Gönderen Konu: Tüfekmi sorunlu yoksa Fişeklermi ?  (Okunma sayısı 1545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
Tüfekmi sorunlu yoksa Fişeklermi ?
« : 30 Haziran 2017, 14:02:50 »
Değerli ustalarım hepimiz değişik markalara ait silahlar kullanıyoruz ve bu silahlar bazen avı canlı düşürüyor bazen ise bakıyoruzki cansız düşüyor merak edilesi konu ise
Silah aynı silah bir ölü düşüyor bir canlı bazı incelemem ve takiplerim sonucu sanıyorumki sert çelikleşmiş saçmalar bir çok kez canlı düşürüyor. Bazen av esnasında yeri geliyor aynı fişek tüy atarken ikinci fişek çaput ediyor veya aynı fişekten 3 - 5 saçma değiyor biri ölü biri diri
yada farklı fişek atınca standart kuşlar ölü düşüyor
suç TÜfektemi , Fişeklerdemi ? 
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Tüfekmi sorunlu yoksa Fişeklermi ?
« Yanıtla #1 : 30 Haziran 2017, 14:56:21 »
Kışın karatavuk avında  özkursan  fişek kullandım. Av  yarı kadar canlı düşüyordu.
Sonra BP fişek  kullanmaya  başladım. Attığım cansız inmeye  başladı.
İlginç   bir şey daha  var.
Aynı  gün ,aynı hava, aynı yerde karatavuklar yine  32 gr. 6-7-8 no  saçmalı BP ve Meca  markalarla 
cansız inerken  RC S4 ile biraz  sorunlu inmeye  başladı. Fişek  ava ağır gelmiş olabilir.
Hatta bu sitede de  "RC S4 AVDA ZAYIF GELDİ" diye  konu açmıştım.

1974 İnebolu/KASTAMONU

The following users thanked this post: İbrahim YILDIRIM

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #2 : 30 Haziran 2017, 17:07:20 »
Kışın karatavuk avında  özkursan  fişek kullandım. Av  yarı kadar canlı düşüyordu.
Sonra BP fişek  kullanmaya  başladım. Attığım cansız inmeye  başladı.
İlginç   bir şey daha  var.
Aynı  gün ,aynı hava, aynı yerde karatavuklar yine  32 gr. 6-7-8 no  saçmalı BP ve Meca  markalarla 
cansız inerken  RC S4 ile biraz  sorunlu inmeye  başladı. Fişek  ava ağır gelmiş olabilir.
Hatta bu sitede de  "RC S4 AVDA ZAYIF GELDİ" diye  konu açmıştım.

Rıza abi sizin durumunuzda binlerce avcı varki biride benim
saga 32/5 ile tavşan yıkılmadı fişeklikte mirage 28/ 8 vardı ha birde kımıldasın takla atıp ters dönderiyor epey bir tavşan yedirdi.  Sagayı ördeğe sıktım cansız indirdi. JEt , zuber, özkursan epey kullandım en çok Jetten memnun kaldım.
Bir başka seferde 28/8 tavşanı sadece okşadı .Kaldırdım üveyiğe sıktım çaput gibi indirdi.  Mirage 32/5 vardı direk fitil taktı
Bir başka sefer mirage tavşandan birsürü tüy çıkardı hemen arkasından bp 32/5 sıktım takla atıp fitillendi
Tüfeği alıştırmak niyetiyle birazda içgüdüsel olarak 3/4 yıldır mirage 32/5 ve bp 32/5 atarım  tavşan,keklik,üveyik,ördekte şimdi herşey normal namlu içi falan temiz kalıyor epeyde bir çeşit avını yedim heralde benim makina alıştı gibi.
Aklıma hep gelir sağlam bir doğalgaz borusu ile namlu yapsak yani hedefe dümdüz saçmayı göndersin yeter acaba sonuçlar ne olurdu 
Ben suçu fişeğe buluyorum :)
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Kemal KAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SETTER
« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2017, 17:29:05 »
Bu tartışmalara dahil edilmeyen ama belkide en önemli husus tüfeği kullanan, atışı yapandır...
Tüfek ve fişek herhalde etkilidir ama bana göre en önemlisi avcıdır...
İnsanız sonuçta robot değiliz...
Profesyonel patern ve penetrasyon testlerinde çeşitli alet ve ekipmanlar ile kullanıcı etkeni ortadan kaldırılarak tüfek ve fişeklerin karakterleri net şekilde görülebilir ama avda tüfeğin arkasındaki önemlidir...
En ideali kullandığımız tüfek ve fişeği imkanlarımız çerçevesinde test edip hatanın hangi unsurdan kaynaklandığını somut olarak görmemizdir...
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2017, 09:06:38 Gönderen: Kemal KAYAN »
  • Akus Estate SxS
  • Akus Hunter Deluxe O/U
  • Beretta A400 Xplor Unico Semi Auto
  • Fabarm Imperator Pump Action
  • Sarsılmaz Sar 9 (9x19mm)
  • English Setter (Radentis)

Balıkesir/Erdek 1981

The following users thanked this post: İbrahim YILDIRIM, Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2017, 22:46:16 »
Sevgili İbrahim fişektende olabilir bu olaylar ama Kemal beyin dediği gibi avcıda çoğu kez hata yapabiliyor.bigün tahtalı bek avında yandan geçen kuşa rc 32 caccia ile atış yaptım kuş biraz yalpaladı ama yoluna devam etti tüy bırakarak aynı gün üzerime gelen tahtalıya mesafede 35 metre civarı var göğüs kısmına geldiği halde kuş cansız çantaya girdi.kendi adıma konuşayım iyi bir atıcı değilim kaçırdığım avların veya canlı düşen avların çoğu benim yüzümden gitmiştir vesselam sağlıcakla
1988-Denizli

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 01 Temmuz 2017, 11:25:33 »
Bu konu ara ara farklı konu başlıkları altında sürekli hortluyor. Konuyu toparlarsak.(Hiçbir atış hatası olmadığını varsayarsak)
Saçmaların yumuşak oluşu ava isabet ettiğinde şeklinin bozulup daha çok tahribat vermesine neden olur.
Kurşun saçmalar namludan çıktıktan sonra belli bir sürate ulaştığında hızlı bi şekilde ısınır.Ava sıcak isabet eden saçmalarda hayvanı şoka sokup ölümünü hızlandırır. Ben yumuşak saçmalı keçe ve bior tapa fisekleri tercih ediyorum. Namlu çıkış hızı, kurşunun alışımı,barut cinsi, havadaki nem oranı, namlu iç çapı,boyu tapa çapı ve şok belirleyici büyük   etkenlerdir. Bu iş çok bilinmeyenli bi denklem gibidir. Aynı marka ve model tufeklerde bile fişek seçme olayı varken. Bol bol deneme yapmak en mantıklısı gibi görünüyor. Keyifli paylaşımlar.
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2017, 11:27:37 Gönderen: Hakan HAS »
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye