Gönderen Konu: DKMP, Görevlerini Yapmamak İçin Bin Dereden Su Getiriyorlar!!!  (Okunma sayısı 4587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz

Sayın Genel Müdürüm! Bitlis DKMP Müdürlüğüne gönderdiğim maili, Bitlis ilinde doğa ve av koruma hizmetlerinin ne durumda olduğunu yakinen bilmenize yardımcı olacağını düşünerek size de göndermeyi uygun gördüm.

"Sizi tebrik ediyorum Nurgül hanım!
     Sekiz satırlık cevabı 50 günde yazabildiğiniz için sizi tebrik ediyorum! basit bir bilgiyi ancak genel müdürünüze yazarak alabildik. Önemli konular için sayın bakana müracaat etmek zorunda kalacağız galiba. Herhalde çok yoğundunuz ki bu işlere sıra gelmedi. Gerçi 'ohal şartlarından, Bitlis ilinin çoğu yerinin geçici güvenlik bölgesi olmasından, sadece 2 ekibinizin olmasından....' velhasıl başınızı ağrıtmadan, rahatınızı bozmadan, yatarak maaş almaya alıştığınızdan başka bir işte yapmamışsınız ama benim cevapları bu kadar geciktirmeseniz iyiydi.

Cevabınızda ''3- 2017 Eylül ayına 4 avcı denetlenmiş olup herhangi yasal işlem yapılmamıştır.'' yazmışsınız. Bu büyük başarınız için de sizi ayrıca tebrik ederim! Bu kadarını da beklemiyordum doğrusu. Sizinle ilk konuşmamızda ''OHAL'den ve ekip yetersizliğinden dolayı yeterli denetim yapamıyoruz'' demiştiniz. Meğer hiç yapmamışsınız! Çünkü yapmaya niyetiniz yoktur. Eğer gerçekten isteseydiniz görev yapmayı, 1 ayda 500 kişi denetlerdiniz. (Bitlis ile aynı şartlara sahip olan Ağrı ili 28-29 ekimde 48 kişi denetlemiş.)  OHAL'i bahane ediyorsunuz. Fakat OHAL, memurların ve de kolluk kuvvetlerinin işini yapmasını çok kolaylaştırıyor.

'' 4- Yaban Hayatı ve Avcı hizmetleri kapsamında mesai saati ve mesai dışında Koruma ve denetim yapılmaktadır.'' yazmışsınız. Yapmamışsınız ki niye yapılmaktadır yazdınız. Ayrıca bana ''Mesai saatleri dışında çalışmadığımız için kurum telefonundan bize ulaşamazsınız. Mesai dışında ihbarda bulunmak için 156'yı arayın.'' demiştiniz. Fakat burada 'mesai dışında da denetim yapılmaktadır' yazıyorsunuz. Acaba hangisi doğru?

''1- Nemrut Kalderası 2003 yılında Tabiat Anıtı ilan edilmiştir. Milli Parklar kanununa göre korunan alan statüsüne sahip olup sınırların içerisinde otlatma yasaklı olup kontrol ve denetim İl Şube Müdürlüğü sorumludur''  yazmışsınız. Fakat ben gece ihbar için aradığımda '' Jandarma ekip verirse gideriz, yoksa gitmeyiz'' demiştiniz ve gitmemiştiniz. ''Geçici güvenlik bölgesi'' demiştiniz. Valiliğin resmi sitesinde nerelerin geçici güvenlik bölgesi olduğu yazıyor. Nemrut Dağı yok. '' Güvenlik tehlikesi var, jandarma gelmiyor'' demiştiniz. Fakat jandarma oralara gidip av yapıyor. Ne emniyete ne de jandarmaya Nemrut bölgesinde güvenlik sıkıntısı olduğuna dair bir yazı gelmemiştir. Size nerden geldi acaba?

Güvenlik tehlikesi, tehlike, can tehlikesi... Demirden korkan trene binmez. Jandarma, polis, ormancı.. Bunların işlerinin aslı tehlike zaten. Koruma ve kontrol faaliyeti demek; arazide, dağda, ormanda silahlı şahıslarla muhatap olmak demek. Bunların içinde delisi de olur, piskopatı da. Birinin kafası atar, sıkar ayaklarınıza tüfeği. O zaman hiç araziye çıkıp denetim yapmamak lazım. ( Siz de öyle yapıyorsunuz zaten.) Ya da orman muhafaza ve koruma denetim birimlerini kaldırmak lazım.

Geçici güvenlik bölgesi alanlar Bitlis ilinin %20'sini bile geçmez. Şu an Akdeniz'deki Toros Dağları(Adıyamandan Muğla'ya kadar) Nemrut Dağı'ndan çok daha tehlikeli. Doğu ve Orta Karadeniz'in bir çok yeri de öyle. Buradaki şubeler vazife yapmaya devam ediyor.

Ben 2 ay içinde gece 7-8 kez çıktım Nemrut'a. İki kez far avcılarını denk getirip sizi aradım. Fakat gelmediniz. Velhasıl bu sizin işiniz.. Yapmanız gerekiyor. Yapmak isterseniz her şartta yaparsınız. Yapmak istemezseniz, her şartta bir bahane bulursunuz!

Ben vatanın sınırlarını korumak ile içindeki maddi ve manevi değerleri korumayı denk görüyorum. Sınırda olsamda vazifemi yaparım, sınırın içinde olsamda.. Yani bu konudaki mücadelem devam edecek. Siz ister beni bu konuda size bir yardımcı olarak görün, isterse rahatınızı kaçıran bir hasım olarak görün.

İyi günler dilerim."

01.11.2017 tarihinde Bitlis şubesine  göndermişim. Daha sonra 14. Bölge Müdürlüğü, daire başkanlıkları, genel müdür ve yardımcılarına gönderdim!

Sonuç ne oldu?  Yaklaşık 5 ay sonra...         http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=198684.0     
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2018, 18:04:15 Gönderen: Hüseyin BAŞARIR »
1980-Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KANDEMiR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Görevlerini Yapmamak İçin Bin Dereden Su Getiriyorlar!!!
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2018, 18:36:51 »
   Sadece bölge müdürü Mustafa bey cevap maili gönderdi...

''Hüseyin bey;

Anlatmak istediğiniz meram anlaşılmıştır. Biz bu konuda almamız gereken mesajı aldık. Sizlerden istirhamım kurumla ilgili bilgileri talep etmeniz uygun düşmemektedir.

Ayrıca şunuda bilmeniz gerekir; 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanıunun suçların takibi ile ilgili 20. Maddesi

"Avcılığın kontrolü, av hayvanlarının korunması, av yasaklarının takibi ve bu Kanunun 19 uncu maddesi kapsamında üretim yapan yerlerin denetimi Bakanlık ve Orman Genel Müdürlüğünce yapılır. 4/7/1934 tarihli ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu ile 10/3/1983 tarihli ve 2803 sayılı Jandarma Teşkilât, Görev ve Yetkileri Kanunu hükümleri saklıdır." Aynı maddenin 6. fıkrasında 

"Avcılar talep hâlinde av koruma memurlarına, saha bekçilerine, polis ve jandarma ile köy ve kır bekçilerine, köy muhtarı ve ihtiyar heyeti üyelerine avlanma belge ve izinleri ile avladıkları hayvanları ibraz etmek zorundadırlar. Bu Kanuna aykırılık oluşturan fiillerin ihbarında ve talep hâlinde takibinde köy ve kır bekçileri, köy muhtarı ve ihtiyar heyeti üyeleri av koruma memurlarına ve saha bekçilerine yardıma mecburdurlar."

Kanunu incelediğinizde suçların takibi sadece bizlere verilmemiş Orman Genel Müdürlüğü, Polis, Jandarma, Muhtar, Kır Bekçileri de korumadan sorumludurlar. Korumadan sorumlu olan Jandarma personelinin av yapıyor olması, sizin bir polis memuru olarak av yapıldığını görüyor olmanız kanun gereği müdahale şansınız var iken (en azından fotoğrafı çekerek) kullanmıyor olmanızda düşündürücü değil mi?

Hassasiyetiniz için teşekkürler''
1980-Antalya

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2018, 20:01:45 »
Sadece saydığınız iller olsa !!!Türkiye nin çoğu böyle en son yaptığımız ankette

1 kez kontrol edilen 58 kişi
2 kez kontrol edilen 25/30 kişi
3 kez kontrol edilen 2
Hiç kontrol edilmeyen 1000 den fazlaydı
Sahada olacak kişiler masa başında kontrol etmeye çalışıyor
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2018, 00:53:45 »
    Mustafa Beyin cevabına binaen kendisine gönderdiğim mailler:

''Merhaba Mustafa bey! Öncelikle ilginiz için teşekkür derim. Sizi eylül ayında kurum telefonundan 3-4 kez aradım ulaşamadım. Böyle yazmakla tam olarak meramımızı ve maksadımızı ifade etmek mümkün olmuyor. Yukarda yazdıklarınızın izahı yazıyla tam mümkün olmayacak. Bazı şeyleri yüz yüze görüşmek lazım. Eğer yolunuz Tatvan'a düşerse sizi misafir etmek isterim. Benim de Van'a yolum düşerse ziyaretinize gelirim inşallah.

Şuna inanmanızı istiyorum; bu meselede tek bir meramım, tek maksadım var: Allahın bize ihsan ettiği ve atalarımızın bize miras bıraktığı bu güzel vatanı aynı şekilde gelecek nesillere bırakabilmek. Sizden de şuna inanmak istiyorum; 14. Bölge Müdürü Mustafa bey, benden daha fazla bu konuda gayret sarf ediyordur. Sorumlu olduğu müdürleri ve memurları da, onları oraya koyan devletin kanunları çerçevesinde görevlerine sevk edecektir.

Eğer samimiyseniz ve benim samimi olduğuma inanıyorsanız, bu konularda da katkım olacağını düşünüyorsanız inşallah sizinle görüşelim. Telefonum:........''

2 Kasım 2017 17:34 tarihinde Mustafa ŞENTÜRK <[email protected]> yazdı:

''Merhaba Mustafa bey!

Cevabınızda: ''Sizlerden istirhamım kurumla ilgili bilgileri talep etmeniz uygun düşmemektedir.'' yazmışsınız. Kanun bu konuda gayet açık;

https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k4982.html

Benim de sizden istirhamım görevli arkadaşların bu kanun hükümleri çerçevesinde taleplerime cevap vermeleri.

Görevli memurlarınız bu kanun maddelerini kaç kez ihlal ettiler ve sorumlu müdürler bunlara göz yumdular. Eğer taleplerim bu kanun kapsamı dışındaysa istediğim bilgiler verilmez. Fakat yine de hangi sebeplerden bilgi verilmediğini bildirmek için 15 iş günü içinde cevap verilmek zorunda. Bir şubeniz 50 gündür hiç bir dönüş yapmadı. Yasal süresi geçmiş 4 başvurum var şube müdürlüklerinizde. Yargıya başvurma süresinin dolmasına 10 gün var. Van ve Siirt şubeleri 4-5 gün içinde cevap yazdılar. Fakat Bitlis ve Muş...

Amacım bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. "İş olsun" diye istiyorum bu bilgileri.. Yoksa birilerine lüzumsuz iş çıkartmak için değil.

Hayırlı günler diliyorum.''

2 Kas 2017 19:49 tarihinde "hüseyin başarır" <[email protected]> yazdı:
1980-Antalya

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2018, 15:21:53 »
Hüseyin Bey bu gidişle onlar da sizinle uğraşacak. Mesela hakaret davası açabilirler. Yatarak maaş almak filan demişsiniz... Başınıza iş  çıkmasın sonra.
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 19 Haziran 2018, 20:08:47 »
Hüseyin Bey bu gidişle onlar da sizinle uğraşacak. Mesela hakaret davası açabilirler. Yatarak maaş almak filan demişsiniz... Başınıza iş  çıkmasın sonra.

Uğraşıyorlar zaten! 3 tane soruşturma var! Başımıza daha ne kadar iş çıksın? Başımızı iş kazanına sokmuşuz... Belki anlarlar artık tren ve demir korkumuz olmadığını!
       Şimdi yatana, yatıyorsun; kalkana, kalkıyorsun demek hakaret olurmu?   
       ''Ertesi sabah tekrar gittim. Yine yoğun şekilde tüfek atılıyordu. Avcıların aracı Bitlis-Muş yolunun 300 mt yakınında sazlıkların kenarında duruyordu. Saat 06.30 sırasında aracın fotoģrafını ve tam olarak bulunduğu konumu whatsapp üzerinden başta bölge müdürü, şube müdürleri, Bitlis ve Muş il personellerinin bende telefonu olanlara gönderdim. Hepsini tek tek aradım. Kimine ulaşılamadı, kimi telefonu açmadı. 07.30 avcılar araçlarıyla alandan ayrıldı. Ben de gelen giden olmayınca oradan ayrıldım.''
       Bakın işte adamlar yatıyormuş. Uyanamamışlar. Hakaret var mı bunda?

Ama onlar soruşturmamıza sebep olan şikayetlerinde ''asılsız ihbarlar vererek ekiplerimizi oyalıyor'' gibi bir şeyler yazmışlar. Şimdi ben bunları iftiradan dava edemezmiyim???

Burada yazdıklarım heybeden çıkanların bir kısmı sadece. Turpun büyüğü heybede...
1980-Antalya

Çevrimdışı Aslan POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #6 : 25 Haziran 2018, 10:43:36 »
       Hüseyin Bey, anladığım kadarıyla bu bölgedeki yetkililerden DKMP Genel mÜdürlüğü ile sizin beklentileriniz çok farklı. Siz kanunların gereği ne ise sonuna kadar yapılsın istiyorsunuz. Ama DKMP teşkilatına göre yapılanlar yeterli görülüyor demekki? Ya da sizin bu yazdıklarınız ve yaptıklarınız yukarıya nasıl yansıyor acaba? Sonuçta şube müdürü,  bölge müdürü her gün yukarı makamlarla temas halindedir. Size mi inanacaklar, onlara mı?

Oradayken biz de bir şeyler yapmaya çalıştık.

http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=192597.0

http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=192033.0

Bir şey değiştiremedik! :'(
Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 18 Temmuz 2018, 17:53:50 »
        Konularla ilgili gönderdiğim bir başka mail. Ben de çok salakmışım be! Adamlar san ki bilmiyor birbirlerinin ne yaptığını...

Merhaba Mustafa Bey! Sizin vaktinizi almak ve kafanızı yormak istemem. Fakat bazı konuların iç yüzünü bilmeniz gerektiğini düşünüyorum.

DKMP Genel Müdürlüğüne Nemrut Dağı'ndaki far avcılığı ve hayvan otlatma konusunda bir mail atmıştım. Mailimi Bitlis şubenizden Zahit Bey cevapladı. İşte cevap maili:

''Tatvan da gece far avı yapıldığına dair Hüseyin BAŞARIR' ın göndermiş olduğunuz şikayet dilekçeniz  hakkında;
    Şube Müdürlüğümüz ekipleri tarafından dilekçede söz edilen bölge ile Şube Müdürlüğümüzün sorumluluk alanlarında gündüz etkin av koruma ve kontrol  faaliyetleri  yapılmaktadır. Nemrut Krateri Tabiat Anıtının sınırları dışında kalan bölgelerin mera olmasından dolayı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ihale usulü ile Koçerler(Konar-Göçerler)' e kiralanmaktadır. Yaptığımız kontrollerde bir olumsuzluk görülmemiştir.  Çevrede bulunan bütün hayvan sürülerinin sahipleri ile görüşülmüş, çevre köy muhtarları bilgilendirilmiştir. Kendilerine gece bu alanı hiçbir surette kullanmamaları aksi taktirde haklarında  gerekli işlemlerin yapılacağı söylenilmiştir. Ayrıca Ahlat İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı ile görüşülmüş bu konunun takipçisi olacağını herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda gerekli müdahalenin yapılacağını söylemişlerdir.

Diğer bir husus olan Far avı ile ilgili ise; Bitlis İlinin bazı bölgeleri özel güvenlik bölgesi ilan edilmesi hasebiyle gece far avında etkin av koruma ve kontrol faaliyetlerini sürdürebilmemiz için Kolluk Kuvvetlerinin bize destek vermeleri gerekmektedir. Bununla ilgili İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ile gerekli yazışmalar yapılmış gerekli destek sağlandığı takdirde gece av koruma kontrol faaliyetleri düzenli bir şekilde yapılacaktır. Doğaya ve yaban hayatına göstermiş olduğunuz anlayışınız ve hassasiyetiniz için teşekkür eder hayırlı günler dilerim.''

Bu yazışmanın üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçti. Fakat bizim şikayetçi olduğumuz konularda hiç bir değişiklik olmadı. Üç dört gün önce gece saat 22 sıralarında yine far avcılarını görmem üzerine Nemrut Dağı'na çıktım. Avcılara rastgelmedim fakat  2 yada 3 büyük sürü krater içerisinde otlatılıyordu.

Şimdi cevapta ''Şube Müdürlüğümüz ekipleri tarafından dilekçede söz edilen bölge ile Şube Müdürlüğümüzün sorumluluk alanlarında gündüz etkin av koruma ve kontrol  faaliyetleri  yapılmaktadır.'' denmiş. Ekipler mesai saatleri dışında ve hafta sonları çalışmıyorsa, yahut avcılık faaliyetlerinin olduğu vakitlerde alana gelmiyorlarsa nasıl 'etkin bir koruma'dan bahsediliyor? Burada gündüzde yoğun avcılık var. Fakat saat dokuza kadar millet avlanmış dönüyor oluyor. Ekiplerde 10-11 gibi denetime geliyor. Buradaki keklikler bu mevsimde toplanarak buradan Bitlis tarafına göç ediyor. Göç için geçtikleri yerler belli. Buralara tuzak kuranlar sayısız keklik katlediyor. Bunu avcılar biliyorda DKMP memurları bilmiyormu?

Hayvan otlatanlar hakkında ''Yaptığımız kontrollerde bir olumsuzluk görülmemiştir.  Çevrede bulunan bütün hayvan sürülerinin sahipleri ile görüşülmüş, çevre köy muhtarları bilgilendirilmiştir. Kendilerine gece bu alanı hiçbir surette kullanmamaları aksi taktirde haklarında  gerekli işlemlerin yapılacağı söylenilmiştir.'' denilmiş. Biz hep denk geliyoruz da bu arkadaşlar nasıl denk gelemiyor bu sürülere? ''bir olumsuzluk görememişler'' Her yer hayvan izi, hayvan gübresi dolu. Bunu görmemişler mi? Yoksa bu arkadaşlara göre milli park içerisinde bitki örtüsünün aşırı tahrip edilmesi olumsuzluk değilmi? Bu şahıslar konaklama yerlerini hayvanların Nemrut içinde otlayacağı ve sulanabileceği şekilde kurmuştur. Bin kez ikaz edilseler yine devam ederler. İkaz yerine kanunda ne hüküm varsa o uygulanmalı. Hem sadece gece bulunmuyor sürüler burada, gündüzde bulunuyor.

''Diğer bir husus olan Far avı ile ilgili ise; Bitlis İlinin bazı bölgeleri özel güvenlik bölgesi ilan edilmesi hasebiyle gece far avında etkin av koruma ve kontrol faaliyetlerini sürdürebilmemiz için Kolluk Kuvvetlerinin bize destek vermeleri gerekmektedir.'' denilmiş. Bu sene Nemrut Dağı bölgesi hiç özel güvenlik bölgesi olmadı. Jandarma ve Emniyet tarafından da buranın güvenlik açısından sıkıntılı olduğuna dair bir bildiri yok. Herkes gece ve gündüz bu alana rahatça gidiyor. Kamp kuruyor, piknik yapıyor.

Velhasıl Bitlis şube müdürü dahil diger personeliniz asli işlerini yapmamak hususunda kırk bahane buluyor. Adeta ipe un seriyorlar. Benim gibi bu konuları dile getirenleri de kendilerine hasım gibi görüyorlar.

Bimere  buraki memurlar görevlerini yapmadıkları için ve ismimi deşifre ettikleri için sikayet dilekćesi gönderdim.  Soruşturmanın kapatılması uygun görüldü.

Benim tek isteğim memleketimizin bu güzellikleri korun ve gelecek nesillere aktarılsın. Kendimi bu mücadeleye mecbur hissediyorum. Sizlerden de göreviniz gereği yardım bekliyorum.

İyi akşamlar dilerim.
1980-Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Ynt: DKMP, Görevlerini Yapmamak İçin Bin Dereden Su Getiriyorlar!!!
« Yanıtla #8 : 18 Temmuz 2018, 18:49:17 »
Estağfirullah Sn.Başarır.
Akıl hastaneleri dışarıdakiler kendilerini akıllı, hapishaneler de kendilerini masum hissetsin diye yapılmıştır diyen çok doğru söylemiş.
Ve fakat her bahar Tek çiçekle başlar!
Rabbimiz yardımcınız olsun.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI