Gönderen Konu: Yine Domuz yine Ölüm,başımız sağolsun.  (Okunma sayısı 6774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ertan ARIN

Yine Domuz yine Ölüm,başımız sağolsun.
« : 04 Haziran 2014, 01:26:42 »
MOTOSİKLETLİ GENÇLER DOMUZ SÜRÜSÜNE ÇARPTI.

EDREMİT'İN SEVİLEN GENCİNİN KAZADA YAŞAMINI YİTİRMESİ İLÇEDE BÜYÜK ÜZÜNTÜYE NEDEN OLDU

(İHA ÖZEL HABERİ)

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, iki gencin bindiği motosiklet domuz sürüsüne çarptı. Kazada motosiklet sürücü ağır yaralanırken, arkadaşı hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre kaza, dün gece Dereli Mahallesi’nde meydana geldi. Mehmet Çakır (18) idaresinde motosiklet, Dereli’den Edremit'e gelirken, birden yola fırlayan domuz sürüsüne çarptı. Kazada, motosikletin arkasında bulunan Seyfettin Kocabıyık (17) olay yerinde hayatını kaybederken, ağır yaralanan Mehmet Çakır ise Edremit Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan genç sürücü, bir şey hatırlamadığını söyledi. Jandarmanın kaza alakalı tahkikatı sürüyor. Bu arada, Seyfettin Kocabıyık'ın ailesi göz yaşlarına boğuldu. Kocabıyık, Bursa Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından Gümrük Camii’nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazını müteakip Edremit'te toprağa verildi. Köylüler, domuz avının serbest bırakılmasını isteyerek, 2 ay önce de Yaşyer Mahallesi’nde domuzlar bir kadını parçaladı. Domuzları koruyacağız derken insanlarımız canından oluyor. Yetkililerin tedbir almasını istiyoruz dedi. 
Ertan Arın
1968 Urla İZMİR

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yine Domuz yine Ölüm,başımız sağolsun.
« Yanıtla #1 : 04 Haziran 2014, 09:20:11 »
 biraz hızlı mı gidiyorlardı  acaba . Allah rahmet eylesin.
1978-İZNİK

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2014, 09:54:42 »
  :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 20:25:23 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Ertan ARIN

« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2014, 16:15:25 »
2013 yılında Çanakkale'de karı koca aynı şekilde motorla giderken domuz sürüsüne çarptı ve bir aile dağılmıştı,hatta azılı olan ,motor dişisine çarpınca sürücünün beynine azısını sokup öldürmüştü,rahmetlinin eşide komadaydı bilmiyorum umarım iyileşmiştir,travmayı düşünsenize arkadaşlar,Urlada sürüler geziyor 2 yıl önce 2 kız kardeşimiz otobanda öldüler sürüye çarpmamak için refüjlere çarparak can verdiler,Türkiyenin heryerinden yaralı domuz saldırısı haberleri geliyor.Çok üzücü,devlet kilosuna 10 tl fon koyacağına domuz vuranı ödüllendirse bu popülasyon bir şekilde dengelenir.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2014, 00:32:14 Gönderen: Ertan ARIN »
Ertan Arın
1968 Urla İZMİR

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #4 : 05 Haziran 2014, 17:45:04 »
ALLAH RAHMET EYLESİN. ALLAH GERİDE KALANLARINA SABIR VERSİN.

Tabiki insanlar olay sonrası sinirle domuzlara hırslanabilirler. Bir kişi desin ki domuz saldırgandı. Geldi motorsiklete saldırdı. Domuz suçlu, önce ben tüfeği alıp koşacam o domuzu vurmak için. Ama sanmıyorum.
Edremit koruma alanı içinde çok nadide turistik cennet köşelerimizden. Gerçekten çok domuz var. Ama insanların evlerinin dibine gelen kutup ayıları ile grizli ayıları ile kaplanlarla aynı coğrafyada ateş etmeden yaşamayı öğrendikleri günümüzde, bence yüksek makamların düşünerek halkın isteklerine karşılık vermesi gerekiyor. Öldürmek bir çözüm değil.
O domuz değil keçi yada inek sürüsüde olabilirdi. yada görüyoruz yabancı ülkelerde bir geyik olabilirdi. bize düşen görev öldürmek değil gerekli uyarıları yapmak uyarı levhalarını asmak gereken tedbiri almak.

1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 05 Haziran 2014, 18:14:43 »
Tedbirli olmak lazım diyoruz ama hep lafta kalıyor
Mekanı cennet olsun.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Ertan ARIN

« Yanıtla #6 : 05 Haziran 2014, 19:04:34 »
Tunç bey haklısınızda bakın neden at fırladı ,veya eşşek fırladı motora çarptı denmiyor şunu demek istiyorum her batımda en az 8-10 yavru doğuran ve yılda 3 kez bunu tekrarlayan bir hayvandan bahsediyoruz,domuz saldırır hemde öyle saldırırki şaşarsınız(ÇİFTLEŞME DÖNEMİNDE)şimdi bakın yıllardır ne devlet nede av camiası bu soruna çözüm bulamadı bugün o Rahmetliye(Allah anasına basına yakınlarına sabır versin) yarın size bana,yani nüfus planlaması yapılmadığı takdirde bu hayvan çok tehlikeli neden derseniz bu hayvan sosyalleşiyor evlerin arasına iniyor,obur ne bulursa yer,hem etçil hem otçul leş yer inanamayacağınız kadar kurnazdır,insandan sonra en iyi zekaya sahip olduğunu ben değil bilim adamları söylüyor,şimdi etide para etmiyor ne olacak vuranlar diyorki vuruyoruz ortalık kokuyor sinek oluyor ne yapalım evimize mi girsin bu domuzlar?

MAK avcı düşmanlığı yapacağına buna çare bulsun,arabayla çarpsanız tampon ön panel far ne varsa asfaltta kalıyor kaskoda ödemiyor dünya masraf ,ben gece bilemem nereden ne gelecek ama geliyor,bir gecede 40 km gezme potansiyeli var bu hayvanın,arkadaşlar benle daha önceki yazılarımda özellikle Bodrumdaki baba kıza saldıran domuz hakkında beni tiye aldılar yok Sibirya kaplanımıymış yok abartmışım ,arkadaş bana göre domuz büyük sorun,ben domuz düşmanı değilim ama o bize zarar vermeden biz önlemimizi alalım diyenlerdenim,ölen kardeşimize tekrar rahmetler diliyorum.
Ertan Arın
1968 Urla İZMİR

The following users thanked this post: Yasin AKTAŞ

Çevrimdışı Savaş KAYGISIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 05 Haziran 2014, 19:10:41 »
    NE DESEK, KABAHATİ NEREYE ATSAK ARTIK NAFİLE, MAALESEF GİDEN GERİ GELMİYOR, ÖNCELİKLE KARDEŞİMİZE ALLAH RAHMET EYLESİN, MEKANI CENNET OLSUN, KEDERLİ AİLESİNE DE RABBİM SABIRLAR İHSAN EYLESİN. "ECELİ KAZA, ECELİ MUSAMMA ARASINDA 45 GÜN VARMIŞ" KURANI KERİMDE YER ALIYOR. TAKTİRİ İLAHİ.
    AĞIR YARALI KARDEŞİMİZEDE ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM. SELAM VE SAYGILARIMLA.
1958-Ankara

Çevrimdışı Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 05 Haziran 2014, 19:44:21 »
Ölene rahmet ,kederli ailesine sabırlar diliyorum.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

Çevrimdışı Süleyman AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 11 Haziran 2014, 15:43:35 »
ne yazarsanız yazın ne dersenız deyın . dünyada hiç bir canlı insanın canından önemli degildir. batsın boyle hayvan hakları.
Süleyman AYDIN
1973-İzmir

Çevrimdışı Ercan KILIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2014, 18:41:10 »
selamlar .öncelikle ölen gençe allah rahmet eylesin.

şu bi gerçekki insan hayatı hiç bi yaban hayvanının hayatıyla tartılamaz . onun için yerleşim mahallerınde böyle tehlikeli hayvanların neslini kurutmak gerekir diye düşünüyorum. bizde bu çevrede yok ama gelirse kanun kural ceza tanımam kökünü kuruturum .  hayvan nedir yaa insan hayatından önemlimi sanki.   

tk geçmiş olsun geride kalanlara sabır ve metanet diliyorum.
1983 OSMANİYE

Çevrimdışı Sercan ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 04 Aralık 2014, 18:58:44 »
Allah rahmet eylesin.ailesine allahım sabır versin
Sercan ÇELİK
0 Rh + 1981 Kahramanmaraş
0 532 510 42 08

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #12 : 04 Aralık 2014, 19:26:48 »
benim demek istediğim şu.
bu bir kaza domuz motora değil motor domuz sürüsüne çarpıyor.
o sürünün o an olduğu yerde bir inek sürüsü de olabilirdi.

2 nahiye arasındaki orman yolu. tabiki domuz ayı kurt çakal yola inebilir.
hep birşeye çarptığımızda kökünü kurutacakmıyız.
benim sınıf arkadaşımda sokak köpeği yüzünden kaza yaptı yanındaki
arkadaşı öldü kendisi ağır yaralandı. sokak köpeklerinide katledelim....
bunun sonu yok.

tabiki üzücü bir durum. he deselerki domuz yola pusu atmış geçen motora
saldırmış tamam gidelim vuralım bende sizinle birlikte geleyim o domuzu değil
sülalesini kurutalım. ama bence olay böyle olmamıştır. domuz yola inmeden
kesin bir durur dinler sonra yola atlar. o sıra yol boş diye atlamıştır. muhtemelende
arkadaşlar görmemiş vurmuşlardır. aynı yerde domuz dışında herşey olabilir.
benim demek istediğim bu.

burada uludağda ayı var mesela. e kayak yapmaya gidenler dağ yolunda karşılaşıyorlar
milli park içinde. geyikte var. domuz da var.  şimdi uludağa çıkan biri milli park içinde
ayıya çarpsa geyiğe çarpsa kurutacaklarmı parkı. domuzda suç aramak bence yersiz.

he domuz bir av hayvanı bolca bulunan bir tür o yüzden vur gitsin diyoruz.
ya nesli tükenmeye yüz tutmuş bir tür olsa... bir canı alırken hayvan dahi olsa bir türü avlarken
bence kendimize bundan daha güzel bir neden bulmalıyız. insanları prove bir şekilde domuzlara
kinlendirmeye hiç gerek yok.

bu işler zaten hep böyledir. domuza vurunca suç domuzun küçük çocuğa vurunca suç sürücünündür.
domuzun küçük çocuktan ne farkı var. sanki çok zeki evrim bir canlı. dur yola çıkma desen anlar mı?

dediğim gibi adı üzerinde bu bir kazadır. her zaman her yerde olabilir suçlu aramak yanlıştır.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2014, 19:35:03 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 04 Aralık 2014, 21:13:09 »
Benim izmirde ailesine tepesi atınca ormana gidip yaban domuz besleyen arkadaşım var. Bayan bi de. Ya oralarda dolaşma erkeği denk gelir tekin hayvan değil diyorum, bunlar köpek gibi,  insana alışmış bişey yapmıyorlar diyor.

O bölgede nüfusları fazla , azalması lazım, oranın avcıları bıldırcın üveyik kovalayacağına biraz onlarla ilgilenmeli.
Yurdum insanı canı istediği zaman öyle mak kararı falan da tanımaz.

Olay can sıkıcı ancak gece oralarda motorla yolculuk çok dikkat gerektiren bir şey. Orman bu yani aniden 4-5 kurtla kafa kafaya da gelebilir insan. Sonuçta orman o hayvanların yuvası sen neden burdasın diye kökünü kurutmanın da bir mantığı yok.  En iyisi karşılaşmayacak şekilde önlem almak.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2014, 21:14:40 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Oktay ERİŞCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 15 Aralık 2014, 19:26:07 »
Allah rahmet eylesin..
1996-Batman

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 15 Aralık 2014, 21:19:33 »
Benim izmirde ailesine tepesi atınca ormana gidip yaban domuz besleyen arkadaşım var. Bayan bi de. Ya oralarda dolaşma erkeği denk gelir tekin hayvan değil diyorum, bunlar köpek gibi,  insana alışmış bişey yapmıyorlar diyor.

O bölgede nüfusları fazla , azalması lazım, oranın avcıları bıldırcın üveyik kovalayacağına biraz onlarla ilgilenmeli.
Yurdum insanı canı istediği zaman öyle mak kararı falan da tanımaz.

Olay can sıkıcı ancak gece oralarda motorla yolculuk çok dikkat gerektiren bir şey. Orman bu yani aniden 4-5 kurtla kafa kafaya da gelebilir insan. Sonuçta orman o hayvanların yuvası sen neden burdasın diye kökünü kurutmanın da bir mantığı yok.  En iyisi karşılaşmayacak şekilde önlem almak.
Eline sağlık abi
  • Charles Daly otomatik,
  • Cesa otomatik, Mertmak Mx5 otomatik
  • Akkar Karatay Pompalı, Hatsan Pompalı
Düzce  1985

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 15 Aralık 2014, 21:21:07 »
benim demek istediğim şu.
bu bir kaza domuz motora değil motor domuz sürüsüne çarpıyor.
o sürünün o an olduğu yerde bir inek sürüsü de olabilirdi.

2 nahiye arasındaki orman yolu. tabiki domuz ayı kurt çakal yola inebilir.
hep birşeye çarptığımızda kökünü kurutacakmıyız.
benim sınıf arkadaşımda sokak köpeği yüzünden kaza yaptı yanındaki
arkadaşı öldü kendisi ağır yaralandı. sokak köpeklerinide katledelim....
bunun sonu yok.

tabiki üzücü bir durum. he deselerki domuz yola pusu atmış geçen motora
saldırmış tamam gidelim vuralım bende sizinle birlikte geleyim o domuzu değil
sülalesini kurutalım. ama bence olay böyle olmamıştır. domuz yola inmeden
kesin bir durur dinler sonra yola atlar. o sıra yol boş diye atlamıştır. muhtemelende
arkadaşlar görmemiş vurmuşlardır. aynı yerde domuz dışında herşey olabilir.
benim demek istediğim bu.

burada uludağda ayı var mesela. e kayak yapmaya gidenler dağ yolunda karşılaşıyorlar
milli park içinde. geyikte var. domuz da var.  şimdi uludağa çıkan biri milli park içinde
ayıya çarpsa geyiğe çarpsa kurutacaklarmı parkı. domuzda suç aramak bence yersiz.

he domuz bir av hayvanı bolca bulunan bir tür o yüzden vur gitsin diyoruz.
ya nesli tükenmeye yüz tutmuş bir tür olsa... bir canı alırken hayvan dahi olsa bir türü avlarken
bence kendimize bundan daha güzel bir neden bulmalıyız. insanları prove bir şekilde domuzlara
kinlendirmeye hiç gerek yok.

bu işler zaten hep böyledir. domuza vurunca suç domuzun küçük çocuğa vurunca suç sürücünündür.
domuzun küçük çocuktan ne farkı var. sanki çok zeki evrim bir canlı. dur yola çıkma desen anlar mı?

dediğim gibi adı üzerinde bu bir kazadır. her zaman her yerde olabilir suçlu aramak yanlıştır.
Eline sağlık abi.
  • Charles Daly otomatik,
  • Cesa otomatik, Mertmak Mx5 otomatik
  • Akkar Karatay Pompalı, Hatsan Pompalı
Düzce  1985

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 16 Aralık 2014, 00:19:02 »
Ölen arkadaşa Allahtan rahmet,yaralıyada açil şifalar diliyorum.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #18 : 19 Aralık 2014, 02:41:57 »
Önce likle ölene allahtan rahmet yaralıyada acil şifalar dilerim.  Bizim burda da domuz popilasyonu oldukça fazlalaştı. Domuzların çiftçilerin tarlalarına verdikleri zararlara bizzat şahit olan bir insanım. ekin zamanı gelir ekine zarar verirler, patates, kavun karpuz dönemi olur patatesleri,  kavunları  karpuzları  yiyerek parçalayıp tek sağlamını bırakmazlar, incir,kayısı,üzüm,şeftali armut elma, badem ağaçlarının bel kısmına vurarak kırarak meyveleri döküp yerler. Eee çiftçi ne yapacak o zaman? Ordan elde edeceği gelirle yaşamasını engelleyen domuzlara buyrun gelinmi demeleri lazım? Dışardan bilmeden konuşmak kolay ben çiftçi kızıyım çocukluğumda, bağlı ineklerimizi danamızı,eşşek imizi  veya av köpeğimizi kurtlar yer, alıcı kuşlar tavuklarımıza civcivlerimize saldırıp zarar verirler. Ama devletin koyduğu yasalar nedeni ile  bu malüm hayvanlara bir şey yapmıyacaz ha. Ben ve ailem bu hayvanlarımızla ve ürünlerimizle bütün yıl geçiniyoruz. Çiftçi aç kalsın ölsün önemli değil. Önemli olan bu hayvanların yaşaması değilmi? Arkadaşlar hiçbir canlının soyunu kurutmayalım ama insanlardan tarlalardan, hayvanlarından ve yerleşim yerlerinden uzak kalmalarını sağlamak içinde ne lazımsa yapılmalıdır.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #19 : 19 Aralık 2014, 09:50:06 »
Önce likle ölene allahtan rahmet yaralıyada acil şifalar dilerim.  Bizim burda da domuz popilasyonu oldukça fazlalaştı. Domuzların çiftçilerin tarlalarına verdikleri zararlara bizzat şahit olan bir insanım. ekin zamanı gelir ekine zarar verirler, patates, kavun karpuz dönemi olur patatesleri,  kavunları  karpuzları  yiyerek parçalayıp tek sağlamını bırakmazlar, incir,kayısı,üzüm,şeftali armut elma, badem ağaçlarının bel kısmına vurarak kırarak meyveleri döküp yerler. Eee çiftçi ne yapacak o zaman? Ordan elde edeceği gelirle yaşamasını engelleyen domuzlara buyrun gelinmi demeleri lazım? Dışardan bilmeden konuşmak kolay ben çiftçi kızıyım çocukluğumda, bağlı ineklerimizi danamızı,eşşek imizi  veya av köpeğimizi kurtlar yer, alıcı kuşlar tavuklarımıza civcivlerimize saldırıp zarar verirler. Ama devletin koyduğu yasalar nedeni ile  bu malüm hayvanlara bir şey yapmıyacaz ha. Ben ve ailem bu hayvanlarımızla ve ürünlerimizle bütün yıl geçiniyoruz. Çiftçi aç kalsın ölsün önemli değil. Önemli olan bu hayvanların yaşaması değilmi? Arkadaşlar hiçbir canlının soyunu kurutmayalım ama insanlardan tarlalardan, hayvanlarından ve yerleşim yerlerinden uzak kalmalarını sağlamak içinde ne lazımsa yapılmalıdır.

hocam kimse vurmayalım demiyor. tabiki vurulacak. sonuçta bir av hayvanı bu. benim tek savunduğum
bir ölümlü kaza ile avcılığı ilintilendirip, insanları domuzlara karşı daha çok kinlendirmemek. Tamam bir kaza olmuş,
ama bu yazının başını okuyan ormana gidip zehir de atabilir, tuzak ta kurabilir... vs. tabiki çiftçinin tarlasını ve çevresini
korumak için domuz vurmasından doğal birşey yok bu onun hakkıdır. avcılık amaçları içinde yer alır.
ama genç domuza çarptı öldü, bu çocuğun katili bu domuzdur diye domuz vurulmaz. kuyruk tüylerinden fırça
yapmak için vurmak yada dişini almak için vurmak geçerli bir neden ama bir kazanın sonucunda bu hayvanı vurmaya
verilecek karar geçerli bir neden değil. Benim anlatmak istediğim bu.
1978 Bursa

Çevrimdışı Ercan KILIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 23 Aralık 2014, 18:13:40 »
selamlar .konu epey yol almış. tabi kurduğum bi kaç kinli cümle de kızıştırmis ortalığı. herkesin bi haklı nedeni vardır mutlak. uzatmayım hep söylediğim gibi - ÖNCE İNSAN .

kalın sağlıcakla .
1983 OSMANİYE

Çevrimdışı Ozan BORA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 10 Ocak 2015, 00:18:19 »
Ölene rahmet ,kederli ailesine sabırlar diliyorum
1986 tekirdağ malkara

Çevrimdışı Yıldıray ÖZBİLGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 10 Ocak 2015, 02:37:25 »
Allah rahmet eylesin ailesine allahım sabır versin
1989 BARTIN Amasra

Çevrimdışı Zafer ÖZHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 10 Ocak 2015, 19:34:20 »
Konu neredeyse 7 aylık ama yazmak istedim.
Avcılık ingilizce "harvesting" yani HASAT sözcüğünden doğmuştur. Hasattır. Nasıl bir dağın keklik popülasyonu gereğinden fazla artarsa hastalık girer ve kekliklerin tamamı ölürse, domuzun da hasat edilmesi aksi takdirde farklı sonuçlara katlanmak gerektiği açıktır.
Domuz avı 12 ay açık olmalı ama kontrollü şekilde avlandırılmalıdır. İnsanların yani çiftçilerin hasadını yapabilmesi için domuzun da hasat edilmesi gerekiyor.
MAK bu konuda ciddi kararlar almalı ve bu kararları alırken çiftçiler ile avcıları alınacak kararların merkezinde tutmalıdır. Ben domuz avcısı değilim, hiç de vurmadım.
Ama bu iş zevke göre değil ihtiyaç ve beklentilere göre olmalıdır.
Umarım her sene kopyala yapıştır yapmaktan vazgeçip av, avcı ve yaban hayatı için kısacası DOĞAMIZ için doğru kararlar alırlar !!!!
RAST GELE
  • Saint Ettienne Bergeron 65 mm 70 cm
1949 İZMİR