Gönderen Konu: Yıldız Silah 12 cal. Çifte Kırma Elegant A3 TE Grupman Testi  (Okunma sayısı 16069 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil KARA

• AvlakForum Üye
  • *
Yaptığım testlere devam ediyorum.
Yıldız Çifte Elegant A3 TE, standart ürüne ayrıca ejektör eklenmiş, mobil şoka ve tek tetiğe sahip bir üründür.

Testlerimiz yine aynı şekilde yapılıyor. Detay vereyim;
Ürün: Yıldız Silah Çifte Kırma av tüfeği Elegant A3 TE
Cal: 12
Fişek yatağı: 76
Şok: 1-2-3-4-5
Kullanılan fişek: 32 gr. RC 6 numara
Saçma sayısı: 5-6 adet fişeği açıp saydık, 260 ile 280 arasında değiştiğini gördük. Biz en fazla saydığımız 280' i baz alarak kağıdımıza yazdık.
Hedef: 8-16-32-48-64-76 cm çaplara sahip dairesel alanlar.
Mesafe: 36.5 metre (namlu ucundan hedef tahtası aralığı)

1 No şok ile video çekim;

1 no şok ile video çekim part2 (diğer videoda hafıza kartının dolması ve bataryanın azalmasından dolayı eksik kalan kısmın devamı)

1 nolu şok:
32 cm çap; 84 adet
48 cm çap; 140 adet
64 cm çap; 196 adet
76 cm çap; 249 adet

2 nolu şok:
32 cm çap; 77 adet
48 cm çap; 136 adet
64 cm çap; 193 adet
76 cm çap; 230 adet

3 nolu şok;
32 cm çap; 59 adet
48 cm çap; 122 adet
64 cm çap; 190 adet
76 cm çap; 224 adet

4 nolu şok;
32 cm çap; 50 adet
48 cm çap; 90 adet
64 cm çap; 135 adet
76 cm çap; 179 adet

5 nolu şok;
32 cm çap; 28 adet
48 cm çap; 53 adet
64 cm çap; 77 adet
76 cm çap; 104 adet

Üstteki fotolar 36.5 metreden yapılan atışlar. açık şoklar yani 4-5 gibi şoklara biraz daha yakından nasıl sonuç verir acaba diye merak edenler için;
5 nolu şok ile 30 metreden atış;
32 cm çap; 35 adet
48 cm çap; 68 adet
64 cm çap; 109 adet
76 cm çap; 142 adet

Sağlıcakla kalınız....

« Son Düzenleme: 28 Ocak 2014, 11:11:30 Gönderen: Halil KARA »
Halil KARA
1987 BURDUR
Yıldız Silah Paz.
www.yildizsilahpazarlama.com

Çevrimdışı Levent KAHYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yıldız Silah 12 cal. Çifte Kırma Elegant A3 TE Grupman Testi
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2012, 23:28:53 »
merhaba halil'bey 12 calibre elegant A3 TME merküry lgiht modelini yeni aldım,, bende sizin gibi grupman testini  fırsatım olursa bende burada görüntülerine paylaşmak isterim...her gurupman testinizde RC fişekleri atıyorsunuz, yıldız marka silahlarına daha uyumlumudur acaba, avlarda hangi fişekleri kullanayım......?????????
Levent KAHYA
1972 AYDIN SÖKE

Çevrimdışı Halil KARA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2012, 08:47:21 »
RC av fişekleri, kalite yönünden sevdiğimiz ürünlerdir. Testlerde RC kullanmamın sebebi, her yerde rahatça bulanabilmesinden, avcılar tarafından sıkça kullanılan bir fişek olduğu için. Yoksa Yıldız' ın RC sevmesi gibi bir durum yok, istediğiniz fişeği kullanabilirsiniz. Çifte kırma da yaz aylarında 30 gr. daha iyi sonuçlar verir...
Halil KARA
1987 BURDUR
Yıldız Silah Paz.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2012, 12:55:27 »
merhaba halil'bey 12 calibre elegant A3 TME merküry lgiht modelini yeni aldım,, bende sizin gibi grupman testini  fırsatım olursa bende burada görüntülerine paylaşmak isterim...her gurupman testinizde RC fişekleri atıyorsunuz, yıldız marka silahlarına daha uyumlumudur acaba, avlarda hangi fişekleri kullanayım......?????????

Hayırlı olsun dayım sen bir süre ara verdin biliyorsunki bundan 15 sene önce s4 ler filan kullanıyorduk ancak şimdi moda 30 :))) kal sağlıcakla..........
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Levent KAHYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2012, 23:53:24 »
merhaba halil'bey testlerle ilgili bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim işlerinizde başarılar dilerim sağlıcakla kalın:))))
Levent KAHYA
1972 AYDIN SÖKE

Çevrimdışı Levent KAHYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2012, 00:03:40 »
merhaba DEDE'cim:)))bu siteye üye olduktan sonra diğer avcı ağbilerim kardeşlerimin yorumunu okuduktan sonra, eskiler film şeridi gibi aklımdan geçmezmi hiç:))dolma tüfeğin ucundan saçmalar tane tane dökülüyordu:)))''' epey ara verdik 15 sene kadar biliyosun o'beyanda boynuz kulağa geçti tabiii nasipse kazasız belasız avlarımızı yayınlayacağız burada sağlıcakla kalın:)))))
Levent KAHYA
1972 AYDIN SÖKE

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 10 Nisan 2012, 00:21:41 »
Dolma tüfek deyince bak sen beni 1988 90 lara götürdün kara barutla atılan sıkının ardından dumandan avın düştüğünü göremez attığımız yerde kuş arar duruduk yıllar hızla geçiyor boynuz kulağı geçti tabi :-)))))))))))))
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Levent KAHYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 10 Nisan 2012, 21:10:40 »
slm ne gülerdikyaaa:)))
Levent KAHYA
1972 AYDIN SÖKE

Çevrimdışı Ahmet CİGOLİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Nisan 2012, 02:15:34 »
Ellerinize sağlık.Paylaşım ve emekleriniz için teşekkürler.
Ahmet CİGOLİ
1967 KÜTAHYA

Çevrimdışı Halil KARA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Nisan 2012, 12:09:16 »
Rica ederim, iyi seyirler...
Halil KARA
1987 BURDUR
Yıldız Silah Paz.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 14 Nisan 2012, 13:03:25 »
1 nolu şok un grupmanı gayet iyi ve tatminkar.iyi bir pettern testinde olmasının istendiği gibi.1ve 2 nolu şoklardan başka şoklar bu mesafede güzel bir pattern yapamaz.diğer şokların pattermi 20 ve 30mt aralığında  daha güzel olacaktır.ayrıca çoğu zaman 2 nolu şok bir numaradan daha güzel grupman yapar.32gr ve üzeri fişeklerde.denenmiş test edilmiştir.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Mustafa ÖZBÜLBÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 29 Mart 2013, 15:38:57 »
güzel bir test olmuş[teşekkürler][/move]
Mustafa ÖZBÜLBÜL
1968 KÜTAHYA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 29 Mart 2013, 17:16:19 »
bu rakamlar inanılır gibi değil.249/280= % 90 isabet.birisi bu  şok un  nasıl bir şok olduğunu anlatabilirmi bana .neden bu rakam genel olarak dünyada  %70 gibi baz alınırken çıkan bu rakam düşündürücü.tüfeğin müthiş bir grupman yapmasına mı sevinsek standartların dışında onamı üzülsek anlayabilmiş değilim.bir o kadar ilginç ve  düşündürücü.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 29 Mart 2013, 17:21:42 »
yahu hep istediğimiz bu değil mi daha iyisi? bize daha iyisini sunuyorlar neden %70 ten fazla diye soruyoruz. negüzelki bukadar kaliteli bir namlu şok kombinasyonu yapmışlar ve yakalamışlar. dünyada bunun %70 olması onların bu başarıyı yakalayamamasındandır. emin olun yapsalar standart %90 derlerdi. yıldız ingilterede ödül almış bir firmadır. ve bukadar kaliteli bir patterne sahip oldukları için ayakta alkışlıyorum
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 29 Mart 2013, 17:31:08 »
bu rakamlar inanılır gibi değil.249/280= % 90 isabet.birisi bu  şok un  nasıl bir şok olduğunu anlatabilirmi bana .neden bu rakam genel olarak dünyada  %70 gibi baz alınırken çıkan bu rakam düşündürücü.tüfeğin müthiş bir grupman yapmasına mı sevinsek standartların dışında onamı üzülsek anlayabilmiş değilim.bir o kadar ilginç ve  düşündürücü.

Aynen katılıyorum.Namlu iç çapı ve choke ların en dar ölçüsü verilmeli.Bu choke 22mt de tek kurşun etkisi yapar. Acemide olsam avcı olarak 3 choke değerleri benim için çok önemli uzakda etkisiz kalmayacak yakında tek kurşun gibi gitmeyecek açması gerektiği kadar açacak.
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 29 Mart 2013, 17:35:57 »
yahu hep istediğimiz bu değil mi daha iyisi? bize daha iyisini sunuyorlar neden %70 ten fazla diye soruyoruz. negüzelki bukadar kaliteli bir namlu şok kombinasyonu yapmışlar ve yakalamışlar. dünyada bunun %70 olması onların bu başarıyı yakalayamamasındandır. emin olun yapsalar standart %90 derlerdi. yıldız ingilterede ödül almış bir firmadır. ve bukadar kaliteli bir patterne sahip oldukları için ayakta alkışlıyorum

toplu atması iyi bişey değil önemli olan standart oranda homojen dağılım yapabilmesidir yoksa hep extra full şok kullanırdık en toplusu en iyisidir mantığıyla
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 29 Mart 2013, 18:04:31 »
tamam çağrı bey siz ne diyorsanız doğrusu odur
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 29 Mart 2013, 18:09:50 »

suat bey merak ettiğim birşey var. full choke nin mantığı nedir? hedefe daha çok saçma göndermesi değil mi? ee burda da bu tüfek bunu yapmış işte. satndartın %70 olması ne kazandırıyor? %90 olursa zararı nedir? saçma deseni de gayet güzel yani.

Aynen katılıyorum.Namlu iç çapı ve choke ların en dar ölçüsü verilmeli.Bu choke 22mt de tek kurşun etkisi yapar. Acemide olsam avcı olarak 3 choke değerleri benim için çok önemli uzakda etkisiz kalmayacak yakında tek kurşun gibi gitmeyecek açması gerektiği kadar açacak.

hasan bey tüfeğin saçma deseni gayet güzel ve başarılı bence. istenilen sonuç testlerle elde edilmiş ise iç çapların ne olduğu önemli midir? full chokenin çok fazla saçma gönderdiği söyleniyor. full choke nerde kullanılır. genelde ya uzak kalkan avlarda ya da büyük avlarda. (ördek, kaz, tavşan) açması gerektiği kadar açtığını da ancak bu teste ek olarak aradaki boşlukları bulup oranlayarak anlayabiliriz.

toplu atması iyi bişey değil önemli olan standart oranda homojen dağılım yapabilmesidir yoksa hep extra full şok kullanırdık en toplusu en iyisidir mantığıyla

en toplusu eniyisidir denilemez belki ancak hasan beye söylediğim gibi dağılımın ya da desenin homojen olup olmadığının aradaki boşlukları bulup oranlayarak çıkartabiliriz diye düşünüyorum. görsel olarak gayet güzel bir deseni var saçmaların. hepinize saygılarımı sunuyorum.
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 29 Mart 2013, 22:37:32 »
Biliyorsunuz çok eskiden yivsizlerde şok mok yokmuş. Bir Amerikalı bu namlu ağzını daraltıp avlanma mesafesini uzatmayı düşünmüş ve netice malum. Ancak belli bir miktardan fazla darlatıldığında dağılım sonuçlarının istikrarsız olabildiğini fark etmiş. Bunun için isitkrarlı sonuç verebilen en fazla daralmaya tam şok demiş. Hikayesi bu.

Amaç daha uzak mesafeden av vurabilmek. Yine de tutup uygun olacağından yakın mesafede fazla toplu gönderirsek ya avın yenecek eti kalmaz ya isabet ettiremeyiz. Yıldız'ın şoklarının her fişekte aynı yüzdeleri vereceğini sanmıyorum ama yine de fişekleri avdan önce test etmek gerek.

Ben olsam bu tüfekten aldığımda yakın mesafelerde daha açık şokları kullanırım. Yapılan testteki sonuçlara göre her av için uygun şok mevcut. Daha bir çok şey yazabilirim ama zaten herkesin bildiği şeyler. Özel olarak full şoku için fikrimi yazayım; bence de standarttan toplu ama çok düzgün ve beğendim. O şoku sadece uzak avlarda kullanmak isterdim. Yıldızdan değilse bile biraz aşağıdan düşürürdüm. Tabiki başka fişekle tekrar denemeden de uzaklara atmazdım.

Tabiki diğer dağılımlar da fazla toplu olsaydı yakın avlarda bu tüfeği kullanmayacaktık ve fabrikadan bu sorunu çözmesini isteyecektik. Şu an böyle bir sorun bence yok. Hakkını vereyim, bu dağılımlar hayli düzgün ve yüzdeler güzel. RC32 de güzel fişektir :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 29 Mart 2013, 22:58:00 »
20 numaranın da marifetlerini sergileseydiniz keşke...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 30 Mart 2013, 01:26:16 »
şokun fazla dar olması eğer saçma dağılımınız bozuyorsa absurt bir durum ortaya çıkıyorsa ozaman anlamsızdır. ama bu tüfekte hem çok toplu gondermiş hemde çok düzgün bir grupman çıkarmış. ingiltereden boşuna ödül almamış yıldız.ördek avında harikalar yaratcak bir grupmana benziyor. yapanların eline ve emeğine sağlık.
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 30 Mart 2013, 05:58:12 »
 Ben inkar etmiyorum mükemmeli bırakın mükemmel ötesi 1nolu choke çok güzel homojende dağılmış.Ben sadece ilave  bilgi istiyorum namlu iç çapı ve choke ölçüleri nedir?extra extra bir full choke ise benim full choke testimle karşılaştırmam anlamsız.Ördekde kullannak isterim bende, ne atacağım geçitde 32 gr 3 numara.O zaman bu testin sıfıra yakın derecelerde bu fişekle yapılması gerekir.RC 32 light bir fişek geçitde kullanan verim alan lütfen yazsın. tecrübemden değil sadece mantığımla havanın (-)lerinde RC 32 etkisiz kalır düşüncesindeyim.Sonra kalın saçma full choke sevmiyor ne kadar full ?etkisi ne 3 no saçmaya ? görmek isterim.Aynı choke ile iklim çok müsait olmasada 3 no saçma ile test yapılıp yayınlanmalı.Ben karalama peşinde değilim testi yapanın ellerine emeklerine sağlık.Yıldız da Akdaş da bu testleri yaparak bir adım öndeler benim gönlümde.Beklenenin altında da % çıkabilir kim elindeki tüfeğin aynı şart da ne % verdiğini biliyor.Ortalamanın altında ama elimizdekilerden çok daha iyi sonuçlar çıkabilir.O zaman bile firma 100 adım öne çıkar. Test ne için yapılmış ben müşteri için dolayısıyla kafamdaki soru işaretlerine cevap ararım en doğal hakkım.Saygılar

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 03 Nisan 2013, 13:13:57 »
Ben inkar etmiyorum mükemmeli bırakın mükemmel ötesi 1nolu choke çok güzel homojende dağılmış.Ben sadece ilave  bilgi istiyorum namlu iç çapı ve choke ölçüleri nedir?extra extra bir full choke ise benim full choke testimle karşılaştırmam anlamsız.Ördekde kullannak isterim bende, ne atacağım geçitde 32 gr 3 numara.O zaman bu testin sıfıra yakın derecelerde bu fişekle yapılması gerekir.RC 32 light bir fişek geçitde kullanan verim alan lütfen yazsın. tecrübemden değil sadece mantığımla havanın (-)lerinde RC 32 etkisiz kalır düşüncesindeyim.Sonra kalın saçma full choke sevmiyor ne kadar full ?etkisi ne 3 no saçmaya ? görmek isterim.Aynı choke ile iklim çok müsait olmasada 3 no saçma ile test yapılıp yayınlanmalı.Ben karalama peşinde değilim testi yapanın ellerine emeklerine sağlık.Yıldız da Akdaş da bu testleri yaparak bir adım öndeler benim gönlümde.Beklenenin altında da % çıkabilir kim elindeki tüfeğin aynı şart da ne % verdiğini biliyor.Ortalamanın altında ama elimizdekilerden çok daha iyi sonuçlar çıkabilir.O zaman bile firma 100 adım öne çıkar. Test ne için yapılmış ben müşteri için dolayısıyla kafamdaki soru işaretlerine cevap ararım en doğal hakkım.Saygılar

onurkaragoz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 03 Nisan 2013, 13:24:42 »
emegınıze saglık paylasım ıcın tesekkurler

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 03 Nisan 2013, 14:27:01 »
ben extra full şok olduğunuz düşünmüyorum zaten extra full şokun değeride %90 değil hatta turkey şokun bile değil. bence yıldız çok kaliteli bir namlu şok uyumu yapmış tebrik ediyorum.. işte şoklarla ilgili verilen değerler hemde trulochokes yani bir şok firması tarafından.

Lead Shot Choke Chart (kurşun saçma için şok değerleri)

CONSTRICTION (konstriüksiyon)                           PERCENT    (yüzde)                         

CYLINDER                             .000                                                         %40 at 40 yds(36,5 metre)- %70 at 25 yds(22,8 metre)

SKT 1                                     .005                                                       % 45 at 40 yds- %75 at 25 yds

IMP CYL                                 .010                                                        % 50 at 40 yds (36,5 metre)

Skt 2 [light mod]                    .015                                                        % 55 at 40 yds (36,5 metre)

MODIFIED                             .020                                                          %60 at 40 yds (36,5 metre)

IMP MOD                               .025                                                         %65 at 40 yds (36,5 metre)

FULL                                      .030                                                        %70 at 40 yds  (36,5 metre)

EXTRA FULL                        .040                                                          %73 at 40 yds  (36,5 metre)

TURKEY                                 .045 PLUS                                               %75(ve üstü)  PLUS at 40 yds    (36,5 metre)

yazıyı okumak isteyenler için adres
http://www.trulockchokes.com/chokes-blog/?p=28

buarada yıldız silahla kesinlikle hiçbirbağım yoktur hatta silahını dahi kullanmıyorum. ama bu yüzdelerden sonra test edeceğim aynı değerleri yakalarsam alabilirim
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA