Gönderen Konu: İNANMIYORDUM ! İNANMAK İSTEMİYORDUM AMA GERÇKEMİŞ :(((  (Okunma sayısı 5038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
avcı dostlarım. işlerim dolayısı ile ördek sezonunu 2 hafta geçikmeli açtım. anlatılanlar 2 haftadır kafamı karıştırdığı bir durum vardı. göllerde hiç su kalmadı bataklık adamın iflağını kestiği av işkenceye dönüştüğünü anlatıyordu herkez. bende kendi kendime ne kadar olabilirki hiç mi su yok yani hiçmi yürünmüyor diye düşündüm çamurda ???
  evet gerçekten doğru imiş. dün sezon açılışı olarak av merasına alaçam bölgesine ava gittim. aman allahım su yok evet gölde su yok. olan yerde zaten gölün en derin bölgesi zaten. bu bölge deniz derya büyük geniş alan av yapılması için uygun değil. sazlıklar uzun, görüntü sıfır içerlere girmek çok zor ve yorucu vede kokrutucu geri dönüş yolu bulmak zor  vede av yok zaten girmeye değmez. yabancı ördek gelmemiş. olan ördeklerde yerli ördek belli oluyor . cin gibiler maşallah olayı çözmüşler hayvan kalkar kalkmaz yükseliyor yüksekten geçiş yapıyor. sazlıklara yakın uçmuyor . haliyle av zevksizdi sonra bafra av bölgesine geçiş yaptık farklı mekana gidelim dedik. aman allahım içler acısı durum var  idi orda da. vala korktum acaba bilerekmi kanallar açılıyor su  yok ediliyor göl kurutuluyor.  acaba bu bölgeler söylendiği gibi uzun vadede kurutulup ekine tarıma mı açılacak. duyduğumuz büün bataklık sazlık göllerin verimliliği çok kaliteli olduğüu için zamanla kurutulup ekime tarıma açılacağı yönünde. ve bu durum beni benim gibi avcıları üzüyor av alanlarımız yok oluyor.
   gölde geniş göller hariç hiç su yok. daha önce gelip gören arkadaşlar bu bölgede suyun çok olması sebep ile bu sazlıklarda suyun fazla olması durumu sebepiyle geçemezdik kenarda ava yapardık  dediler. şimdi ise su yok diye düşüncelere daldılar. gerçekten su yok botumuz girmiyor çalışmıyor gölde . mevbur yürümek gerekli botu bırakıp buda imkansız.  bataklık daha ilk adımda bizi pes ettirdi. geri döndük daha ilk adımda sonra.  avı bırakık oturduk öyle kenarda.
   akşam bek avındada zaten sadece budan çamurcun çalışıyor. tüfek bile kaldırmadık vursan ,çamurda almaya gitmeye değmez.
  haliyle üzücü bir durumdu. inşallah bol yağışlar başlar heryer su dolar. heryer göl olsun bütün tarlalr su dolsun heryer av merası olsun
 allahıma dua ediyorum :)))
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2013, 11:42:14 Gönderen: Adem KOCA »
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Murat GÜRSEL

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: İNANMIYORDUM ! İNANMAK İSTEMİYORDUM AMA GERÇKEMİŞ :(((
« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2013, 15:03:09 »
Evet Adem'cim maalesef durum anlattığından ibaret,zaten havalar kurak geçti vede geçmeye devam ediyor.Büyük kuleye doğanca tarafından giderken az bir mesafe kala pompalar yazdan beri kanalda ki suyu ,denize dökülen diğer tarafta ki kanala basıyor.Kanalda ki sular azaldıkça bu iç taraflara yansıyarak suyun dahada azalmasını sağlıyor.Senin göremediğin daha iç taraflar anlattığından da daha kötü,bakalım sonu belli olan filmin ,doğuracağı netice nasıl olacak.
Murat GÜRSEL
1970-Samsun

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2013, 15:10:53 »
Evet Adem'cim maalesef durum anlattığından ibaret,zaten havalar kurak geçti vede geçmeye devam ediyor.Büyük kuleye doğanca tarafından giderken az bir mesafe kala pompalar yazdan beri kanalda ki suyu ,denize dökülen diğer tarafta ki kanala basıyor.Kanalda ki sular azaldıkça bu iç taraflara yansıyarak suyun dahada azalmasını sağlıyor.Senin göremediğin daha iç taraflar anlattığından da daha kötü,bakalım sonu belli olan filmin ,doğuracağı netice nasıl olacak.

Murat abi ayrık çayırının arkasındaki büyük seti açmışlar diye duydum..Hatta birkaç saat içinde bile farketmiş gölün suyu..
Ulugöldeki balıkhanede birkaç kişiyle konuştum..20 senede bir oluyor bu durum..Yağmur yağmadı sebebi bu diyorlar..
Bakalım ilk yağmurda belli eder kendini..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2013, 15:36:03 »
murat abi anlamdığım bir durum var ortada . kuş cenneti olan bir yeri neden kurutmaya çalışırlar. özelliğini yitirip yaşam alanı olmayan hale getirim burayı kuş cennti sıfatını resmi olarak kaldırıp acaba tarıma mı acacaklar.
  yoksaki nedir neden gölün suyu boşatılmaya çalışırlır.?????

1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2013, 21:49:14 »
her hafta ördeğe gittim adem , biliyorsun .  yörükler , sarıköy , şirinköy . . durum gerçekten vahim  ??? ilk hafta anladım zaten ördek olmayacağını , su yokki ördek olsun . . her taraf batak , girmesi bi dert , çıkması bin dert . . bu hafta muhabbet olsun diye gittim zaten . . sarıköyden şirinköye geçtik ... şirinköyde kanalın birini açıp göle su vermişler . . kanaldan göle su doluyordu . .  o kanaldaki sular denize dökülüyorsa yazık vallahi . kanaldaki su seviyesi yüksek , ve sürekli bi akış var . . o bölgenin sakinleri , kanaldan göle küçük bir kanal açıp su salmışlar , ve yarım metreden fazla su vardı gölde , ve kanaldan göle su akışı vardı . .
 . . . . aklıma şu geldi , kanallardaki sular denize akıyorda , neden göllere su salınmıyor .
. . . . ilk gittiğimiz sezon açılışında , sabah beki için göle geldik , , aman yarabbi kupkuru  :-\ :-\ :-\ :-\ başka yere geçelim dedik , ordada durum aynı  :-\ , suratlar bi karış .  ördek hiç uçmuyor zaten . . nerde bu ördek deyip gezdik . . ördek cernekte alay alay , tabur tabur , tugay tugay geziyor anadınmı  ;D ;D ;D  hebisi yemyeşil . . feneri geçtikten sonra başlıyor ördek , cernek menbaa . . yeminle 30 metreden kaçmıyorlar , kışt mışt ediyoruz , şöyle bi dönüp bakıyor kalksammı kalkmasammı diye  ;D ;D ;D ;D . . orda su bol ,  orda keratalar . . o göl ne kadar büyükmüş , ucu bucağı yok , bizede kııyıda köşede bi kaç yer ayırmışlar buralarda gezeleyin diye  :-X  orlardada su yok . . .
 . . . . bu havalarda anca babayı alırız vesselam ,  anca karadenizde fırtına der , kar kış fırtına birbirine karışır , ithal ördekler  bizim keyifçileri yatağıından çıkarır , anca o zaman . . başka ördek avı haram . . güzel bir gün geçiririm ,  bi mangal yaparım derseniz o başka . . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 19 Kasım 2013, 08:25:27 »
benim aklıma gelen ya arkadaşlar kışın yağış bol olacağı düşüncesi ile şimidden seviye düşürülür aşırı yağışta şişmesin diye yada korkulu senaryo gerçekleşiyor. ?? :( ekin arazisi yapılması için bataklık alanlar zamana yayılarak dünya mirsalığı kuş cennetiliğinden yasal olarak çıkarılıp tarıma açılacak. büyük ülkeler bizim ülkemizde bazen duyuyoruz özellikle bataklık alanları istiyorlar. verin ıslah edelim kullanımı bize ait olsun diye vardır bildikleri. aşırı verimlki topraklar olduğu için bence tercih ediliyor diye düşünüyorum  bu sebep de ama
 inşallah bu değiller seçenek olarak kışa hazırlık yapılıyordur aşırı yağışlar başlamadan ıslah ediliyordurç. bu iyi niyet temennim :)
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Murat GÜRSEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2013, 18:43:21 »
Aslında Burak'cım gölün şimdi ki durumu biz avcılar için vahim,ama köylü tarafından düşünürsek,ya da onlara sorarsak diyelim,bu durum gayet iyi derler.Nedeni ise balık yakalama oranının daha yüksek olması,çünkü balık belli bir yerlerde sıkışıp kalıyor,diğer neden  hayvan meralarını su basmadığı için otlama oranları meralarda daha çok oluyor bu da maddi kazanç ,diğer neden çeltik tarlalarında ki gübreli suyun kanallarla dışarı atılması ve gölde ki otun bi nebze yok olmasını sağlamak,ayrıca gölün temizlenmesi gibi,ama gölün kurutulması gibi bir düşünce sanmıyorum,çünkü bence mümkünü yok gibi.Ramsar sözleşmesine zannediyorum 1994 de kabul edip ,1998 de imza atmış Türkiye ,yardım almış milli park olarak kabul görmüş,kuş cenneti yapmışlar bunun geri dönüşü olmaz sanırım.Ama DSİ ye kalsa anında kurutur.Babamın anlattığı aklıma geldi,yıllar önce koca düdenin DSİ tarafından kurutulduğunu anlatmıştı.Arkadaşlar biz avcıların kaderi,herzaman sömürülen bizler olduk,aslında çok büyük bir sivil toplum kuruluşuyuz,ama birlik beraberlik olmayınca ne köy olur nede kasaba bizden,habire konfederasyon kurarız ama netice her zaman sıfır oldu ve de olmaya devam ediyor,Herkese sevgilerimi ve saygılarımı sunarım,Selamlar.
Murat GÜRSEL
1970-Samsun

Çevrimdışı Murat GÜRSEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2013, 18:44:09 »
Adem'cim bildiklerim ve fikirlerim seni ve diğer arkadaşları aydınlatmıştır inşallah,Selamlar
Murat GÜRSEL
1970-Samsun

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2013, 08:03:15 »
Adem'cim bildiklerim ve fikirlerim seni ve diğer arkadaşları aydınlatmıştır inşallah,Selamlar
abicim kesinlikle sana katılıyorum. biz avcılar heryer sazlık heryer bataklık sulak olsun mera olsun geniş araziler olsun av yapmanın derdindeyiz. ama gel gelelim köylümüz tam terzi. gecen sena hatırlıyorum bi çeltik tarlası 50.000 bin dönüm tarla kışın gölden bi su bastı yemin ederim gölde bu kadar su olmadı. adama çeltiği hasat yapamadı ziyan oldu gitti. evet bizim için süper oldu ama adama yazık oldu.
  zaten bakıyorum köylülerimiz umrunda değil avcılık. ınlar geçim derdinde biz ise zevkde keyifdeyiz bu konuda kesinlike onlar komple kanallar açılsın diye özellikel dilekçe veriyorlar DSİ ye.
  hatta sohbet içinde köylüle rile otururken yalvarıyorlar ne olur kanala açılsın su tarlaları mızdan atılsı diye sohbet esansında bürakrat larımıza siyasi kişilere.
 bazı şeyleri biz avcılar görüyoruz da işteee   görmek istemiyorum. 
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2013, 12:51:54 »
Sezonun ilk haftası boy boy resimler vardı Samsun'lu bazı arkadaşlardan. Bol bol ördek vurmuşlardı. Onlar başka yerde mi vuruyor o ördekleri?
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2013, 15:48:42 »
Sezonun ilk haftası boy boy resimler vardı Samsun'lu bazı arkadaşlardan. Bol bol ördek vurmuşlardı. Onlar başka yerde mi vuruyor o ördekleri?
kardeşim istersen yazmim nerde vuruluyor diye :))?? anlamışsındır biz oralarda avlanmayız :))
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Muhittin MARAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 21 Kasım 2013, 18:57:05 »
Arkadaşlar havalar çok kurak gitti yağsada cok az yağıyor ertesi gun gene güneşe devam ediyor.kış tam anlamıyla gelmedi.Yağmur yağınca kendini belli eder neyden kaynaklandığı belli olur.bana sorarsanız kurak gittiğinden oluyor ama bellide olmaz yağmur yağınca belli olur.

Hiç bir şey eskisi gibi değil önceden kasım ayına girdiğimiz zaman kar yağmaya başlardı.şimdi yağmur bile yok.Doğanın dengesi tamamen bozuldu.bu dengenin bozulması avımızı ve av  göçlerinide etkiliyor.Herşeyin hayırlısı.Allahın izniyle düzelir.Allah ne emrederse o olur.

Tüm avcılarımıza selamlar.avlarında kazasız belasız avlar.Rastgele
Muhittin MARAL
1991 SAMSUN/SALIPAZARI

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 21 Kasım 2013, 23:21:48 »
kardeşim istersen yazmim nerde vuruluyor diye :))?? anlamışsındır biz oralarda avlanmayız :))

:)
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Suat BAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 25 Kasım 2013, 20:21:35 »
adem dediğin gibi göller kupkuru. ama burda kanalların etkisi kadar havaların anormal biçimde kuru gitmesi de etkili. kanalların denize açılan yerlerin kapalı olduğu bi çok yerde de durum aynı. bereket bi yağsın çoğu yer eski sulak haline döner inşallah. ilk hafta boy boy resim çekinen arkadaşların yanında bende vardım. adamlar iki gün boyunca uğraştılar didindiler o çamuru inatla yardılar ve ördekleri vurdular. kimsenin tahmin ettiği gibi bi durum yok. tabi aynı arkadaşlardan bahsediyorsak. kimse zan altında kalmasın. herkese bereketli ve kazasız bir sezon diliyorum
Suat BAL
1981 Samsun- Çarşamba

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 26 Kasım 2013, 08:39:11 »
adem dediğin gibi göller kupkuru. ama burda kanalların etkisi kadar havaların anormal biçimde kuru gitmesi de etkili. kanalların denize açılan yerlerin kapalı olduğu bi çok yerde de durum aynı. bereket bi yağsın çoğu yer eski sulak haline döner inşallah. ilk hafta boy boy resim çekinen arkadaşların yanında bende vardım. adamlar iki gün boyunca uğraştılar didindiler o çamuru inatla yardılar ve ördekleri vurdular. kimsenin tahmin ettiği gibi bi durum yok. tabi aynı arkadaşlardan bahsediyorsak. kimse zan altında kalmasın. herkese bereketli ve kazasız bir sezon diliyorum
inşallah demekten başka birşey elimizden gelmiyor suat'ım. inşallah böyel giderse ördek avını askıya alacaz gibi.
 kimmiş bakim senin yanında ava gittiğin çamuru çiğneyerek ava giripde ördek vuranlar kardeşim. :) bafrada yeni açılan kanalın denize dökülen yeri bi kapansa deniz patlayıpda su dolar heryerde yağmurla birlikte baya büyük kanal açılmış denize dökülen yerde
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82