Gönderen Konu: """MAĞNUM YATAK & NAMLU İÇ ÇAP"""  (Okunma sayısı 6980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bünyamin KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
  • DAĞLAR AŞILMAZ DEĞİL YETERKİ AV OLSUN!
    • av avlak avcı
"""MAĞNUM YATAK & NAMLU İÇ ÇAP"""
« : 03 Mayıs 2012, 21:54:33 »
Herkese merhaba değerli avcı dostlarım.Uzun bir araştırma yapmama ragmen tam olarak bir sonuca varamadım.
Ve
SORU 1: 76 mağnum yatakta,gnld 67mm ve 70mm fişekler atıyoruz.Bunun saçma dağılımı yani grupmana etkisi nedir(dezavantaj) ve yataga zararı ne olur.Zararı olursa % delik oranı nedir?

SORU 2:Genelde kullandığımız namlu iç çapları 18.4mm dir.18.7mm iç çapı olan namlunun 18.4mm göre saçma grupman dağılımı nasıldır?Basınç kaybı varmıdır (delicilik) güç çıkışı nasıldır?

Bu iki sorudada sizin tercihiniz ne olur? Örnek:76 mağnum yatak mbor(18,7mm) çap gibi.

Konu hakkında araştırma inceleme test etme vb gibi deneyimleri,bilimsel bilgileri olan arkadaşlardan bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.Şimdiden teşekkür ederim.Selamlar.
Bünyamin KÖK
1983 KAYSERİ
Elektrik Elektronik
Metal İşleri Teknisyeni

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: """MAĞNUM YATAK & NAMLU İÇ ÇAP"""
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2012, 23:14:56 »
76mm yatak ve 70mm yatak arasında grupman olarak  fark olacağını zannetmiyorum.denenmelerimde iki yatakta da çok bariz fark gözlemlemedim. değişik kaynaklardada farklı olmadığını okumuştum.ayrıca yatağa zarar vereceğinide zannetmiyorum.farklı iç çaplarda  dar iç çapların penetrasyon yani delicilikte daha iyi olacağını düşünüyorum.ancak daha geniş çaplı namluların 18,7mm gibi iri ve ağır gramajlı fişeklerde daha güzel grupman yapacağını düşünüyorum.bir çok yazıda özellikle ördek ve kaz avlarında  full veya imp.  mod şok tavsiye edilir.ancak ben en çok randımanı modified şok yani  3 nolu şokta alıyorum.32gr ve üzeri 5 numaradan  daha küçük saçmalarıda kapalı şoklarla atmanın  grupmanı bozacağını düşümüyorum.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hasan ŞAHİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2012, 23:24:57 »
Hasan ŞAHİN
1978 ANTALYA
A RH (-)

Çevrimdışı Bünyamin KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
    • av avlak avcı
« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2012, 13:14:36 »
76mm yatak ve 70mm yatak arasında grupman olarak  fark olacağını zannetmiyorum.denenmelerimde iki yatakta da çok bariz fark gözlemlemedim. değişik kaynaklardada farklı olmadığını okumuştum.ayrıca yatağa zarar vereceğinide zannetmiyorum.farklı iç çaplarda  dar iç çapların penetrasyon yani delicilikte daha iyi olacağını düşünüyorum.ancak daha geniş çaplı namluların 18,7mm gibi iri ve ağır gramajlı fişeklerde daha güzel grupman yapacağını düşünüyorum.bir çok yazıda özellikle ördek ve kaz avlarında  full veya imp.  mod şok tavsiye edilir.ancak ben en çok randımanı modified şok yani  3 nolu şokta alıyorum.32gr ve üzeri 5 numaradan  daha küçük saçmalarıda kapalı şoklarla atmanın  grupmanı bozacağını düşümüyorum.
Teşekkür ederim.
Bünyamin KÖK
1983 KAYSERİ
Elektrik Elektronik
Metal İşleri Teknisyeni

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2012, 18:30:02 »
Hasan Şahin Bey'in gösterdiği makaleler İbrahim Aysu Bey'e ait. Yazılarını okumuştum ama bu sefer tekrar bakmadım. Muhtemelen bunlara değinmiştir. Yine de kısaca bir iki yorum ekliyeyim.

1. Fişek yataktan kısa olduğunda bir miktar hız kaybı muhakkak vardır. Yüzdesini de yazan yer biliyorum ama hatırımda değil şu anda. Yine de yivsizlerde olacak hız kaybı dikkate değmez. Çünkü dağılım daha önemlidir. Günümüz fişeklerinin ortalama hızları eskiye göre oldukça yüksek ve fişeğin tüfeğe uyumuna ve ava göre seçimine göre neredeyse 50 m civarında bazı kuş avları yapılabilir. Burada önemli olan, bu fişekleri avdan önce hedef kağıdında dağılımını görmek ve saçma çıkış hızları hakkında bilgi almak. Bilgi bulunur ama ötekini bizzat yapmak gerek. Sözgelimi 400 m/s ve üzeri fişeklerden uzak mesafede bile netice alınablir. Dağılımı gördükten sonra.

2. Backbore da deminki gibi. Bunda da hız kaybı olduğuna dair bilgili silah üstatlarının makeleleri var. Şahsen gördüm diyemeyeceğim. Birisi kronograf alıverirse bizzat şahit olabilir.

http://www.chuckhawks.com/backboring_does_not_work.htm

Bu herif günümüzün en tanınan üstatlarından biridir. Bilen bilir. "Backbore neden iş görmez" benzeri bir başlık atmış. Sizin sorduğunuzun özeti, hız kaybı olduğu ve bu kayıpla daha az teptiği ve aynı sebeple saçmaların daha düzenli dağılım verdiği. Aşağıdaki ise bir başka bilindik üstadın görüşü.

http://randywakeman.com/The_Mysterious_Lengthened_and_Elongated_Forcing%20Cone.htm

Burada da aynı şey öne sürülmüş. Yani hız kaybı var. Yazdığına göre 35-125 fps arasında imiş. FPS ilk kez okuyanlar için, "feet per second" yani saniyede kaç feet gittiğini(feet/s) söyleyen sürat birimidir, m/s değil. Birim dönüşümünü dileyen bulur.

Şahsi görüşüm, bu iki makaledeki sonuçlar hangi şartlarda alınmış gösterilmeliydi. Onları görmeden laflarının üzerine laf edemem. Öyle diyorlar. Ben bu kadar yoruma göre bile backbore olayını küçümsemem. Eğer dağılımı iyileştiriyorsa en önemlisi budur. Fakat işin içinde namlunun başka özellikleri de var. Yani yatak namlu geçişi, namlu ucundaki daralma(şok) ve fişeklerin malzemesi ve fiziksel özellikleri.

Backbore olsun, yataktan kısa fişekler olsun, her iki özellikle dünyada bir çok avcı avını yapıyor. İş görüyorlar demek.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Bünyamin KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
    • av avlak avcı
« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2012, 18:59:33 »
Hasan Şahin Bey'in gösterdiği makaleler İbrahim Aysu Bey'e ait. Yazılarını okumuştum ama bu sefer tekrar bakmadım. Muhtemelen bunlara değinmiştir. Yine de kısaca bir iki yorum ekliyeyim.

1. Fişek yataktan kısa olduğunda bir miktar hız kaybı muhakkak vardır. Yüzdesini de yazan yer biliyorum ama hatırımda değil şu anda. Yine de yivsizlerde olacak hız kaybı dikkate değmez. Çünkü dağılım daha önemlidir. Günümüz fişeklerinin ortalama hızları eskiye göre oldukça yüksek ve fişeğin tüfeğe uyumuna ve ava göre seçimine göre neredeyse 50 m civarında bazı kuş avları yapılabilir. Burada önemli olan, bu fişekleri avdan önce hedef kağıdında dağılımını görmek ve saçma çıkış hızları hakkında bilgi almak. Bilgi bulunur ama ötekini bizzat yapmak gerek. Sözgelimi 400 m/s ve üzeri fişeklerden uzak mesafede bile netice alınablir. Dağılımı gördükten sonra.

2. Backbore da deminki gibi. Bunda da hız kaybı olduğuna dair bilgili silah üstatlarının makeleleri var. Şahsen gördüm diyemeyeceğim. Birisi kronograf alıverirse bizzat şahit olabilir.

http://www.chuckhawks.com/backboring_does_not_work.htm

Bu herif günümüzün en tanınan üstatlarından biridir. Bilen bilir. "Backbore neden iş görmez" benzeri bir başlık atmış. Sizin sorduğunuzun özeti, hız kaybı olduğu ve bu kayıpla daha az teptiği ve aynı sebeple saçmaların daha düzenli dağılım verdiği. Aşağıdaki ise bir başka bilindik üstadın görüşü.

http://randywakeman.com/The_Mysterious_Lengthened_and_Elongated_Forcing%20Cone.htm

Burada da aynı şey öne sürülmüş. Yani hız kaybı var. Yazdığına göre 35-125 fps arasında imiş. FPS ilk kez okuyanlar için, "feet per second" yani saniyede kaç feet gittiğini(feet/s) söyleyen sürat birimidir, m/s değil. Birim dönüşümünü dileyen bulur.

Şahsi görüşüm, bu iki makaledeki sonuçlar hangi şartlarda alınmış gösterilmeliydi. Onları görmeden laflarının üzerine laf edemem. Öyle diyorlar. Ben bu kadar yoruma göre bile backbore olayını küçümsemem. Eğer dağılımı iyileştiriyorsa en önemlisi budur. Fakat işin içinde namlunun başka özellikleri de var. Yani yatak namlu geçişi, namlu ucundaki daralma(şok) ve fişeklerin malzemesi ve fiziksel özellikleri.

Backbore olsun, yataktan kısa fişekler olsun, her iki özellikle dünyada bir çok avcı avını yapıyor. İş görüyorlar demek.

Volkan bey açıklamalar için teşekkürler.
Herkes av yapıyor ama ıskalamamak için iyi nişandan sonra iyi bir fişek iyi bir tüfek ve bu konu önemli, mağlum avda km lerce yol yapıp önümüze çıkan fırsatıda kaçırmamak için.Yeni tüfek almayı düşünen ve tüfeğini yenilemek isteyen namlu yaptırmak isteyen avcı dostlarımıza yardımımız dokunsun ve bizlerde paylaşıp bilgilendirip bilgilenelim.
Bünyamin KÖK
1983 KAYSERİ
Elektrik Elektronik
Metal İşleri Teknisyeni

Çevrimdışı Ali DAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2012, 22:47:35 »
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2014, 15:24:52 Gönderen: Ali DAL »
Ali DAL    1976
Serinhisar / DENİZLİ
05373669437

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2012, 23:04:49 »
Haklısınız Bünyamin Bey, herkesin öğreneceği bir şeyler vardır. Bilgi paylaşılmalı.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Bünyamin KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
    • av avlak avcı
« Yanıtla #8 : 05 Mayıs 2012, 11:36:44 »
Yeni bir tüfek almak isteyen kişi kesinlikle bu konuları bilmeli araştırmalıdır.Mümkünse test sonuçlarınıda görmelidir.Bir çok sitede bunlar yapılmaktadır.
Bünyamin KÖK
1983 KAYSERİ
Elektrik Elektronik
Metal İşleri Teknisyeni