Gönderen Konu: STERRLİNG KARA BARUT HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARMI  (Okunma sayısı 10542 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
Uzun zamandır kara barut arıyordum kara barutun tok sesi ve kendine has kokusunu epeydir özledim mke kara barut artık piyasada pek bulunmuyor mke kara barut ölçekle doldurmaya çok uygun fazla tepmesi olmayan yavaş yanmalı bir baruttu tabi birazda kirli bir barut yalnız mke barutunu bulamayınca bende araştırdım ve sterling kara barut buldum ve aldım performansı ve dolum oranları hakkında bilgiye ihtiyacım var bu barutla ne tür fişekler doldurabilirim yardımcı olursanız sevinirim. bu kara barutun url si  http://www.turac.com.tr/images/hammadde/mc30.png
bu barutla doldurduğum fişekleri pompalıda kullanmayı düşünüyorum.
daha önce sterlingin barut tipini tam bilmemekle beraber a1 olduğunu düşündüğüm bir barutunu kullandım 1,60-1,70 ölçekle doldurup kullandım hassas terazim olmadığı için tartamadım ama avda sıkıntı çıkarmadı daha fazla oranlarda bir arkadaşım doldurdu kurşun atışlarında çok tepme yaptı ava atışlardada iyi sonuç aldığı söylenemez. aslında en güzeli hasas terazi ile dolum yapmak şuan hassas terazim yok en yakın zamanda sahip olmayı düşünüyorum. yanlız kara barut için hiç bir gram bilgisi yok ne tür fişeklere kaç gram olarak dolum yapacağımı bilmiyorum.
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2013, 14:54:24 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: STERRLİNG KARA BARUT HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARMI
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2013, 22:41:27 »
Hayırlı aksamlar.

Bu aradığınız baruta ait dolum örnekleri nobel sportun sitesinde mevcut
Bu barut GM 3 adıyla olarak geçiyor ve aşağıdaki ölçülere bakılırsa bizim kara baruttan oldukça kuvvetli bence.

Aşağıda belirtilen gramları kesinlikle hassas terazi ile deneyin !!!!

leadshot   leadshot   leadshot   leadshot
12/70   12/70   12/70   20/70
M 688   CX2000   M 686   M 686
30 g              32 g    32 g             24 g
1,60              1,51   1,53             1,15
400 m/s   390 m/s   390 m/s   370 m/s
630 bars   680 bars   670 bars   640 bars

Bunları denedikten sonra deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Sağlıcakla kalın.
1984 ORDU

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2013, 22:43:21 »
bilmeden yanıltıyorsunuz karabarut ile GM3 arasında dağlar kadar fark var...Gm3 normal baruttur karabarut değil...
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2013, 23:25:25 »
  Kara barutun ateşlendiğinde namlunun ucundan bir metre civarında ileriye püskürttüğü beyaz dumanla ortalığı dumana boğması benim sadece filmlerden gördüğüm ve eski avcı arkadaşların bahsettiği bir olay. Açıkçası onu yaşamak için benimde kara barut kullanasım var. Sterrlingin kara barutuda duman püskürterekmi patlıyo acaba?
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 19 Nisan 2013, 15:22:54 »
şu karabarut işini bırakın boşverin..sizi bozar.. :)
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 19 Nisan 2013, 15:30:51 »
 O0 O0 O0
  Kara barutun ateşlendiğinde namlunun ucundan bir metre civarında ileriye püskürttüğü beyaz dumanla ortalığı dumana boğması benim sadece filmlerden gördüğüm ve eski avcı arkadaşların bahsettiği bir olay. Açıkçası onu yaşamak için benimde kara barut kullanasım var. Sterrlingin kara barutuda duman püskürterekmi patlıyo acaba?
O0 O0 O0 siz birde , kışın kar yağarken görün o  çıkan dumanı  :) :) :)  O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 19 Nisan 2013, 17:30:04 »
yağmurlu havalarda ve alaca karanlıkta önünüzü göremez hale getirir kara barut böyle durumlarda ikinci fişeğinizi b,ile atamaya bilirsiniz ama yinede onunda ayrı bir güzellliği var.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 19 Nisan 2013, 22:35:32 »
 Özellikle hava nemli oldumu ben normal fişekleri kullanırken bile alacakaranlıkta 2.fişeği atamıyacak kadar duman oluyo önüm bazen. Sürekli kullanım açısından dezavantajlı tabi ama arada keyfi kullanmalık yapıp o ayrı güzelliğide yaşamak lazım merakı olan biri için.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 19 Nisan 2013, 22:41:06 »
Abdullah Bey şu siteyi bir inceleyin sizin derdinize derman olacaktır...

http://www.tbullock.com/bpsg.html
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 19 Nisan 2013, 22:47:09 »

Oradaki tabloda 32 gram yani 1-1/8 ons saçma için 3 dram yani 5,31 gram barut değeri veriliyor.

Bu ölçülerde bir fişeğin saçmayı namludan 1200 feet hızla çıkarması bekleniyor. Winchester üniversal kullanlar kutu üzerinde bu değerleri aynen görmüşlerdir. Yalnız dumansız barutlarla dou bu fişeklerdeki  3 DR EQ ibaresi fişeğin 3 dram karabarutlu fişeğe eşdeğer güce sahip olduğunu belirtiyor.
Yoksa winchester üniversal'in barut miktarı 1,17 gramdır.

Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Güven SARI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 20 Nisan 2013, 09:15:22 »
Abdullah bey bence az miktarda bu fişekten doldurunuz çünkü ilk tetiği çektiğinizde ortalığı duman kaplayacağı için ikinci tetiği çekme şansınız azalacaktır.Bu da sizin avınızı olumsuz etkileyecektir.Bilmiyorum daha önce hiç kullandınız mı?Ben babamdan gizli gizli doldurduğum karabarutlu fişeklerle çok avlandım tüfeği de eve getirmeden kırklayıp temizlerdim ama babam yine de anlardı. :)
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2013, 09:29:08 Gönderen: Güven SARI »
Güven SARI
1967 Ordu Fatsa 0 532 455 28 03

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 20 Nisan 2013, 22:02:11 »
biz barutun gram olarak değilde ölçek olarak dolduruyoruz ama yinede bu tabloya bakınca belkide kara barutlu fişekleri doldururken az barut koymuşuz gibi bir hisse kapıldım bir hassas terazi alınca ölçekle ölçtüğüm barutu tartacağım bakalım ama bu kadar fazla gramajda barutla doldurulan fişekler hiç hesaplı olacağa benzemiyor. verdiğiniz bilğiler için teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2013, 22:22:23 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 20 Nisan 2013, 22:08:13 »
kara barut özgül olarak diğer barutlardan daha ağırdır.kapladığı alana göre dumansız baruttan 2-3 misli ağılıkta olabilir.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 20 Nisan 2013, 22:42:37 »
Eskiden karabarut kapsülleri satılırdı. Remington tipi kapsülün iğne vuran kısmını söküp karabarut kapsülü takardık. O zaman bir çimdik falan en dibe karabarut koyar, üzerine MKE barutunu normal ölçü koyardık. Bazen çimdik fazla kaçar atışta sis pustan anlaşılırdı. Yana yürüyüp av düştümü düşmedi mi görmeye çalışırdık. Hala çok az karabarutum var ama öyle duruyor.

Sterlingin sattığı bu barut Titanobel firmasının üretimi ama hiç popüler bir şey değil. Avrupa'da başka başka markalar kullanıyorlar.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

fatih demircan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 02 Mayıs 2013, 15:23:25 »
buğra avdan 3 ay önce aldım sterling kara barut fıransızya belki duman yapmaz dedim.genede bi satıcısına sorayımda daha doğru bilgiyi o verir dedim ve sordum.bana malı satabilmek için duman çıkarmayan cinsten dedi 160 tl verim 1 kg aldım bende.denedim ve duman çıkardığını görünce tekrar aradım buğra av tayfun yetişi.bana bir yanlışlık olmuş kusura bakma da falanda fıstıkta işte yeni mal gümrükteymişte gelince gönderecekmişte tam 3 ay oldu ne gümrükmüş be kardeşim.uzun lafın kısası elimde 1 kg fransız karabarutu var isteyen olursa arasın beni:0533 255 5464

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 15 Mayıs 2013, 14:55:55 »
geçen hafta bir hassas terazi aldım ve kara barutla ilgili denemeler başta olmak üzre yerli bir kaç fişeği kesip saçmalarını aldım ve barut saçma miktarını ölçtüm mke fişeğinde saçma barut ölçüsü pek orantılı görünmüyor bir fişekte 1,60 barut 31,5 gram saçma varken diğerinde 32,, üzerinde 1,70 e yakın barut bazısında 1,60 dan az barut.

gelelim karabaruta kesinlikle bu kara barut piyasadaki fiyatını eder bir mühimmat değil çok yoğun bir barut ve aynı miktardaki(hacim olarak) dumansız baruttan yaklaşık 3 kat ağır benim için duman çıkarması falan önemli değil yanlız 2,50- 2,80 barutla yaptığım denemeler tam fiyasko hatta arkadaşa doldurduğum 4,50 lik 32 gram saçmalı fişekte bile sesi çok az etkiside hiç iyi değil demesi üzerine bu barutla av yapılamayacağını düşünüyorum. eskiler fişekler ölçekle doldururdu ve bizede bu alışkanlık olarak kalmış durumda, aslında eskilerin barutu ölçekle doldurması normal çok hatalı bir yöntem değil bunda kara barutun hassas bir barut olmamasında rolüde büyük. yeni barutları ölçekle doldurmak pek mantıklı değil çünkü eski mke kara barutla doldurduğumuz bir fişeği söktüm içinden 4,67 barut çıktı buda karabarut için normal değer. yanlız sterling kara barut mkenin karabarytundan çok güçsüz görülüyor çok iri taneli ve iyi sıkıştırılamıyor belkide bu sebepten patlaması ve etkisi çok düşük.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 20 Mayıs 2013, 17:32:03 »
Yukarıda Merdan Bey'in gösterdiği linkteki ölçü 5 gramdan fazla. O ki yüksek bir sürat de vermiyor. Yaklaşık 365 m/s kadar. Ülkemizdeki çoğu fişek 390-400 m/s civarında. Böyle mukayese edersek tesirinin daha az olmasını anlayabiliriz. Yine de av üzerinde tesirsiz diyemeyiz(5 gram için). Amerikan fişekleri içinde 365 m/s lik sürüyle fişek var.

Tanelerinin iriliği yanma hızına doğrudan etkilidir. Kaliteli av barutları(karabarut) küçük tanelidir. Dumanı da kalitesiz karabaruttan azdır.

Ev yapımı karabarut konusunda bir yazı okumuştum. Adam kaliteli seviyede barutu üretmiş. Tanelerini daha ufak ve daha yoğun yapmış. Maliyeti de 1/3 den azdı galiba.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 20 Mayıs 2013, 22:43:36 »
volkan abi cevabın için teşekkür ederim, barutu biraz ezip 4,50 barut ve 32 grm saçmalı doldurduğum fişekle atış yaptığımda fişek tüfeğin içinde sıkıştı. ezildiğinde yanma hızı arttı herhalde ama çok tepme yapmıyor yinede yağ tenekesine attım saçmalar tenekeye iz yapmış bir kaçı delmiş yani 5 gr ve üzeri ile tavşan avı yapılabilir belki domuzda pek güvenilir gözükmüyor.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212