Gönderen Konu: Güneş panelinden elektrik ihtiyacını karşılamak isteyen arkadaşların dikkatine.  (Okunma sayısı 1486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Evimin çatı katına hobi amaçlı düşündüğüm güneş panellerinin temini için büyük bir site üzerinden irtibata geçtiğim
ARGEFEN ELEKTRONİK (İSTANBUL) firmasından  Sn MAHMUT ERGÜNÖZ beyefendi ile irtibata geçtim.

Planladığım güç 1.5 kw lık projenin ilk ayağı olan 6ad 190 watt monokristal güneş paneli,1 ad 3 KVA Mppt li sarj devresi olan tam sinüs inverter,
2 ad 12V 200 A Ritar marka karbon kurşun akü  alarak projeme başladım.
İnşallah ileriki günlerde resimli ve detaylı olarak  burada paylaşacağım.
Halen montaj aşamasında bulunmaktayım.
Bu yazıyı kaleme alma sebebimiz ise diyalog kurulan firma ve personeli hakkındaki izlenimlerim olacak.
Malum burası büyük bir site ve burada bir çok kişinin bağ,bahçe evleri,hobi bahçeleri ,arazileri mevcut.
Ve hepimizin tarla ,**** arazilerinde elektrik mevcut olmuyor.
Kimimize ,su pompaları için ,kimimize elektrikli aletler için elektrik gerekli olabiliyor.

Mahmut beye  whatsap üzerinden düşündüğüm  sistemi anlattım.
Ben 12 v /220 V bir sistem düşünürken,Mahmut bey sistemi 24v/220 v kurmamın daha az kayıplar yaratacağını hatırlatarak  daha sistem kurulmadan tecrübesini  bizlere aktardı.
Daha sonra gerekli diğe r ekipmanların seçilmesi ,kurulması ile ilgili epey istişare ettik.
Kendisi İzmir tarafına geçeceğini gerekli malzemeleri yol üzerindeki rotasını bile değiştirerek bana bırakabileceğini söyledi.
Malzemeler konusunda anlaştık.
Dün sabah sağolsun 09 gibi geldi.Malzemelerimi  getirip teslim etti.
İnternet üzerinde bir çok firma olmasına rağmen  bu firma ile alışveriş yaparak memnun olmayan ,**** olumsuz yorum yapan neredeyse hiç görmedim.
Mahmut bey konusuna hakim,iletişim diyaloğu gerçekten ćok iyi,müşterisine hitap ederken son derece kibar,elinden gelen yardımı en son birikimine kadar müşterisine aktarmaya çalışan bence bu sektördeki en ilgili ve alakalı arkadaşlardan birisi.
Kaldı ki fiyat olarakta hem uygun hemde elinden geldiğince  yardımcı olmaya gayret eden bir arkadaş.
Vallahi bu zamanda ben malımı  satayım da ne olursa olsun diyen tiplerden asla değil.

Ben memnun olduğum ,her alışveriş yaptığım bu tarz değerli insanları paylaşarak  bir çok arkadaşımızın ya da dostlarımızın istifade etmesini istiyorum.
Bu konuyu da bu sebeble açmış bulunuyorum.
İşini iyi yapan insanları her zaman takdir ederim.Ve bu tarz insanlara sahip çıkılması gerektiğini düşünürüm.
Bu vesile ile bu konuyu açmış bulunuyorum.
Huzurunuzda tekrar yakın ilgi ve müşteri memnuniyetini üst seviyede tutarak,bitmek tükenmek bilmeyen enerjisini müsterisine aktarmaya çalışan Mahmut ERGÜNÖZ arkadaşımıza  teşekkürlerimi bir borç biliyorum.
Allah işlerini rast getirsin.
Bu tarz bir proje düşünen arkadaşlarında en azından projelerini hayata geçirmeden önce Mahmut beye mutlaka danışmasını tavsiye ediyorum.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Ergün ALTIN, Osman KÜÇÜKMUMCULAR, Cemal KARADENİZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz

Sistemin kalbi Ritar Kurşun karbon aküler.
10 derece işletme sıcaklığında %30 desarj da 6/7 bin kez sarj
%50 deşarj da 5200 kez sarj
% 20 ye kadar deşarj edilince bile 2000 kez tekrar dolabilme özelliği olan 5 yıl garantili  özel bir kursun karbon jell akü.
10 derece ortam sıcaklığında tahmini ömür beklentisi 15 yılın üzerinde.

Bu akünün normal jell olan modelini çalıştığım iş yerinde 10 senedir kullanıyoruz.
Sorunsuz.

Bu tarz sistem kuracaklar için jell akü deyip geçmeyin ucuzları da var ama ilk iki seneyi gören yok.
Ve akü sistemin kalbi.
12V 200A lik bir yerli jell akü 2000TL.
Kurşun karbon bir akü 4500TL
Ancak yerli akülerde malesef referanslar çok kötü.
İlk 1 senede bozulup ürünlerine sahip çıkmayan firmaları epey gördüm internet sayfalarında.
Böyle bir proje düşünenler için en son masraftan kaçınıpacak ekipman aküdür arkadaşlar.
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2020, 14:19:03 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Osman KÜÇÜKMUMCULAR, Cemal KARADENİZ

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
Müdürüm hayırlı olsun ,başlanmış iş bitmiş iştir,panel sistem enerji giderek yaygınlaşıyor,en son burada yaklaşık 2 ay önce bir köyün içme suyu dalgıç pompa sistemi güneş enerji sistemine bağlandı,yardımcı olabileceğim bir şey varsa hazırım,selamlar
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Soydan TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
hayırlı olsun suat bey
  • BAİKAL MP 153 YARI OTOMATIK 12/89
  • BAİKAL 27 EM-1C TEK TETİK SUPERPOZE
  • GAZELLE SUPERPOZE
Soydan TÜRK
1979 bursa

Çevrimdışı Taner YENİGÜN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba Suat bey güzel bir konu açmışsınız hayırlı olsun.Saygılar
Taner YENİGÜN
1974 SİVAS

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Paneller icin sehpaları hazırladım.Antipasla boyadım.
Tam gaz hedefe dogru hız kesmeden gidiyoruz...

BİGA/1979