
Hemen hemen aynı yeri vurmalı.
Birleştirme çok iyi ise kurşunlar üst üste çakılır.

Kemal üst paragrafları Ömer Akdas'ın 312 SE grupman testine yazmıştım.

eyvallah ağabeyim bilgilerini aktardın saygılarımla
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 27 Kasım 2013, 10:07:47 »
bu tüfeği üreticisi olan arkadaş denemiş ve saçma grupmanını sitemizde paylaşmıştı.hatırladığım kadarıyla  gerek grupman gerek şok değerleri olarak rakamlar gördüğüm en iyi yerli tüfek değerlerini vermişti.bence gayet başarılı.üst  vurmanın atıcıdan kaynaklandığını düşünüyorum.sonuçta desteksiz bir atış.bu test te fabrika  tarafından yapılan testi.     http://avlakforum.com/forum/pattern-ve-penetrasyon-denemeleri/akdas-ak-212-grupman-testi/    son derece başarılı bir dağılım ve şoklar gerçekten standart değerlerde...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 27 Kasım 2013, 10:31:00 »
Bence bu şekilde biraz üst atması özellikle parlama avları için avantaj sağlar. çünkü kuş yükselme eğilimindedir. böyle tüfeklerle keklik avı özellikle güzel yapılır. tüfek sahibinin avda bir sorun yaşadığını hiç zannetiyorum.belki bu kadar yukarda olmasa daha iyiydi ama alışınca avcıya daha iyi görüş açısıyla atış yapma imkanı sağlar diye düşünüyorum. av arpacığın arkasında kalmaz. Benim de bazı tüfeklerim biraz üst atar hiç bir sorun yaşamadım.Bu benim fikrimdir. katılmayabilirsiniz.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #37 : 27 Kasım 2013, 11:26:48 »
bu tüfeği üreticisi olan arkadaş denemiş ve saçma grupmanını sitemizde paylaşmıştı.hatırladığım kadarıyla  gerek grupman gerek şok değerleri olarak rakamlar gördüğüm en iyi yerli tüfek değerlerini vermişti.bence gayet başarılı.üst  vurmanın atıcıdan kaynaklandığını düşünüyorum.sonuçta desteksiz bir atış.bu test te fabrika  tarafından yapılan testi.     http://avlakforum.com/forum/pattern-ve-penetrasyon-denemeleri/akdas-ak-212-grupman-testi/    son derece başarılı bir dağılım ve şoklar gerçekten standart değerlerde...

Bence bu şekilde biraz üst atması özellikle parlama avları için avantaj sağlar. çünkü kuş yükselme eğilimindedir. böyle tüfeklerle keklik avı özellikle güzel yapılır. tüfek sahibinin avda bir sorun yaşadığını hiç zannetiyorum.belki bu kadar yukarda olmasa daha iyiydi ama alışınca avcıya daha iyi görüş açısıyla atış yapma imkanı sağlar diye düşünüyorum. av arpacığın arkasında kalmaz. Benim de bazı tüfeklerim biraz üst atar hiç bir sorun yaşamadım.Bu benim fikrimdir. katılmayabilirsiniz.

yorumlarınız için teşekkürler
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 18 Nisan 2014, 18:18:33 »
Akdaş tüfeklerde grubman bozukluğumu  var birkaç yerdede okudum.
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

The following users thanked this post: Murat UÇAK

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #39 : 18 Nisan 2014, 21:12:27 »
ben gayet memnunum bu şoku üst namlu ile atmıştım hafif üst atmakta sadece silahımda zaten yüksek bant muhtemelen ustam yüksek banta göre ayarlamıştır diye düşünüyorum neticede kuşu görerek atmaktayım
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 19 Nisan 2014, 00:16:22 »
Kemal Abi ben sonuna kadar destekliyorum seni. Bana göre tamamiyle doğrusunu yapıyorsun. Çok da iyi bir atıcı olduğuna eminim çünkü bu tür dağılımı olan tüfekler çok iyi atış imkanı ve görüş imkanı sağlar. Benim kendi tüfeklerim de aynen seninki gibi, atış şeklimde aynı  ve ne kadar hakimiyet sağladığını hem avda hem yarışmalarda fazlasıyla görüyorum. Bence tüfeğin mükemmel bir dağılım göstermiş. Senle de yakınmışız yolun düşmez mi bu taraflara. Beklerim.Belki daha başka şeyler de vardır tecrübelerinden yararlanacağımız.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #41 : 19 Nisan 2014, 09:15:57 »
Kemal Abi ben sonuna kadar destekliyorum seni. Bana göre tamamiyle doğrusunu yapıyorsun. Çok da iyi bir atıcı olduğuna eminim çünkü bu tür dağılımı olan tüfekler çok iyi atış imkanı ve görüş imkanı sağlar. Benim kendi tüfeklerim de aynen seninki gibi, atış şeklimde aynı  ve ne kadar hakimiyet sağladığını hem avda hem yarışmalarda fazlasıyla görüyorum. Bence tüfeğin mükemmel bir dağılım göstermiş. Senle de yakınmışız yolun düşmez mi bu taraflara. Beklerim.Belki daha başka şeyler de vardır tecrübelerinden yararlanacağımız.

beni onure ettin akif teşekkür ederim memuriyet gereği senelik izinlerde anca memlekete ve karamana gelebiliyorum nasip olursa bu sene tayin var. senelik izin kullanırsam karamana her daim uğruyorum görüşürüz inşallah
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU