Gönderen Konu: HANGİ GAZLI Y.OTOMATİK TÜFEĞİ ALMALIYIM?  (Okunma sayısı 12694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: HANGİ GAZLI Y.OTOMATİK TÜFEĞİ ALMALIYIM?
« Yanıtla #50 : 22 Temmuz 2017, 12:55:47 »
Teşekkürler Emrah bey, inşallah hayırlı olur. Serkan ustanın şoklarından da almayı düşünüyorum. Geri tepmede biraz zorlanırım ama çok sorun değil. Dün 32 derece sıcakta 32 gr. Bps denedim biraz sarstı ama katlanılabilir derecede.
Geri tepmesi kışın daha az olur. Önden icra yaylı kinetiklerde yay değiştirme işlemi de yapılalabiliyor, affinty buna nasıl tepki verir bilmiyorum ama, tavsiye olsun diye de söylemiyorum :) Aynı uzunlukta biraz daha kalın ve sert yay takıldığında, hem geri tepmeye faydası var hem de mekanizma daha seri çalışıyor, başka bir tüfekte denedik oyüzden yazıyorum.
Ama bu işlemi yapınca, 24,28 hatta düşük basınçlı 30 gr fişeklerden bile feragat etmeniz lazım çünkü çalıştırmıyor :D
Ama böyle bir işleme gerek duymazsınız.. Geri tepmesi daha dengeli olup iyi grupman yapan ve affinty modelin sevdiği fişek sellier bellot serisidir. Bunu denemenizi tavsiye ederim, büyük ihtimal sizin tüfeğinize de uyacaktır. Bunun haricinde mirage 30,5 gr fişeğini de tavsiye edebilirim. Ama yine de denemek lazım...
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2017, 12:56:48 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #51 : 22 Temmuz 2017, 13:20:23 »
Geri tepmesi kışın daha az olur. Önden icra yaylı kinetiklerde yay değiştirme işlemi de yapılalabiliyor, affinty buna nasıl tepki verir bilmiyorum ama, tavsiye olsun diye de söylemiyorum :) Aynı uzunlukta biraz daha kalın ve sert yay takıldığında, hem geri tepmeye faydası var hem de mekanizma daha seri çalışıyor, başka bir tüfekte denedik oyüzden yazıyorum.
Ama bu işlemi yapınca, 24,28 hatta düşük basınçlı 30 gr fişeklerden bile feragat etmeniz lazım çünkü çalıştırmıyor :D
Ama böyle bir işleme gerek duymazsınız.. Geri tepmesi daha dengeli olup iyi grupman yapan ve affinty modelin sevdiği fişek sellier bellot serisidir. Bunu denemenizi tavsiye ederim, büyük ihtimal sizin tüfeğinize de uyacaktır. Bunun haricinde mirage 30,5 gr fişeğini de tavsiye edebilirim. Ama yine de denemek lazım...
Geri tepme konusunda soğuk havalarda sorun olacağını bende tahmin etmiyorum, sıcak havalarda gazlılar bile 34-36 gr. fişeklerde bayağı tepiyor. Verdiğiniz fişek tavsiyesi için teşekkürler, bunları not aldım mutlaka deneyeceğim.
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #52 : 22 Temmuz 2017, 14:33:57 »
Ava atarken heyecan ve adrenalinle tepme hissetmezsiniz o kadar..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #53 : 22 Temmuz 2017, 14:39:43 »
Haklısınız Tuncay bey ava atarken hissetmiyoruz da fazla fişek attığımda akçam eşşek tepmiş gibi oluyorum. :) :)
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #54 : 22 Temmuz 2017, 15:16:08 »
36 ve 40 gr fişekleri hedefe atarken az buçuk gerilme oluyor, hani fişek ağır ya tepecek diye düşünüyorum ve tepiyor.
Ama avda kullanırken aklıma bile gelmez. Peşpeşe fişek basıp ağır gramaj attığım zamanlar oldu, en ufak bir rahatsızlık hissetmedim :D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Mustafa AYDIN 54

• Expert Üye
« Yanıtla #55 : 22 Temmuz 2017, 15:43:47 »
Emrah bey kardeşim
Bizde bıldırcın,keklik avcılığı (bonusu Çil ve Tavşan olmak kaydıyla) önemli bir yer tuttuğundan hafif tüfek kullanıyoruz, bu da geçit avlarında özellikle yoğun fişek atabildiğimiz ender günlerde geri tepme ve şahlanma fazlalığı olarak bize geri dönüyor.
Aslında tüfekler bu kadar pahalı olmasa 3-4 tüfeği ayrı ayrı avlarda kullanmak en güzeli..Plak atıcılığı içinde ayrı bir o/u edinmek lazım..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #56 : 22 Temmuz 2017, 15:47:58 »
Düşünsenize Remington V3 700 dolar geçit avlarında, Affinity Yerden havalanan kuş avlarında 700 dolar, yanına sporting bir üst/alt çifte 1200 dolar bir yivli 600 dolara alıyorsunuz ama hepsinin toplamı Camo bir SBE 2 parası Türkiye'de..
Hayali cihan değer!
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Serkan TİKVEŞLİ, Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #57 : 22 Temmuz 2017, 16:03:09 »
Offff tadından yenmez.  ;D ;D ;D
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #58 : 22 Temmuz 2017, 16:12:36 »
Bahsettiğiniz gibi Türkiye'de kaliteli tüfek, kaliteli fişek, kaliteli ekipman, outdoor giyim maalesef çok para, neredeyse elit bir tabakaya kalacak seviyede. Yani baktığımızda hemen hemen her alanda orta/üst kalite bir ürüne sahip olmak demek, mevcut gelir-gider dengesini bozmak demek. Gönül ister her ava ayrı bir tüfekle, kaliteli bir tüfekle, kaliteli seçme fişeklerle full ekipman gidebilmek. Ama yok. Boğazdan kısıp iyi denilebilecek bir tüfeği zar zor alıyoruz. Sonra fişek çıkıyor, kılık kıyafet çıkıyor, avbis çıkıyor... Çıkıyor da çıkıyor. Meraya iniyoruz av çıkmıyor :)
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Mustafa AYDIN 54, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #59 : 22 Temmuz 2017, 16:26:50 »
Tüfeğiniz hayırlı olsun , kazasız belasız güle güle kullanın
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #60 : 22 Temmuz 2017, 16:47:51 »
Emrah bey kardeşim
Bizde bıldırcın,keklik avcılığı (bonusu Çil ve Tavşan olmak kaydıyla) önemli bir yer tuttuğundan hafif tüfek kullanıyoruz, bu da geçit avlarında özellikle yoğun fişek atabildiğimiz ender günlerde geri tepme ve şahlanma fazlalığı olarak bize geri dönüyor.
Aslında tüfekler bu kadar pahalı olmasa 3-4 tüfeği ayrı ayrı avlarda kullanmak en güzeli..Plak atıcılığı içinde ayrı bir o/u edinmek lazım..
Düşünsenize Remington V3 700 dolar geçit avlarında, Affinity Yerden havalanan kuş avlarında 700 dolar, yanına sporting bir üst/alt çifte 1200 dolar bir yivli 600 dolara alıyorsunuz ama hepsinin toplamı Camo bir SBE 2 parası Türkiye'de..
Hayali cihan değer!

Benim en önemli 2 avım tahtalı ve ördek. İkisini de bekleme şeklinde avladığım için hafif tüfek arayışım olmadı. Hatta bir ara 76 namlu trap tüfeği bile düşündüm şöyle 3,7 - 3,8 kg civarı :D
Bıldırcında son 2-3 senedir bir şeyler bulabiliyoruz. Çulluk avında da tek postada en fazla 2 saat yürürüm. Özel olarak çok nadir çulluğa çıkarım, onda da en fazla 4 saati geçmez. Çulluk avlarım genelde sabah tahtalı beki sonrası gezinti şeklindedir.
Biraz da ağırlık çalıştığım ve köyde nispeten efor gerektiren işlerle uğraştığım için tüfek mesela 3,5 kg olsa da gezdirmek zor gelmiyor.

Keşke o dediğiniz fiyatlara, istediğimiz ekipmanı alabilsek.. Gerçekten hayal etmesi bile güzel ama maalesef gerçekler acı :) Tek tüfekle her avı yapmak zorunda kalıyoruz.. Avcılık, ülkemizde ciddi masraf. Av yelpazesini genişlettikçe kıyafetinden tüfeğine fişeğine yakıtına kadar masraf giderek katlanıyor....
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2017, 16:50:04 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Mustafa AYDIN 54, İbrahim TUTKUN

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #61 : 22 Temmuz 2017, 17:09:44 »
Tüfeğiniz hayırlı olsun , kazasız belasız güle güle kullanın
Teşekkürler İbrahim bey. Amin.
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #62 : 22 Temmuz 2017, 17:40:38 »
Dediğiniz doğru Emrah bey av çemberi genişledikçe masraflar artıyor e bizlerinde gelir gider durumları belli bek avında bende bir rem isterim ama şimdilik stoeger le yapıyoruz. Rabbim herkese gönlünce herşeyi nasip etsin inşallah
1988-Denizli