Gönderen Konu: Franchi Affinity gurupman denemesi Ustaların yorumlarını bekliyorum  (Okunma sayısı 8216 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan URAS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Selamlar
İnternette Franchi affinity grupman testi ile ilgili görsel fazla bilgi Yok. Yabancı sitelerde hele hiç Yok. Yeni aldığım Franchi affinity wood'u hemen test etmek istedim. Söylenen ortak bişey var, tüfekten önce şok temin et, kendi şokları berbat! Bende öyle yaptım. İkinci el Serkan Çimen beyin tepe full, mod şoklarını sitemiz ilanlarından temin ettim. Tüfeğin orjinal şokları 1-3-4 olarak geldi. Diğer tüfeğim Ata Neo12nin 3çentik şokundan fazla vardı onuda aldım yanıma, birde isimsiz full şok ve 5 çentik şoku sitemizden temin ettim. Tüfek crio şok olarak gelmediği için bu şoklar sorunsuz uyum sağladı.

Mesafe 35-40 metre arasında ama 35 metre olarak kabul ediyorum. Deneme açık poligonda yapıldığı için ölçüler poligonun 5er metrelik hiza çizgileri referans alındı. Fişek 5 numara 32 gram B&P. Profesyonel hedef kağıdı bulamadığım için mümkün mertebe en büyük kağıda atış yaptım. Kağıt ölçüleri 70cm x 60cm, kağıt dik olarak dikildi. Ortasındaki daire çapı 30 cm. Hava rüzgarlı ( internette 25km/s) ve sıcaklık 9 derece. Hava soğuk olduğu için çok fazla deneme yapamadım. Denemem gereken başka saçma numaraları veya mesafe varsa onlarıda yapar burda paylaşırım. Genelde gölde ördek, tahtalı, üveyik, keklik tavşan avları yaparım.

35 metre mesafeden tüm kağıdımı baz almalıyım yoksa 30 cm çapındaki daireyimi?
35 metre mesafeden 30 cm çapta, 35-40 saçma iyimidir?
Fotoğraflardaki saçma dağılımlarına göre siz olsanız bu şoklardan hangisini hangi avda  kullanırdınız?

Saçma dağılımlarını yorumlarsanız sevinirim.
Ustalarıma üstatlarıma saygılar.

Kullandığım şoklar:

direct link to image

İlk olarak tepe full şok denedim emin olmak için bu denemeyi iki kere yaptım. kağıtlarda iki adet sayı var biri dairenin içindeki saçma sayısı, diğeri daire dışındaki saçma sayısı.
Bu kağıtta içerde 36, daire dışında 80, toplam kağıtta 126 saçma var.

Aşağıdaki ikinci Tepe full şok ile atışım.
daire içinde 41, daire dışında 92, toplam kağıtta133 saçma var.

Aşağıda markasız full şok var, şok fotoğraflarındaki en üstte olan. şok çapı baya bi dar.
emin olmak için bu şokla da iki kere atış yaptım.
Daire içinde 39, daire dışında 84, tüm kağıtta 123 saçma var.

Aşağıda markasız full şok ile ikinci atışım var.
daire içinde 33, daire dışında 76, toplam kağıtta 109 saçma var.

private image hosting

Aşağıda Franchi Affintynin kendi 1 çektik Full şoklu atışı var.
daire içinde 39, daire dışında 92, toplam kağıtta 131 saçma var.

Aşağıda Serkan Çimen bey'in Mod şoku ile yapılan atış var.
Daire içinde 35 saçma var, daire dışında 73, toplam kağıtta 108 saçma var.

Alttaki Franchi nin kendi 3 çentik şoku var
daire içinde 27, dışında 96, toplam 123 saçma var.

Aşağıda Ata Neo nun 3 çentik şoku ile yapılan atış var.
daire içinde 37, dışında 83, toplam 130 saçma var.

html multiple images

Son olarakda Franchi 4 çentik şokla yapılan atış
içerde 27, dışarda 64, toplam 91 saçma.

jpg pictures free
  • Franchi Affinty wood 12cal
  • Ata Neo 12 12cal
  • Atmaca el yapımı Sürepoze 12cal
  • Husan Arms Tactical 12cal
  • Genç Huğlu 76 namlu özel yapım çifte 12cal
1979 - Antalya

The following users thanked this post: Recep ERTUNÇ, Veysi ŞENGÜL, Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Volkan URAS

• AvlakForum Üye
  • *
Buarada 5 numara 32 gram B&P fişeğin içinde 236 adet saçma varmış. Bi fişeği kesip saydım :o :D
Belki faydası olur
  • Ata Neo 12 12cal
1979 - Antalya

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Franchi nin kendi full u ile serkan beyin full güzel. Atanin modu ve serkan beyin modu güzel. Bu soklarda özellikle serkan beyin full unu uzun menzilli ördek tahtali gibi avlarda. Diğer mod soklar guzel tavsan keklik gibi avlarda başarılı olur
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2017, 21:34:46 Gönderen: Yasin TORAN »
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
.Güzel bence av kaçmaz
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2017, 21:19:42 Gönderen: Yasin TORAN »
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

The following users thanked this post: Birol DÜLGER

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
İsabet eden saçma sayılarına bakarsak FRANCHİ  nin  orjinal şokları işinizi fazlasıyla görecektir.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
Volkan bey emeğin için teşekkür ederiz yapacağın grupman denemelerini bizle paylaşırsan seviniriz. Affinitynin kendi orjinal 1 3 4 şoklarınla 6 no 32 gr bir fişekle deneme yaparsan daha iyi olur. Keşke şokları almadan deneseydin bence ekstra şoka gerek yok gibi görünüyor. Teşekkürler
1983 Akhisar

Çevrimdışı Kurtuluş KARATAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
İsabet eden saçma sayılarına bakarsak FRANCHİ  nin  orjinal şokları işinizi fazlasıyla görecektir.
1969 Urla/İZMİR

Çevrimdışı Volkan URAS

• AvlakForum Üye
  • *
Psikolojikmi yoksa yeni tüfeğe alışamamaktanmı bilmiyorum, diğer tüfeğim AtaNeo12 ile çok başaralı atışlar ve avlar yapıyorum, onunlada aynı testi yapıp farkı görmem lazımki içim rahatlasın. Forumda okuduğum bi yazıda güzel bir dağılım için saçmaların %60 ı hedefte olmalı imiş. Saçmaları bu yüzden saydım! 30 cm çap içinde maksimum 40 saçma %20 eder aşağı yukarı?!

Genel olarak Franchi affinity nin büyük gramajlı ve iri saçmaları çok sevmediği, düşük gramaj ve ufak saçmalarda harikalar yarattığı yazılıp çizilmiş. Bu demek değilki ördeğe gölde 8 numara 28 gram atalım ( mühre avı hariç) bunuda denemek istiyorum! 8/28 ve 4/34 fişeklerle bu testi tekrar edicem. Sonuç fotoğraflarını buradan paylaşırım!

Peki penetrasyonu test edeceğim bi yöntem varmı? Aklıma ilk gelen evdeki eski ansiklopediler. Kaç sayfa delinmiş testi doğru sonuç verirmi, sonuçta elimde balistik jel yok :)
  • Ata Neo 12 12cal
1979 - Antalya

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ansiklopedi ve kitaplara kıymayın onları bir okula bağışlayabilirsiniz. Eski kutuların kartonlarını sayfa boyutlarında ayırıp ard arda ve bitişik şekilde dizerek çok daha kolay ve ucuz bir test yapabilirsiniz.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Sn.Uras,
Tüfeğiniz hayırlı olsun öncelikle, bol avlarda kazasız belasız kullanınız İnşallah.
Dünya genelinde Pattern testleri 40 yards (36.6 m) yada daha az bir standart kabulüyle 35 m'den yapılır.Hedef kağıdının çapı 30 inch (76 cm) olmalıdır.
Atışlar mümkünse sehpadan yapılmalı varsa iyi bir bore sighter ile tüfeğin gördüğü (POI: Point Of İmpact) nokta merkeze çekilmelidir.
Bu şartlar sağlanamıyorsa en güzeli mümkün olan en büyük hedefe atılıp 76 cm'lik çember sonradan çizilmelidir.
76 cm'lik dairede isabet eden saçma sayısı/Fişekteki toplam saçma sayısı size Pattern Efficiency dediğimiz Grupman yüzdesini verir.
Bu sonuçlara göre 35-40 Thou yani namlu iç çapına göre 0.035-0.040 inch daralmalı Full şok ile ortalama %70
25 Thou yani 0.025 inch daralmalı İmproved Modified şokla %65
20 Thou yani  0.020 inch daralmalı Modified Şokla %60
10 Thou yani  0.010 inch daralmalı İmproved Cylinder şokla %50
Hiç daralmasız Cylinder şokla %40 civarında grupman yüzdesi beklenir.Bu yöntem tek başına Pattern Kalitesi hakkında fikir de vermez,onun için ayrı bir formül ile gerekli hesaplamalar yapılır.
Dolayısıyla standartlar dahilinde olmayan atışlarınız için yorum yapmak, tüfek,şok ve fişek uyumu için sadece subjektif değerlendirmeler olacaktır.
Bu standartları sağlayabilirseniz çok daha sağlıklı yorumlar yapılabileceği inancındayım.
Selamlarımla Rast gele!
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Hakan ÖZDEN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
5 mm lik Mdf ler var.Onları kullanabilirsiniz.36.5 mt de  6 no fişekler bu mdf leri delemiyor.
Bizzat denedim.
Test için iyi bir malzeme.Her yerden temin etmeside kolay.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Volkan URAS

• AvlakForum Üye
  • *
Öncelikle tüm yorum yapan arkadaşlara ve üstatlarıma saygılar ve teşekkürler.
Sn.Kahraman bey gerçekten açıklayıcı örnek teşkil edicek ve bilimsel yazınız/yazılarınız var eksik olmayın samimiyetimle yazıyorum  teşekkür ederim. Lakin yazdıklarınızı tatbik edebilecek bilgi ve tecrübede değil idim. Yanlış yapa yapa doğruyu öğreniyoruz. Yazdıklarınızı Yeni öğrendim,  kusura bakmayın.
Yazdığınız gibi " dolayısı ile standartlar dahilinde olmayan atışlarınız için yorum yapmak, tüfek şok ve fişek uyumu için sadece  subjektif değerlendirme olacaktır" şu durumda ihtiyacım olan siz üstatların subjektif yorumları. Peki bu standartlar dahilinde yapılan gurupman testlerinde sadece saçmaların dağılımımı önemlidir? Gurupman + penetrasyonun beraber yapıldığı testler varmı ve daha doğru bi sonuç vermezmi? Bilmediğim için soruyorum, saçma gudupmanı dağılımı merkeze toplarken şoktaki daralma artı sürtünmedeki artış nedeni ile penetrasyon ve hız düşmezmi? Yani gurupman için menzilden feragatmı ediyoruz?
  • Ata Neo 12 12cal
1979 - Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Sn.Uras,
Hayır ; Pattern ve Penetrasyon kavramları arasında negatif yada pozitif bir korelasyon yoktur.
Penetrasyon ilk olarak saçmanın özgül ağırlığı ve kütlesi, daha sonra namlu çıkış hızı,  saçmanın sertliği ve şekli ile ilgilidir.
Grupman yüzdesi pattern kavramının sadece bir ögesidir;  grupmanın merkez ve perifer yoğunluğu, homojenliği, patchiness  denilen 5 inch çapındaki saçmasız bölgelere çizilebilen daire sayısı
Pattern kavramının diğer ögelerindendir.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Yasin TORAN

• Expert Üye
Sn.Uras,
Bu forumdaki yivsiz av tüfeği ile ilgili yanlış önyargılardan biri namlu iç çaplarının aynı zannedilmesidir.Örneğin üzerinde 18.3 yazan bir tüfeğin iç çapı %80 ihtimalle 18.25-18.35 mm arasında demektir.
Mesela Franchi kendi sitesinde Affinity dahil tüfeklerinin iç çaplarının 18.3-18.5 mm arasında olduğunu belirtiyor ki bu 18.25-18.55 aralığı demektir.
Dolayısıyla aynı bantta üretilen iki tüfeğin İç çapı, birleştirme konisi uzunluğu ve açısı aynı zamanda şok ölçüsü çoook farklılık arzede-bili-r.
Elinize basit bir Bore Gauge alıp ölçtüğünüzde enbüyük markalarda bile (seri üretim)  iç çap varyasyonunun ne kadar çok olduğunu görürsünüz.
Bu yüzdendirki Tüfeklerin Ruhları Vardır  ☺ ve her tüfeğin pattern ve penetrasyonu bireyseldir.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Niyazi TÜRK, Suat ÇALIŞKAN, Yasin TORAN

Çevrimdışı Niyazi TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
Tuncay Bey son noktayı koymuş.  A300 ün  özellikle uzak vuruşlarından   çok memnunum Tüfek işi şans işi Tuncay beye selamlar.
Niyazi TÜRK
1963 KASTAMONU