Gönderen Konu: s55 yıldız sayısı  (Okunma sayısı 5331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahım KILINC

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
s55 yıldız sayısı
« : 11 Ocak 2017, 01:12:49 »
s55 lerde tek yıldız , üç yıldız veya hiç yıldız olmaması ne anlama gelir?
p.beretta 16 cal
p.beretta s55
ataneo 12
İbrahım KILINC
1991 ADIYAMAN

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
Ynt: s55 yıldız sayısı
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2017, 23:43:37 »
Merhaba Sevgili Kardeşim
Bu işin Duayenleri vede kimi eski avcı büyüklerimiz 3 yıldız olmalı derdi fakat Zaman içinde yıldız olmayanda gördüm ancak bariz bir fark yoktu....
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2017, 00:51:23 »
Bu konu da Emin bey in bahsettiği söylemler dışında beretta ile ilgili epeyce doküman taradığımı sandığım halde ben de herhangi bir bilgiye ulaşmış değilim...Ancak söylenen şeylerde doğruluk payı olabileceği akla yakın,bir fark olmasa neden yıldızlarla bir rütbelemeye gidilsin...Tahminimce kundak ve aksiyon nihai ayarlamaları(finiş) daha kıdemli ustalarca yapıldıysa bu derecelendirilmeye gidildi...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2017, 00:55:51 »
Kamil Bey tüfeğin neresindeki bir yıldızdan bahsediyoruz acaba?

Bu konu da Emin bey in bahsettiği söylemler dışında beretta ile ilgili epeyce doküman taradığımı sandığım halde ben de herhangi bir bilgiye ulaşmış değilim...Ancak söylenen şeylerde doğruluk payı olabileceği akla yakın,bir fark olmasa neden yıldızlarla bir rütbelemeye gidilsin...Tahminimce kundak ve aksiyon nihai ayarlamaları(finiş) daha kıdemli ustalarca yapıldıysa bu derecelendirilmeye gidildi...
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2017, 01:02:19 »
Kamil Bey tüfeğin neresindeki bir yıldızdan bahsediyoruz acaba?

Fatih bey tüfek kırıldığında el kundağı demirinin uç kavisli kısmının kasa altına hafifçe nüfuz edebildiği hilal şeklinde bir oyukluk var kasa altında,orada oluyor üç yıldız tek yıldız veya boş oluyor orası, iki yıldız gördüğümü hatırlamıyorum hiç ama olabilir belki de...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Fatih YAZICI

Çevrimdışı İbrahım KILINC

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 14 Ocak 2017, 18:40:07 »
muhakkak bir manasi var ama ne namlu kalitesi mi yoksa baska birseymi?
p.beretta 16 cal
p.beretta s55
ataneo 12
İbrahım KILINC
1991 ADIYAMAN

Çevrimdışı Ahmet ÖZALP

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #6 : 06 Şubat 2017, 05:35:01 »
Sayın Arkadaşlar,
Bahsedilen yıldızların, tüm silah namlularında kullanılan 'proofmark' denilen işaretlerin parçası olduğunu düşünüyorum. Namlular imal edildikten sonra çalışma basıncından daha yüksek bir basınçla test edilirler, daha sonra yapılan muayeneden geçen namlular bu marka ile markalanır. Proofmark ülkelere göre farklıdır, silahın muteber bir üretim olduğunu gösterir, imal yılı, test basıncı gibi bilgileri barındırabilir, genelde imalatçıya, ithalatçıya ve testi yapan kuruluşa özel işaretlerden oluşur. İtalyan namlularında kullanılan yıldız işareti Gardone&Brescia kuruluşunun simgesidir.
İtalya ve diğer ülkelerin kullandığı işaretleri burada görebilirsiniz. Sayfa altında İmalat Yılını gösteren kodlar yeralıyor.
Saygılar.
http://www.shotguns.se/html/italy.html

• Beretta 1301 Tactical
Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 06 Şubat 2017, 07:55:28 »

Ahmet Bey, yıldız namluda değil de kubuzda bulunuyor. O yüzden namlu testi ile ilgili olacağını sanmıyorum.
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

The following users thanked this post: Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 06 Şubat 2017, 08:21:53 »
3 yıldız FB 4 yıldız GS gibi bir fark vardır mutlaka :)
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Çevrimdışı Ahmet ÖZALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 06 Şubat 2017, 13:08:00 »
Sayın Osman Bey,
Proof(ispat) testi sadece namlu için değil farklı makine ve parçaları için de yapılıyor. Örneğin hassas bir tartı veya piston da test edilip 'proofmark' işlenebiliyor.   
Resim çok faydalı oldu. Benzer resimler buldum. Aynı bölgede, Yıldızın üstünde MADE IN ITALY veya IND. ARGENTINA yazıları olan veya Sadece Yıldız, veya hiç bir şey olmayan modeller de var. Hepsinin ortak noktası Melek ve S55 Patented (veya BREVET=patent demekmiş) yazısı. Yıldız konusunda net bilgi maalesef ben de bulamadım.
Bu durumda müsaadenizle bir tahmin yapmak istiyorum.. S55'lerin Beretta'nın makul fiyatlı tüfek piyasasına girmek için ürettiği, ve daha öncekiler gibi bitirme işçilikleri tüfek toplandıktan sonra değil, parçalarının farklı imalatçılar tarafından imal edilip işlendiği ve sonra toplandığı ilk tüfek olduğu yolunda bir bilgi okudum. Buna dayanarak ancak Pietro Beretta'nın bildiği :) imalatçıya ait kodlardır diye düşünüyorum. Beretta firması 1526'dan beri Brecia bölgesinde Gardone Val Trompia'da, silah yapıyor. Zaman içerisinde bölgede 200'den fazla imalatçı kurulmuş. Bizim Beyşehir bölgesi gibi. Kendi aralarında ne ticaret çevirdiklerini hayal bile edemiyorum.
Seri numarası ile tüfek hakkında bilgi alınabilen bir 'Amerikan' sitesi var, bu yüzden pek olası değil ama belki burada bilgi çıkabilir.
http://www.berettasupport.com/applications/tech_data/schematics_search_new.htm

Saygılar.

not: S55'lerin birinde ARGENTINA yazıyor, Arjantin'demi yapılmış acaba?
https://www.flickr.com/photos/14356573@N03/sets/72157603551922824/

Diğer örnek resimleri yükleyemedim, lnklerini veriyorum.
http://www.fmj.it/images/armi/beretta/s55/s55_3.jpg
http://www.guntree.co.za/cache/images/ec0cd2d1243fedb9014a6e891d4c85c9.jpg
http://s1149.photobucket.com/user/dberov/media/Beretta/DSC09082Copy.jpg.html
  • Beretta 1301 Tactical
Ahmet ÖZALP

The following users thanked this post: Osman ALP

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 07 Şubat 2017, 17:50:09 »
Bilgi için teşekkürler Ahmet Bey. İlgiyle okudum. Beretta lisansı ile Arjantin'de imal edildiğini tahmin ettiğim tüfek ise çok ilginçti doğrusu.
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

Çevrimdışı Ahmet ÖZALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 08 Şubat 2017, 04:30:23 »
Sayın Osman Bey
Konuyu araştırırken Beretta'nın Dünyanın en eski ve en büyük, Küçük ateşli silah üreticisi olduğunu hayretle öğrendim. Brecia bölgesinde üretiilen eskiden Gladyatörlere kılıç yapılan çelik'le 500 senedir silah yapıyorlarmış. Amerika'da BerettaUSA diye ayrı bir şirketleri var. 2017'ye kadar Amerikan Ordusunda kullanılan M9 ve varyantlarını BerettaUSA veriyormuş. Silah dışında giyim, aksesuar gibi bir çok sektörde şirketleri var. Son söz: Benelli bile Beretta'ya aitmiş. İlgi ile okunacak bir tarihçe.
Saygılar.

Not: Amerikan Ordusu modüler silah programı'na göre, 2017'den sonra Sig Sauer'den alacağı P320'leri kullanacak.
  • Beretta 1301 Tactical
Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı Özkan KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 23 Ağustos 2021, 00:01:01 »

1972 s55 tek tetik

1988 SAKARYA

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 25 Mart 2023, 14:58:43 »

1972 s55 tek tetik

Çok güzel görünüyor, güzel günlerde kullanmak nasip olsun inşallah.
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR