Gönderen Konu: Kızıl Geyik Avı 2014 / Afyon  (Okunma sayısı 15701 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Kızıl Geyik Avı 2014 / Afyon
« Yanıtla #25 : 16 Eylül 2015, 15:38:19 »
Keşke bunlar daha çoğalmış olsaydı, ücreti daha uygun olaydı, tüfeğimiz olaydı avlanaydık. Eskiden oralarda kaçak göçek vuruluyormuş diye duyardım. Şİmdi ücretli ava açılınca koruması daha ciddi yapılıyordur. İyi olur inşallah.

Gerçekten güzel hayvanmış. Paylaştığınız için sağolun.
VOLKAN BEY
popülasyon hakikaten oldukça fazla SANDIKLI AKDAĞ avlağı için birşey diyemeyeceğim ancak SULTANDAĞI avlağındaki geyikler AFYON-KONYA karayoluna kadar inip karşı taraftaki meyva bahçelerine bile geçiyor,,, hatta yol kenarlarına dikkat geyik çıkabilir tabelaları dahi dikildi..kaçak avlanma olayına gelecek olursak maalesef önüne geçilemiyor..basına yansıyan olaylar sadece tesadüf sonucu ortaya çıkmış belkide %1 lik bir kısmı yansıtan olaylar....sizinde söylediğiniz gibi yerel avcılar için fiyat biraz daha uygun olsa idi ve yivli silah alma zorunluluğuda kaldırılmış olsa bu imkandan çoğu avcımız yararlanırdı.. SELAMLAR...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ümit BOLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 16 Eylül 2015, 15:47:08 »
Güzel av olmus,Gerisi gelir insallah.Rasgele
1974-Samsun/Almanya/Heinsberg

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #27 : 16 Eylül 2015, 21:38:45 »
VOLKAN BEY
popülasyon hakikaten oldukça fazla SANDIKLI AKDAĞ avlağı için birşey diyemeyeceğim ancak SULTANDAĞI avlağındaki geyikler AFYON-KONYA karayoluna kadar inip karşı taraftaki meyva bahçelerine bile geçiyor,,, hatta yol kenarlarına dikkat geyik çıkabilir tabelaları dahi dikildi..kaçak avlanma olayına gelecek olursak maalesef önüne geçilemiyor..basına yansıyan olaylar sadece tesadüf sonucu ortaya çıkmış belkide %1 lik bir kısmı yansıtan olaylar....sizinde söylediğiniz gibi yerel avcılar için fiyat biraz daha uygun olsa idi ve yivli silah alma zorunluluğuda kaldırılmış olsa bu imkandan çoğu avcımız yararlanırdı.. SELAMLAR...
Hakan Bey hakikaten ne güzel olurdu. Avcıyız diyoruz, yurdumun geyiğini bir burda bi hayvanat bahçesinde görüyoruz. Yalnız o kadar ürediklerini yeni öğrendim. Sevindim de. Fakat Almanya aşağı yukarı bizim kadar yüzölçümüne sahip ve yılda, yalan olmasın sadece binlerce diyeyim deyik avlanıyor diye okumuştum. Karaca desek ondan fazla avlanıyor. Bakın popülasyon değil, avlanan sayılar bunlar. Yerli avcı kaçar tane avlıyor bilmem ama toplamı bidekinden çok fazla. Selamlar..
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 17 Eylül 2015, 18:14:58 »
Hakan Bey hakikaten ne güzel olurdu. Avcıyız diyoruz, yurdumun geyiğini bir burda bi hayvanat bahçesinde görüyoruz. Yalnız o kadar ürediklerini yeni öğrendim. Sevindim de. Fakat Almanya aşağı yukarı bizim kadar yüzölçümüne sahip ve yılda, yalan olmasın sadece binlerce diyeyim deyik avlanıyor diye okumuştum. Karaca desek ondan fazla avlanıyor. Bakın popülasyon değil, avlanan sayılar bunlar. Yerli avcı kaçar tane avlıyor bilmem ama toplamı bidekinden çok fazla. Selamlar..
VOLKAN BEY
ALMANYADA eğer yanlış bilgi edinmedi isem yılda 2-3 milyon civarında karaca ve geyik avlanıyor..
ülkemizin GELİR-EĞİTİM ve buna bağlı olarak BİLİNÇ seviyesi nezaman ALMANYA düzeyine gelirse bizde o zaman onlar gibi avlanabiliriz diyeceğim ancak buna maalesef ömrümüz kifayet etmeyecek gibi duruyor..??? SELAMLAR...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, İbrahim AYSU

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #29 : 18 Eylül 2015, 22:45:36 »
VOLKAN BEY
ALMANYADA eğer yanlış bilgi edinmedi isem yılda 2-3 milyon civarında karaca ve geyik avlanıyor..
ülkemizin GELİR-EĞİTİM ve buna bağlı olarak BİLİNÇ seviyesi nezaman ALMANYA düzeyine gelirse bizde o zaman onlar gibi avlanabiliriz diyeceğim ancak buna maalesef ömrümüz kifayet etmeyecek gibi duruyor..??? SELAMLAR...
Az bile yazmışım demek :) Müthiş bir sayı. Eğer bilinç seviyesine kalırsa iş...  ::) 2 asır geçse kimse göremez. Selamlar...
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Ümit BOLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 23 Eylül 2015, 19:53:54 »
2013/2014 av sezonu avlanilan hayvan rakamlari ALMANYA
Kizil Geyik 75762
Alageyik 64083
Domuz 644239
Karaca 1151356
Yabankoyunu 7228
Tavsan 243385
Adatavsani 211592
Sülün 94838
Tilki 380984
porsuk 62268
ördek 363611
tahtali 577974
1974-Samsun/Almanya/Heinsberg

Çevrimdışı M.Arif TURUNÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 24 Eylül 2015, 01:11:13 »
      sayın. volkan bey .ümit bey .hakan bey . temenniler ve beğenileriniz için, ayrıca katkılarınız için teşekkür ederim  .                                                                                                                                                 
DOĞUM YILI YAZINIZ AFYON

Çevrimdışı M.Arif TURUNÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 24 Eylül 2015, 01:38:03 »
      avcılık sizlerin olduğu gibi benim için de bir yaşam biçimi, hobi, tutku, spor, aşk, alışkanlık ,vb . ne dersek diyelim...çok iyi bir gözlemci olduğumu düşünüyorum .yaban hayatı şu anda büyük bir tehdit altında , bu tehdit önlemler alınmaz ise ileriki yıllarda büyük bir tehlike olarak karşımıza çıkacaktır .Bu  tehditin adı avı yasak olan KURT dur. Duyumlarımın ve gözlemlerimin sonucunda KURT sayısının aşırı  derecede artış gösterdiğini ve yaban hayatını etkilediğini bir avcı olarak KURT avının serbest bırakılmasını veya av turizmi kapsamına alınmasını yaban hayatının geleceği açısından önemli olduğunu düşünüyorum .
DOĞUM YILI YAZINIZ AFYON

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #33 : 27 Eylül 2015, 22:34:30 »
Şu Almanlar'ın işine bakın ki, kaç geyiği bir kenara koyalım; kaç sülün, ördek avlandığını bile (ne kadar kesin olduğunu bilmesek de) sayıca belirlemiş. Elbette bu durumda kota koymak da, plan yapmak da, para toplamak da; hasılı her şey kolay.

Kurt bazı bölgelerde çoğaldı diye duyuyoruz ama bir de devletin yetriştirip saldıklarından söz ediliyor. Bu konuya girmek istemiyorum ama şunu demek istiyorum; ülkemizde avın ne kadar avlandığı, ne kadar kaldığı, fazla mı, az mı; ne yapılması gerek gibi konularda planlama için bilgi toplanmıyor. Yapılanların ne kadar doğru, ne kadar yanlış veya gerekli/gereksiz olduğu konusunda yapılanların dayandırılacağı bir veri yok.

Bir yerden başlamalı. Bir bölgeden başlasınlar; envanter çıkarsınlar ve hangisinden kaçı avlanması gerekeceği tespit edilsin ve gerektiği gibi yapılsın. İnşallah da diyelim :(
1968

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 28 Eylül 2015, 10:04:15 »
Annemin köyü Akdağa 10 km falan,geçen yaz bizim köyede bir geyiğin geldiğini söylüyorlardı,sonu neoldu bilmyorum ama oradaki sayılarının arttığı kesin çünkü bundan 10-15 sene önce Akdağda geyiklerin olduğu konuşulurdu fakat hiç görülmezdi.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 05 Şubat 2018, 09:01:29 »
kaçak avlanma olayına gelecek olursak maalesef önüne geçilemiyor..basına yansıyan olaylar sadece tesadüf sonucu ortaya çıkmış belkide %1 lik bir kısmı yansıtan olaylar....sizinde söylediğiniz gibi yerel avcılar için fiyat biraz daha uygun olsa idi ve yivli silah alma zorunluluğuda kaldırılmış olsa bu imkandan çoğu avcımız yararlanırdı.. SELAMLAR...

Yivli silah almak kolay olsa geyiklerin nesli 4 yılda biterdi. ( ben vurulmalarına tümden karşıyım, sayısı çok artan yerden alıp, az olan yere nakletmeyi akıl etmek için çok da zeki olmaya gerek yok)
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2018, 09:03:14 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 05 Şubat 2018, 09:21:55 »
Keşke ücreti daha uygun olaydı, tüfeğimiz olaydı avlanaydık. Eskiden oralarda kaçak göçek vuruluyormuş diye duyardım. Şİmdi ücretli ava açılınca koruması daha ciddi yapılıyordur. İyi olur inşallah.

daha iyi olur inşallah söyleminizden parası olan bastırıp yivli tüfeği alsın,  geyikleri büyük bir zevkle indirsin,  biz de bulabilirsek iki bıldırcınla idare edelim  anlamı çıkarıyorum  ;D ;D ;D ;D 

ben de yivli tüfek almak kolaylaşırsa geyik karaca nüfusunun 3-4 yılda yok olacağını düşünenlerdenim.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2018, 09:25:01 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK