Gönderen Konu: YENİ TÜFEĞİM RETAY MASAİ MARA  (Okunma sayısı 31766 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: YENİ TÜFEĞİM RETAY MASAİ MARA
« Yanıtla #125 : 13 Ocak 2019, 21:45:30 »

Öte yandan bu markanın normal ve "plus" modelleri var... Sizin denediğiniz ve bayiin sattıklarının hangi
gruba dahil olduğunu öğrenebilirseniz bazı ihtimalleri araştırmaya gerek kalmaz.

Saygılar.
Hepsi de inertia plus olan modeller Alper hocam..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #126 : 13 Ocak 2019, 21:49:18 »
Nişan hattı doğru olduğu halde sola atıyorsa o da halledilmeli tabi..
Atış sehpasında tam sabit nışan hattıyla 7-8 cm sol vuran tüfek, 4-8 yatıklık avansına sahip kişiye özel ölçülü dipçikle, omuzlayıp atılınca merkezi vuruş yapıyor. Dipçik tabanını, omuza düz dayamakla, omuz çukuruna hafif sola yatık şekilde dayamak arasında bile vuruş noktası farkı oluşuyormuş, bizzat tecrübe etmiş oldum :)
Tabi tüfekle alakalı kronik bir vuruş hatası yoksa, bu gibi durumlar ölçüden ve/veya tutuştan da kaynaklanabiliyor..
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2019, 21:50:49 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #127 : 13 Ocak 2019, 21:54:59 »

Muhterem Kamil Bey,

Tesbit unsuru olarak kullanılan yaylar, hangi tür olurlarsa olsunlar, elastıkiyet sınırlarını zorlayan hareket
süratlerinde, eylemsizlikleriyle durumlarını muhafaza ederek amaçlandıkları görevi yapamaz, yahut başka
yönlere saptırırlar.

Retay'da kullanılan bükülmeyle çalışan, kolları yeterince manivela gücünü alabilecek seviyede uzun, böyle
bir yaydır. Temas yüzeyleri, dolu özelliğiyle alacağı sürat ve katedeceği aralığın pürüzsüzlüğüyle bağımlı olarak,
her atışta farklı vibrasyonla mekanizma kapanışı anında kollar değişik yerlerde olabilir ve kapanmayı müsbet
yahut menfi yönde etkileyebilir. Saniyenin fraksiyonları içinde yayın iki uzun kolu, hayli aralıklı bir mesafede
gidip gelmektedir. Benelli yaklaşımında  etkilenme doğrusal değil noktasal, kullanılan yay, devinim yönüne dik
ve en az titreşim verecek çaptadır.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2019, 22:15:08 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #128 : 13 Ocak 2019, 22:11:58 »

Muhterem Emrah Bey,

Teşekkürler... Bu gerçek, mekanizma kapanmasında kullanılan yay üzerindeki şüpheyi büyük ölçüde
kaldırıyor. Muhtemelen tetik grubuna bağlı kaşık ve bağlantılı şarjör mandalı stabilitesi uzerine teksif
ediyor. 

Tüfek uzun ekseninin omza temas açısına, namluların silah üzerindeki konumuna bağlı olarak,  atışların
vuruş noktası değişecektir. Bunun yanında, dolu ağırlaştıkça tüfek içinde kalış süresi ve bu zaman içinde
geri tepmeyle namlunun yükselişi artacağından, isabet mahalli daha yükseğe taşınacaktır. Atıcınin giysi
kalınlığı, kilosu, silahı tutuş şekli dahi vuruşta etkilidir.

Saygılar.
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #129 : 13 Ocak 2019, 22:38:47 »
Konuya Retay adına cevap verecek kimse yok galiba. Orası bence yaşanan sorunlardan daha düşündürücü.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Hakan ATASOY, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #130 : 13 Ocak 2019, 22:46:40 »
S.Alper Bey,

Retay daki plus özelliği veren sistemin şemasına ulaşabileceğim bir kaynak veya link verme imkanınız olabilir mi,böylece kritik olduğunu kuvvetle hissetmemle beraber(yakınsıyorum sadece) tam nüfuz edemediğim işleyiş/işleyemeyiş dinamiklerini daha rahat idrak edebileceğimi düşünüyorum.

Bu arada silahların(kinetik olsun olmasın) içinde ne kadar hareketli parça yay vb olduğunu düşünürsek patlama ve sadmesi esnasında eylemsizliğin başrolde olduğu ne kadar kritik hadise cereyan etmekte olmalı ki silah tasarımcılığı ve sanatı hafife almak şöyle dursun hakkı ile icra ediliyorsa neredeyse yarı tanrı gibi son derece müstesna ve saygı,takdir hakeden bir mertebeye işaret etmekte ve bizim silahçılarımızın son derece kabataslak ve belki bazı mevzuları hiç bilmeden gene de mevcut arzları fena da sayılmaz diye düşünüyorum.

Bu bağlamda aklıma gelen ama konunun biraz dışında ama sormak istediğim gazlı tüfeklerdeki bolt döner kafalı olduğunda düz başlıya göre eylemsizliği ile geri tepme sönümlenene kadar açılmaya daha fazla direnecektir diye düşünüyorum.Ne dersiniz.

Bir önceki,lütfederseniz şimdi yapacağınız ve aslında tüm katkılarınız(olabilecek en ileri seviyede olduğunu hepimiz hissediyor ve biliyoruz)için defaatle teşekkür ederim.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2019, 22:50:22 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #131 : 13 Ocak 2019, 23:38:10 »
Muhterem kamil Bey,

"Free Patents Online"  sitesini bulur, "Search" bölümüne "Retay" yazarsanız,  Amerikan Patent Dairesi' nde
Kuruluşun aldığı tek patenti bulur, hemen tetkik edebilirsiniz. Bizim patent estitümüz mesai saatleri dışında
hizmet vermemektedir. 

Dönerek açılan kilit düzenekleri, heliks bünyedeki kurtarma yolunun uzun aralığında mekanizma geri gidiş
hızını, momentlerin aktarımı prensibine göre süratlendirirken döner başlığınkini yavaşlatırlar. Biraz karmaşık
da olsa aynı oluşum G3 makaralı tüfeklerinin de çalışma prensibidir. Bu nedenle tüm döner kilit düzenlerinin
hissedilen geri tepmeyi azalttığı inancı vardır. Tabii bu etkinlik, sadece kilit açılma aralığı olan, namlu arkasında
dört beş milimetrelik mesafe için geçerlidir. Hepsinde esas olan, fişekten temin edilen gücü belli bir momentin,
ters manivelayla kullanım halidir. Batılıların bu olayı tanımlaması, "Mechanical Disadvantage" şeklindedir.

Silah tasarımı hesap ve fiziki dayanaklarının çoğu, buluştan sonra, konuyu merak edenler tarafından
yapılmaktadır. Muhtemel tek istisna, yukarıda sözü edilen ve 1906 yılında Macar Pal de Kiraly tarafından bir
patentte izah edilen  "Momentlerin Aktarımı" esaslı "Manivelalı Geciktirme Sistemi"  dir. Atalete bağlı fiziki
oluşumlar, halen dahi silah tasarımında en az tetkik edilen ve kullanılan kavramlardır. Bu konuda her zaman
akılda tutulması gereken, silah içinde hiç bir aksamı, yay zorlaması altında bile olsa, tam tesbitsiz bırakmamaktır.

Saygılar.

NOT;  Muhterem Kamil Bey ve yazımı okuma lutfunda bulunan diğer arkadaşlar... Yaşlı kafamın kusuruna
bakmayın...Kinetik tüfeklerde momenti alan, mekanizma, ters manivela ile aktarılan döner kafadır. Diğer
çalışma düzenlerinin aksine, hızlanan doner başlık, kilit açma aralığında yavaşlayan mekanizma olacaktır.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2019, 00:06:58 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Hüseyin BAYRAM, Kamil ÜNLÜTÜRK, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #132 : 13 Ocak 2019, 23:50:15 »

Retay daki plus özelliği veren sistemin şemasına ulaşabileceğim bir kaynak veya link verme imkanınız olabilir mi,böylece kritik olduğunu kuvvetle hissetmemle beraber(yakınsıyorum sadece) tam nüfuz edemediğim işleyiş/işleyemeyiş dinamiklerini daha rahat idrak edebileceğimi düşünüyorum.

Sayın Kamil Bey,

İstediğiniz Retay patenti ie ilgili bağlantı bu forumda daha önce Sayın Ali Kelten tarafından paylaşılmıştı:

http://pdfpiw.uspto.gov/.piw?PageNum=0&docid=09995542&IDKey=453C8489685B&HomeUrl=http%3A%2F%2Fpatft.uspto.gov%2Fnetacgi%2Fnph-Parser%3FSect1%3DPTO2%2526Sect2%3DHITOFF%2526p%3D1%2526u%3D%25252Fnetahtml%25252FPTO%25252Fsearch-bool.html%2526r%3D1%2526f%3DG%2526l%3D50%2526co1%3DAND%2526d%3DPTXT%2526s1%3Dretay%2526OS%3Dretay%2526RS%3Dretay

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2019, 23:51:50 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

• Expert Üye
« Yanıtla #133 : 14 Ocak 2019, 02:53:23 »
Muhterem S.Alper ve Mehmet Sabri Beyler,

Benelli click sorunu çözümü için Retay üzerine kayıtlı patenti verdiğiniz link üzerinden bir saate yakın inceledim,teşekkürler.

Burada S.Alper Bey'in evvelce de açıkladığı üzere tüm devinim boyunca süregelen torsiyon yayının sürtünmeleri,silah ateşlendiğinde gelişen yayın kendi davranışları( ki olumlu ya da olumsuz seyir gösterebileceği ifade edildi yine Alper Bey tarafından )na ek olarak,bu yayın döner kafayı her daim kapatma yönüne zorlaması(inertia yayının açma etkisine zıt bir etki olarak) toplam etkileri ile inertia yayında biriken enerjiden kayıplar sözkonusu çıkarımlarıma göre.

Teknik konulara meraklı birisi olarak ben de bu problem üzerine düşünmüş ve kendimce çalışır,çalışmaz bir takım sistemler tasavvur etmiş biri olarak en önce şu şartı sağlamak gerektiğini kendimce tespit etmiştim.Bu click i ortadan kaldıran sistem tüfek patlayana kadar devrede kalmalı,tüfek patladığı anda devreden çıkmalı yoksa basitçe irca yayını güçlendirmekten(ve çözüm bulmaktan) ne farkı kalıyor.Sanırım Retayda gözlemlenen sorun bu.Kapağı açmak için inertia yayının torsiyon yayının sebep olduğu mukavemetleri de yenmesi gerekiyor.
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2019, 02:54:26 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

• Expert Üye
« Yanıtla #134 : 14 Ocak 2019, 11:12:54 »
Sanırım Retayda gözlemlenen sorun bu.Kapağı açmak için inertia yayının torsiyon yayının sebep olduğu mukavemetleri de yenmesi gerekiyor.

Sayın Kamil Bey,

Atışta 32 gramda oluşan tahliye hatasında mekanizma tam geri geldiği halde kovan tahliye olamadı. Bu sorunda ekstraktör ve yayı ile ilgili bir sorundan bahsedebiliriz.  24 gram ve düşük basınçlı subsonik fişekte (Subsonikleri, denediğim hiç bir kinetik tüfek tahliye edemedi) kovan tam geri gelmiyor ucu atım yatağında kalıyor. Ben de, düşük basınçlı fişeklerde olan sorunun, sizin açıkladığınız gibi torsiyon yayının süregelen direnciyle ilgili olduğunu düşünüyorum.

Daha önce sayın S.Alper Erdem de önermişti. Torsiyon yayını söküp atışları 24 gram gibi düşük basınçlı fişeklerle test etmekte fayda var diye düşünüyorum. Torsiyon yayı bir sorunu çözerken başka bir soruna yol açıyor olabilir.

Bir çok kullanıcı sorunsuz kullandıklarını ifade ederken, sorunları benim yaşamam da ilginç. Bir arkadaşımız üzerimdeki mont sorun yaratabilir demiş. Yumuşak bir yapıdaki montun, geri tepmeyi engellemeyip bilakis izin vermesi, geri tepme yetersizliğinden tahliye hatasına neden olacağını düşünmüyorum. Videoyu izlediğinizde tüfeğin zaten yeterince teptiği görülüyor.

Yapmayı düşündüğüm testlerden biri de tüfeğin dipçiğini sert bir satıha dayayıp, geri tepmeyi engelleyip, sistemin çalışıp çalışmadığı. Bu test sayın Emrah Akdeniz'in söylediği kullanıcının tutuş ve cüssesi dolayısıyla geri tepmenin engellendiği veya azaltıldığı durumda ortaya çıkacak sorunlara örnek olabilir diye düşündüm.

Saygılarımla
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #135 : 14 Ocak 2019, 14:46:41 »

Muhterem Kamil Bey,

Retay'ın Click yaklaşımının dört  başı mamur olmadığı söylenebilir. Sanki Benelli tarafından böyle bir projenin başlarında denenip
mahzuru anlaşılmış, bir tarafa çekilmiş, oradan nasılsa sızarak buralara ulaşmış intibaını veriyor.

Benelli türü bir tüfekte ateşleme başında harekete geçen ve iş yapabilme kabiliyetini havi en uygun kütle, bizim mekanizma
dediğimz, kilitli kapağı taşıyıcı parçadır. Düşündüğünüz yapılanmayı onun üzerine de bina edebilirsiniz. Gerçekleşmesi halinde
çok cazip bir konsept olacağı muhakkaktır.

Saygılar.

1944-Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #136 : 14 Ocak 2019, 15:21:30 »

Muhterem Kamil Bey,

Retay'ın Click yaklaşımının dört  başı mamur olmadığı söylenebilir. Sanki Benelli tarafından böyle bir projenin başlarında denenip
mahzuru anlaşılmış, bir tarafa çekilmiş, oradan nasılsa sızarak buralara ulaşmış intibaını veriyor.

Benelli türü bir tüfekte ateşleme başında harekete geçen ve iş yapabilme kabiliyetini havi en uygun kütle, bizim mekanizma
dediğimz, kilitli kapağı taşıyıcı parçadır. Düşündüğünüz yapılanmayı onun üzerine de bina edebilirsiniz. Gerçekleşmesi halinde
çok cazip bir konsept olacağı muhakkaktır.

Saygılar.

S.Alper Bey,

Aynı mantıkla çalışıp kurduğu yayı ilave güç olarak irca yayının  itkisine ekleyen bir sistem düşünmüştüm ancak atış anında boşa çıkıp atış sonunda tekrar devreye girmesi yapılabilir olsa da tüfeğin maliyetini ve parça sayını epey artıracağından üretim pratiğine dökülebilecek caziplikte değil diye düşünüyorum,öyle ki içinde hidrolik mantıkla çalışan düzenekler bile var(elle ilk kurma anında ilave yayı kurmak için).Vs.Zihin çalıştırmakta zevkli..

Saygılar.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #137 : 14 Ocak 2019, 16:05:26 »

Muhterem Sabri Bey,

Malumunuz, bütün ateşli silahlarda, namlu içinde oluşan barut gazı ön ve arka cenahta aynı değerlerde etkilidir. Bir tarafta namlu
arkası ve ona bağlı elemanları geri iterken, önde dolu muhtevaını ileri sürer ve bu kütle, hem dış cidarlarının muhatap olduğu
sürtünme, hem de sıkı sıkıya bir tıkaç gibi çıkışı kapadığı için, namludan ayrılana kadar, geri tepmeyle aynı değerde ileri bir başka
etki oluşturur. Sadece bu prensipten hareketle yapılandırılmış çok eski tabanca ve tüfekler mevcuttur. Hatta, tarihe ilk imalat
görmüş otomatik dolumlu ateşli el silahlarından olarak geçen "Mannlicher 1894 bu minval üzerine imal edilmiş bir modeldir.

Bu noktadan hareketle, dipçiği muhkem yere dayalı bir Benelli ateş edildiğinde, geri tepemeyecek, ama dolu daha namludan çıkıp
gitmeden, onun anlık tapa etkisiyle öne, ardından kazandığı aralığı değerlendirerek arkaya devinim verecektir. Dolunun namlu
içinde kalış süresine göre, silah çalışma veya inkita verebilir.

Sadece silahın kütlesinin eylemsizliğini yenerek sönümlenen geri tepmeyle, hiç bir otomatik dolumlu ateşli silah amaçlanan
çalışmayı veremez. Yani, tüfek veya tabanca, adeta kavranılmışsa, boşaltma ve yeniden besleme yapamaz. Hak edilen geri tepmenin
alınabilmesi yönünden  Browning A5 ve Benelli iki ayrı ve zıt yönde vakıanın temsilcisidirler. Teorik olarak, tüfeği omza sıkı dayamak
A5 için şart iken bu davranış Benelli için gereksizdr. İlkinde tüfek üzerinde namlu ve mekanizma grubunun, diğerinde kullanıcı el ve
omzunda tüm silahın layığı ile geri tepmesi söz konusudur.

Retay'da, pimlerle tesbit edilmemiş tetik grubu, eğer yerinde aşırı tolaranslarla küçük hareketler veriyorsa, ön kısmındaki kaşık,
kendine şarjörden besleme imkanı veren, dışa bir düğme ile bağlantılı hazne mandalının açık ve kapalı durumlarını es geçerek
zamanlama ve buna bağlı besleme hataları verebilir. Her atışta horoz ve atbaşı denilen kaşık kaldırma levyesinin ani vuruşlarıyla
tetik grubunu sürekli aşağı doğru darbeyle iteleyen mekanizma grubu, uzun kullanımda benzer hataların nedeni olabilir. Ancak yeni
bir tüfekte söylenen tür arızaların nedeni, ancak yeterinden üst değerde verilmiş imalat tolaranslarıdır. Tetik grubunun stabilitesinin
kontrolu yerinde olacaktır.

Denemelerinizde başarılar diler, tüfeğinizin sizi üzmeyeceğini umarım.

Saygılar.

1944-Istanbul

Çevrimdışı Tarık EFE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #138 : 14 Ocak 2019, 23:44:37 »
Duruş ve tutuş ile ilgili de gördüğüm kadarı ile sorun var.
Hocamızın sağlığı ile ilgili problem atışına da yansımış olabilir. Fabrika test video verileri gayet iyiydi.
Sağlık ve sıhhat ile nice atışlara.

Saygılar.
  • Benelli M4 .Armsan 612 Slug. Huğulu Poze .Sarsılmaz Poze.Üzümlü Poze.
1976 - İzmir

• Expert Üye
« Yanıtla #139 : 15 Ocak 2019, 00:11:27 »
Duruş ve tutuş ile ilgili de gördüğüm kadarı ile sorun var.

Bulduğunuz teknik hata için tebrik ederim. Haklısınız sol bacağım felçli, ayakta dengeli durmam zor, halen baston ile yürüyebiliyorum...
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Tarık EFE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #140 : 15 Ocak 2019, 00:20:35 »
Tebriğe gerek yok hocam. Allah acil şifa versin.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2019, 00:25:50 Gönderen: Tarık EFE »
  • Benelli M4 .Armsan 612 Slug. Huğulu Poze .Sarsılmaz Poze.Üzümlü Poze.
1976 - İzmir

Çevrimdışı Alperen BİÇİCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #141 : 16 Ocak 2019, 17:58:47 »
Ilk basta çok niyetlendim firma ilk başlarda güzel reklam yaptı lakin bu aralar fazla duyulmuyor acaba ses soluk yok ciddi sıkıntılar mı var.insanin aklına gelmiyor değil.
  • Akdaş ah 212
1976 - Hatay

Çevrimdışı İskender DEMİRTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #142 : 16 Ocak 2019, 23:55:16 »
Merhabalar burada yeniyim ve bu da ilk yorumum.
Tüfeği geçen eylül ayında aldım. Çok kararsızdım gazlı sistem daha önce kullandım ve aradığım tüfek kinetik sistemdi. İlk başta tercihim ithaldi ancak fiyatların benim için yüksek olması fikir değitirmemi sağladı. Ankarada baya tüfekçi dolaştım kimisi kaba geldi kimisi tüfekçi tüfeği tanıtırken sorun çıkardı. sonra masai marayı gördüm tasarımı çok estetikti işçiliği profesyonel geldi ve kararımı yabancı tanıtımcılar, nagihan hanımın verdiği güven ve bir arkadaşımın tavsiyesiyle vermiş oldum. İlk denememde el kundağında haraketlenme farkettim sağa sola doğru ve buna ek olarak iğne kapsüle alt vurup az eziyordu ancak patlatmama sorunu yoktu. Sonrasında firmayla görüşüp tüfeği yolladım ve kasa ile dipçik hariç her şey değişmiş ve gerekli güncellemeler yapılmış suan  hiç bir problem yok denedim hafta sonu gayet iyi. Buradan okuduğum yorumlarda sol atma probleminden korktuğum için karton kutuya deneme atışı yaptım ve iyi sonuç aldım diye düşünüyorum. Atış mesafesi 36 m ve atış 32gr 5 numara yerli fişekle yapılmıştır. Kartonun boyutu 28-30 cm olup 70 civarı saçma isabeti gözükmektedir.
Türkiye'de Bir firmanın bu denli ilgili olması şaşırtıcı geldi çünkü aynı paraya iki adet tüfek almış gibi oldum sanırım sorunlu parçalar daha kullanılmaz tamamının sorunlu olduğundan emin olmamakla birlikte yapılan bu değişim gerçekten olumlu bir gelişme. Umarım sorun yaşayan diğer avcılar sorunlarından bir an önce kurtulur ve keyifli avlar yaparlar.

• Masai mara
1988 Ankara

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #143 : 17 Ocak 2019, 13:36:08 »
Merhabalar burada yeniyim ve bu da ilk yorumum.
Tüfeği geçen eylül ayında aldım. Çok kararsızdım gazlı sistem daha önce kullandım ve aradığım tüfek kinetik sistemdi. İlk başta tercihim ithaldi ancak fiyatların benim için yüksek olması fikir değitirmemi sağladı. Ankarada baya tüfekçi dolaştım kimisi kaba geldi kimisi tüfekçi tüfeği tanıtırken sorun çıkardı. sonra masai marayı gördüm tasarımı çok estetikti işçiliği profesyonel geldi ve kararımı yabancı tanıtımcılar, nagihan hanımın verdiği güven ve bir arkadaşımın tavsiyesiyle vermiş oldum. İlk denememde el kundağında haraketlenme farkettim sağa sola doğru ve buna ek olarak iğne kapsüle alt vurup az eziyordu ancak patlatmama sorunu yoktu. Sonrasında firmayla görüşüp tüfeği yolladım ve kasa ile dipçik hariç her şey değişmiş ve gerekli güncellemeler yapılmış suan  hiç bir problem yok denedim hafta sonu gayet iyi. Buradan okuduğum yorumlarda sol atma probleminden korktuğum için karton kutuya deneme atışı yaptım ve iyi sonuç aldım diye düşünüyorum. Atış mesafesi 36 m ve atış 32gr 5 numara yerli fişekle yapılmıştır. Kartonun boyutu 28-30 cm olup 70 civarı saçma isabeti gözükmektedir.
Türkiye'de Bir firmanın bu denli ilgili olması şaşırtıcı geldi çünkü aynı paraya iki adet tüfek almış gibi oldum sanırım sorunlu parçalar daha kullanılmaz tamamının sorunlu olduğundan emin olmamakla birlikte yapılan bu değişim gerçekten olumlu bir gelişme. Umarım sorun yaşayan diğer avcılar sorunlarından bir an önce kurtulur ve keyifli avlar yaparlar.

İskender bey aramiza hosgeldiniz. Iyi bir tercih olmus foruma katilmaniz. Aslinda hosgeldin msj yazacaktim ama bi iki kelamda edeyim bu yorumunuza çūnkü bu yorumu yapma sebebim artti dün gordugum bir masai mara ile birlikte. Sizin dediginiz satis sonrasi hizmettir iyi olan. Ama asil soru şu bence ülkenin en pahali standart uremiti y.oto için verilen paralarin karsiligi bu kadar sorunlu silahlari uretmek dogrumu. Arge eksikligi uretim sonrasi test denetimler nerede. Dün gordugum bir masai marada nasil memnunmusun dedigim silah sahibinden epeyce bir isyan duydum ayni dediginiz gibi basta kayik ve zayif vuran igne yuzunden defalarca av kaciran arkadas birde arada sıkıştırma girince verdigi parayala birlikteki isyani hayli hayli artmis durumda. Yari fiyatina alinan y.otolar şakir şakir calismakta. Hemde yillardir. Retay bence bu durumu artik zor toparlar. Saygilar
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Hüseyin ÜNLÜ, Doğan ATEŞ, İskender DEMİRTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #144 : 17 Ocak 2019, 20:44:48 »
Merhabalar Ozgur bey,

Elestirilerinize katiliyorum haklisiniz ben sadece karsilastigim durumu ozetledim. Ancak bu tufeklerin toplam satis adeti ve ne kadarinin sorunlu oldugunu tesbit etmek lazim tufegi aldiktan sonra ve oncesinde buradaki tum bu konudaki yorumlari okudum ve sikayet sayisi 20 civari belki biraz fazla yada eksik her neyse sizin gibi benim de korkularim yok degil diger urunlere gore biraz fiyatli biraz diyorum cunku digerleride 2000-2200 tl seviyesinde assagi yukari.
Asil sorgulamak istedigim nokta bu tufek yurt disina satiliyor sorun olsa hepsi geri gelir Turkiyedeki gibi yollayin yapalim da diyemezler eger sorun varsa bu firmanin hali ne olur? mantikli gelmiyor bana bu. Ayrica facebook sayfasini takip ediyormusunuz bilmiyorum ama millet evladi gibi sahiplenmis tufegi. Umarim sikinti varsa giderilir. Arge konusunda bir ekibin calistiginida biliyorum namlularla ilgili baya donanimli bir calisma yurutuyor bir ekip gurupmanla ilgili ve ben bunu sordum herhangi bir gelisme olursa tufegi guncelleme konusunda yardimci olacaklarini soyluyorlar  umarim boyle devam eder. Umarim firma sorunlu urunlerde ki magduriyeleri giderir yoksa kan kaybi olacagi kesin. Satis sonrasi hizmet konusunda da bu gune kadar bu sekilde hizmetle karsilasmadim ben acikcasi yani sunu belirteyim adamlar kargo parasini odemekten kaciyor insani canindan bezdiriyorlar. Iyi aksamlar.
  • Masai mara
1988 Ankara

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #145 : 18 Ocak 2019, 14:50:21 »
Aynen iskender bey namlu üzerinde ciddi calismalar var evet. Pattern ve penetrasyon sorunu yok denecek kadar sikayet duyduk zaten. Lakin sorun diger bolumlerde. Matematiksel olarak kesin sonucta yok evet. Mesela benim dedigim retay sahibi hala fabrika ile gorusmemis oyle devam etmekte ve sosyal medya ilede bir yorum dahi yapmamis. Bunun gibileri de var. Sonuc net degil yüzdelik olarak. Dış ihracat olarak dediginizi burada yillardir tartisiyorlar her firma için 😊 bizde merak ediyoruz bu kadar sorunlu yerli silah disarda boyle ise eyvah eyvah. Yada disariya giden silahlar ayrimi tartismasi hiç bitmedi 😁 keske ama keske yerli silahlarimizin veya herşeyimiz hepsi birbirinden iyi olsa dünya pazari bizi tercih etse biz kazansak ülkem kazansa.  Allah bize o günleri gösterir insallah.
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

• Expert Üye
« Yanıtla #146 : 18 Ocak 2019, 16:04:13 »
Herne kadar tüfeğimde mekanik sorunlar olsa da, halledilebileceğini düşünüyorum. Retay müşteri ilişkileri gerçekten olağanüstü. Nagehan hanıma ilgisinden ve anlık bilgilendirmesinden dolayı bir kez daha teşekkür ederim. Bizim kullanıcı olarak işlevimiz, sorunları bulup, öneri getirip, firmanın çözüm odaklı çalışmalarını desteklemek.

İşçilik kalitesi olarak çok güzel bir tüfek. Gurupman ile ilgili sorun yok. Çok yakınılan Sol vurmasının dipçik ayarı ile düzelebileceğini umuyorum.

Bu güne kadar saptadığımız tahliye ve besleme sorunları ile yapılan yorumların özeti şöyle:

1. Benelli klik olayına çözüm olarak geliştirilen retansiyon yayı bazı durumlarda tahliye, dolayısıyla besleme sorunu yaratıyor olabilir. Bunu yayı çıkartarak test etmeyi planlıyorum.
2. Çıkarılabilir tetik gurubunun çok rijid durmaması, atış esnasında belli belirsiz oynaması bazı besleme sorunlarının nedeni olabilir diye de yorum var. Bunu fabrikanın tetik gurubunu pin ile tesbit edip test etmesi lazım.

Daha önce bir videoda güvenilirlik testi yapan retay görevlisi her kim ise, yaptığı atışta 2 defa oluşan besleme hatasını "başlık hıza yetişemedi bu kinetik tüfeklerde normal " diye yorumluyor. Bu yanlış. Olmaması gereken bir durum.

Ben Retay'ın sorunları gidereceğine olan inancımı koruyorum
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2019, 16:06:10 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #147 : 18 Ocak 2019, 17:40:10 »
Ne Retay mış be arkadaş.Piyasaya girerken sanki dünyada ilk defa üretilmiş yivsiz bir av tüfeğinde çağ atlamış bir marka ve ürün gibi sunuldu.
Ama malesef işin içine giripte memnun olandan fazla memnun olmayanların sayısıda fazlasıyla göze batacak cinsten.
Sıfır aldığım ve sol vurma şikayeti sebebiyle bir kere fabrikaya gönderdiğim  ARMSAN PARAGON GRANDE tüfeğimi sırf içime sinmedi diye satmıştım.
Tüfeğin fabrikaya gittiği ikinci gününde sorunu çözülmüştü.Ve 3 gün içinde tarafıma iade edilmişti.
Ve bu süreçte servis ustabaşına sinirden bağırmış,kendimi tutamamış,söylemediğimi bırakmamıştım.
Ve hala bu konuda haklı olduğumu düşünüyorum.İçine iki fişek sokup bidonun içine ateş etmekle tüfek test edilmez.
Sonrada üzerine test edilmiştir yazılıp piyasaya satılamaz.
Ancak bu Retay kullanıcılarının sabır ,hoşgörü ve iyi niyetlerine de şaşıyorum doğrusu.
Yahu sıradan bir marka değil ki, ucuz hic değil.Ben bu gün bir tüfeği estetik diye asla almam.
Bu tercih sebebi olabilir mi  ? Olabilir. Ona itirazım yok.
Ancak 3000 TL den daha fazla bir parayıda beni telefonda iyi dinliyorlar çok alakalılar diye de asla vermem.Ve bunu hoş karşılayamam.
Ben bir hevesle aldığım ve beni ilk avımda dumur edecek ,psikolojimi bozacak ve aklımda sürekli acaba diyeceğim bir ürünü kabul edemem.
Siz buna ister titizlik deyin,ister ayarsızlık deyin,ister psikolojik deyin ne derseniz deyin.
Ben bir ürünü aldıktan sonra en son müşteri temsilcisiyle konuşmak isterim.
Hatta mümkünse hiç konuşmak istemem.

Bir ürünü 8 10 yıl kullanıp servis ve müşteri hizmetleriyle muhatap olmadan o ürünü direk çöpe atmak ve ömrünü doldurdu demek bana daha mantıklı geliyor.
Aksi durumlarda üreticinin kusurunu örtersiniz.Ne veriyorsak yer bunlar olayına gider bu iş.
Daha iyi bişeyler asla olmaz.Bu işi daha iyi yapabilecek başka kişilerinde önü kapanır.
Ülke olarakta bir markamız olamaz.Günümüzde olduğu gibi.
Şimdi konuyu biraz uzattım ama ben bu yaşananlara bakıp insanların aralarındaki kalite algılamalarının ne kadar farklı olduğunu görüyorum
Ve bu olayları okuyup vicdanen rahatsız olduğum,kendisine haksızlık yaptığını düşündüğüm Armsan servis ustasından özür diliyorum.
Kendisine ve Armsan a haksızlık yapmışım.
Bu arada şu meşhur Amerikalı silah duayeni yada ücretli test uzmanı mı desem ne desem onu da bilemedim o vatandaş acaba Türkiye deki bu silahları görünce biraz utanabiliyor mu ?

« Son Düzenleme: 18 Ocak 2019, 17:58:50 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Özgür UYAR, Sabahattin KARAHAN, Ateş AKTÜRK, Hüseyin ÜNLÜ, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Mehmet Alper YAZAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #148 : 18 Ocak 2019, 23:06:20 »
Aynen öyle müşteri hizmetlerine değil kalite kontrole önem versinler. Bunu yaparlarsa otomatik olarak müşteri hizmetlerinin yükü azalır zaten. Sen tüfeği al. Eee? Nasıl olsa fabrika arkasında.  Nefret ediyorum bu laftan. Ben sıfır aldığım bir tüfeği, daha ilk atışlarda problem çıkarması sebebiyle fabrikaya gönderince fabrika arkasında oluyormuş. Yok bi de olmasın. Dolandırıcıdan farkları kalmaz öbür türlü. Ben kırarım. Ben bozarım tüfeği ozaman ücreti karşılığı yapsın arkadaş. Kimseye lütufda bulunmasınlar. Baştan işini sağlam yapsınlar. Şu tüfeği hala yenisi ile neden değişmiyor bu adamlar? Neyin inadı bu? Madem beceremiyorsunuz kinetik sizin neyinize. Alın kopya bir basit gazlı sistemi. Yine kaliteli olsun. Ama randıman versin. Yok seri atınca mekanizma yetişemiyormuş falan filan. Video da dalga geçiyor resmen milletin aklıyla. Bende retay yok. Ama sizlerden daha çok sinirlendim bu duruma kusura bakmayın.
Yerlilerin dışarıya ihrac ettikleri tüfeklerin daha kaliteli ve daha özenli olduğu konusu tartışmaya açık. Zaten hiçbir firma da ben ihraç ettiklerimi daha kaliteli yapıyorum demez. Ben ihraç edilenlerin herhangi bir arıza durumunda ülkeye geri gelip tamir görmesi vs ülke içine göre daha pahalı ve meşakkatli bir işlem olduğu için ihraç ürünlerinin daha sıkı kontrol edildiğini düşünenlerdenim. Yerlilerin çoğunda bu böyle bence. Çünkü çoğu firma Amerikaya falan ihraç ettiklerini söylüyor. Tüfek deryası bu ülkede bu bize sattıkları tüfeklerle  tutunamazlar. Biz bakmayın yokluktan alıyoruz nasıl olsa el mahkum.
  • Winchester SXP Black Shadow
  • Armsan Paragon Grande S Combo
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #149 : 18 Ocak 2019, 23:28:13 »
Merhabalar suat bey,

Kendi tereddütlerimi gidermek açısından sizden bir ricam olacak; bu tüfekten memnun olanlarla olmayanların sayısını verirseniz faydalı bir bilgi olucaktır en azından rakamlar üzerinden daha güvenli konuşabiliriz. Ben tüfeği 2450 ye aldım (eylül 2018 de) 3000 tl verip alanlar sanırım araştırmamış piyasayı. İlk almaya gittiğimde bayi 2200 tl ye veririm dedi sonra başladı tüfeği kötülemeye, ben alacağım dediğimde de elimde yok dedi. Enteresan bilgiler dolanıyor ortalıkta net rakamlarla konuşmak sağlıklı olacaktır. Apple gibi bir şirketin bile bozuk telefonları yüzlerce hata türüyle anında değişim yapılarak müşteri memnuniyeti sağlanıyor sonuçta retayında bu konuda  bizlere sağladığı bu garanti olumlu bir durumdur ve güven verir. Oluşan mağduriyetlerin giderilmesi önemli ve firmanın devamlılığını sağlamak içinde kaçınılmazdır, ancak bir firmanın bu denli güven vermesi benim için Türkiyede ilk diyebilirim üstelik kimseylede sorun yaşamadan bu hizmeti almak iyi bir şey. Son olarak yabancı ülkelerdeki satış fiyatlarına bakılırsa baya yüksek fiyata satılmakta bu adamlar bu ürünü kontrol etmeden mi aldı? Bana inandırıcı gelmiyor. Umarım memun olmayanların sayısı az sizin bahsettiğiniz gibi fazla değildir sonuçta rakam olmadan konuşmak bir anlam ifade etmiyor. Ayrıca sizinde tüfeğinizle olan sorununuzun bir an önce giderilmesini dilerim.
İyi akşamlar.
  • Masai mara
1988 Ankara