Gönderen Konu: yeni tüfeğim akdaş 312  (Okunma sayısı 12246 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: yeni tüfeğim akdaş 312
« Yanıtla #25 : 15 Temmuz 2015, 23:29:37 »
Üst namlu yaklaşık 35-40 metreden
5-10 cm üst vuracak alt namlu tam ortadan vuracak
deneyin tecrübelerinizi bekliyoruz :D :D :D
Olumlu manada mı? Sizdeki böyle herhalde.

Bana kalırsa yazdığınız şekilde olması gayet güzel olur.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Harun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 16 Temmuz 2015, 08:00:42 »
Olumlu manada mı? Sizdeki böyle herhalde.

Bana kalırsa yazdığınız şekilde olması gayet güzel olur.
Bana olumlu size olumsuz
Eskilerin deyimiyle bu hamur
Çooook su kaldırır:))
ÖNCE VATAN
1978 ankara

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #27 : 17 Temmuz 2015, 00:09:19 »
...size olumsuz
Aksini yazmıştım  :)

Sizdeki nasıl? Memnun musunuz?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Harun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 17 Temmuz 2015, 00:46:48 »
Aksini yazmıştım  :)

Sizdeki nasıl? Memnun musunuz?

Şöyle cevap vereyim.
Ata otomatiğimi aldığımda denemelerimde
çok memnun kalıp acele edip bu oortamda
yere göğe sığdıramamıştım.
Amaaaa iş kışın ava gelince kazın ayağının
öyle olmadığını gördüm.

Şimdi bu aleti daha avda denemedim bu ilk
sezonum olacak
Bu yüzden asla asla peşin peşin ŞÖYLE GÜZEL
BÖYLE YIKICI diye hüküm vermiycem.
Bu konu çok tatışıldığı içinde hamur ironisini
kullandım...
ÖNCE VATAN
1978 ankara

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #29 : 17 Temmuz 2015, 00:54:36 »
İnşallah avı da memnun eder. Sizinki nasıl derken alt namlu attığın yere, üst azcık üstüne mi vuruyor diye sormak istedim. Öyle Akdaş'ı olan vardı ama hep mi öyleler bilmiyorum, ondan soruyorum.
1968

Çevrimdışı Harun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 21 Temmuz 2015, 19:39:42 »
İnşallah avı da memnun eder. Sizinki nasıl derken alt namlu attığın yere, üst azcık üstüne mi vuruyor diye sormak istedim. Öyle Akdaş'ı olan vardı ama hep mi öyleler bilmiyorum, ondan soruyorum.
[/quote

Evet aynen öyle
Hatta üst namlu baya baya üst atıyor
ÖNCE VATAN
1978 ankara

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 21 Temmuz 2015, 19:54:46 »
Her iki namlununda baktığı yeri vurması gerekiyor eger baktığı yeri vurmuyorsa fabrikaya gönderin 20 gün içinde sorun çözülmüş olarak geri gönderirler.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 21 Temmuz 2015, 20:36:43 »
Beyler  iki namlu aynı yeri vurmayabilir bu gayet normalde , normal olmayan yüksek hata payıyla bir ürünün piyasaya sürülmesi.Düzgün üretin sıfır tüfeği 20 gün sonra fabrikaya yollamayın.
Her iki namlununda baktığı yeri vurması gerekiyor eger baktığı yeri vurmuyorsa fabrikaya gönderin 20 gün içinde sorun çözülmüş olarak geri gönderirler.

Yani peşin peşin hatalı bir üretimin tamirle düzeltilmesi üstelik sıfır üründe.Ben kabul etmem.Görünüyor ki yerli üreticilerde değişen bişey yok.Kimde  yazmıyor ama ben yazayım.AKDAŞ kullanıcıları arttıkça şikayetler gelmeye başladı. Hayırlısı....!
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2015, 20:39:13 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 21 Temmuz 2015, 21:04:11 »
Yani akdasda  bu hataların olmiycagini düşünerek satın aldık severek ve inceleyerek ama sorunu giderir benim tufek gördüğü yeri vuruyor artık. Aynı dönemde yakın arkadaşıma 103 DE aldık o gördüğü yeri vuruyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
1971 istanbul

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #34 : 22 Temmuz 2015, 08:51:27 »
Üst namlu yaklaşık 35-40 metreden
5-10 cm üst vuracak alt namlu tam ortadan vuracak
deneyin tecrübelerinizi bekliyoruz :D :D :D

Harun Bey, Akdaş güncel namlu yapısını kısaca özetlemiş.

Güncel seri üretimde aşağı yukarı bu şekilde imalat yapılıyor. Elbette üst namlunun daha üstü vurmasını istemeyenler çıkıyor, ancak olması gereken aslında bu. Zaten bu durumdan şikayetçi olanların tüfeklerini kısa sürede istedikleri şekle getiriyoruz. Bu imalat hatası asla değildir; aksine yüklü ürün satın alan yabancı müşterilerimizin talepleri doğrultusunda şekillenmiş namlu birleştirmedir. Uzaklaşan av veya plağın daha üste atan ve hedefi tam görerek atış yapmanızı sağlayan üst namlu ile daha rahat vurulabilmesini sağlamaktır buradaki amaç. Bazen seri üretim dışında namlu üretilse de genel tablo budur. Üretim hatası, alt vuran namlulardır, bariz sağa veya sola vuran namlulardır. Üst vuran bir üst namlu (aşırı olmamak kaydıyla), bizim için standart namludur. Yine hatırlatmak isterim ki müşteri talebi doğrultusunda namlu birleştirmesi yenilenebilir. Böylesi talebi olanların sayısı çok ama çok azdır.

Suat Beyin söylediği şekilde
Alıntı
Yani peşin peşin hatalı bir üretimin tamirle düzeltilmesi üstelik sıfır üründe.Ben kabul etmem
bir durum söz konusu değil yani.

Akdaş kullanıcıları arttıkça elbet şikayetler de artacak. Çünkü herkesin beklentisi ve tecrübesi farklı. Şikayet etmek için illa ki üründe bir hata olmasına gerek bile yok; kişi tüfeği beğenmez yine şikayet edebilir. Müşteri, ne türlü ürün olursa olsun, her zaman haklıdır. Bizim için önemli olan ürünlerimizde hata çıkmaması ki bugüne kadar satılan rakam ve arıza miktarını analiz ettiğimizde çok iyi bir noktada olduğumuzu keyifle görüyorum. Umarım daha da iyi noktalara sizin desteğinizle geliriz.

Akdaş kullanıcılarının çoğu, özellikle belli bölgelerdekiler, maalesef foruma katılmıyor ve dolayısıyla bizimle deneyimlerini paylaşmıyor. Umarım yakın zamanda kendilerini burada görebiliriz. Zira ciddi bir yerli kullanıcı sayısına ulaştık. Yerli piyasanın talepleri doğrultusunda artık özel taşıma çantası, askı kayışı, şapka ve çıkartmaları her bir tüfekle gönderiyoruz.

Bir sorununuz varsa Akdaş çözecektir.

Selamlar

The following users thanked this post: Ahmet ÖZTÜRK, Zafer TOPÇU, İsmail CEYLAN 16, İlker AKYOL

Çevrimdışı İlker AKYOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 22 Temmuz 2015, 15:12:09 »

Güncel seri üretimde aşağı yukarı bu şekilde imalat yapılıyor. Elbette üst namlunun daha üstü vurmasını istemeyenler çıkıyor, ancak olması gereken aslında bu. Zaten bu durumdan şikayetçi olanların tüfeklerini kısa sürede istedikleri şekle getiriyoruz. Bu imalat hatası asla değildir; aksine yüklü ürün satın alan yabancı müşterilerimizin talepleri doğrultusunda şekillenmiş namlu birleştirmedir. Uzaklaşan av veya plağın daha üste atan ve hedefi tam görerek atış yapmanızı sağlayan üst namlu ile daha rahat vurulabilmesini sağlamaktır buradaki amaç. Bazen seri üretim dışında namlu üretilse de genel tablo budur. Üretim hatası, alt vuran namlulardır, bariz sağa veya sola vuran namlulardır. Üst vuran bir üst namlu (aşırı olmamak kaydıyla), bizim için standart namludur. Yine hatırlatmak isterim ki müşteri talebi doğrultusunda namlu birleştirmesi yenilenebilir. Böylesi talebi olanların sayısı çok ama çok azdır.

Suat Beyin söylediği şekilde  bir durum söz konusu değil yani.

Akdaş kullanıcıları arttıkça elbet şikayetler de artacak. Çünkü herkesin beklentisi ve tecrübesi farklı. Şikayet etmek için illa ki üründe bir hata olmasına gerek bile yok; kişi tüfeği beğenmez yine şikayet edebilir. Müşteri, ne türlü ürün olursa olsun, her zaman haklıdır. Bizim için önemli olan ürünlerimizde hata çıkmaması ki bugüne kadar satılan rakam ve arıza miktarını analiz ettiğimizde çok iyi bir noktada olduğumuzu keyifle görüyorum. Umarım daha da iyi noktalara sizin desteğinizle geliriz.

Akdaş kullanıcılarının çoğu, özellikle belli bölgelerdekiler, maalesef foruma katılmıyor ve dolayısıyla bizimle deneyimlerini paylaşmıyor. Umarım yakın zamanda kendilerini burada görebiliriz. Zira ciddi bir yerli kullanıcı sayısına ulaştık. Yerli piyasanın talepleri doğrultusunda artık özel taşıma çantası, askı kayışı, şapka ve çıkartmaları her bir tüfekle gönderiyoruz.

Selamlar

Ömer bey bilgilendirme için öncelikle teşekkür ederim.
Form' u incelediğimizde yerli silah/marka kullanıcıları olarak en aktif Akdaş marka kullanıcılarını görebilirsiniz.
Kullanıcılarınıza tüfeklerini kendi istekleri doğrultusunda şekillendirme imkanı veriyorsunuz.
Bunun sebebi bence en ufak sorunlarla dahi ilgileniyor olmanız, sizlerin samimiyeti ve avcı ile aynı dilden konuşuyor olmanız.
Tabi hal böyle olunca konu başlıkları ve yazışmalar artıyor.
Yabancı marka tüfek sahiplerinin tüfekleri ile denemeler yapıp yapmadığını bilmiyorum. Belki yapıyorlar iyi yada kötü sonuçları bu form da paylaşmıyorlar. Kötü sonuçları zaten paylaşmazlar sonra o tüfeği kime satacaklar.!

Enn ünlü X marka tüfek aldığımızı ve bu tüfeğin üst namlusunun 20 cm üst attığını var sayalım (20 cm üst atması yanlış hatırlamıyorsam birçok ünlü markanın speklerinde/normlarında bu aralıklar normal sayılıyor. yanlışsa lütfen düzeltin) ama siz sorunun giderilmesini istiyorsunuz, tüfeği bayiye vereceksiniz, bayi distribütöre, distribütör İtalya, Belçika, A.B.D. üretici firmaya falan. Süreç ne kadar sürer bilemem ancak ürünü normal olduğu belirtilip aynen geri gönderilmesi de bence söz konusu.

Akdaş Silah olarak seri üretim tüfeklerin belirli aralıklarla gerekli testlerini yaptığınızı biliyoruz, ancak özel sipariş ürettiğiniz tüfeklerin namlu birleşmesinden sonra son aşamaya gelmeden namlu birleşim ve diğer testlerini yapmanız bence fevkalade olur.

saygılarımla,
1977 izmit

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 22 Temmuz 2015, 16:58:57 »
Bir tüfek ,kuş yada domuz avlamak için üretimliş olsun 1 numara şoku takdığında 20 cm üst atıyorsa 35, 40 mt den avı eğer düşürürse ve siz gördüğünüz noktaya atıyorsanız bu olması gereken değildir şansınız yaver gitmiştir demek. O zaman domuza attığınızı düşünürsek alt namluya dua edersiniz. Ben aynı gün iki tüfek aldım ve diğer bir tüfeğimde fabrikadan namlu düzeltilerek geldi. Otomatik olan attığı yeri nokta atışı vuruyor. Benim aldığım poze fabrikaya gitti arkadaşıma aldığımız poze her iki namluda attığı yeri vuruyor. Şimdi nasıl oluyorda attığı yeri vurabilen namlular üretilirken benim aldığım poze attığı yeri vuramadığı halde normal kabul ediliyor.Evet Ömer bey'e ilgi ve alakasından dolayı teşekkür ederim hemen hallettiler tüfeğim harika oldu hem yaklaşımları hamde ilgileri üst seviyede ama oluşmuş olan durumun bir problem olduğunu ve bu durumun son kontrollerde çözülmesi gerektiğini söylüyorum. Akdaş alacak her arkadaşa tavsiye ediyorum ama bir atış kontrolü yapın problem varsa fabrika halleder demeyide ihmal etmiyorum. Ne gerek var böyle muhabbetlere her önümüze gelene göğsümüzü gererek Akdaşı övsek havada kuşu şöyle kavurur böyle pişirir diye iki palavrada biz sallasakda karşı fikri olan da çıkamasa fenamı olur.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
1971 istanbul

The following users thanked this post: Tuna ÖZER

Çevrimdışı İlker AKYOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 23 Temmuz 2015, 09:52:53 »
Gürsel bey söylediklerinizde çok haklısınız.
En azından bir konuyu netleştirmiş olduk, Akdaş pozelerin üst namlısı standart olarak 15-20 cm üst atıyor.
Sipariş veren arkadaşların bunu dikkate alarak sipariş esnasında her iki namlunun da  aynı yeri vuracak şekilde namlu birleştirmesinin yapılmasını isteye bilirler. Böylelikle tüfeği tekrar fabrikaya göndermemiş olurlar.
Zaten aynı durumdan bende muzdaripim.

saygılarımla,
1977 izmit

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 23 Temmuz 2015, 10:20:34 »
hayırlı olsun allah kazasız belasız bol avlar nasip etsin inşallah
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 26 Temmuz 2015, 11:03:22 »
Görün bakın, aynı yeri vursun diyen arkadaşlarında tüfeğinde yamukluk çıkacak, ben yerli sanayiye güvenmiyorum...
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 26 Temmuz 2015, 12:19:22 »

Suat Beyin söylediği şekilde  bir durum söz konusu değil yani.

Selamlar
Sn AKDAŞ siz  tüfeklerimizin kullanma klavuzunda üst namlu özellikle üst vuruyor diye belirtiyormusunuz ? Şayet  belirtmediyseniz yapacağınız hiçbir açıklama beni tatmin etmez.

Hiç bir yayın ,dergi,kaynak ta  böyle bir yazı ne okudum ne duydum ne gördüm.Madem dediğiniz gibiyse normal bir süperpoze almalı müsabakalarda hiç trap tüfeği kullanmamalı.

Normal şartlarda iki namlu 40 yarda da birleştiliyor ve birbirine en yakın grupmanı bu mesafede yapıyorsa,40 yarda ve üzeri mesafelerde bu oran daha da açılıyorsa sizin üst namlunuzun üst atması onarmaldir.

Yükselen plağı yada uzaklaşan avı  vurmak için gerekli önlemeyi tüfek değil bırakın atıcı ayarlasın.Adam nereden bilsin tüfeğin üst atacağını.Kendisi de bir önleme payı verecek  ondan sonra karavana kaçınılmaz.

Dün bir test yaptım.Süperpoze bir tüfeğimin iki namlusu 40 yarda da iki ad full şokla(bir şokla değil iki namlu iki ayrı full şokla) % 1 fark çıkardı.Bence  çok mükemmel bir oran.Hatta Harika.

Şimdi bizden daha teknik bu işin içerisinde olan birisi olarak sizin cevaplarınız beni malesef ikna edemedi. Yorumum biraz sizi rencide etmiş olabilir.Şayet bu üst atma olayınız kullanma klavuzunda yazmıyorsa görüşlerimin  doğruluğunu teyit edecektir.

Seri üretimde oluyor böyle sıkıntılar gibi klişeleşmiş cevapların arkasına sığınmak sizi daha iyi bir yerlere götüremez.

Sadık usta gibi bu memlekette ilklere imza atmış bir ustamızın kötü bir ürün üreteceğini düşünmüyorum.Sadece firmanın  birşeyleri gözden kaçırdığını bu gibi sorunlarında halledilemiyecek sorunlar olmadığını düşünüyorum.

Emin olunuz ki ben şahsen paramın yerli bir üreticimize nasip olması taraftarıyım.Eleştirilerimin yapıcı olması temennisiyle..Saygı ve selamlarımla.

BİGA/1979

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 26 Temmuz 2015, 12:33:20 »
         Ömer Bey, bu kadar gülünç bir açıklamayı sizden duymak çok büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu bende.İlk defa üst namlunun biraz üste isabet etmesine göre namlu ayarı yaptıklarını söyleyen bir tüfek üreticisi duyuyorum.Dünyada böyle bir şey duysam inanmazdım.Demek ki bizim avcılarımız attığı yeri vurmak istemiyor.Av tüfeklerinde ilk aranan şey benim bildiğim atış isabetidir.Gerçekten çok vahim, başka yazmasam iyi olacak...
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 27 Temmuz 2015, 12:15:22 »
         Ömer Bey, bu kadar gülünç bir açıklamayı sizden duymak çok büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu bende.İlk defa üst namlunun biraz üste isabet etmesine göre namlu ayarı yaptıklarını söyleyen bir tüfek üreticisi duyuyorum.Dünyada böyle bir şey duysam inanmazdım.Demek ki bizim avcılarımız attığı yeri vurmak istemiyor.Av tüfeklerinde ilk aranan şey benim bildiğim atış isabetidir.Gerçekten çok vahim, başka yazmasam iyi olacak...
SELAMLAR MEHMET BEY BELKİDE ÖMER BEY SADECE YÖNETİCİDİR....
AVCILIK YADA DİĞER KONULARA VAKIF OLMAYABİLİR...
BUNDAN SONRAKİLERİ ÖMER BEY İÇİN YAZMIYORUM; BİZ DE HEP BÖYLE OLMUŞTUR AVCILIKLA ALAKALI KURULUŞLARIN BAŞINDAKİLER STANDART BİR MEMUR DEĞİL Mİ ?
SPOR KULÜPLERİ BAŞKANLARI HEP İŞ ADAMI DEĞİLMİ ?
AYRICA HER FİRMA AVCININ KEYİFLİ BİR AV YADA ATIŞ YAPMASI İÇİN SİLAH ÜRETMİYORLAR SADECE TİCARETODA = KAR(PARA) HERKES GİL ASH YADA TOM KNAPP DEĞİL

SAYGILAR
1986 KAYSERİ   / ADANA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #43 : 27 Temmuz 2015, 13:04:14 »
SELAMLAR MEHMET BEY BELKİDE ÖMER BEY SADECE YÖNETİCİDİR....
AVCILIK YADA DİĞER KONULARA VAKIF OLMAYABİLİR...
BUNDAN SONRAKİLERİ ÖMER BEY İÇİN YAZMIYORUM; BİZ DE HEP BÖYLE OLMUŞTUR AVCILIKLA ALAKALI KURULUŞLARIN BAŞINDAKİLER STANDART BİR MEMUR DEĞİL Mİ ?
SPOR KULÜPLERİ BAŞKANLARI HEP İŞ ADAMI DEĞİLMİ ?
AYRICA HER FİRMA AVCININ KEYİFLİ BİR AV YADA ATIŞ YAPMASI İÇİN SİLAH ÜRETMİYORLAR SADECE TİCARETODA = KAR(PARA) HERKES GİL ASH YADA TOM KNAPP DEĞİL

SAYGILAR
  İdris ney kardeşim: Forum kuralları gereği büyük harfle yazmak yasak.Sizde büyük harf kullanıyorsunuz.Görüyorum ki yeni üyesiniz.Bilmiyorsanız hatırlatmak isterim.

BİGA/1979

The following users thanked this post: İdris MOĞOL

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 27 Temmuz 2015, 17:36:07 »
  İdris ney kardeşim: Forum kuralları gereği büyük harfle yazmak yasak.Sizde büyük harf kullanıyorsunuz.Görüyorum ki yeni üyesiniz.Bilmiyorsanız hatırlatmak isterim.

Teşekkür ederim SUAT abicim tahminin doğru dikkat edeceğim saygılar....
1986 KAYSERİ   / ADANA

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #45 : 27 Temmuz 2015, 23:02:46 »
Bu isabet merkezlerinin nişan noktasına uzaklıkları konusunda farklı görüşler olduğu gibi, imalatçıların da farklı uygulamaları var. Atış yapılacak yerin (trap, skeet, sporting, muhtelif avlar,...) ve/veya kişinin isteklerinin, alışkanlıklarının durumlarına göre farklı ayarlamaları oluyor. Tarihsel olarak da bazı üreticilerin geçmişte şimdiki üretimlerinden farklı isabet merkezlemeli olarak ayarlamaları var görünüyor.

Şuraya kadar yazdıklarım, imalatçının arzusuyla yapılmak istenen ayarlamalardı. Bunlar dışında bir de istemeden ortaya çıkan farklılaşmalar var (kullananlara göre). Şahsen böyle tecrübe yaşamadım ama yabancı forumlarda "tooonla" isabet merkezi sorunları tartışılmış. Bizim forumlardaysa böyle meşhur ithal pozelerle igili neredeyse hiç konuya, şikayete rastlamamamızın yorumunu size bırakıyorum.

Bu hususun üzerinde uzun uzun tartışılması gereken biraz detay var. Bunu sade bir avcı olarak ifade ediyorum. İlaveten tecrübemiz de kısıtlı.

Ben üst namlunun 40 m civarı uzaklıkta biraz daha üst vurmasını faydalı buluyorum. Yeri gelmişken belirteyim, bu şekilde tüfeklerin epey yaygın olduğu kanısındayım şu anda. Bunu kimin niçin veya gerçekten bilinçli olarak mı yoksa sistematik bir hata netices mi böyle olduğunu da bilmiyorum ama demin yazdığım gibi böylesi de çok rastlanıyormuş.

Niçin üst namlumun biraz (10 cm civarı) üst vurmasını hoş karşılayacağımı da yazayım. Kısa cevap; ikinci atışın uzaktaki av için olacağını ve av arpacık tarafından komple örtülebileceği veya takibi zor olacak kadar fazla kapatacağı için kuşu arpacığın biraz üzerine alacağımızı; bu sebeple namlunun kuşun biraz altına nişanlamış olacağımızdan, yukarıya doğru 10-12 cm atış düzeltmesi gerekeceği için diyorum.

Elbette bu herkesin işine gelmeye de bilir. Gayet geçerli, mantıklı sebepleri de olabilir. Fakat bu noktada "en azından" şunu düşünmek lazım; 40 m civarında uçan kuş, kaçan tavşandan bahsediyoruz. O mesafede öyle bir hedefin üzerinde 10 cm aralıkla iki noktasına isabetli atış yapabilir miyiz? Kaçımız becerir? Hareketliyi geçtik, duran hedefi desek...?!

Yanlış anlaşılmak istemem. Herkesin aradığı özelliklere saygım var. Burada sadece ideal haller için zihin antrenmanı yapıyoruz. Ben samimi olarak şu anda o 10 cm lik üst vuruşu memnuniyetle kabul ediyorum ve şayet memnun kalmazsam da onu istediğim hale getirebilecek ustalar var mı ona bakıyorum.
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2015, 23:06:32 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #46 : 28 Temmuz 2015, 09:03:47 »
Merhaba Sayın Forum Sakinleri,

Volkan Bey konuyu güzelce özetlemiş, kendisine teşekkür ederim; ben de eklemeler yapmak istiyorum.
Gürsel Beyin  dediği gibi
Alıntı
“siz gördüğünüz noktaya atıyorsanız bu olması gereken değildir şansınız yaver gitmiştir demek”
veya Ersan Beyin düşündüğü gibi “
Alıntı
Görün bakın, aynı yeri vursun diyen arkadaşlarında tüfeğinde yamukluk çıkacak, ben yerli sanayiye güvenmiyorum...”
şeklindeki ifadeler veya
Alıntı
“Seri üretimde oluyor böyle sıkıntılar gibi klişeleşmiş cevapların arkasına sığınmak …”
şeklindeki Suat Beyin kullandığı ifadeler gerçekten tamamen uzak.
Burada ne bir yamukluk, ne imalat hatası, ne bir şeylerin arkasına sığınmak ne de şans söz konusu. Suat Bey kötü ürün diye nitelendirdiğiniz, Sadık Ustadan beklemediğiniz ürünler, aslında Sadık Ustanın üzerinde kafa yorarak ortaya çıkardığı ürünlerdir. Yani şu anda, üst namlulun belli belirsiz üste isabet etmesi Sadık Ustanın tam da istediği şeydir. Lütfen, seri üretim hatası vs. ifadeleri unutalım. Biz üretmek istediğimiz değerlerde tüfek üretiyoruz.

Son zamanlarda saçma dağılım testlerine merak saldığınızı, başarılı işler yaptığınızı takdir ederek izliyoruz. Ancak, testlerin geçersiz kalacağı bir durum var ki, o da gerçek dünya av ve atış koşullarıdır. Testler fikir verse de gerçek başarı, kullanıcı tecrübelerinden anlaşılabilir ancak. İşte bu nedenle uzmanlar tarafından uygulanan namlu isabet ölçümlerine inanın. İmkânınız varsa, çok farklı (dünyaca kabul görmüş) tüfeklerle bu testleri uygulayın. Sizin için standart değerler, sadece kullanmış olduğunuz tüfekler olmasın. Eklemek isterim ki saçma atışlarındaki üst atış farkını kullanıcı hissedemez, tıpkı matemetikteki kesişim kümesi gibi alt namlu ve üst namlunun saçmaları en uzak mesafede bile kesişmeye devam eder. Bu minik (mesafeye göre değişen) farkı ancak tek kurşun atışlarında görebilirsiniz.

Suat Bey, burada vakit buldukça yazıyor olmam, sizlerin yorumlarının çok değerli olmasından ileri gelir. Yorum için teşekkür ederiz. Size önerimiz tüfeklere gerçek dünya koşullarında da testler yapmanız.

Sayın Mehmet Gönel; gülünç olarak değerlendirdiğiniz açıklama, salt benim değil, Sadık Ustanındır aynı zamanda. Konu hakkında yeterince bilgi sahibi değilsiniz anlaşılan. Attığı yeri vurmak istemiyor kadar bir fark asla söz konusu değildir ve hiçbir kullanıcı av koşullarında bu farkı hissedemez. Buradaki hassasiyet çok incedir. Size önerim, dünyanın kabul ettiği tüfeklerle kendinizin değerlendirme yapması. Yazdıklarınızdan anlıyorum ki iki namlunun tamamen farklı yerleri vurduğunu anlamışsınız. Bence yazın, biz de bildiklerimizle sizi aydınlatalım. Sadık Akdaş, memleketimizde en çok sayıda, en farklı tüfekleri elinden geçirmiş, bizzat onarım yapmış kişidir. Tecrübesinde, bu birikimin yeri çok önemlidir. Bu ortamda sadece yazı yoluyla iletişim kurulduğu için yanlış anlaşılmalar her daim gözlemlenebiliyor.

İdris Bey, kendimin de Akdaş AG 212-S kullanıcısı olarak yivsiz tüfeklerle aramın gayet tabii çok iyi olduğunu, iyi bir atıcı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle tek kurşun atışlarında kendimi geliştirmek için bir adet 112-SBE Slug da edinmeyi düşünüyorum. Koyu bir av tutkunu değilim, ancak ava giderim. Burada, sizlerin de takdiri, satış temsilcisi (ki değilim zaten) vb. olarak değil de, teknik bilgilerimi paylaşan; Volkan, İbrahim, Tuncay Beyler gibi ustalardan yeni bilgiler öğrenen bir kişi olarak yer alıyorum.

Özetle seri üretim, Volkan Beyin de tercih ederim dediği şekilde “Niçin üst namlumun biraz (10 cm civarı) üst vurmasını hoş karşılayacağımı da yazayım” şeklinde devam edecektir. Talebi olan kullanıcılar için üst namlu isabet noktası ayarlanabilir (ki bize göre yanlış olan budur). Neden böyle olduğunu anlatmaya çalıştım kısaca. Tabii bu kulağa farklı gelen bir şey olduğu için herkesin hoşuna gitmeyecektir. Seri imalat bu şekilde devam edecektir.

Akdaş olarak grupman, saçma tesirliliği ve isabet konusunda hep iddialı olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Vakit ayırıp yorum yapanlara teşekkür ederiz.

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN, İlker AKYOL

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 28 Temmuz 2015, 13:36:06 »
Ömer bey bu yazıyı yazmadan 2 saat düşündüm.

Yüksek hatayla üretilmiş demekle biraz haksızlık etmişim kabul ediyorum.

Yaşım 36 ve haftanın 3 günü faal olarak avlanırım.
 12 16 20 36 numara değişik tüfekler kullandım. Şu an sadece av tercihlerim sebebiyle 12 numara 4 ad tüfek kullanmaktayım.

Fantazi için bir ad 16 ve bir ad 36 numara tüfeğim mevcut.

Tüfeklerden teknik olarak çok anladığımı iddia etmem.Ben sonuçlara bakarım.Sonuçları değerlendirirkende bütün dünyada kabul görmüş sizin tüfeklerinizi test eden Sn AYSU nun metodlarına uygun şok mesafe hedef kağıdı ve yöntemler kullanmaktayım.Sadece atış sehpası kullanmıyorum.Onun yerine bir tabureden destekli atışlar yapmaktayım.

Aslında sonuçların ne çıkacağını da az çok kestirebiliyorum. Sadece sitedeki arkadaşlarda faydalansın diye yayınlıyorum.

Tüfeklerinize kötü yada yamuk  diye bir tabir kullanmadım.Yazılarımıda tekrar tekrar okudum.

Üst namlu 10 cm üst vurabilir bu çokta kayda değer bir durum değil.Sonuçta bir avuç saçma atıyoruz bu hata kapatılabilir.

Ancsk genel manada iki namlunun 40 yarda mesafede aynı yeri vurması esastır.Çulluk ve bıldırcın gibi fermalı avlar için daha yakın mesafelerde namlu birleşimi yapılmış  tüfekler tercih edilir.

Sizin namlularınızı nasıl  birleştirirsiniz neyi baz alırsınız bunlar beni yada müşteriyi bağlamaz. Müşteri hadefe bir kurşun attığında normalde 10cm atış esnasında da atış hatasıyla bir 10 cm üst attığı zaman 20 cm gibi bir fark gördüğü xaman işler karışır.

Sonuçta destekli yapılan atışlarda bile % 10 hata payı olabiliyor.
Siz  şayet bu durumu daha önce belirtseydiniz sorun yine olmazdı.Bu açıklamalar müşteri tespiti sonrası olunca  biraz düşündürücü olmuyor mu . 

Dünya üzerinde değişik test yöntemlerinden bahsetmişken :Keşke başta firmanız olmak şartıyla memleketimizdeki silah üreticileri bu üst düzey kabul görmüş testlerden yapıp yayınlasaydılarda  bizde bişeyler öğrenseydik.

Böylece elimizde metrelerle dağ bayır çalı çırpı 1mt lik hedef kağıtlarıyla o mera senin bu mera benim tırmalamasaydık..Ama ne yapalım malesef layık olduğumuz muamele  buymuş demekki...

Son olarak Sadık AKDAŞ ustamızı her zaman takdir etmişimdir.Heleki o 7 pimli çifteyi gördükten sonra. Ben kendisinin yetenek maharet ve becerilerini tartışmıyorum.O benim haddim değil.Ancak Ürünleriniz hakkında  daha iyi bilgi paylaşımı ve daha aydınlatıcı bir platform hem siz hemde biz müşteriler açısından daha iyi olacaktır.

Sevgi ve saygılarımla......

BİGA/1979

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 28 Temmuz 2015, 14:12:36 »
Ömer bey durumu kibarca anlatmış sanırım bilgilendirmeler daha evvel yapılsa daha doğru bir uygulama olurmuş.Neyse firmanın politikalarını firma belirlesin artık biz hislerimizi dile getiriyoruz en azından.Şimdi şu sezon açılsada bizde paylaşsak dostlarla tek atışta 3 tane üveyiği nasıl indirdiğimizi. Yada derisini saçma sıyırmış bıldırcını nasıl cansız düşürdüğümüzü.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
1971 istanbul

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #49 : 31 Ağustos 2015, 09:49:57 »
Eski akdaş alanların bu çantadan yararlanamaması çok üzücü :))
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul