Gönderen Konu: tecrübeli dostlarımdan yardım ve paylaşım bekliyorum...  (Okunma sayısı 5336 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Koray ŞENTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Değerli avcı dostlarım bi konu hakkında bilgi almak istiyorum .Çok uzun yıllardır ava gönül vermiş biri olarak bir av köpeği almak istiyorum ama evim bahçeli deil bina evde bakabileceğim köpek ne önerirsiniz birde hayvana yazık edermiyim doğasından koparırmıyım yardımcı olursanız sevinirim...
1972 ANKARA

Halil başaran

• Ziyaretçi
Ynt: tecrübeli dostlarımdan yardım ve paylaşım bekliyorum...
« Yanıtla #1 : 22 Ekim 2014, 11:19:50 »
koray bey, kurzhaar ve drahthaar ses yapar bence ev için uygun değil, geriye 3 seçenek kalıyor, setter ,pointer veya breton.

şahsi fikrim pointer olabilir, artısı;daha az tüy döker.

Çevrimdışı Koray ŞENTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 22 Ekim 2014, 11:33:57 »
paylaşımınız için teşekkür ederim..
1972 ANKARA

Çevrimdışı Murat BİLİCİ 17

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2015, 00:39:29 »
Benim fikrimde hiçbiri evde bakılmaz çünkü
Av köpekleri hareketli köpeklerdir ev ortamı sıkıntılı olur illa bakıcım diyorsan itatkar tam eğitimli bir kurzaar tavsiye ederim en azından itatkar bir köpektir
1977 ÇANAKKALE

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2015, 19:55:46 »
Ben de ev ortamına uygun bir köpek ırkı arayışındayım
şimdiye kadar bulduklarım şunlar:
1. Irish water Spaniel
2. English Springer Spaniel
3. Poodle
4. Fox terrier

ilk ikisinden ses yüzünden şikayet eden yok ama ikisi de gezdirme ihtiyacı duyuyorlar
Poodle bir zamanlar almayı düşündüğüm ırktı ama avda kullanılabilecek türü standard poodle çok ses çıkarıyormuş
Fox terrieri de gezdirildiği sürece evde bakılabilir deniyor ama yine de ses sıkıntısı olabiliyormuş
Av konusuna gelince:
Irish Water spaniel oldukça iyi bir su aportçusu imiş ama karada da iş görüyor. Ama avı arasın ferma versin falan biraz hikaye
English Springer Spaniel: Gundog Magazin kendisini en iyi sülün avcısı olarak gösteriyor. eve çok uyumlu sessiz bir köpek şu anda bu  ırktan birtane edinmeye çok yakınım. tabi birkaç ay sonra alacam ama farklı birşey çıkmazsa bunu alacam herhalde...
Fox terrieri: iki türü var Smooth Fox terrier ve Wired Fox terrier; somooth olan çok daha kolay eğitilebilir bir ırkmış (aynen kurzhaar ve drahthaar gibi; hani german short haired pointer german wire haired pointer davası) kendisi mükemmel bir domuz avcısı. bacak kadar boyuyla dev gibi domuzlara saldırıyor boğazından tutup alaşağı ediyor. domuz sürülerini kovalıyor falan da filan... Ama hep yazıp çizdikleri domuz avına yetiştirilmiş bir fox terrieri çok ses yaparmış.

Şimdi sayın abilerim: bu ırklarla ilgili bilgisi olan var mıdır?

1983 izmir

Çevrimdışı Talip KEÇECİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 21 Şubat 2015, 12:13:11 »
Benim şahsi görüşüm evde av köpeği olmaz doğası gereği hergün biraz gezip tozması lazım av köpekliğinden çıkar özellikle apartman dairesinde hiç olmaz
Talip KEÇECİ
1963-Tirebolu

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2015, 20:46:53 »
Benim şahsi görüşüm evde av köpeği olmaz doğası gereği hergün biraz gezip tozması lazım av köpekliğinden çıkar özellikle apartman dairesinde hiç olmaz
Sn. Talip bey ben bu konuyu çok araştırdım ve araştırmaya da devam ediyorum. Bu konuda çok tecrübesi olanlar var. Türkiyede de az da olsa av köpeğinin Kurzhaar, Drahthaar, Pointer, setter ve Britanny (Breton epangueli)'den (bir de kopay tabi) ibaret olmadığını bilen ustalarımız da var ama malesef hepsi istanbulda. Belki usta abilerim de vardır ama konum uzun süredir durduğu halde kimse cevap vermediği için bilmiyorumdur. Neyse sözüm şurada: yabancı (amerikalı) avcılarla temaslarım sonucunda ve köpeklerle direk ilgilenen iç hastalıkları uzmanı veteriner yakın arkadaşımın yardımıyla yaptığım araştırmanın sonuçları şunlar:
1- Evde Pointer, Kurzhaar ve Drahthaar beslenmez. Besleyen muhakkak vardır. sorun yaşayanları çoktur nadiren bazı bireyler sorunsuz duruyordur ama istisnalar kaideyi bozmaz. içlerinden apartmana en fazla uyum sağlayabilen bireyler Pointerlar içinden çıkar.
2- Setter ve bretton epangueli (Britanny) ev için uygun ırklar değildir. illa ki alacaksanız Setterler daha fazla uyum sağlamaya meyillidirler ancak uzun dolaştırma periyodları gerekli.
3- Evde zorlanarak bakılabilecek domuz avına uygun ırklar Ariadel ve fox terrierleri. iksinin de evde ses çıkarma sorunu var. Eviniz dubleks yarım kat teras şeklinde ise sorununuz (ses dışında) pek olmaz. (Fox terrieri oldukça başarılı bir domuzcu köpek. tabi domuzu öldürüp işi size bırakmamasını düşünmüyorsanız). Ardından da Cane Corso ve Dogo Argentino gelir. Hepsinin dışarda yarım ila bir saat gezmeye ihtiyaçları var.
4- Kanatlı kuşlar ve tavşancı bir ırk arıyor iseniz bunun için en uygun ırk (apartmanda beslemeyi kast ediyorum) Irish Water Spaniel. Şu ana kadar yaptığım tüm görüşmeler neticesiz kaldı. bir kişi bulma ihtimalim var dedi. Fiyat istedim 2000€'dan fazla tutar dedi. Sonuçsuz olarak nitelendirdim.
5- Biraz fazla gezdirmeyi göze alacak iseniz ikinci ırk English Springer Spaniel. Bu türkiyede mevcut. Hatta konuştuğum kişide yavrular da var bu sefer çok erken olduğu için alamıyorum eğer alabilme şartlarım az daha erken oluşrsa alacağım. eğitim için de birilerini bulursam tamam...
6- Poodle: çok usta su avcıları. Karada da oldukça başarılar. dünyanın en zeki 2. köpek ırkı... Standart boyutlularda biraz apartman sıkıntısı olsa da nihayetinde ses çıukarma dışında fazla sıkıntıları yokmuş (baknalarla birebir konuştum) ama avda kullananlarla temas kuramadım...

Nihayi sonuç: köpek ırkı durumunuz için seçilir. Evet ben de biliyorum bir Kurshaar ingiliz anahtarıdır. avda çok güzel sonuçlar çıkarır. Ama bakabilecek miyiz?
O yüzden duruma göre seçicilik yapmak gerekir...

Spriger spanieli alabilirsem (iyi bir eğitici bulmadan almayacağım kesin zaten) sonuçlarını forumda paylaşırım...
1983 izmir

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2015, 13:33:41 »
en iyi eğitmen sizsiniz bunu unutmayın burda pek kişi köpeği eğitilsin diye kişilere verdiğini sonucunda paralrını kaptırmalar ve köpeklerinden bir batım yavru alma gibi sonuçlarla karşılasıldı.
Avcılığa yeni başlamış ve ilk defa köpek beslemiş biri olarak köpeğinize yarım saat ayırabilir ve biraz araştırmayla size tamamen sadık bir dosta kavuşmuş olursunuz.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Şubat 2015, 20:58:19 »
en iyi eğitmen sizsiniz bunu unutmayın burda pek kişi köpeği eğitilsin diye kişilere verdiğini sonucunda paralrını kaptırmalar ve köpeklerinden bir batım yavru alma gibi sonuçlarla karşılasıldı.
Avcılığa yeni başlamış ve ilk defa köpek beslemiş biri olarak köpeğinize yarım saat ayırabilir ve biraz araştırmayla size tamamen sadık bir dosta kavuşmuş olursunuz.
Sağolun Gökhan bey evet konuyu çok duydum o yüzden de hiç aceleci davranmıyorum. Paramı kaptırmayacağım :) Ama hiç bilgisi olmayan birinin eğitim verebileceği bir konu olduğunu da sanmıyorum yine de bir profesyonel yardımı alabilirim ama araştırıp herşeyi öğrendikten sonra :)
1983 izmir

Çevrimdışı Furkan BÖLÜKBAŞI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #9 : 29 Ocak 2017, 05:57:23 »
Ağam evde köpek olmaz av köpeği hiç olmaz olsada doğayı yaban hayatı hiç bilmeyecek üç güdüsel olarak kuşuda kaldırsa tavşanıda kovalasa eline tüfek alıp domuzda vursa yetiştirmekte seni kanser edecek onu geç dışardan eve geldiğinde ew kokacak apartman kokacak havlamasa bile apartman sakinleri ağı kokuyu alıp sana şikayete gelecek gelemeselerde arkadan dedikodu yapacak gerek varmı yok

Çözüm ; devamlı ava gittiğin bir mahalle veya köy varsa o köy ahalisi ile muhabbeti kur mudavim olduktan sonra dayının birine bir köpeğim var senin bahçeye bıraksam yemeğini ıvırınızıvırını getirsem dersin arada 50 100 destek olusun dayıya sende sezon olmasa bile sevmeye gezdirmeye gidersin hiç olmadı ayda bir mama götürürsün hem onun işi görülür hem senin hmde gezmiş dolaşmış olursun bu şekli yapan 4 farklı avcı biliyorum istanbulun nezih ilçelerinde ikamet ediyorlar fakat köpek bakmaları mumkün değil kırklarelinde anlaşmışlar dayılarla hiç bişiy yapmasalarda çoluk çocuk köye pikniğe gidip köpek sewip dönüolar haftasonları
  • Sarsılmaz superpoze
1986 - İstanbul

Çevrimdışı Akif HİKMET

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 08 Mart 2018, 23:00:51 »
evlattır, atmam, satmam, yılları birlikte geçirdik, çok avlar yaptık, birlikte yaşlandık. istediği yerde yatar, istediği zaman dolaşmaya çıkarız. Çamur içinde gelir, temizlenir, yemek yer birlikte dinleniriz. Evlattır.

Akif HİKMET
1966 İSTANBUL

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Murat DİKMETAŞ

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 09 Mart 2018, 20:24:25 »
 konu av ise ben drahtar derim ha apartman yaşantısındamı kesinlikle hiçbiri derim,..

yaşım 48 daha 10 ay evveli apartman hayatından müstakil ev hayatına kavuştum rabbim her isteyene nasib etsin 10 ay evveline kadar gem vurduğum köpek sahiplenme duygum içimde daha 10 ay evveli gerçekleşti bekçi olarak karabaş kangal kırması ilk göz ağrım erkek ''cesur'' bey itim var av cinsinde drahtar dişi ''max'' hanım itim var, ne ondan ne  otekinen vazgeçemem ikisi ayrı dünya , öncesi 10 ay evvelinden evveli av konusunda arkadaşlarımın köpekleriyle avundum.

allah herkese gönlünlündekini yaşattırsın.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2018, 20:27:05 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN