Gönderen Konu: GÜNCEL TÜFEKLERİN NAMLU ÇAPINA GÖRE STANDART ŞOK DEĞERLERİ!  (Okunma sayısı 49233 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Kıymetli Dostlar,
Namlu çapı ve şok ölçümü yapılmaksızın uygulanacak testlerin BİLİMSEL HİÇBİR YÖNÜ,TARTIŞILABİLİR VE DEĞERLENDİRİLEBİLİR BİR TARAFI OLAMAYACAKTIR..
20 YILI  AŞMIŞ DENEMELERİN SONUNDA EN BÜYÜK FİRMALARDA BİLE ŞARK KURNAZLIĞI YADA SORUMLULUKTAN KAÇMA ADINA INCH YADA MM LİK ÖLÇÜ BELİRTİLMEDİĞİNE VE BUNUN GENELDE KASITLI YAPILDIĞINA ŞAHİDİZ..
Karınca kararınca Güncel tüfek üreten firmalara,şok üreten firmalara ,CIP gibi standart belirleyen kurumlara ve yazılı tüm magazinel bilgiye dayanarak aşağıdaki tabloyu hazırlama ihtiyacı hissettik..
Namlu Çapına Göre İnch Bazında Şok Daralma Miktarları
CYL -CYLINDER-SİLİNDİR-5 NO ŞOK:0.000 DARALMA
SK-SKEET-                      SKEET ŞOK:0.005 DARALMA
IC-IMPROVED CYLİNDER  -4 NO ŞOK:0.010 DARALMA
LM-LIGHT MODIFIED-SKEET 2-LITE MODIFIED:0.015 DARALMA
MOD-M-MODIFIED-3 NO ŞOK:0.020 DARALMA
IM-IMPROVED MODIFIED-2 NO ŞOK: 0.025 DARALMA
FULL CHOKE TA TÜFEK FİRMALARI ŞOK ÜRETEN FİRMALARA GÖRE ÖLÇÜ FARKLARI MEVCUTTUR
 GENEL STANDART F-FULL-1 NO ŞOK:0.030 DARALMA BAZI FİRMALAR 0.035 DARALMA
LF-LIGHT FULL:0.027-0.030 DARALMA
EF-EXFULL-EXTRA FULL:BAZI FİRMALAR 0.035-GENELDE 0.040 DARALMA

TÜFEK FİRMALARININ BELİRTTİĞİ STANDART NAMLU ÇAPLARI;
BERETTA STANDART NAMLU ÇAPI:A300-301-302-303-304-390-391-OUTLANDER-S SERİSİ BERETTA SÜPERPOZELER-SİVER PİGEON SERİSİ SÜPERPOZELER SİLVER PİGEON 1 DE OPTİMA PLUS NAMLU ÇAPI OPSİYONU VARDIR..682 SERİLERİNDE OPTİMA PLUS VERSİYONU VARDIR
0.723 INCH=18.37 MM..
BERETTA OPTİMA PLUS 0.732 INCH=18.60 MM. BERETTA 391 URİKA SENTETİK,URİKA II NİN OPSİYONEL VERSİYONU,XTREMA I VE XTREMA II,SIVER PIGEON 1 (NEW) OPTİMA PLUS VERSİYON NAMLULAR,682 OPTİMA PLUS VERSİYONU NAMLULAR
BERETTA OPTİMA HİGH PERFORMANCE  -OB HP KOD-.730 INCH:18.54 MM. A400,UGBXCEL25,SV 10 PERENNİA,DT 10,PREVAİL MODELLERİ

Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Doğan İLGÜN, Fatih YAZICI

• Expert Üye
BENELLİ NAMLU ÇAPLARI:
STANDART NAMLU ÇAPI 0.723 İNCH:18.37 MM..CRIO,MONTEFELTRO,RAFFAELLO,SBE II,M2,VINCI,123,SL80,VB SERİLER..
CRIO,CRICOMFORT,SÜPERSPORT,BECACCİA,ULTRALİGHT MODELLERİNDE NADİREN OVERBORE .730 İNCH:18.54 MM NAMLU ALTERNATİFİ MEVCUTTUR..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

• Expert Üye
BROWNİNG-WİNCHESTER NAMLU ÇAPLARI:
BACKBORED  OLMAYAN MODELLER .725 INCH 18.40 MM A5 ESKİ VERSİYONLARI.B80, A500,A SERİLERİ,B SERİLERİ,B 325 SERİSİNİN İLK VERSİYONLARI,MOD 101 SÜPERPOZE,1300 PA,1400 MODELLERİ,GOLD SERİSİNİN İLK VERSİYONLARI
BACKBORED  MODELLER: .742 İNCH 18.85 MM        B325 SON ÜRETİLENLER,425,525,625,GOLD HUNTER,FUSİON,MAXUS,SX2-SX3,SELECT SERİSİ OU,CYNERGY MODELLERİ.725 SERİSİ,CITORI VE XS SERİLERİNİN YENİ VERSİYONLARI.YENİ A5 VE SİLVER MODELLERİ
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
REMİNGTON NAMLU ÇAPLARI STANDART NAMLU .730 İNCH 18.54 MM ,ESKİ MODELLER 1100,870,11-87     0.727-0.729 İNCH:18.46-18.51MM
PROBORE .735 İNCH:18.67MM VERSAMAX,1100 G3,
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Ertan TURHAN, Fatih YAZICI

• Expert Üye
FRANCHİ NAMLU ÇAPLARI TÜM MODELLER .725 İNCH :18.40 MM
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tuncay ağbi çok güzel bir çalışma ellerine sağlık ama yurdumun insanının yüzde sekseni yerli kullanıyor onlarla ilgili bilgileride paylaşırsak bizlerde faydalanırız şimdiden yeniden teşekkür ederiz.
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tuncay Bey, hep yabancı markaların namlu çaplarını yazmışsınız.Biraz da yerlilerin namlu ve şok ölçülerini yazar mısınız?
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

• Expert Üye
Sayın Gönel,
Yerli firmalarda ne internet sitelerinde ne kataloglarda belirtilmiş Namlu çapı ortalamamız şudur tolerans sınırları budur birleştirme konisi uzunluğu şu kadardır diye bir bilgi gördünüzmü ?
Birgün bu bilgileri falanca ustamıza bir soralım demek yerine veri olarak belirten bir firma bulursam iftiharla paylaşacağım emin olunuz...
Selam ve saygılarımla 
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Ömer ÖZSOY, Yaşar KÖKÇEN, Gökhan NİZAMOĞLU, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Sayın Dingiz,Sayın Gönel bende ATA NEO 12 var dün elimden geldiğnce test atışları yaptım.Testden önce namlu iç çapımı ve  1-3-5 şoklarını ölçtüm çünkü yerli sanayimizin belli kendi standartlarında ürettiği bir ölçü yok heraldeki yayınlayamıyor.Sayın Kahraman'ın haklı olarak sitemkar uslupla yazdığı gibi yerli sanayi teknik veri yayınladıda ustalar paylaşmadı.Hiç birinin  bu verilerin katalogda paylaşılamadığı gibi test yapılan tüfeklerin bile şok ölçüleri sitemizde ısrarla istenmesine rağmen verilmiyor.Bunu anlamakda güçlük çekiyorum çünkü bende imalatcıyım örnek olarak ürünlerimden birisi küresel vana belli bir çapı ve toleransı vardır bu toleranslarla üretilmeyen ürün montaj bandına gidemez.Benim bir müşterim mesai saatleri içinde bu ölçüyü istese daha telefonumda hatdayken diğer hattımdan kalite kontrolden aldığım bilgi ile bunu cevaplayabilirim.Yazılı belge istersede 1 saat içinde fax mail gönderirim.Müşterimin buna ihtiyacı mı var kendi ölçemiyor mu ?Ölçer ama bu şekilde sizi ölçüyor.bu sayede 26 ülkeye ihracatım var.
Şimdi ustalarımızın destekleri ile bu bölüm açıldı bazı bilgilere biz kendimiz ölçerek burda paylaşarak ulaşmaya çalışacağız ,Ustalarımız yorumlayacak.Selem ve saygılarımla...
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

The following users thanked this post: A.Recai DEMİRCİ, Gökhan NİZAMOĞLU

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Vallaha haklısınız dostlar.Ben de aslında bu konuya dikkat çekmek için bu soruyu sormayı tercih etmiştim.Firmalarımız bu ölçüleri yazmaya ne yazık ki gerek görmüyorlar.Ama ben siz meraklı arkadaşlarımızın bu namlu çaplarını ölçmüş olabileceğinizi düşünmüştüm.Geçenlerde burada Huğlu'lu bir tüfek ustasına bu konuyu sordum.Usta bana üretilen hiç bir namlunun birbiriyle aynı olmadığını,aralarında küçük de olsa farklar olduğunu söyledi.Bu cevap da beni şahsen olumsuz düşüncelere sevk etti.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Mehmet Bey huğluda o kadar çok tüfek ustası varki sanki eyalet sistemi gibi çalışıyor fabrika...Silaha baksanız aynı marka aynı seri.. fakat farklı tezgahlarda dokunduğu için tüfeklerde bariz farklar oluyor...İki arkadaş aynı tüfekten alıyor denemeye gidiyorlar ve farklı sonuçlar çıkıyor..Yani bir standart yok...Böyle oluncada farklı aynı serilerde farklı farklı ürünler çıkıyor...
İşte yerli sanayimizde sorun bu...Belli bir standart yok oğlu yok...Keşke olsada bizde göğsümüzü gere gere söylesek...
Forumda bakıyorum bir arkadaş 'A' markası almış başka yardım isteyen arkadaşada ben aldım kullanıyorum güzel diyor o arkadaşta gidip aynı tüfek aynı seriyi alıyor fakat aynı performansı alamıyor çünkü üretilen tüfek farklı tezgahlarda dokunuyor...
Bu yüzdende Tuncay Beyin belirttiği gibi hiçbir bilgiyi müşteriyle paylaşmıyorlar ürünede yazmıyorlar..
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2013, 11:49:04 Gönderen: Ersin ORBAY »
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

The following users thanked this post: Gökhan NİZAMOĞLU

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
Yerli tufeklerin en buyuk sorunu standart olmamasi.bir namlu bir namluyu hatta bir sok bir soku asla tutmaz.bunu degisik testlerle bizzat gordum.merak eden olursa anlatirm bu testleri.bende yerli kullaniyorm ama test ederek aldm.yoksa ayni marka tufek farkli sonuclar veriyor.soklar bile bariz degisiyor.onlarida eleyerek aldim.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kesinlikle sizlere katılıyor, ancak çok da üzülüyorum...
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

The following users thanked this post: Barış EREN

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
benelli de galiba bore namluya dönus yapiyor. (benelli presenta lessenza raffeello power bore ) modelini cikardi.gerci ben sitesinde bilgiye rastlamadim ama! bilgisi olan arkadaslar,buyuklerim bilgilendirirse...
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Mehmet Bey huğluda o kadar çok tüfek ustası varki sanki eyalet sistemi gibi çalışıyor fabrika...Silaha baksanız aynı marka aynı seri.. fakat farklı tezgahlarda dokunduğu için tüfeklerde bariz farklar oluyor...İki arkadaş aynı tüfekten alıyor denemeye gidiyorlar ve farklı sonuçlar çıkıyor..Yani bir standart yok...Böyle oluncada farklı aynı serilerde farklı farklı ürünler çıkıyor...
İşte yerli sanayimizde sorun bu...Belli bir standart yok oğlu yok...Keşke olsada bizde göğsümüzü gere gere söylesek...
Forumda bakıyorum bir arkadaş 'A' markası almış başka yardım isteyen arkadaşada ben aldım kullanıyorum güzel diyor o arkadaşta gidip aynı tüfek aynı seriyi alıyor fakat aynı performansı alamıyor çünkü üretilen tüfek farklı tezgahlarda dokunuyor...
Bu yüzdende Tuncay Beyin belirttiği gibi hiçbir bilgiyi müşteriyle paylaşmıyorlar ürünede yazmıyorlar..
Bu gerçekten son derece can sıkıcı,büyük sıkıntı bence eğer böyleyse gerçekten.Her ustanın kabul edilebilir seviyenin üstünde olması gerekliliği bir yana velevki yetenek bilgi farklılıkları var ve sonuçta farklı kalite ürünler çıkıyor tezgahtan,bunun ilgili kontrol elemanı veya yetkilisi tarafından tespit edilip tüfek satışa çıkarılmadan kimden geldiyse ona geri döndürülüp gerekli iyileştirmelerin sağlanması gerekir eğer "marka"diye bişeyden bahsedilecekse veya o ürünün bir adı veya markası olacaksa,aksi takdir de ürüne marka yerine yapan ustanın adını basmayı gerektirir minumum ticari ahlak.

Marka demek o isimi taşıyan bütün ürünlerin o adın empoze ettiği standartları taşıması demek herşeyden önce.Son derece acayip ve kabul edilebilmesi imkansız bir durum.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Gökhan NİZAMOĞLU, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
herzaman pideyi pizaya tercih ederim,telofonla siparişe gelince illaki piza isterim... telde pide istersen ne çıkarsa bahtınadır :)).... bizim yerliler maalesef standart olayında sınıfta kalıyor......
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Eskiden yivsizlerde namlu genişliği yazardı. Mesela bendeki Huğlu tek kırmanın(25-30 senelik) namlu iç çapı 18,3 diye belirtilmiş. Hatta şok genişliği bile yazıyor ama fazla dar o da ayrı konu. Yeni üretilenlerin hiçbirinde yazılı görmedim. Forumda birinin yerli fabrikalardan birinden aldığı bilgiye göre, artık namlularda yazılması gereken bilgilerden namlu genişliği kaldırılmış. Bunu da Standartlar Enstitüsü istiyormuş diye hatırımda kaldı. Bu doğruysa keyfi yazmıyorlar demek insafsızlık olur. Yine de firmaların ama kullanma kılvauzuna, ama sitelerine vs bu bilgiyi yazmaları iyi olur. Çünkü hakikaten adı sanı belli firmalar bu bilgiyi veriyorlar.

Namlu çapı ne kadar bilinmeli konusu müşterinin keyfiyetine kalmıştır bence ama imalatçı için de tavsiye, dilek vesaire anlamda geri dönüşler için açıklanması iyi olabilir.

Şimdiki silahların ekserisi vidalı şoklu olduğundan gidilecek av için seçilmesi zor değil ama bazı silahlarda şok yıldız, çentik vs sembollerle gösterilmiyor. Biri de yukarıda yazdığım benim eski tekli. Böylelerinde namlu ağzı genişliğini bilmenin hiçbir anlamı olmaz. Ancak namlu içi çapı ile birlikte bilinirse kabaca hangi avlarda ve mesafede verimli olabileceğini biliriz.

EK:

Standart konusunda; ülkemizde standartları Türk Standartları Enstitüsü belirliyor. İnternette açık sürümü yok. Sadece para mukabili satılıyor diye biliyorum. Yivsiz namlularında çap toleransı olarak +/- ne bekleniyor biliyorsam bile hatırımda değil, bilmek gerek. Yine de Avrupa'da namlu iç çapı toleransı +/- 0,02 mm diye hatırlıyorum. Muhtemelen doğru hatırlıyorum. Aynı toleransın şoklarda da geçerli olduğunu kabul edersek, bazı durumlarda tüfekten tüfeğe belirgince farklar olabilir. Mesela; namlu iç çapı standart ortalamadan 0,02 mm geniş ama şoku standart ortalamadan 0,02 mm dar üretilmiş olsa diye düşünsek. Görüldüğü gibi bu  tüfek namlusuyla şokuyla CIP standartlarında olacaktır ama zıt yöne(daha geniş-daha dar) farkları biraraya gelince toplam 0,04 mm standart dışı şok daralması olacaktır. Tersi de olabilir; yani standart dahilinde namlu dar, şok geniş olabilir. Bu sefer de şok öbüründen hayli geniş gibi olacak. Bu durumlar yerine göre 2 şok falan farklı gibi dağılıma neden olacaktır. Mesela yarım beklerken tam şok veya silindir beklerken yarım şok gibi olacaktır. Yine de dikkat edersek her iki namlu ve şok hala CIP veya SAAMI standartları içindedir. KOlaylıkla damgalanıp uygundur denebilir. Öyle görünüyor.

Bunları yazarken birilerini korumaya çalışmıyorum, bunun altını çizeyim. Vurgulamak istediğim, standarda gayet bağlı kalınsa dahi kimi zaman beklentilerimizden uzak olabilirler gibi görünüyor. Bu durumlara çare yok mudur, vardır..

Yanlış mı anlıyorum acaba?
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2013, 23:18:13 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Serdar ÖZBAY

• AvlakForum Üye
  • *
 O0
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2013, 22:51:06 Gönderen: Serdar ÖZBAY »
Serdar ÖZBAY
1960-Kocaeli

Çevrimdışı Serdar ÖZBAY

• AvlakForum Üye
  • *
FRANCHİ NAMLU ÇAPLARI TÜM MODELLER .725 İNCH :18.40 MM

Franchi solengo namlu çıkış çapı 18.20 mm. dir.
Serdar ÖZBAY
1960-Kocaeli

• Expert Üye
Sayın Özbay,
Burada sadece fabrika verilerini yazdım..Mesela .723 inch verilen Benelli nin 18.3,18.4,18.5 versiyonu mevcut..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Ersin ERBİL

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
arkadaşlar almış olduğum 612 w modeli için

14:03
Özgür Ataş
sayın armsan yetkilileri ben çift namlu 612 w modelinizi aldım bu modelin namlu iç çapını öğrenebilirmiyim teşekkürler
Bugün

17:46
ARMSAN SİLAH SAN. ve TİC. A.Ş.
Namlu iç çapı 18,40 mm olup +-0,03 mm toleransa sahiptir.
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
Sayın Başkara,  Ölçümünü yaptığınız ATA NEO 12'nin iç çap ve şok  ölçülerini yazabilirmisiniz.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Sayın Başkara,  Ölçümünü yaptığınız ATA NEO 12'nin iç çap ve şok  ölçülerini yazabilirmisiniz.
ATA NEO12 testlerinde mevcutdu 1-3-5 şokları ölçmüştüm...
ATA NEO 12 TÜFEĞİM 66 NAMLU NAMLU İÇ ÇAPI 18,38 TESTDE KULLANILAN ORJİNAL 1 ŞOK 17,60 3 ŞOK 17,90 5 ŞOK 18,40
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
Ben de bu arada kendi tüfeğimin şoklarını ölçtüm; Ölçümü elktronik ve mekanik iki kumpas ile yapıp ortalama değeri aldım. İç çapı ölçecek alet olmadığından, fabrika sahibi Sadık Usta'dan öğrendiğim rakamı yazdım.
 W&S (AKDAŞ) SÜPERPOZE:
İç çap: 18.40 (Fabrikanın verdiği rakamdır)
choke:
5-        18.25
4-        18.00
3-        17.85
2-        17.60
1-        17.40
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
Zülküf Beye teşekkür edip ekleme yapmak istiyorum.

Kendisinin fabrikada öğrendiği gibi namlu iç çaplarımız 18,40'tır. Ancak bütün namlular tam tamına 18,4 değildir. 18,37 veya 18,43 olabilir örnek vermek gerekirse, zira namlu çeşitli manuel işlemlerden de geçmektedir. 18,20 - 18,90 arası dünya standardıdır ve bu aralığın içinde olması namlunun kabulü için yeterlidir. Bizdeki genel ortalama ve genel ölçü 18,40'tır. Testlerimizdeki tüfeklerin iç çaplarını ölçmedik ki bu bahsettiğim küçük farklar grupmanda belirgin farklar asla ve asla arz etmez. Mobil şoklarda tolerans söz konusu değildir. CNC tezgahta el değmeden üretilirler ve sürekli olarak ölçüme tabi tutular. Her ne kadar fotoğraflayıp paylaşım da bulunmaya fırsatımız olmasa da grupman testleri yapıyoruz ve standardımızı koruyoruz.

Atölyeden aldığım bilgiler doğrultusunda şok ölçüleri şu şekildedir:

5-        18.30
4-        18.10
3-        17.90
2-        17.65
1-        17.40

Ölçüm sırasındaki hassasiyet, kullanılan ekipmanın kalitesi vs. nedeniyle minik farklar ortaya çıkarabilir.

Selamlar

« Son Düzenleme: 29 Nisan 2013, 13:29:37 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

The following users thanked this post: Hasan AKSU, Murat PAKEL, Fatih YAZICI