Gönderen Konu: MİSAFİR AVCI ve HADSİZLİK  (Okunma sayısı 6594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fazlı MORAL

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: MİSAFİR AVCI ve HADSİZLİK
« Yanıtla #25 : 06 Eylül 2017, 16:47:23 »
Av arkadaşı şart bence. Bir merayi paylaşmak da güzel ama paylaşma edebini bilenle. Hastaligi var kazası var... Sohbeti var paylaşmanın tadı var... Arkadaşız olmaz, zevki olmaz. Buradan takip etmek bu platformda birlikte olmak bile en az merada olmak kadar zevkli. Paylasimlari, yazıları hoşuma gidenler sanki kırk yıllık dostum gibi... Size de hak veriyorum kişi her şeyden önce haddini bilmeli, kendini bilmeli. Herkese bol bereketli, zevkli avlar dilerim.
  • huğlu 401A
  • huğlu renova kinetik sistem
  • sarsılmaz concort sport 66 namlu
  • kurzaar
Fazlı MORAL
1973  terme samsun ikamet menemen izmir
Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 06 Eylül 2017, 16:53:55 »
misafiri aynı yerde görmek o kadar sorun olmamalı.zaten beraber ava çıkamayacağın adamı misafir olarak da çağırmayacaksın.beraber avlanacağın kalitede avcı ise misafir olarak götürdüğün yerde de kurallara uygun av yapıyorsa,diğer avcılara saygılıysa bence çok büyük sorun yok.sorun,misafir edilecek adam mı değil mi?

Çok samimi olmadıkça kimseyi almam yanıma, kimsenin de peşine kuyruk olmam. Yalnızlık gibisi var mı?
İki kardeşimin de söyledikleri en doğrusu
İbrahim Tutkun Kardeşim gençsin, ama gene de ava yalnız gitme...
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #27 : 06 Eylül 2017, 17:36:34 »
Yalnız da gidilir ava ama düz ovada bıldırcın üveyk avı gibi riski az avlar olabilir.
Bakın ne güzel tespitler çıkıyor.
Kazası belası var hastalığı var vs.
Yalnız ava gittiğim bir gün ovada Çandarlı'dan bi uyuz herife denk geldim.
Selamlaştık geçtik.
1 hafta sonra şikayet etmiş traktörüne ateş etmişim.
Yanımda şahit olsaydı şikayetçi olamazdı.
Kimin olduğu belli olmayan boş fişekleri delil göstermiş.
Hiç almadığım atmadığım boş özkursan fişekler.
Bütün tüfeklerim kriminale gitti av sezonunda 3 ay tüfeksiz kalmamak için geçici bir tüfek aldım mecburen.
Bi şey çıkmadı ama moral bozukluğu yetti.

Bi defasında keklik avında bi anda tansiyonum düştü gözlerim karardı.
Yanımda arkadaşım vardı koluma girdi dağdan indik.
Yoksa dağ başında işim zordu.

Av ekip işidir devamlı aynı kişi veya kişilerle gidilmesi daha iyi olur.

• Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

The following users thanked this post: M.Kemal ATEŞSAL, Fazlı MORAL, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #28 : 06 Eylül 2017, 17:59:34 »
Eğlencesi muhabbeti olsun, hastalık vs durumu olsun tabii ki en güzeli sağlam bir ekiple ava gidilmesi. Ama herkesin dediği gibi adam gibi adam lazım. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, adam kediye köpeğe kirpiye ateş ediyor. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, adam izin almadan dalıyor vatandaşın arazisine sen de zan altında kalıyorsun. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, adam milletin bağına bostanına doğru tüfek atıyor, köylüden bir dayak yemediğin kalıyor. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, atamadığına gülüyor, attığını kıskanıyor. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, adam öğrenememiş, dolu tüfeği suratına tutup duruyor. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, her duyduğu tıkırtıda çalı çırpıya ateş ediyor, ödün patlıyor arkasında insan varsa diye... Yapıyor da yapıyor. Mera çalma olayını geçtim. Çok takılmam bile aslında o mevzuya. Yeni başlamıştır, götürür bir kaç yer gösteririm, kendi öğrensin. Ama maalesef özellikle benim gibi genç nesilde bir tez canlılık, bir eline tüfek alınca Rambo kesilmecilik, bir katliam yapma hırsı var. Öyle adama da adam demem, yanında tuvalete bile gitmem.
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #29 : 06 Eylül 2017, 18:47:21 »
Eğlencesi muhabbeti olsun, hastalık vs durumu olsun tabii ki en güzeli sağlam bir ekiple ava gidilmesi. Ama herkesin dediği gibi adam gibi adam lazım. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, adam kediye köpeğe kirpiye ateş ediyor. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, adam izin almadan dalıyor vatandaşın arazisine sen de zan altında kalıyorsun. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, adam milletin bağına bostanına doğru tüfek atıyor, köylüden bir dayak yemediğin kalıyor. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, atamadığına gülüyor, attığını kıskanıyor. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, adam öğrenememiş, dolu tüfeği suratına tutup duruyor. Arkadaş diyorsun gidiyorsun, her duyduğu tıkırtıda çalı çırpıya ateş ediyor, ödün patlıyor arkasında insan varsa diye... Yapıyor da yapıyor. Mera çalma olayını geçtim. Çok takılmam bile aslında o mevzuya. Yeni başlamıştır, götürür bir kaç yer gösteririm, kendi öğrensin. Ama maalesef özellikle benim gibi genç nesilde bir tez canlılık, bir eline tüfek alınca Rambo kesilmecilik, bir katliam yapma hırsı var. Öyle adama da adam demem, yanında tuvalete bile gitmem.
Kendi akrabamın tarlasına giremez oldum nedeni ise
Patates ,pancar, mısır gibi ürünler ekili tanıdıklar gidip sulama borularını bıldırcın saçmasıyla delik deşik etmişler borular mübarek fiske olmuş , kimin yaptığı belirsiz rezillik bin pare derler ortalık çok karışık.
Sağa sola silah doğrultanı saymaya kalksam ühüü diyelim bizzat kendim keklik gibi 6 numara saçma yedim
aldığım tek cevap " çok heycan verici olmuş heycanlanmış vs vs.
Av arkadaşlığı güzeldir lakin eli silah tutuyormu birde dili sır saklıyormu dikkat edicen usta ya değilse adamı vuruyorlar.
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI, Mustafa AYDIN 54, Aydın TOROS, İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı Fazlı MORAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 06 Eylül 2017, 21:43:52 »
44 yaşındayım ve av arkadaşlarım çoğunlukla ustalarim oldu. Önce dayım 60 yaşlarında, Bilecik'te av grubunda en küçük bendim. Ava gittiğim arkadaşlarımın bı kisminin sigarayı bırakmalarını yardımcı oldum. Arkadaş deniliyor yani birbirinin arkasını kollayan. Herkesten arkadaş olmuyor işte. Herkese göre arkadaş vardır. Kör atın kör alıcısı olur. Av arkadaşız olmaz.
  • huğlu 401A
  • huğlu renova kinetik sistem
  • sarsılmaz concort sport 66 namlu
  • kurzaar
Fazlı MORAL
1973  terme samsun ikamet menemen izmir
Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI, Fatih KÜÇET

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #31 : 06 Eylül 2017, 23:21:46 »

Taş yerinde ağırdır, adam olan adam ağırlığını bilir ve kendine laf getirmez.

Aynen Öyle tertip
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 07 Eylül 2017, 01:22:25 »
arkadaslarım usak dn geldiler .güzelce elimden geldiğince ağırladım.av da vurdular. bizede daveti iade etmek için teklif ettiler. tamam dedik.bu yıl geliyorum dedim aradım ::ben ava gidemiyeceğim deyip özür diledi aradan 2 gün sonra fac dn av fotolarına gördüm,şok oldum. demekki misafir ağırlama zamanı geçmiş.
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI, Fatih KÜÇET, Mustafa AYDIN 54, Rıza BOZOKLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 07 Eylül 2017, 11:51:27 »
@Emin VURAL Tertibim adam olan kendini ezdirmez laf ettirmez.
Biz öyle gördük öyle biliriz.
  • Pietro Beretta S56E
02.06.1972 Bergama/İZMİR

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 07 Eylül 2017, 17:56:43 »
güzel bir konuya değinmişsin ziya abi, ben bu konuda içinizde en az darbe yiyenlerdenim tahminim.
benim ailem avcı bir aile babam dayım amcam,babamın dayısı kardeşim yıllarca beraber av yaptık,esas işin can alıcı kısmı,hiçbir zaman öncesinde iyi arkadaşlık kurmadan yanımda birini götürmedim.çünkü av işi keyif işi,avda keyfimi kaçıracak sonrasında beni aldatacak adamlara fırsat vermedim.
yeni nesil avcılara bikaç tavsiyem olsun;
1-yeni bir avcıyla karşılaştınız,size ne kadar iyi avcı olduğunu atıcılığını övüyorsa o adamı pas geçin...o adam kesinlikle haset olur,av yapabilmek için herşeye gözünü karartır,av arkadaşı olmaz ondan.
2_tanıdığınız bir avcı ama sizin ekipten değil,av yerini sorarsa asla söylemeyin,ben dahada ileri giderim genelde,yanlış yer söylerim.sebebi şu,ben arayıp buluyorum,sende ara yok öyle hazırcılık.
3-beraber av yapacağınız kişiyle mutlaka öncesinde samimiyet kurun,insan kalitesini test edip öyle gidin ava.
 bu iş keyf işi,para zaman emek harcıyoruz,keyfimizi kaçıracak insanlardan allah hepimizi korusun,rasgele.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI, Mustafa AYDIN 54, Bilal AYDIN, İbrahim TUTKUN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 07 Eylül 2017, 19:27:14 »
Hatır rica minnet devri geçti Fatih  :)
  • Pietro Beretta S56E
02.06.1972 Bergama/İZMİR

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı Eray AKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #36 : 16 Kasım 2017, 18:46:17 »
Başlığı yeni fark edip okudum ve gerçekten de bilmediğim için sorup öğrenmek istiyorum.Diyelim ki bir şahıs bir diğerini avlandığı meraya götürdü.Misafir olan oraya izin almadan,habersiz bir şekilde neden gitmemeli ? Hadi neden gitmemeli kısmını iyi kötü sezebiliyorum ancak giderse de ne mahzuru var ? Yani dağlar,vadiler,ormanlar hepimizin.Kimsenin tapulu malı değil.Sıkıntı bu işin neresinde ? Gerçekten bilmediğim için soruyorum.Bilmeden ben de aynı hatayı yapmamak için soruyorum.
  • Husan Arms 12 cal. Metal Force HMF1201
Bireysel Silahlanması Olmayan Devletler Başkalarının Boyunduruğu Altında Yaşamaya Mecburdurlar

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 16 Kasım 2017, 20:29:58 »
Selamın aleykum Eray bey av yeri önemlidir yer bilmezseniz avın en bol olduğu yerde bile eksik kalırsınız tabi av nasip işidir ancak nasibi vesile eden en onemli unsur avın nerde olduğunu bilmenizdir. O yüzden ben kimseye yer söylemiyorum misafir kabul etmiyorum çünkü devamlı her gittiğinde av vurduğun merada avdan çok avcı görmek hoş bir duygu değil. Birine yer şöyle o kişi de başkasına o başkaları da başkasına derken iş uzuyor  gidiyor. Güvendiğin kemikleşmiş bir grubunuz varsa o başka birşey tabi paylaşmak lazım ancak bana göre iki kişinin bildiği sır değildir.  >:D kazık yiyerek bunu öğrendik. Bizim burda bir laf vardır eşşeğin aklına karpuz kabuğu getirme. Sonuçta siz avı göstermezseniz o oraya belki hayatında bile ayak basmayacak
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2017, 10:20:47 Gönderen: Bahri TUĞRULTEKİN »
1983 Akhisar

The following users thanked this post: Eray AKSOY

Çevrimdışı Cengiz DEMİRBAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 16 Kasım 2017, 20:30:12 »
İnsanların kusurlarını hatalarını yüze vurmamak en büyük meziyettir, herkes kendine yakışanı yapar av merası kimseninvbabasinin tapulu mali degildir. Herkese rastgele dostlar
  • Huglu cifte
1983 Fransa

The following users thanked this post: Resul TOPAL

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #39 : 16 Kasım 2017, 21:06:02 »
Avcı arkadaşımla devamlı gidip av vurduğumuz bir meramız vardı ve ben arkadaşıma devamlı tenbih ederdim beraber ava gittiğimiz 2 arkadaşımız dışında kimseye söyleme diye. Birgün arkadaşım bizden yaşça oldukça büyük bir ''avcı'' büyüğümüze iyilik olsun diye meranın yerini göstermiş ve ertesi hafta o ''avcı'' büyüğümüz bizi tehdit etti ve buraya bundan sonra gelmeyeceksiniz ben geleceğim diye, buyrun şimdi siz karar verin söylenmelimi? söylenmemelimi?
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı Resul TOPAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 16 Kasım 2017, 21:30:42 »
Taş yerinde ağırdır, adam olan adam ağırlığını bilir ve kendine laf getirmez.
 sözün özü
  • yıldız spz m 71
  • deryamk10 vr 101
1992-Burdur
YA RABBİ vakti geldiginde emanetini alırken agrı,acı gösterme

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Ugur YILMAZ 34

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 16 Kasım 2017, 23:14:55 »
Yalnız da gidilir ava ama düz ovada bıldırcın üveyk avı gibi riski az avlar olabilir.
Bakın ne güzel tespitler çıkıyor.
Kazası belası var hastalığı var vs.
Yalnız ava gittiğim bir gün ovada Çandarlı'dan bi uyuz herife denk geldim.
Selamlaştık geçtik.
1 hafta sonra şikayet etmiş traktörüne ateş etmişim.
Yanımda şahit olsaydı şikayetçi olamazdı.
Kimin olduğu belli olmayan boş fişekleri delil göstermiş.
Hiç almadığım atmadığım boş özkursan fişekler.
Bütün tüfeklerim kriminale gitti av sezonunda 3 ay tüfeksiz kalmamak için geçici bir tüfek aldım mecburen.
Bi şey çıkmadı ama moral bozukluğu yetti.

Bi defasında keklik avında bi anda tansiyonum düştü gözlerim karardı.
Yanımda arkadaşım vardı koluma girdi dağdan indik.
Yoksa dağ başında işim zordu.

Av ekip işidir devamlı aynı kişi veya kişilerle gidilmesi daha iyi olur.

Merhaba ilgili kişiye dava açsaydınız keşke. Yüklü bir tazminat davası. Öyle yok yere insanlara iftira atmamanın önemini acı şekilde öğrenirdi.
1982-İstanbul

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 18 Kasım 2017, 20:04:16 »
Görevim gereği Malatya da bulunuyorum. Sağ olsunlar davet ediyorlar ve birkaç grupla ava gidiyorum. Bir grupla gittiğim yeri diğerine diğeri ile gittiğimi bir diğerine söylemiyorum. Ancak bunuda yeri geldiğinde prensip karar olduğunu söylüyorum. Bir kez hata yaptım. Ava birirni davet ederek grupla götürdüm. Sağolsun arkadaşımız iki gün sonra başka arkadaşları yanına alarak davet edildiği meraya başkalarını götürdü.  Bu hatayı da bir kez yaptım. Bunun üzerine karar aldım ve bir daha asla...

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 19 Kasım 2017, 03:00:56 »
Sürekli ava gittiğim iki arkadaşım var, gidersem onlarla giderim ya da yalnız giderim, onlara avı nerede vurduğumu noktasına kadar söylerim başkasına nerede vurduğumu söylemem, bu yaşıma kadar hayat tecrübesi bana bunu öğretti
Adamla avda karşılaşıyoruz ayıp olmasın diye beraber bıldırcın arıyoruz, adam önümden kalkan bıldırcına tüfek atıyor, böyle adamlarla ava mı gidilir. Tamam ava yalnız gitmek sakıncalı ama nasıl adamlarla gideceğin daha önemli
  • Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya

The following users thanked this post: Eray AKSOY

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #44 : 22 Kasım 2017, 04:20:58 »
Ziya efem sizin oralarda meralar çalınıyorda bizim buralarda durum farklı  burada ARKADAŞ çalınıyor.
Ava götürülen misafir avcı  sonrasında  habersiz meraya kendi giderse sıkıntı yaşar bölge halkı arazi sahipleri köylüler çoban vs onu tanımadıkları için meradan çıkarır ağır sözlerde söyleyebilirler. bunu bilen kalitesiz misafir avcı şöyle yapar avdan önce ve sonra bizi ağırlayıp misafir eden mera sakininin telefonunu alır etrafına bakar neye ihtiyacı olduğunu tasarlar sonrasında bilimum resmi bayram dini bayram kandil cuma günleri arar tebriklerini kutlamalarını eksik etmez hediyeler yağdırır. onunla samimiyet kurar ve sayın abim iki saat merada takılabilirmiyiz der. sonrasında muhabbet ilerler ve sen yabancı durumuna düşersin. dahada ileri gidip çapulcu bohçacı ne varsa toplar ve oradan çıkmaz duruma gelir.
Bu avcılık camiasında mide bulandıracak seviyesinde MENFAATPEREST insanların olduğunu eminim herkes biliyordur.
bu sebepledirki eğer av merakınız ve tutkunuz varsa kendi göbeğinizi kendiniz kesecek durumda olun.kendi işinizi kendiniz görün  kimseye hamallık yapmayın, sırtınızda taşımayın, sırtını dönenden de tekmeyi esirgemeyin. çokluğun ne olduğunu hepimiz biliyoruz. sayısız avcı ile avlandım şu anda yanımda sadece bir kişi var ASLA iki olmayacak...
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

The following users thanked this post: Ziya ÇOBANOĞULLARI, Bahri TUĞRULTEKİN