Gönderen Konu: Dağdelen Evolution Yarı Otomatik  (Okunma sayısı 63473 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa YAVUZ 42

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Dağdelen Evolution Yarı Otomatik
« Yanıtla #100 : 20 Kasım 2017, 00:48:24 »
Avcı arkadaşlara sağlık ve esenlik dilerim.
Dağdelen Yarı Otomatik Tüfeklerin özellikleri;
1-Namlu dolu malzemeden deliniyor. namlu 50-55 cm.den sonra 10-15cm daralıyor. Bundan sonra şok bölümü geliyor. Bu özellik yerli tüfeklerin bir çoğunda yok.
2-Pistonun içinde yay var. Bu özellik basınç kaybını azaltarak, tüfeğin daha etkili olmasını sağlıyor.
3-Tetik kilidi farklı. Bu hem tüfeğin iğnesinin kırılmasını asgariye indiriyor. Ters kilit tabir edilen tetik kilidi basınç kaybını asgariye indiriyor.
Bu özellikleri sebebiyle Dağdelen Evolution tipi çifte veya süper pozeye yakın etkili hale geliyor.
Ancak Evolution tipinde 36 garmdan yüksek mermi kullanmamak gerekiyor.

1982 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #101 : 24 Ocak 2018, 00:47:20 »
Dağdelen av tüfeklerinin en önemli özellikleri:
1-Namlusu (browning örnek alınarak) dolu malzemeden üç aşamalı olarak deliniyor.
2-Tetik kilidi Remington kilidine benzer "ters kilit" bu iğne kırılmasını önlüyor.
   Ayrıca kilidin açılmasını geciktiren böylece barut gazı basıncını daha etkili hale getiren özelliğe sahip. Bu sebeple kurma kolu kanalı başka
   otomatik av tüfeklerinden yaklaşık 0,5 cm daha (uzunlamasına) geniş.
   ovülition serisinin pistonu browning pistonuna benziyor. sert plastikten.
Bu sebeple tüfeğin ağırlığı 3.00 klgr.a kadar düşüyor.
Bu yazdıklarım eksik yanlış olabilir.
Ustalar tashih ederse memnun olurum.
1982 KONYA

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #102 : 24 Ocak 2018, 11:39:42 »
Avcı arkadaşlara sağlık ve esenlik dilerim.
Dağdelen Yarı Otomatik Tüfeklerin özellikleri;
1-Namlu dolu malzemeden deliniyor. namlu 50-55 cm.den sonra 10-15cm daralıyor. Bundan sonra şok bölümü geliyor. Bu özellik yerli tüfeklerin bir çoğunda yok.
2-Pistonun içinde yay var. Bu özellik basınç kaybını azaltarak, tüfeğin daha etkili olmasını sağlıyor.
3-Tetik kilidi farklı. Bu hem tüfeğin iğnesinin kırılmasını asgariye indiriyor. Ters kilit tabir edilen tetik kilidi basınç kaybını asgariye indiriyor.
Bu özellikleri sebebiyle Dağdelen Evolution tipi çifte veya süper pozeye yakın etkili hale geliyor.
Ancak Evolution tipinde 36 garmdan yüksek mermi kullanmamak gerekiyor.

Dağdelen av tüfeklerinin en önemli özellikleri:
1-Namlusu (browning örnek alınarak) dolu malzemeden üç aşamalı olarak deliniyor.
2-Tetik kilidi Remington kilidine benzer "ters kilit" bu iğne kırılmasını önlüyor.
   Ayrıca kilidin açılmasını geciktiren böylece barut gazı basıncını daha etkili hale getiren özelliğe sahip. Bu sebeple kurma kolu kanalı başka
   otomatik av tüfeklerinden yaklaşık 0,5 cm daha (uzunlamasına) geniş.
   ovülition serisinin pistonu browning pistonuna benziyor. sert plastikten.
Bu sebeple tüfeğin ağırlığı 3.00 klgr.a kadar düşüyor.
Bu yazdıklarım eksik yanlış olabilir.
Ustalar tashih ederse memnun olurum.

Mustafa Bey,

"Namluda Browning örnek alınarak, dolu malzemeden üç aşamalı olarak deliniyor, 50-55cm'den sonra 10-15cm daralıyor, bu özellik yerli tüfeklerin bir çoğunda yok" demişsiniz.

Bu kısmı biraz açabilir misiniz?

Zira aklıma şunlar takıldı;

- Dolu malzemeyi delmeden namlu yapılamaz ki zaten, malzemeyi delmek zorundasınız, delmeden yapabildiğini iddia eden varsa (namlu yerine dikişli, dökme, çekme boru vs yapmıyorsa, ya da çok eski sarma namlulardan yapmıyorsa) öğrenmek isterim.

- Browning namluları 3 aşamalı olarak delmiyor, 50-55cm'den sonra 10-15cm daralması da yok ama bu bir özellikse, kastedilen 3 aşama nedir ?

- Bu 10-15cm özel daralmanın uzunluğu 10 ila 15cm, yani yaklaşık 50mm farklılık mı gösteriyormuş tüfekten tüfeğe ? Yoksa talebe göre 10cm - 15cm arasında isteğe göre mi farklılık gösteriyor? Zira böyle bir işleme için , 50mm ciddi bir  uzunluk farkı.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #103 : 12 Haziran 2018, 11:58:39 »
Hasan BOZKURT arkadaşım isabetli bi seçim yapmışsın.
Konyalıyım ben de Dağdelen Evolution yaptırdım.
Yeni modellerinde sadece kilit sisteminde küçük bir değişiklik var. Remingtonun kilit sistemini geliştirerek uygulamışlar.
Dağdelen yarı otomatik av tüfeklerinin önemli özelliği namlusu.
Namluyu kendileri deliyor. Fabrikaya gittim gözlerimle gördüm. Önce 18.20 lik matkap ile deliyorlar. Daha sonra namlunun 50 cm.sini zımpara ile 18.40 kadar genişletiyorlar.
15 cm. si 18.20
sonrası şok.

Evolution modelinin piston sistemi de malum çok farklı.
1982 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #104 : 18 Haziran 2018, 00:18:24 »
İhsan Aysu Bey kardeşim, öncelikle özür dilerim. Uzunca bir süre geçmiş, sorunuz yeni gördüm.
Sağlık ve esenlikler dilerim.
Konyalıyım, Dağdelen Tüfeklerinin imal edildiği fabrikaya zaman zaman uğrarım.
Dağdelen Av tüfeklerinin namlusu 4140 çelik malzeme 18.20 matkapla deliniyor. Daha sonra zımpara ile namlunun içi (50 cm.si) 18.40 a getiriliyor.
15 cm. 18.20 olarak kalıyor.
5.cm de şok.

Ustaların bana anlattıklarını naklettim.
Dağdelen tüfekleri ABD.ne ihraç ediliyor.
İç piyasada sipariş olursa yapılıyor.
Dağdelen Evolution'un piston grubu alüminyum ve plastik (piston alüminyum itme kolu plastik) malzemeden yapılmış.
Tüfeğin ağırlığı (70 cm namlu) 3 kilo 10 gr.
Kilit sistemi remington'dan kopye. Bu, İğne kırılma ihtimalini ortadan kaldırıyor.
Tüfekler sorunsuz çalışıyor.Saçma dağılımı gayet iyi.
Evolütion grubu bira daha etkili.
Terminolojiye hakim değilim.
Kullandığım terimlerde yanlış varsa kusuruma bakmayın.
Konya'da Dağdelen marka silah alanlar çok memnun.
10 yıl garantili.
Silahlarını bakım ve onarımı konusunda sorun çıkarılmıyor.
Ramazan Usta Anadolu toprakları gibi mütevazi.

1982 KONYA

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #105 : 21 Haziran 2018, 01:01:39 »
Ben Dağdelen Magnum modelini aldım çalışması iyi gözüküyor genel olarak 3-4 kutu civarında fişek anca attım sadece bir defa sterlini 40 gram bir fişeği namluya sürmedi 24_25 gram fisekleri bile çalıştırdı ama bana kalırsa malzeme kalitesi yüksek değil kilidin oturduğu yer fazla kullanılmamasına rağmen iz yaptı hafif ezik oldu birde fişek yatağınin aynı kep kısmının tırnağın karşısında olan kısmını mekanizma hareketiyle ezilmiş buda kullanılan malzemelerim ve işçiliğinde çok iyi olmadığını gösteriyor ben yorumlara bakarak aldım ama denildiği kadar ahım şahım bir kalitesi yok 2.5 yıl kral pompali kullandım ne kilidin kilitlendi yerde nede kep kısmında en ufak bir deformasyon ezik çizik oldu, Dağdelen tüfekleri çok uzun ömürlü değil bence ben çok sık kullanmadığım için bende yakın zamanda sıkıntı çıkarmaz belki ama yıllık 500 1000 fişek atan bir kişiye de çok fazla hizmet etmez gibi görünüyor....
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2018, 23:44:22 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #106 : 04 Ağustos 2018, 23:57:41 »
Ben Dağdelen Magnum modelini aldım çalışması iyi gözüküyor genel olarak 3-4 kutu civarında fişek anca attım sadece bir defa sterlini 40 gram bir fişeği namluya sürmedi 24_25 gram fisekleri bile çalıştırdı ama bana kalırsa malzeme kalitesi yüksek değil kilidin oturduğu yer fazla kullanılmamasına rağmen iz yaptı hafif ezik oldu birde fişek yatağınin aynı kep kısmının tırnağın karşısında olan kısmını mekanizma hareketiyle ezilmiş buda kullanılan malzemelerim ve işçiliğinde çok iyi olmadığını gösteriyor ben yorumlara bakarak aldım ama denildiği kadar ahım şahım bir kalitesi yok 2.5 yıl kral pompali kullandım ne kilidin kilitlendi yerde nede kep kısmında en ufak bir deformasyon ezik çizik oldu, Dağdelen tüfekleri çok uzun ömürlü değil bence ben çok sık kullanmadığım için bende yakın zamanda sıkıntı çıkarmaz belki ama yıllık 500 1000 fişek atan bir kişiye de çok fazla hizmet etmez gibi görünüyor....

dağdelen firmasında ramazan ustayla konuştum tüfeği göndermemi istedi tüfeği fabrikaya gönderdim kep kısmındaki izlerin bir sıkıntı oluşturmayacağını söyledi ve yinede sizin içiniz rahat etsin ben kepi değiştireceğim dedi gitmişken askı kayış somununu değiştirttim genel kontroller yapıldı ve ramazan usta tüfekle istediğin gramaj at 52 grama kadar bu kullandığımız kilit sistemi remington tarzında kiltileniyor ve diğer   kilit tarzına göre daha dayanıklı artık bütün modellerimizde bunu uyguluyoruz kilit kırma olayı  kolay kolay olmaz kullan sıkıntısız kullanırsın bir sıkıntı olursada tüfeği sıfırlarım yine madur etmem için rahat olsun dedi gerçekten bu kadar emin konuşması ve ürettiği malın arkasında durması beni memnun etti tüfek fabrikadan geldi çalışmasında herhangi bir sıkıntı yok gayet güzelçalışıyor inşallah sıkıntısız kullanmaya devam ederim dağdelen av tüfeklerine ve ramazan ustaya teşekkür ederim...
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156