Gönderen Konu: ÖRDEK VE KAZ AVINDA ÖNERİLEN ŞOK MARKALARI VEYA ŞOK NUMARALARI YARDIM LÜTFEN  (Okunma sayısı 3866 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Egemen SERT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Merhaba Değerli Avcı Abilerim ve Kardeşlerim

Stoeger firmasının M3000 Peregrine Max 5 modeli silahını kullanıyorum. Sizce Ördek ve Kaz avında hangi marka şok kullanmalıyım. Stoeger firmasının üretmiş olduğu Extended 3 numara şoku kullanan var mı ? Gerçekten verim alınabilmesi için İthal şok mu (carlson's, Truglo vs.) yoksa tüfeğin orjinal şokları yeterli olur mu ? yorumlarınız benim için değerli Teşekkür Ederim.
  • Steoger M3000 Peregrine Max-5 Yarı Otomatik
1994 - Tekirdağ

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Egemen Kardeşim,
Özellikle pattern ve penetrasyon üzerine sitemizde oldukça ciddi miktarda bilgi mevcut. Arama yaparsan bol bol bilgiye ulaşabilirsin.
Tuncay Kahraman Bey in de dediği gibi Pattern ve penetrasyon bireyseldir fikrinden yola çıkarak her tüfeğin kendine has sonuçları olacağını düşünürsek öncelikle  kendi tüfeğinin testini yapıp çıkan sonuçlara göre hareket etmeni öneririm. Bahsettiğin Extended şok bende mevcut ben beğenmedim, hedef kağıdının üzerinde düzgün şekilde deliklerden çok yırtıklar vardı.  Ancak senin tüfeğinle belki daha uyumlu olur ve beğenebilirsin. Kaldı ki aynı şey her türlü marka şok için geçerli. Yani kısaca 100 usd a alacağın bir şokun bile senin tüfeğinin paternini geliştireceğinin garantisi yok. Bir arkadaşımla farklı marka şoklardan getirtip denedik ve bizim denemelerimize göre grupmanlarda ciddi bir iyileşme olmadı.  Şu an ördek avı için Franchi Affinity 71 , Benelli Supernova 71 tüfeklerim mevcut. Her iki tüfeğin de patternlerinin arasında uçurum var. Saçma kalınken Affinitynin patterni zayıflarken sadece 1 numara saçmayı inceltip atış yapınca müthiş bir grupman yapıyor. Supernova ise hep iyi. Geçen hafta satın almak istediğim Benelli Super Black Eagle 2 yi denedim 11000 tl lik tüfeğin patterninin kötülüğünü görsen şaşırırsın. Sonuç olarak senin kendi tüfeğin ve kullanmayı düşündüğün fişekler ile atış yaparak tüfeğinin huyunu suyunu öğrenmen en iyi seçenek. Çıkan sonuçlara göre belki de en iyi grupmanları kendi şokların verecek.
Rastgele
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
fehmi beye katılıyorum. bende carlsons marka full şok alıp denedim. özellikle kaz avı için sipariş vermiştim. tüfeğin kendi şokları carlsons şoktan çok daha iyi sonuç verdi. hedefte denedim carlsons grupmanı rezaletti. bide yerde fişeklerin tapalarını topladım tapalar bile parçalanmış haldeydi. kullandığım fişekler winchester super speet 36 ve 40 gram 2 no saçma. back bored namluların kalın saçmayı sevdiği halde sonradan almış olduğum şok hiç uyum sağlamadı. benimde nacizane tavsiyem şoklarla değilde tüfeğinize uyum sağlayacak fişeklerle denemelerinizi yapın. saygılar
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Sn.Sert
Maalesef denemeden yorum yapabilmek mümkün değil.
Eniyisi bir şerit metre , mümkün olan en fazla çeşitte fişek ve şok ile deneme yapmanız.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Selam arkadaşlar,

Ben de biraz tecrubelerimi aktarayim.
Her yıl her şoku her fisekle deneme yaparız. Sağ olsun burada bizim rehberimiz Musa Suyabatmaz abimiz var. Onun engin tecrübelerinden devamlı yararlanırız. Kendisi karar verici onaylayici bir öğretmendir sanki. Tekrar Sağ olsun.
Inanın her dolum her parti değişiyor. Ya barutundan ya kapsininden yada tapasindan farklılık göstermekte. Aynı fisekten her yıl başka performans alıyoruz nedense. Bu değişim en az RC  ve BP fişeklerde olmakta. Musa abimizin bir sözü vardır. "Eğer iyi performans gösteren fişeği bulursanız koli koli alın" bizde öyle yapıyoruz.

Yanı sizde eğer iyi bir fişek belirlediyseniz seneye aynısını bulamayabilirsiniz. O yuzden stoklayınız.

Şimdi gelelim şok meselesine;
Elimizde 6 7 adet farklı şok var. Ben 3 adet sokdan bahsedeceğim.
1. Carlsons .695 5cm
2. Carlsons .705 5cm
3. Carlsons .705 7cm

Tüfekler beretta stonecoat ve akdaş ah

Beretta stonecoat 7cmlik 705 ve 5cmlik 695 nerdeyse aynıydı.
Lakin her 2 705lik şoklar tamamen farklı desenler yaptı.
Şimdi bu 5cmlik 705 sokumuzu ah ile denedim harika bir desen yaptı. Denemeden karar vermek kesinlikle kumar. Başkasının beğenmediği şok bizim tufegimize "cuk" diye oturdu.

Size tavsiyemiz "denemelisiniz" kendi gözünüzle görüp karar verin.
Ulaşılabilir, bulunabilir, cebinize göre uygun fişek herzaman tercihimizdir. Hani ekonomideki güvenli limanlar var ya, bizdeki güvenilir limanda nedense RC. Kılavuzumuz RC.
Sizde bir fişek belirleyip şok denemelerinizi yapın.

Sevgiyle kalın...
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Samet ÇAMUROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba FEHMİ ABİ benelli süpernova pompalı av tüfegi bende almak istyrum sizce nasıl ördek avı için teşekkürler
DOĞUM TARİHİNİZİ YAZINIZ-Bafra

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
Selamlar,

Egemen Bey, değerli arkadaşlar gerekenleri belirtmişler zaten, ben de size tecrübelerimi anlatayım. Ben de stoeger peregrine kullanıyorum, carlson mid ve long range almıştım, sezon başında mid range taktım bir daha çıkarmadım. 2 Yıldır memnuniyetle kullanıyorum. Bu şokları aldıktan sonra kağıt üzerinde hiç deneme yapmadım ama av üzerindeki performansı beni mutlu ediyor. Long range i bir kez taktım daha da kullanmadım. Fişek tercihiniz nedir bilemiyorum ama ördeğe 4-5 yıldır sipeden başka fişek atmıyorum. Sipeler stoegerde iyi iş yapıyor bence.

Saygılar.
Menderes Remzi NUR / 1978 / Serik / Antalya

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
Merhaba Değerli Avcı Abilerim ve Kardeşlerim

Stoeger firmasının M3000 Peregrine Max 5 modeli silahını kullanıyorum. Sizce Ördek ve Kaz avında hangi marka şok kullanmalıyım. Stoeger firmasının üretmiş olduğu Extended 3 numara şoku kullanan var mı ? Gerçekten verim alınabilmesi için İthal şok mu (carlson's, Truglo vs.) yoksa tüfeğin orjinal şokları yeterli olur mu ? yorumlarınız benim için değerli Teşekkür Ederim.
Egemen Bey merhaba.Burada en büyük faktör ne tür av yaptığınız ki ördekte geçit, parlama ve mühreli av dışında başka avlanma türü yok sanırım.Ortalama atış mesafeniz, kaç numara saçma kullandığınız vs. şok seçimi için başlıca kriterler.Ben; şu şok, bu şok konusuna girmeyeceğim.Öncelikle şokların atış menzilini değiştireceğini kesinlikle düşünmeyin ve düzgün bir pattern  ile saçmaların hedefte toplu olmasını bir tutmayın.Bildiğiniz üzere dar şoklar ince saçmayı severken kalın saçmalarda pek hoş olmayan dağılımlara sebebiyet verebiliyor ve işin çelişkili tarafı da burada; ördek avı yeri geldiğinde mesafeli atış isterken birde kalın saçma kullanmak gerekiyor.Nasıl olacak bu iş?Haliyle bizler sizin yaptığınız gibi şok arayışı içerisine giriyoruz.Velhasıl benim demek istediğim aşırı şok kullanmayın 2 numaramı kullanıyosunuz, 3 numara kullanın ve şoktan ziyade fişek kombinasyonları yapın.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın