Gönderen Konu: BOCU-Dünya'nın en küçük tazısı.Henüz duyulmamış çok şirin, tilki düşmanı bir ırk  (Okunma sayısı 6207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aykut SOYTUTAN

• AvlakForum Üye
  • *
Arkadaşlar bu konu bir bombadır.
Lütfen dikkatli okuyun, herkese, özellikle KIF' a duyurun ve soy kaybolmadan tescil ettirelim.

BOCU, Mardin yöresinde aktif olarak kullanılan bir tazı türüdür ve Dünya' nın EN KÜÇÜK TAZISIDIR. Dağlık, kayalık dinlemeden tilkiyi ininde bulur, ya sürüye sürüye, ya da kovak çıkartır o ufacık cüssesiyle. Dışarıda bekleyen avcı da vurur.
Öte yandan son derece sevimli ve güzel bir ırktır. Bir Sibirya Kurdu prototipidir adeta ancak tilkiyle boğuşması nedeniyle kulakları genelde kesilir. Çok değişik renklerde olabilir. Yöresinde son derece kıymetli bir av köpeğidir. Eminim ki eğitildiği takdirde her tür ize girebilecek zekaya sahiptir. Bu ırkın tanınması için desteklerinizi bekliyorum. Ben yıl sonunda Mardin' e gidip bu konuyla ilgili detaylı bir çalışma yapacağım ve Yaban Tv. de paylaşacağım sizlerle.

Resimleini paylaşmak istiyorum ancak gönderen arkadaşların amatör çekimleri nedeniyle istenilen standartta değiller.

« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2011, 16:02:07 Gönderen: Aykut SOYTUTAN »
Aykut SOYTUTAN
AV DOĞA DERGİSİ YAZARI
1969 ANKARA
İngiliz Av Köpekleri ve Yivsiz Av Tüfekleri

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
Yabancı filmlerde sanırım ''MASKE'' filminde vardı bu köpeklere benzer bitane boyu kısa ama cok seri hareket edip hızlı koşuyor.
Belki cidden dediğiniz gibi 'ANADOLU SULTAN TAZISI,KANGAL'' gibi sahip çıkılması gereken bir ırktır.Umarım deneyimli ustalarımız sizinle paylaşırlar...İlgize teşekkürler..
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
Aykut bey umarım dediğiniz gibi çıkar ve güzel bir değer daha kazanmış oluruz ve nesilleri tehlike altında olmaktan kurtarılabilir,
Mardinden avcı arkadaşlarımızda eminim size yardımcı olmak isterler...
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Sabri AKDENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
Aykut bey,resimlerini, attığınız köpeklerin Tazılarla koordineli bir avını seyrettim.Burası Kızıltepeden Mardine gidiş yönünün sağında ve eski öğretmen okulu denilen  okulun tam arkalarına düşen OVAKÖY dür.Ben orada öğretmenlik yaparken keşif taburunun arkasında yanı BABOLİ de bir kaç avlarını seyrettim.Bu ufaklıklar avı bulup kaçırıyor arkalarındanda tazılar yetişip tilki veya tavşanı yakalıyor.Daha bu gün o bölgenin avcılarından Mehmet AKATAY ile bunları telefonda konuştuk.Bukonularda Yüksel MUNGAN ında bilgileri vardır.Tanışıklığınızı biliyorum.Selamlar.

Sabri AKDENİZ
1953 BURSA/AKÇALAR - BALIKESİR/EDREMİT - MARDİN
0 533 654 18 93 http://sabrihoca.wordpress.com - Blog Sayfam için tıklayınız...

Can Kaçmaz

• Ziyaretçi
İnşallah memleketimizin bütün bu değerlerine sahip çıkılıp, korunur, bütün bu değerler için sperm bankaları kurulur ve marka haline getirilerek nesilden nesile ulaşır...

Çevrimdışı A.İhsan MUDANYALI

• Free Üye
  • *
  • DOĞAYA SAYGI DUYAN HER İNSAN AYRI BİR DEĞERDİR
İnşallah memleketimizin bütün bu değerlerine sahip çıkılıp, korunur, bütün bu değerler için sperm bankaları kurulur ve marka haline getirilerek nesilden nesile ulaşır...
  • Brownıng Maxus Hunter otomatic
1971 ikametgah İstanbul .Yalova