Gönderen Konu: YİVSİZ AV TÜFEĞİ  (Okunma sayısı 68352 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
Ynt: YİVSİZ AV TÜFEĞİ
« Yanıtla #25 : 12 Ekim 2009, 19:33:14 »
Ahmet bey selamlar...resimlerinizi yivli tüfek kısmına almanız çok daha anlamlı olur keza konu yivsiz tüfekler
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #26 : 13 Ekim 2009, 19:55:44 »
Teslim edilmeyip ihtilal zamanında içi açılıp ufak çapa düşürülenlerdenmi?
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #27 : 14 Ekim 2009, 10:33:24 »
Ahmet biliyorsun Türkiyede 80de ihtilal oldu..Tüm silahlar toplandı..Özellikle yivli tüfekleri teslim etmeden önce yapabilenler...Tüfeği 32-28-16 numaralar gibi içini açtılar..Yani yivsiz tüfek haline getirdiler...

Eğer elindeki tüfek dedenden-babandan kalmaysa büyük olasılıkla böyledir...
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #28 : 14 Ekim 2009, 20:12:45 »
Ahmet bey 1.cisi uslubunu değiştir ....çok gördüm mavzer bozması tüfekler .
Ben sana soru sordum o tüfeklerdenmi diye...Olur yada olmaz diye sana bir sorum olmadı..Onun için bana ukalalık yapma..

2.cisi merak etme ben tüfeğin nasıl çalıştığını biliyorum...

Sen şunu söyle tüfeğin ruhsatda ismi ne? tüfek türü hanesinde ne yazıyor?
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #29 : 15 Ekim 2009, 11:32:00 »
OLDU BENİM İŞİM :))))))))
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Erhan KARASÜLEYMANOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 02 Aralık 2009, 00:16:41 »

buda bizim emektar
Erhan KARASÜLEYMANOĞLU
1975-Kastamonu

Çevrimdışı Fatih ÖZALANYALI

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #31 : 11 Ocak 2010, 21:43:32 »
 çok güzel paylasımlar tesekkürler
  • SARSILMAZ Magıc 61-71cm
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

İzzet Yüce

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 18 Ocak 2010, 09:29:49 »
slm herkese yeni üye oldum beratta 686 silver pigeon s almayı düşünüyorum tercübeli bir büyüğüm yardım edebilirmi

Çevrimdışı M.Cihan AKIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 16 Şubat 2010, 04:36:08 »
ilk resmi görünce  bi şeyi çok merak ettim belki sabaha karşı uyandığım için düşünemiyo da olabilirim ama çok ciddi soruyorum eğer tapa namludan çıktıktan sonra saçmalar dağılıyo ise şoklar ne işe yarıyo nasıl çalışıyo? gerçekten anlayamadım

M.Cihan AKIN 1987
Manavgat-ANTALYA

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #34 : 19 Şubat 2010, 11:15:17 »
İlk sayfadaki resimlere bakarsanız tapanın en üstündeki saçmalar değil dipdeki saçmalar salınım yapıp öne geçer...bunun sebebi saçmaları  bir cismin itmesidir...Her metre kat edildiğinde tapadan kurtulan saçmalar ok ucu olarak yola devam ederler yani eteklere giden saçmalar kayıp saçmalardır...Tüfek silindirde olsa full şokda olsa saçma kaybı her zaman vardır olmamasınında imkanı yoktur...
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı M.Cihan AKIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 19 Şubat 2010, 12:05:46 »
Teşekkürler Selçuk Bey...

M.Cihan AKIN 1987
Manavgat-ANTALYA

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #36 : 25 Kasım 2010, 07:52:50 »
Merhaba,

Side By Side (YanYana) Ciftelere, Ingiliz tipi kundak ve cift tetik daha cok yakisir kesinlikle katiliyorum. Ejektor olmamasi, cift tetik olmasi ayni zamanda tufegin omrunu de "nispeten" uzatacaktir. Ancak, buyuk firmalar da ejektorlu ve/veya tek tetikli Side By Side cifte de uretirler.. Ornegin; Holland and Holland'in ejektorlu Side by Side cifte modelleri oldugu gibi, Westley Richards'in tek tetik Side by Side cifte modelleri de vardir. 

Selamlar

Murat bey....modlukla alakalı değil bu...Daha öncede yazdım çizdim...Hepsi sümen altı oldu...
Şu an bir bölümüm olduğu için sümen altından geri kavuşturdum bazı konuları....

çifte çift tetik olur.....fiyatı milyon doları bulur.....Çifte ingiliz dipçik olur---çifte gül kökü olur ceviz değil...Çifte tam çakmak olur.....

orta sınıf çiftelerde mesela Fransız Chapiues Arnes gibi...ki 4000€ lardan başlıyor....en dandiği onlara tek tetik koyarlar...Fakat selektör koymazlar.....

Çiftede ejektör bile olmasına gerek yoktur....

Zaten büyük markalar ne selektör-ne ejektör ne tek tetik yapmazlar....Parayı verirsin gene yapmazlar...
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #37 : 25 Kasım 2010, 12:56:09 »
H&H nin kendi serisinde bildiğim tek tetik çiftesi yok..Özel yaptırılmış varmı bilmiyorum...Sadece alt-üst H&Hlerde tek tetik mevcut
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #38 : 25 Kasım 2010, 13:21:01 »
Hayir, yazimi tekrar okursaniz,

Holland and Holland'in ejektorlu Side by Side cifte modelleri oldugu gibi, (Holland and Holland'da ejektorlu cifte var)

Westley and Richards'in tek tetik Side by Side cifte modelleri de vardir (Westley and Richards'da tek tetik cifte var)

dedim sadece.. Bununla birlikte hem tek tetik, hem de ejektorun gecmisi 100 yildan fazladir Best English denilen tufeklerde ve 100 yildan fazladir da klasik cifteleri de dahil olmak uzere kullanilir.

H&H nin kendi serisinde bildiğim tek tetik çiftesi yok..Özel yaptırılmış varmı bilmiyorum...Sadece alt-üst H&Hlerde tek tetik mevcut
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı H.Yahya GÜNCEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 01 Ocak 2011, 02:22:23 »
 :( ilk defa duyuyorum
tüfek tamiri
1991-Konya

Çevrimdışı Özhan SOYLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 09 Mart 2011, 14:35:57 »
arkadaşlar iyi bir av tüfeği almak istiyorum tavsiyeniz varmı acaba
Özhan SOYLU
1984 sakarya hendek

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 08 Kasım 2011, 14:06:30 »
iki göz açık atma alışkanlığı kazanmak biraz zor en azından benim için tüfeğin üzerini hatta nişan hattını bile göremiyorum iki göz açık baktığımda ve sadece tüfek çatallı bir şekilde görülüyo bu şakildeyken ava atış yapsamda pek sonuç alınacağa benzemiyor birde benim eskiden beri gelen alışkanlığım var tüfeği yüzüme yaşladığım anda sol gözüm kapanıyor alışkanlıkları değiştirmek denildiği çok zor poligonda falan antreman yapmak lazım tabi bizim burada öyle bir imkanımız yok.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Ender DOLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 06 Şubat 2012, 13:05:49 »
Çifte söz konusu olunca,tek tetiği neden ararlar şaşarım.Tam çakmak bir tüfeği boylu boyunca uzunlamasına kesseniz ,bunun iki ayrı tüfek olduğunun görürsünüz.Yani neredeyse tek ortak bileşeni kundağıdır.şimdi ayrılabilir bir tam çakmağa ortak bir tek tetik yapmak için selektöre yer bulmanız lazım.Bu hacim probleminden dolayı çok az tam çakmak tüfek tek tetik olarak üretilmiştir.Selektör için hacim problemi süper pozelerde yoktur.onun için daha çok bunlara uyar tek tetik. Enjektöre meselesine gelince , en baba markalar bile enjektörlü ürettiler.Ancak teknik olarak bir mahzuru,az da olsa tüfeğe gramaj bindirir. İkincisi,atış sonrası dumanı tüten fişekleri elinizle çıkarırken alacağınız barut kokusundan yoksun kalırsınız.
hepinize selam ve sevgiler
Ender DOLU  Arkeoloji ve Doğa Yürüyüşleri Rehberi -- STUDIOSUS REISEN -- München

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #43 : 06 Şubat 2012, 21:35:11 »
tek tetikte uzun süre tek kırma otomatik yada pompalı kullananlar için gerekli oluyor. çünkü dediğim gibi alışkanlıkları değiştirmek yeni bir şeyi öğrenmekten daha zor ben daha önce çifte kullanıyordum ve sıkıntıda çekmiyordum ama 3 yıl kadar otomatik kullandıktan sonra çifte veya pozeyi elime alıp bir ava doğruldurken ellerim şaşırıyor emniyet yerine tüfein tetik korkuluğuna bastırıyorum zar zor emniyet aklıma geliyor tetiklerin hangisini çekecegimi karıştırıyorum yada birinciyi çekiyorum atış tam olmadıysa ikinciye aynı tetiği çekiyorum. bir yıldır ara ara çifte kullanmama rağmen hala tam manasıyla kullanabiliyor değilim eski alışkanlığım olmasına rağmen birde hiç kullanmayanlara daha zor geleceğini düşünüyorum.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Servet BİLGE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 28 Şubat 2012, 12:18:39 »
tek gözle bile kaçan zor oluyor çift göz açıkken hiç kaçırmam herhalde  ;) :D halbuki gözüm kapalı atmak fantezisi vardı bende 8)
Servet BİLGE
1978 AMASYA

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #45 : 28 Şubat 2012, 15:07:25 »
Ender abi hiç böyle düşünmemiştim çift tetik ve tam çakmak olayını.Tam çakmak olayını iyi kötü biliyordumda sen böyle anlatınca tam anlaşıldı.
Her avcı en sonunda çifteye dönüyor,en asil,en klasik tüfek çifte heraldi.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Hakan İNCECİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 23 Mart 2012, 12:10:36 »
baikal mp153 sentetik 66cm namlu boyu otomatiğimi satıyorum ilgilenen arkadaşların bılgısıne 2 sezon ördek avı yaptım.süperperpoze av tüfeği tutkusunu yenemediğimden dolayı satıyorum fiatı ise 1000tl..
Hakan İNCECİ
1978 SAMSUN

Çevrimdışı H.Yahya GÜNCEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 09 Mayıs 2013, 23:21:14 »
saçmaların hedefe varış şekli ve vurduğu yerler ;)
tüfek tamiri
1991-Konya

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 27 Mayıs 2014, 09:24:09 »
şu ana kadar bir otomatik tüfeğimin üzerindeki şeridi kaldırdım, yivlilerdekine benzer bir arpacık koyduk, gez de koymadık, gayet güzel vuruyorum. önemli olan dipçik açısı.
eğer uzun boylu iseniz, boynunuz beşar esadın boynu gibi normalden biraz uzunsa dipçiğin kesin aşağı doğru biraz eğik olması lazım. ya da kollarınız biraz uzunsa dipçiğin normaldan biraz uzun olması lazım. önemli olan bu.

şeritli tüfeğin iyi tarafı kasadır, namnudur dikkat dağıtan birşey yok. kafayı kaldırıyosun mal direk karşında.  o da az bir konfor değil, ama estetik olarak şeritsiz, slug tüfekleri daha çok beğeniyorum şerit boşuna ağırlık. adamın elini de rahatsız ediyor yani.
bence asıl kafa karıştıran şey gez. yivsiz tüfekle tek kurşun atacağımız ortalama 50 metre onda da geze çok gerek yok diye düşünüyorum. çünkü bazen gezi uzağa ayarlı olur hedef kısa mesafeden  önüne çıkabilir. bazen yakına ayarlıyorsun av uzaktan görünebiliyor yivsizlerde bence gez çok kullanışlı sayılmaz. nişan alırken hedefi de biraz kapatabiliyor.      gezsiz tüfekteki gibi  ferahlık yok.

gezli ya da gezsiz olsun , tüfeğin hangi mesafeden ne kadar yukardan ya da ne kadar aşağıdan vurduğunu iyi kavramak  lazım. yüzlerce fişekle deneme atışları yapmak lazım.  tüfeğin kabiliyetine hakimiyet önemli. gezsiz tüfek o bakımdan daha kullanışlı.
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2014, 19:48:58 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 27 Mayıs 2014, 19:49:21 »

yıllarca çift tetik poze ile ava gittim , sonrasında otomatiğe geçtim bir günde alıştım, ama tek tetik tüfekten sonra çift tetik tüfeğe alışmak nasıldır onu bilemiyorum. tek tetikten çift tetiğe dönmenin pek de konforlu olacağını düşünmüyorum. gerçi arazide  deneyimli ve soğukkanlı biriyseniz ona da alışabilirsiniz . otomatik vites arabam vardı düz vitese döndüm alışmam bir hafta bile sürmedi. bunlar kişiye göre değişen şeyler, herkeste aynı sonuç görülmeyebilir. atıcılıkta en önemli şey konsatrasyon bence. herşey kafada bitiyor çift tetik tetik, şeritli şeritsiz ayrıntı gibi geliyor bana.
1978-İZNİK