Gönderen Konu: ŞOKLAR VE TÜFEĞE UYUMU İLE İLGİLİ KARMAŞA  (Okunma sayısı 81496 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
Ynt: ŞOKLAR VE TÜFEĞE UYUMU İLE İLGİLİ KARMAŞA
« Yanıtla #25 : 25 Aralık 2010, 19:57:04 »
275 liraya sıfır otomatikler satılıyor...bunların namlularına nasıl  işlem uygulanıyor bilen arkadaşlar varmı....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #26 : 25 Aralık 2010, 20:03:03 »
Birol Bey, benim hic bir fikrim yok o tufeklerle ilgili ama o tufege islem uygulayanlarin kendilerinin de "ne yaptiklarina dair" pek bir fikirlerinin oldugunu sanmiyorum...
Markasini merak ettim simdi...

275 liraya sıfır otomatikler satılıyor...bunların namlularına nasıl  işlem uygulanıyor bilen arkadaşlar varmı....
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 25 Aralık 2010, 20:05:44 »
Birol Bey, benim hic bir fikrim yok o tufeklerle ilgili ama o tufege islem uygulayanlarin kendilerinin de "ne yaptiklarina dair" pek bir fikirlerinin oldugunu sanmiyorum...
Markasini merak ettim simdi...

marka yazmak dogru olmaz..ucuz otomatik hesaplı otomatik uygun otomatik yazınca googleden çıkıyorlar.....bu tüfekler üstelik 76 magnum :))
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 25 Aralık 2010, 21:55:38 »

selamlar birol bey muhtemelen kalibre borudan üretiliyordur o tüfeklerin namluları veya c40-c60 ıslah çeliğinden dir tam bilemiyorum. fakat bu şekilde duydum. işin aslı nasıl namlu yapıldığı değil nasıl 275 tl mal edilip ve de perakende ye sunuluyor.. sebeblerini biliyorum fakat sayfalarca yazı yazmak lazım..gereksiz polemiklere sebebiyet verebiliriz. ayrıca  kurunun yanında yaşta yanar misali konyada işini doğru yapıp fakat toptancılar yüzünden tüfekleri gerçek değerinde satılamayan firmalarda var. zaten, tezgahtan  çıkmış perakendeye kadar 275 tl ulaşmış tüfeğede kolay kolay her avcı güvenmez diye düşünüyorum..

Saygılar rastgele

Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 25 Aralık 2010, 22:06:20 »
Bu tür polemiklerle karşılaşıp susmayı yeğleyen bende aynı dertten müzdaribim.Konu çok çok güzel ve akışkan.İnşallah devamı olur ferhat ve ibrahim bey.Sebebi ise , asıl önemli olanın fabrikaların kendi standartlarında tüfek üretimi değil ,,,, dünya standartlarında iş yapmasıdır.

Selamlar.... HAKAN ..
İnş. Hakan... Dediklerine  de aynen katılıyorum..  ek olarak  şunu söyleye bilirim ne istediğini bilmeyen müşteriye su borusuda versen tüfek diye kullanır :) yukarıda volkan beyin vurguladıgı gibi ne istediğimizi bilmeliyiz ki fabrikalar bizlere göre davransın...

İbrahim Bey kardeşim, dediğiniz gibi. Daha merak etmek lazım. Ne bilgili meraklılar var ama pek paylaşmıyorlar bildiklerini. Ben zevkle izlemeye devam edeceğim. Herkese selam

Ne güzel bir cümle (daha merak etmek)!!!!  dediğiniz gibi bilgili ve meraklı olup buradan yanlış veya doğru bildiklerini paylaşmayan arkadaşlar sanırım hakan beyin söylediği gibi polemiklerden kaçınıyor olabilirler...
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Ramazan AKNARÇAY

• Gravürcü
  • AvlakForum Üye
  • *
    • www.vurucuav.com
« Yanıtla #30 : 29 Aralık 2010, 00:14:19 »
Sayın  Aysu  öncelikle kromlama ile ilgili  değerli paylaşımlarınız için  teşekkürler .
Ben  ülkemizdeki firmaların  böyle uygulamalarının , sizin tabirinizle namlu  kromlama projelerinin olmadığı için  size  bizim tüfeklerimiz  vs  vs le  başlayan cümlelerinden  dolayı  sizin yorumunuzla işin içler acısı  olduğunu düşünmüyorum ,bence  siz  ya  muhasebeyle  ya  genel  şefle  yada herhangi bir bölüm şefiyle  görüşmüşünüzdürki  bu  insanların  bunları  bilebilmesi  mümkün  değil ki  birde  terim  olarak '' Kromlama projesi ''ni  hiç sanmam anlamış olsunlar .Bilmelerini anlamış olmalarınıda  açıkçası beklemeyin  yanılan  siz olursunuz .Terimler  kendi içimizde  inanın  çok  farklı  kullanılabiliyor  bu  anlamda  söyledim  yanlış  olmasın .Sizin  direk  muhatabınızla  konuşamadığınızdan  size  aydınlatıcı  bilgi  verilememiştir  diye  düşünüyorum ,malum krom işleri  kimyasal  işlemler  bu  her  firmada  belli  1-2-3 bilirkişi  tarafından  yapılan  işlemlerdir ,ki  bu  işin  bir  tarafı ,
 görüştüğünüz  atıyorum  genel  şef  yada  herkimse  bunu  biliyor  yada  sizin  tabirinizle  kromlama  projesi  yazılı  olmuş  olsa  bile  size ,yada  isteyene  vermemesi   bence  aklı  başında  bir  firma  için  gayet  normal anlaşılabilir  bir  davranış   . Bunu sanırım önyargılı olarak  içler  acısı şeklinde   değerlendirmişiniz
Özetlersek  bende  kendimce  belcian bluing kaplama uygulamasını  merak  ediyorum  hammadde  temini  yapmaya  çalışıyorum  fakat ,bu  konuda  kıt çeviri  ingilizceyle üç beş bununla ilgili  iyi  yaptıklarını düşündüğüm  yere  mail  attım  ama  dönen  olmadı  şimdi  bunlar  zaten  bilmiyolar  durumları  içler  acısı  vs  mi  diyelim,yoksa  insanlar  bildikleri üniversal  olsa bile  söylemiyolar mı demek  doğru  olur . Bende  uygulama işini  sadece  intteki  videolardan  denemelerle kapabilmeye  çalışıyorum  açıkçası ,sevgili  Ferhat'ta  epey  yardımcı  oluyor  sağolsun .
Bu  konuda  bilginiz  varsa  bilgilendirilmeyi  çok  isterim  .
Sağlıcakla  kalın
Kaybetmeyi öğren, yoksa kazanmayı çok ciddiye alırsın..
Ramazan AKNARÇAY       0 542 337 14 71
1977- Üzümlü/ KONYA
www.vurucuav.com

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #31 : 29 Aralık 2010, 16:48:07 »
Ramazan Bey, Belgian Blue denen şeyin hazır solüsyonlarını kaynar su kullanarak uyguluyorlar anladım. Kendi başına evinde yapanlar varmış. Olmuş da yani :) Size gereken o sölüsyonlar galiba. Bunu yapanlara değil de, satıcılarına başvurmanız lazım. Belgian Blue deyince bir sürü satıcı görüyorum. Herhalde hiç sorun olmayacak bir şey.

Mesela; http://www.brownells.com/1/3/blue-belgian
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2010, 16:53:43 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #32 : 30 Aralık 2010, 08:10:19 »
Ramazan Bey merhaba,

Oncelikle sagolun kibar ve nazik mesajiniz icin.

Konuya gelirsek, benim talep ettigim sey, "kromlama projeleri" degildi, talep ettigim sey, "uretim surec haritalari"ydi..  Yani bu surec haritasi, firmanin satis personelinden tutun da en ust yoneticisine kadar bilinmesi gereken hatta urun kataloglarina basilmasi gereken genel bir surec haritasi... Surec Haritasi, o firmanin var olma sebebinin genel bir dokumanidir. Bu haritalar cok derin teknik detay icermez, proses kutularini , kullanilan malzemeleri belki ve neler yapildigi hakkinda sirasiyla ve oncelikleriyle fikir ve bilgi verir. Firmada calisan herkesin erisebilecegi ve bildigi yerde olur.

Bunun sizin sahsinizla ya da firmanizla bir alakasi kesinlikle yok, sizin firmanizda standartlara ve kaliteye onem veriliyor olabilir ancak maalesef firmalarimizdaki genel standardizasyon eksikliginin ve yine maalesef kalitenin istedigimiz seviyelerde olamamasinin bir "indicator" gostergesidir aslinda bu "surec haritasi"ndan firmada calisan kimsenin haberinin olmamasi. Kimbilir bundan baska neler eks iktir!..

Selamlar...

Sayın  Aysu  öncelikle kromlama ile ilgili  değerli paylaşımlarınız için  teşekkürler .
Ben  ülkemizdeki firmaların  böyle uygulamalarının , sizin tabirinizle namlu  kromlama projelerinin olmadığı için  size  bizim tüfeklerimiz  vs  vs le  başlayan cümlelerinden  dolayı  sizin yorumunuzla işin içler acısı  olduğunu düşünmüyorum ,bence  siz  ya  muhasebeyle  ya  genel  şefle  yada herhangi bir bölüm şefiyle  görüşmüşünüzdürki  bu  insanların  bunları  bilebilmesi  mümkün  değil ki  birde  terim  olarak '' Kromlama projesi ''ni  hiç sanmam anlamış olsunlar .Bilmelerini anlamış olmalarınıda  açıkçası beklemeyin  yanılan  siz olursunuz .Terimler  kendi içimizde  inanın  çok  farklı  kullanılabiliyor  bu  anlamda  söyledim  yanlış  olmasın .Sizin  direk  muhatabınızla  konuşamadığınızdan  size  aydınlatıcı  bilgi  verilememiştir  diye  düşünüyorum ,malum krom işleri  kimyasal  işlemler  bu  her  firmada  belli  1-2-3 bilirkişi  tarafından  yapılan  işlemlerdir ,ki  bu  işin  bir  tarafı ,
 görüştüğünüz  atıyorum  genel  şef  yada  herkimse  bunu  biliyor  yada  sizin  tabirinizle  kromlama  projesi  yazılı  olmuş  olsa  bile  size ,yada  isteyene  vermemesi   bence  aklı  başında  bir  firma  için  gayet  normal anlaşılabilir  bir  davranış   . Bunu sanırım önyargılı olarak  içler  acısı şeklinde   değerlendirmişiniz
Özetlersek  bende  kendimce  belcian bluing kaplama uygulamasını  merak  ediyorum  hammadde  temini  yapmaya  çalışıyorum  fakat ,bu  konuda  kıt çeviri  ingilizceyle üç beş bununla ilgili  iyi  yaptıklarını düşündüğüm  yere  mail  attım  ama  dönen  olmadı  şimdi  bunlar  zaten  bilmiyolar  durumları  içler  acısı  vs  mi  diyelim,yoksa  insanlar  bildikleri üniversal  olsa bile  söylemiyolar mı demek  doğru  olur . Bende  uygulama işini  sadece  intteki  videolardan  denemelerle kapabilmeye  çalışıyorum  açıkçası ,sevgili  Ferhat'ta  epey  yardımcı  oluyor  sağolsun .
Bu  konuda  bilginiz  varsa  bilgilendirilmeyi  çok  isterim  .
Sağlıcakla  kalın

« Son Düzenleme: 30 Aralık 2010, 08:12:06 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 31 Aralık 2010, 09:55:04 »
Ramazan benim tüfekte deneyebilirsin bluing olayını,Volkan beyin verdiği sitedeki malzemeler bu işi çözecekse niye olmasın.İbrahim beyde bu konudaki bilgileriyle yardımcı olacaksa ben bana yapacağın tüfeğin namlusunu kobay olarak feda ediyorum:) ciddiyim. çook önceleri ben araştırmıştım sormuştum bunu yapan varmı diye kimseden ses çıkmamıştı,sonra akkar yapmaya başladı galiba,kataloglarında öyle yazıyor.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 31 Aralık 2010, 10:06:05 »
By Evan Strayer, eHow Contributor

Vintage ivory-handled Colt .38 after bluing.
http://www.hunterrestorations.com/ivory-gun.gifGun bluing is a chemical oxidation process used on the steel parts of firearms to improve rust resistance and the appearance of the weapon, and to reduce scratching and glare off the metal. Bluing is not a stain. It is a chemical reaction that causes the coating to bond with the metal surfaces of the gun. After bluing and drying, all blued parts should be oiled with a quality gun lubricant. Bluing's protective effects against corrosion work only on steel. Bluing kits are available at gun shops and sporting goods stores.
Difficulty: Moderate
Instructions
Things You'll Need:
Bottle of bluing liquid or complete bluing gun kit. Steel wool gauge 0000, pulled into small pieces for fine burnishing. Small strips of lint-free cloth to apply the bluing. Latex gloves Naval jelly, available at hardware stores Rubbing alcohol White vinegar
1
Disassemble the weapon.

2
Place the metal components in a pan and rub Naval jelly (available at hardware stores) on the parts or cover with white vinegar to soak for one hour. Naval jelly works best, but vinegar will do in a pinch. This cleans the gun parts and removes any old bluing so the new coat will adhere properly.

Note: If you are rebluing and need to remove the old blue first, do that. I use Naval Jelly I buy at our local Lowe's. My local gun shop sells rust and bluing remover in tiny bottles, but it's basically Naval Jelly.

3
Dry the metal gun parts with a cloth.

4
Rub the steel gun parts lightly with a piece of 0000 steel wool.

5
Warm the metal parts for a few minutes in an oven set to the lowest temperature, or use a hair dryer for a few minutes.

6
Apply a small amount of the bluing compound to a clean cloth and rub into the metal surfaces, working constantly.

7
Allow the initial bluing to dry before applying a second coat to smooth out the finish.

Buy secondary steel.www.norex.se
We sell secondary steel online with prices, pictures and more.

Ermaksan Machinerywww.ermaksan.com.tr
Sheet Metal Working Machinery Press brakes, Shears, Laser cutting

Portable IR Thermometerlandinst.com/Cyclops
Check your temperatures with the Cyclops Infrared Thermometer

Cold Metal Spraywww.metall-fx.com
Real Metal Cold Spray Interior Design

Ads by Google
Tips & Warnings
Bluing oxidizes quickly on steel. To achieve an even finish, work constantly until all metal parts are coated.Work in a well-ventilated area.References

Read more: How to Use Gun Bluing | eHow.com http://www.ehow.com/how_5114661_use-gun-bluing.html#ixzz19fsewbOM
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Hasan ERKOÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 05 Temmuz 2011, 16:28:19 »
stoeger av tüfeklerinin hiç bir yerinde namlu iç çapı yazmıyor eğer ferhat beyin dediği gşibi 18.5 ise ve şoklarıda 18.3 e göre ayarlıysa bence iyi bir ayar tutturmuşlar grupman ve mesafesi bayağı iyi mesala sa-ka tüfek var bi arkadaşta fuul ve 2 nolu şoklarla kurşun atıyor ve neredeyse 50 m nokta atışı yapıyor ve tüfeğin saçma grupmanı harika tüfek işide şans işi heralde
Hasan ERKOÇ
1976 ANAMUR

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #36 : 05 Temmuz 2011, 16:53:39 »
Yerli tüfeğe hayır..... ucuz diye alıyoruz sadece şoklarda mı sorun var ülkemizdeki en ünlü firmaların yaptığı tüfekler de örnek  süperpozede bırak göz gez arpacığın gösterdiği yeri iki namlunun gösterdiği yer bir birini tutmuyor ...
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Ramazan AKNARÇAY

• Gravürcü
  • AvlakForum Üye
  • *
    • www.vurucuav.com
« Yanıtla #37 : 05 Temmuz 2011, 23:54:20 »
Ramazan Bey merhaba,

Oncelikle sagolun kibar ve nazik mesajiniz icin.

Konuya gelirsek, benim talep ettigim sey, "kromlama projeleri" degildi, talep ettigim sey, "uretim surec haritalari"ydi..  Yani bu surec haritasi, firmanin satis personelinden tutun da en ust yoneticisine kadar bilinmesi gereken hatta urun kataloglarina basilmasi gereken genel bir surec haritasi... Surec Haritasi, o firmanin var olma sebebinin genel bir dokumanidir. Bu haritalar cok derin teknik detay icermez, proses kutularini , kullanilan malzemeleri belki ve neler yapildigi hakkinda sirasiyla ve oncelikleriyle fikir ve bilgi verir. Firmada calisan herkesin erisebilecegi ve bildigi yerde olur.

Bunun sizin sahsinizla ya da firmanizla bir alakasi kesinlikle yok, sizin firmanizda standartlara ve kaliteye onem veriliyor olabilir ancak maalesef firmalarimizdaki genel standardizasyon eksikliginin ve yine maalesef kalitenin istedigimiz seviyelerde olamamasinin bir "indicator" gostergesidir aslinda bu "surec haritasi"ndan firmada calisan kimsenin haberinin olmamasi. Kimbilir bundan baska neler eks iktir!..

Selamlar...

İbrahim  bey  merhabalar , sanırım  genel  anlamda  söylediklerinizi  ben  kısıtlı  olarak  okuyup  kısıtlı  anlamışım  kusura  bakmayın  .Bahsettiğiniz  sekilde  üretim  süreç haritasını  haklısınız  sanmam size ülkemizde  verebilecek  firmanın  olacağını .
Dolayısıyla  bu  anlamda  size  tamamen  katılıyorumki  bu  prensipte  çalışmak  zaten  sektörde  varolma  sebebidir  başlı  başına .
Sağlıcakla  kalın
Kaybetmeyi öğren, yoksa kazanmayı çok ciddiye alırsın..
Ramazan AKNARÇAY       0 542 337 14 71
1977- Üzümlü/ KONYA
www.vurucuav.com

Çevrimdışı Mustafa ÖZTÜRK 06

• AvlakForum Üye
  • *
  • çıtak (nicelik biyere kadar sonuna kadar nitelik)
« Yanıtla #38 : 04 Ağustos 2011, 08:06:02 »

Teşekkürler Ahmet bey; dıştan takmalı şoklar uzun zaman dan beri aklımın bir köşesinde fakat tüfeğin şeklini bozduğunu düşündüğüm için pek araştırmadım,tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum. eğer ki namlu iç çapına bağlı ve yumaşak bir geçişle daralma yapılırsa bence içten takılan şoklardan daha iyi randuman verbilir çünkü şok daha uzun oluyor standart soklardan denemek lazım. bu rayba ile yapılan şoklar gibi ise..yok sadece büzerek yapıyorlarsa değişebilir. nasıl yapıldığı bir araştırayım bakalım ne sonuç çıkacak ..buradan paylaşırım sonuçları
Saygılar rastgele
sonuç nedir acaba bekliyoruz
                                                                                                            mustafa öztürk 1982 Ankara kızılcahamam 0RH+

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #39 : 04 Ağustos 2011, 09:14:27 »
sp tüfek kullanıyorum bu şok işini bende çok araştıdım, denilen gibi şoklar çok sıkıntılı uyumsuz, her şoku denedim en iyi grupmanıda şoksuz olarak aldım . kullandığım silahta şuan şok felan yok çıkardım 3-5 yıldır aynı şekilde duruyor kimi iyi olmaz dedi kimi yivler bozulur dedi, kimi o keklik ordan nasıl düştü dedi ben çok memnunum :))))))
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 07 Kasım 2011, 08:50:06 »
Ferhat Bey herzamanki gibi zevkle okuduğumuz ve bilgilendiğimiz güzel bir konu açmışsınız ellerinize sağlık.devamındaki paylaşımlar için de ayrıca teşekkürler.Bende geçen hafta gittiğim keklik tavşan merasında dağıtdığımız kekliğin aramasını yaparken önümden kalkan tepeye tırmanan tavşanın 15 mt var yok   6 no 32 gr fişeğin 3 nolu şokla  atışımda arkadaşlarında şahitliği ile ensesinin bir karış sağına tek kurşun gibi düşerek toprağa düşüşü ile öpücük atarak kaçan tavşanın arkasından bakakaldık.tepeyi aştığı içinde ikinci atış şansım olmadı.ava gitmeden öncede 35 mt den fişek ve choke seçimi yapmıştım hata 35 mt den :(  20 mt den de grupmana bakmalıydım.sizin konuyuda okudukdan sonra hemen kalite kontrole elimizde olan ölçme aletleri ile kompretör saatli %1hassasiyetle ölçüm yapabileceğim düzenek ayarlattım.evde aldığım ölçümler :
tüfek :B.Huğlu Limerta Lüx  şok dişine gelmeden son ölçü :18.35 (ölçü aleti daha derine giremediği için başka kesit alamadım)
5 no choke giriş çapı: 18.60 en dar çapı:18.40
4 no                           18.60                  18.15
3no                            18.60                 17.90
2 no                           18.60                 17.80
1 no                           18.60                 17.50
işyerinde ölçemediğim kısımları ölçüp ekleyeceğim.ATA Neo 12 MP bore a üst skala yetmedi hiç ölçemedim onuda ekleyeceğim.

KALİBRASYON HATASI GİDERİLDİ.ÖLÇÜLER DÜZELTİLDİ..

« Son Düzenleme: 12 Kasım 2011, 07:32:53 Gönderen: Hasan BAŞKARA »
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 10 Kasım 2011, 13:17:13 »
Ölçüler normal ama normal olmayan namlu ile choke arasındaki geçiş farkı.18.35 den namludan çıkan 18.60 choke giriyor..geçişde 0.25mm fark var genişleyip sonra choke miktarı kadar daralıp tüfeği terk ediyor.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2011, 07:33:35 Gönderen: Hasan BAŞKARA »

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #42 : 12 Kasım 2011, 07:28:02 »
ATA NEO 12 MP BORE namlu tüfeğimin ölçümleri
namlu choke a giriş çapı 18.65
5 no choke giriş çapı:18.90 çıkış çapı:18.80
3 no choke               18.90              18.30
1 no choke               18.90              18.05    bunda da choke girişinde 0.25 genşleme sonrasında daralma var..

Çevrimdışı Mehmet YÖRÜK

• AvlakForum Üye
  • *
  • The Best There is ;)
« Yanıtla #43 : 01 Aralık 2011, 23:07:57 »
bişe sormak istiyorum..belki yanlıs yer ama yardım ederseniz sevinirim..bugun uzun namlu aldım tüfegime (federal magnum 12çap) şokları cevirmek icin yapılan acıklıktan iceri bukulmuş biraz bu sıkıntı yaratırmı? av bayiindeki arkadas atınca kursun temizler orayı dedi ??
Mehmet YÖRÜK
1985 KAYSERİ

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #44 : 16 Aralık 2011, 18:12:12 »
yerli tüfekte mobil choke tercih etmeyeceğim.Eski yerli tüfeklerden daha iyi sonuçlar alırken yeni tüfeklerde mobil choke sorunu olduğunu düşünüyorum.4 tabir edilen choke ile yaptığım atış daha iyi iken 1 tabir edilen full choke aynı fişek aynı mesafe aynı avda çok kçtü sonuç aldım.Yerli AKDAŞ firmasına sabit choke bir silah sipariş etmeyi düşünüyorum bu yüzden.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

The following users thanked this post: Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #45 : 21 Aralık 2011, 20:12:43 »
bişe sormak istiyorum..belki yanlıs yer ama yardım ederseniz sevinirim..bugun uzun namlu aldım tüfegime (federal magnum 12çap) şokları cevirmek icin yapılan acıklıktan iceri bukulmuş biraz bu sıkıntı yaratırmı? av bayiindeki arkadas atınca kursun temizler orayı dedi ??

Soruyu pek anlayamadım sorun şok tamı ? namluda mı? eğer şokta ise şok ucuz bir parça yerli tüfekler için fabrikadan yenisi ile değiştirmeniz en sağlıklısı olacaktır. veya diğer şoklarını kullanırsınanız sorun olmaz..
   Namluda ise küçük büyük demeyin fabrikayla irtibat kurup namluyu kontorl etmeleri için fabrikaya yollayın namlu işi ciddiye alınmalı allah muhafaza ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir..
  Resmini ekleyebilirseniz tecrübesi olan arkadaşlarda fikrini söyleyebilir.
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 21 Aralık 2011, 20:17:51 »
yerli tüfekte mobil choke tercih etmeyeceğim.Eski yerli tüfeklerden daha iyi sonuçlar alırken yeni tüfeklerde mobil choke sorunu olduğunu düşünüyorum.4 tabir edilen choke ile yaptığım atış daha iyi iken 1 tabir edilen full choke aynı fişek aynı mesafe aynı avda çok kçtü sonuç aldım.Yerli AKDAŞ firmasına sabit choke bir silah sipariş etmeyi düşünüyorum bu yüzden.
  Polat bey bir dönem yerli tüfeklerin sabit şokları rayba ile açılıyordu çok meşakkatli ve masraflı oldu için bu sistem daha hızlı ve ucuz olan büzerek yapılmaya başlandı. bu da o sizin eski tüfeklereden aldığınız sonuçların yanına bile yaklaşamıyor. o yüzden mobilşoklu bir tüfek fabrikadan sipariş ederek namluda şokun takıldığı bölmü dikkatle açmalarını söyleyin en azından mobil şoka care var ama fix yaptırıp sorun yaşayınca cözüm bulamazsanız canınızı sıkabilir..
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2011, 20:19:49 Gönderen: Ferhat DEMİRCİ »
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 21 Aralık 2011, 20:45:11 »
yerli sanayiye sesleniyorum.ucuz tüfek yapmasınlar düzgün tüfek yapsınlar bizde yerli kullanalım şikayet etmeyelim.paradan kaçmıyoruz ki.. mke çifteler uçaklı üzümlü çifteler eski koop huğlular efsane oldu yeni tüfekler kestane...
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

The following users thanked this post: Selim UYGUN, Fuat DEMİRBAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 21 Aralık 2011, 20:48:00 »
yerli sanayiye sesleniyorum.ucuz tüfek yapmasınlar düzgün tüfek yapsınlar bizde yerli kullanalım şikayet etmeyelim.paradan kaçmıyoruz ki.. mke çifteler uçaklı üzümlü çifteler eski koop huğlular efsane oldu yeni tüfekler kestane...
  duyun sesimizi :)
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #49 : 21 Aralık 2011, 21:38:50 »
:) :) :)
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600