Gönderen Konu: Ormancı ile yaşadığımız ilginç dialog  (Okunma sayısı 2948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ormancı ile yaşadığımız ilginç dialog
« : 28 Haziran 2017, 12:57:20 »
herkese merhabalar
başımdan geçen ilginç bir olay için fikir bilgi sahibi olmak istiyorum.
hafta sonu gebzenin denizli köyüne atış yapmaya gittik.gittiğimiz alan eskı bir taş ocagı yamacı önümüz full kayalık YÜKSEKLIK 30 metre  ve köylerden epey uzak bi alan.neyse atışlara başladık bi süre sonra orman bakanlıgına baglı bir araç gelerek ruhsatlarımızı kontrol etmek istediğini söyledi ilk başta kaçak av yaptıgımızı idda etti.ama çelık hedeflerimizi görünce sustu.bende inada bindirdim işi ve ruhsat görmeye sorgulamaya yetkınız yok dedım.git jandarma cagır dedım ve ni tekım jandarma da gelmedi tabi.
benım sorum bu kısınin ya da kişilerin ruhsat sorgulama yetkısı var mıdır.
şimdiden teşekkür ederim.
buraya tekrar gidicem bilgi almak isterim sizden.
  • BORA BARAK BR20 SİYAH NİKEL
  • YENİ HUĞLU POMPALI GÜMÜŞ
09/10/1989
Kocaeli

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Hikmet KIRMIZIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Ormancı ile yaşadığımız ilginç dialog
« Yanıtla #1 : 28 Haziran 2017, 16:24:05 »
Volkan Bey Orman Muhafaza Memurlarından tutun, Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileri ve hatta Orman Bakanlığında şöför kadrosu ile çalışanlar bile kolluk kuvveti sayılır. Polis ve jandarma genel kolluk kuvveti, Orman Bakanlığı çalışanları ise özel kolluk kuvvetidir. Orman ve avcılık ile ilgili her konuda Cumhuriyet savcısından talimat alıp hakkınızda işlem yapabilir, silah ruhsatlarınızı kontrol edebilir, mukavemet ederseniz zor kullanıp sizi genel kolluk kuvvetleri gelene kadar gözetim tutabilirler.Orman koruma memurları da silahlı olarak görev yapar.
  • Ata Neo & Beretta 1301 Otomatik
  • Rizzini Aurum Süperpoze & Yıldız Çifte
1986 Balıkesir

The following users thanked this post: Volkan GÜNEŞ

Çevrimdışı Volkan GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2017, 17:28:55 »
Hikmet bey bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim.ama gelen kişinin öyle bir tavrı vardı ki insan ister istemez aksi olabiliyo.
yoksa tüm devlet görevlilerine saygımız sonsuz.
pekı atış yapılan alan ile ilgili sizce yanlıs bir durum var mıdır.
09/10/1989
Kocaeli

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2017, 20:41:51 »
Şoför kadraosundakilerin kolluk kuvveti olduğunu nereden çıkarıyorsunuz?
1980-Antalya

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2017, 22:40:36 »
Volkan bey öncelikle yaşadığınız tatsız olay için geçmiş olsun. Malum hem ohalden dolayı hemde sitresden dolayı memurlar bir çok konuda hassas davranıyor. Mümkün olduğu kadar bu tür durumlara mudahale ediyolar. Boyle durumlarda memura yardım etmekte fayda var. Malum ülkece zor bir dönemden geçiyoruz. Sadece bu konuda degil hemen hemen her konuda biz avciların sakin davranarak örnek olmamız şart. Ama tabi hakkımızı aramak en doğal hakkımız.
Ormancının evrak isteme yetkisi var ancak evrak olmadığında sizi alıkoyma yetkisi yok. Bu yuzdende jandarmaya haber vermişler.
Benim merak ettiğim konu ise jandarmanın gelmesinden sonraki olaylar.
1 jandarma sizi burda atış yapamazsınız şeklinde uyardımı
2 her hangi bir işlem yaptimı
3 yasal mevzuatla alakalı bilgilendirme yada size musait yer gösterme yapıldımi
4 butür atişlar yasaktır yada serbestir ama şu şartlar altında serbesttir denildimi
Bunları niye soruyorum. Çünki sizdeki aktiviteyi bizde arkadaşlar yapıyoduk. Bu sene henız baslamadık. Varsa bi yasak durum forum üyeleri olarak bilmekte fayda var.
Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Murat TEPE, Ali ARI, Emrah AKDENİZ, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 28 Haziran 2017, 22:50:07 »
Volkan bey öncelikle yaşadığınız tatsız olay için geçmiş olsun. Malum hem ohalden dolayı hemde sitresden dolayı memurlar bir çok konuda hassas davranıyor. Mümkün olduğu kadar bu tür durumlara mudahale ediyolar. Boyle durumlarda memura yardım etmekte fayda var. Malum ülkece zor bir dönemden geçiyoruz. Sadece bu konuda degil hemen hemen her konuda biz avciların sakin davranarak örnek olmamız şart. Ama tabi hakkımızı aramak en doğal hakkımız.
+1
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 28 Haziran 2017, 23:04:36 »
4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu
 Suç ve kabahatlerin takibi (1)Madde 20 - (Değişik: 23/1/2008 – 5728/506 md.)
 Genel kolluk ile, av yasaklarının takibi ile görevli olan av koruma memurları ve saha bekçileri, bu Kanunda belirtilen
yasaklara aykırı hareket edenleri avlanmadan men etmeye, haklarında tutanak düzenlemeye; yasaklanan fiillerin konusunu
oluşturan veya bu fiillerin işlenmesi suretiyle elde edilen canlı veya cansız hayvanlar ve bunların türevleri ile avlanmada
kullanması veya avlaklarda, pazaryeri ve ticarethanelerde bulundurulması yasak olan eşya ve vasıtalara elkoymaya ve bu
amaçla yakalamaya görevli ve yetkilidir.
Avcılar talep hâlinde av koruma memurlarına, saha bekçilerine, polis ve jandarma ile köy ve kır bekçilerine, köy
muhtarı ve ihtiyar heyeti üyelerine avlanma belge ve izinleri ile avladıkları hayvanları ibraz etmek zorundadırlar. Bu Kanuna
aykırılık oluşturan fiillerin ihbarında ve talep hâlinde takibinde köy ve kır bekçileri, köy muhtarı ve ihtiyar heyeti üyeleri av
koruma memurlarına ve saha bekçilerine yardıma mecburdurlar.
 Görevli memurların bulunmadığı yerlerde, kır ve köy bekçileri ile köy
muhtarları da aynı yetkiyi haizdir.
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #7 : 28 Haziran 2017, 23:17:24 »
Yasal açıklamalar yukarıda yapılmış. Görevli memurlara da yardımcı olmanın insani görevimiz olduğu kanaatindeyim. Sonuçta ortalıkta kaçak av yapan it kopuk çok. Böyle denetimlerin olması aksine ümit verici iyi bir şey. O memurlar bizim hakkımızı koruyorlar. Bulunduğum yerde merada çok talim yapmışlığım var. Bir gün bir Allah'ın kulu da gelip ne yapıyorsun demedi. Bir gün meraklanıp orman bekçisine gittim. Lojmanda yok. Eşi çıktı. Falan filan yerde kıvırdı. Başka bir zaman tekrar gittim. Sonra tekrar. Yine yok. Demek ki dağda hayvan bırakmasam kimsenin haberi olmayacak. Sizin durumunuz bence benim durumumdan daha iyi. Denetim şart. Vesselam.
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

The following users thanked this post: Ali DOK

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #8 : 29 Haziran 2017, 00:19:47 »
Hiçbişey yapmasa kabahatlar kanunundan size yaban hayatı rahatsız ettiğinizden bile ceza yazabilirler geçmiş olsun  =)
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Bilal AYDIN

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #9 : 29 Haziran 2017, 01:10:58 »
herkese merhabalar
başımdan geçen ilginç bir olay için fikir bilgi sahibi olmak istiyorum.
hafta sonu gebzenin denizli köyüne atış yapmaya gittik.gittiğimiz alan eskı bir taş ocagı yamacı önümüz full kayalık YÜKSEKLIK 30 metre  ve köylerden epey uzak bi alan.neyse atışlara başladık bi süre sonra orman bakanlıgına baglı bir araç gelerek ruhsatlarımızı kontrol etmek istediğini söyledi ilk başta kaçak av yaptıgımızı idda etti.ama çelık hedeflerimizi görünce sustu.bende inada bindirdim işi ve ruhsat görmeye sorgulamaya yetkınız yok dedım.git jandarma cagır dedım ve ni tekım jandarma da gelmedi tabi.
benım sorum bu kısınin ya da kişilerin ruhsat sorgulama yetkısı var mıdır.
şimdiden teşekkür ederim.
buraya tekrar gidicem bilgi almak isterim sizden.

aman dıyım verme bana yaklaşık 4 sene önce böyle bir sebebten ceza kestiler sakın ruhsatı tüfeği verme !!!!!!
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

Çevrimdışı Volkan GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2017, 08:33:25 »
jandarma gelmedi zaten  ;D gelen orman koruma çalışanı da daha sonra gitti. bu tür denetimler tabi ki iyi denetim olması şart.
bu hafta tekrar gidecem ama bu sefer şöyle bi yol izlemeyi düşünüyorum. gittiğim yerde ki jandarma karakoluna sorucam burada atış yapmanın herhangi bir yasağı var mı diye bakalım onlar ne diyecek.duruma göre hareket edecem. ama atış bölgesi tamamen kayalık bi alan ve köyden uzak.bizi öyle bi hale getirdiler ki ecdadımız silah savaşlar içinde yaşam sürmüşken bizleri silahtan soğuttular.kanun ve yaptırımlar ile her şeye engel koydular. yurt dışında ise durum çok farklı , ufak çocuklara bile silah tüfek dersi veren kurumlar var.
09/10/1989
Kocaeli

The following users thanked this post: Ömer ÖZSOY, Mehmet İLDENİZ, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Hikmet KIRMIZIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 29 Haziran 2017, 15:25:22 »
Yaşar Bey genel itibari ile herkes kanunları okur ama kanunlar sadece çerçeve çizer ve sınırları bellidir. Kanunun nasıl uygulanacağı yönetmelikler ile belirlenir ve kendine görev verilen kurumlar da kendi çıkardıkları genelgeler ile personeline kanunun verdiği görevleri nasıl yapılacağını bildirir. Orman ve  Su İşleri bakanlığının yayınlamış olduğu Orman ve Kara Avcılığı Kanununlarında Memurların Adli kolluk görevlisi olarak görev ve yetkileri ile ilgili çıkarmış olduğu genelge de  aktif olarak göreve çıkan tüm memurlara(araç şoförleri de dahil sonuçta suç tespit tutanağına imza atıyor) Cumhuriyet savcılıklarından adli görevlendirme alınacağı açık bir şekilde yazıyor.
  • Ata Neo & Beretta 1301 Otomatik
  • Rizzini Aurum Süperpoze & Yıldız Çifte
1986 Balıkesir

The following users thanked this post: M.Burak METİLLİ

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 29 Haziran 2017, 17:07:31 »
 Yıllardır   yasal  olarak  ava gidiyorum  daha  bir kere bile  denetime  denk gelmedim  ne jandarma  ne Ormancı
  biri denk geldi  burda avlanamassin  diye laf etti  bende senin görevin ne evrakı ni göreyim dedim kekelemeye başladı    bagajında  ruhsatsız tüfek taşıyorsun  başka illerden para karşılığı kaçak avcılik  yaptırıyorsun  dedim  (yaptığını biliyorum) şimdi jandarmayi arıyorum ayrılma yanımdan dedim    adamın  rengi pembeden mora doğru dönüşuyordu ki zor kaçtı  beni görünce yolunu değiştiriyor artık

Sonuç olarak   sonuç ta avciyiz
malesef eli tüfekli  herkeze  Avcı gözüyle bakıyor  millet   ve pek hoş karşınlamıyoruz
 Denetim yapan kim olursa olsun    ortalık eli tüfeklli Maganda dolu karşımizdaki niyetimizi  anlayamaz  once kibarca  karşıdakinin evrakıni  yani görevli memur olduğunu kanıtlamasıni isteyelim sonra yardimci olalim   benim fikrim nu yönde
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Mehmet İLDENİZ

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 29 Haziran 2017, 18:25:06 »
Sayın Güneş,
Atış yaptığınız alanın bağlı olduğu jandarma karakolundan yada yetkili kolluk kuvvetinden izin alıp atış yapabilirsiniz. Önüne gelen gelişi güzel bu tür atışları yapamaz, zaten yapmasına izin verilse de av koruma konusunda zaafiyete yol açar, biz dernek olarak bu tür etkinlikleri sık sık yapıyoruz, her seferinde o bölgenin kolluk kuvvetlerine dilekçe verip gerekli izinleri alıp atış yapıyoruz ne bizim, ne de başkalarının kafası ağrımıyor.
Kolluk kuvvetlerinin gelmemesi sizin leyhinize olmuş kanısındayım, gelseler büyük ihtimal hakkınızda cezai işlem yaparlardı.
Selam ve sağlıcakla....
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

Çevrimdışı İsmail DAL 01

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av doğa demek, avcı doğayı koruyan demek
« Yanıtla #14 : 29 Haziran 2017, 19:10:21 »
işin bide memurlar tarafından suistimali var. yasalar maalesef her zaman devleti korur vatandaşı değil adam senin atış yaptığını görsede tutanak denen zıkkımla seni suçlu çıkarır hakim savcı memuru inanır sana değil. ben ruhsatmım gösterdiğimde "TÜH BURDAN EKMEK ÇIKMADI" diyen memur gördüm.kimse kusura bakmasın böyleleri de yavşak yani. o yüzden takışmaya gelmez evrağım tam olur güler yüzlü olurum hiç canımı sıkmadan avımı atışımı yaparım.
  • Remington 11 87 Premier Light Contour
  • Ata als 2100 tradition
  • kral Quen
  • Kral pompalı
  • pointer
Bismillahirrahmanirrahim
1980 Kadirli

The following users thanked this post: Yavuz YILDIZ, Mehmet İLDENİZ, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Volkan GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 30 Haziran 2017, 08:33:27 »
Sayın Güneş,
Atış yaptığınız alanın bağlı olduğu jandarma karakolundan yada yetkili kolluk kuvvetinden izin alıp atış yapabilirsiniz. Önüne gelen gelişi güzel bu tür atışları yapamaz, zaten yapmasına izin verilse de av koruma konusunda zaafiyete yol açar, biz dernek olarak bu tür etkinlikleri sık sık yapıyoruz, her seferinde o bölgenin kolluk kuvvetlerine dilekçe verip gerekli izinleri alıp atış yapıyoruz ne bizim, ne de başkalarının kafası ağrımıyor.
Kolluk kuvvetlerinin gelmemesi sizin leyhinize olmuş kanısındayım, gelseler büyük ihtimal hakkınızda cezai işlem yaparlardı.
Selam ve sağlıcakla....

murat bey paylaşımınız için teşekkür ederim.
kocaeli bölgesinde atış etkinliğiniz oluyor mu hiç
09/10/1989
Kocaeli

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 30 Haziran 2017, 10:22:39 »
ecdadımız silah savaşlar içinde yaşam sürmüşken bizleri silahtan soğuttular.kanun ve yaptırımlar ile her şeye engel koydular.

ecdadımızın işi gücü koyun keçi sürüsü gütmek ve bütün gelirinin % 40 ını aşar vergisi vermekti.  Selçuklu ve Osmanlı tarihi bir ayaklanmalar tarihi olduğundan halkın silahsızlandırılması Osmanlıdan beri bir devlet politikasıdır. o yüzden de aslında bizde bir silah kültürü oluşmamış. oluşmadığı için de  düğünlerde havaya sıkan, sıkarken de elindeki silahtan korkup attığı yere bakamayan sıkıntılı  tipler  var.

« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2017, 11:29:02 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

The following users thanked this post: M.Kemal ATEŞSAL

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 30 Haziran 2017, 22:56:52 »
murat bey paylaşımınız için teşekkür ederim.
kocaeli bölgesinde atış etkinliğiniz oluyor mu hiç

Ben olamıcam malesef. Ama tavsiye ederim guzel etkinliklerimiz oluyo Volkan bey
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli