Gönderen Konu: ak 212 w 71 namlu aldım ve ilk izlenimlerim,ilk şikayetlerim  (Okunma sayısı 7285 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çağlar ÇAĞLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Öncelikle henüz 15 fişek filan attım,fakat iki defa şokun gevşedigini farkettim. Bu sanırım normal bi durum değil ? Birde arka arkaya 3 atıştan sonra namlu yanıyordu resmen çok ısınmıştı. Tam adını bilmiyorum ama tüfeğin altında fişek konulan yerdeki metal düğme çok kullanışsız,ata da filan tetiğin yan tarafında sık duruyor akdaşta hoşuma gitmedi. Olumlu izlenimlerim ise tüfek sık ve güzel yüze geliyor,çok hafif değil ama agirdan değil yani olması gereken ağırlta. Yıkkinligina henüz bişey demiyorum. Inş zamanla oda beğenimi kazanır.
1987 muğla

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
Ynt: ak 212 w 71 namlu aldım ve ilk izlenimlerim,ilk şikayetlerim
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2014, 01:17:06 »
kardeşim merhabalar

namlu ısınması normal. içinde patlama gerçekleşen metal bir boru sonuçta.
beni yanlış anlama zaten havalarda sıcak daha bir ısınmıştır. bide yüksek gramajlı
yüksek barutlu fişek attıysan dahada ısınır. ama 24 gram trap fişeği bile atsan her namlu
ısınır.

gelelim düğmeye magazine cut mu ne diyorlar fişek kesme düğmesinden bahsediyorsun sanırım
ona basıp mekanizmayı geri çektiğin zaman namludaki fişeği tahliye ederken şarjörden
yeni fişek almaz seni namluya başka fişeği elle koymanı sağlar. diyelim çulluktasın
şarjör borusunda 2 tane 9 no saçma fişek var namludada 1 tane 9 no zaten takozun var
şarjör borusuna yeni fişek itemezsin. karşına domuz çıktı. o düğmeye basarsın mekanizmayı geri
çekersin namludaki 9 no saçmalı fişeği atar kasa boşluğuna şarjörden fişek almaz sen o boşluğa
hemen fişekliğinden tek kurşun atarsın mekanizmayı ileri iter kendini emniyete alırsın.
yada tavşandasın balsın tahtalılar geçit yapıyor kısa zamanda namludaki tek olan fişeği
değiştimeni sağlar.
genelde tüm tüfeklerde yeri orasıdır. ben ata ile arasında bir fark göremedim açıkçası
tetiğin dibindeki düğme de hepsinde aynı yerdedir tetik emniyetidir.
kasa bakımından dışarıdan bakıldığında ata akdaş filan fark etmez hepsi aynıdır.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2014, 10:01:03 »
Çağlar, namlu ısınması ( çok aşırı değilse ) 3 fişek arka arkaya bu sıcak günlerde normal, birde kaç gram attın?
şokun gevşemesi normal bir durum değil, bir daha sefere şoku tatlı sert bir şekilde değilde daha sıkı bir şekilde sıkmanı öneririm, bende öyle yapıyorum.
fişek düşürme tırnağı bir çok markada aynı yerdedir, aslında böylesi daha kullanışlı ve güvenli,
çünkü farklı tüfeklerde tetik muhafazasının yanında bir çıkıntı olarak ele dokunan bir montajı vardır bilirsin, çok defa elim değipte hazneye fişek düşürdüğüm olmuştur, o yüzden bu daha kullanışlı ve güvenli.
Akdaş tüfeğin gayet zarif ve hafif, sağlam ve güven verici, hiç bunları sorun etmene gerek yok.
tüfeğin yıkıcı tarafı için net birşey diyemiyorum, ama kullanıcı yorumları çok iyi,  ben henüz denemedim.
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Çağlar ÇAĞLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2014, 21:14:12 »
30 ve 28 gram 7 numara fişek kullandım.ısınma normal diyorsunuz kabul,bahsettiğim düğme dediğiniz gibi daha güvenilir olabilir.,ama daha sık bişey yapılırsa daha hoş olabilirdi.
Şok gevşemesi bugünde yaptı hemde daha çok gevşedi parmağınla kendiliğinden bi kaç tur kadar dondurebiliyorum.arkadaşım la bugün denedik onda ata neo 12 var o normal benimde gevşeme yapıyor dedi. Bugün özellikle güzelce sıktım ama sonuç aynı.. Her 3 4 fişekde anahtarla sıkıştıracaksam bu kötü bi durum bence.yarında 4 numara şok ile denicem.inş o bari gevşeme yapmazhayatımda ilk tüfeğim old. Için evham mi ediyorum bilmiyorum ama şok gevşe O0me sorunu ile ilgili bayabi moralim bozuk.
1987 muğla

Çevrimdışı Çağlar ÇAĞLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2014, 21:33:53 »
Yorum yazan beylere tsk ederim.cepten alıntı alarak yazamıyorum kusura bakmayın.
1987 muğla

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2014, 22:12:25 »
çağlar
şok gevşemesi bazen olur ama olmaması gerekir. yani normal değildir.
sokun keskin yerinin yani namlu ucundan uzak olan kısmının namluda
oturduğu yeri kulak çubuğu gibi birşeyle silip tekrar şoku sıkıp dene
belki çapak gibi bir şey kalmıştır tam yerine oturmuyordur.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Çağlar ÇAĞLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2014, 01:23:50 »
çağlar
şok gevşemesi bazen olur ama olmaması gerekir. yani normal değildir.
sokun keskin yerinin yani namlu ucundan uzak olan kısmının namluda
oturduğu yeri kulak çubuğu gibi birşeyle silip tekrar şoku sıkıp dene
belki çapak gibi bir şey kalmıştır tam yerine oturmuyordur.
aynen dedıgınız gıbı bıde yarın deneyeyım bakayım. pekı gevsemesı namlu ıcın sıkıntı olur mu tabı yıkkınlıgı ve grupmanı ıcınde gecerlı bu soru ?
1987 muğla

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 28 Ağustos 2014, 14:33:47 »
Kendi tüfeklerimde yaşamadım. Bir tüfeğimde şoklar diğer tüfeklerimdekinden gevşek ama yine de atarken gevşedikleri olmadı.

Bu hadise bazen şoklarla veya bazen namlu yivleriyle alakalı. Bu şokları gevşek dediğim tüfeğimin yanında 3 şok vardı. Eksik şoklardan birini piyasadan aldım. Fakat Beretta tipi olmasına rağmen namluya uyanı bulmak kolay olmadı. Neyse de, uyanı bulduktan sonra taktım, memnuniyetle de kullanıyorum. Fakat burada önemli nokta, bu aldığım şok orjinal şoklarına nazaran epey de sıkı giriyor. Daha doğrusu olması gereken kadar sıkı giriyor. Buna göre, size bayide veya başka birinden bulacağınız Beretta tipi şokları denemenizi önereceğim. Bazen şok değişimi işi çözmeye yetiyor.

Şimdi son çarelere geldik, şimdilik son çareler; bu dertten en kocaman firmaların tüfeklerini kullananların da muzdarip olduklarını biliyorum. Onların buldukları çareler,

1. Şoku vidaladıktan sonra şeffaf tırnak cilasını yukarı sürmek. Bu yivlere de yapılabilir belki ama sökmek zor olabilir. Tedricen sürmek iyi olabilir.

2. Şok yivlerine teflon bant dolamak. Bunu da komple dolamaya gerek yok. Kimileri en üstteki iki yivin kapatılmasını kafi görüyor. Yataklardan sökmesi biraz zor olabilir.

3. Şoklara salmastra, iplik, üstüpü gibi bir şey de az bir şey dolanabilir. Şahsen ben olsam bu sonuncuyu tercih ederdim. Bu önerilen değil, şimdi aklıma gelen bir şey ama daha temiz sanki.

4. Yivlere Loctite 222 sürmek. Önemli!! Loctite model modeldir. Yazdığım model basit anahtarlarla sökülebilmesine imkan verecek kadar yapıştırır. Dikkatsizlikle kuvvetli yapıştırıcısını sürerseniz başınız beladadır.

Bunlardan başka da bazı yöntemler var ama bunları seçtim. Gevşeme durumuna göre, şok değiştirme sıklığına göre bu yöntemlerden size uygun olanını deneyebilirsiniz.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #8 : 28 Ağustos 2014, 18:49:35 »
yarım tur filan gevşiyorsa
grupmanda bariz bir fark olacağını yada tüfeğe zararlı olacağını sanmam.
ama 3 atışta 2-3 tur gevşiyorsa sorun olabilir.
birde şunu denemek lazım diyelim 15 tane üst üste atış yapıldı ne kadar gevşiyor
gevşediği yerde kalıyormu yoksa daha da çok gevşemeye devammı ediyor.

bence gence güzelce pamuklu bezle namlu diş araları filan ve dip kısım aynı zamanda
şokun dişleri temizlenip yağının fazlası alınıp güzelce sıkıldıktan sonra çok nadir gevşer.

benimde bazı şoklarımda takarken parmak şıklatır gibi bir yaparım köküne kadar tek seferde
döne döne girer böyle şoklarım güzelce sıkmadıkça gevşer. diğer şoklarım biraz zor girer
şok anahtarı ile döndürmek gerekir onlar gevşemez.
1978 Bursa

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 28 Ağustos 2014, 21:54:22 »

...benimde bazı şoklarımda takarken parmak şıklatır gibi bir yaparım köküne kadar tek seferde
döne döne girer...

O normal bir parmak şıklatma olamaz Tunç Bey :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan KARAŞAHİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 01 Eylül 2014, 11:16:02 »
çağlar kardeşim merhaba aynı silahı gecen sezon sonu aldım öncelikle namlu ısınması bu havalarda normal benimkinde de oluyor.Şok gevşemesi benim silahtada var çok fazla sıkmıyordum şimdi anahtarıyla biraz daha sıktım sıkıntı kalmadı.Çok güzel bir silah zamanla alıştıkdan sonra emin ol memnun kalırsın. Ben grupmanı olsun avdaki performans açısından çok memnunum. iyi günler.
Hakan Karaşahin
1982 MUĞLA

Çevrimdışı Ender UYSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 01 Eylül 2014, 14:30:01 »
 ilk hafta acılışta eve geldigimde temizlık yaparken şokun gevşek oldugunu farkettim  iyice sıkmamış oldugu düşündüm geçen hafta iyice sıktım ama gevşeklik olmadı
çaglar karseşim geçen pazar bıldırcın ve üveyik avı yaptım 3 kutu fişek attım  ara ara şoklarıda kontrol edereketen  ama şoklarda herhangibi gevşeme olmadı.

« Son Düzenleme: 10 Eylül 2014, 09:49:37 Gönderen: Ender UYSAL »
  • Baikal IZH 43 em 1C SxS
  • St Etienne çifte 16 cal 76 namlu
  • Deutsch Kurzhaar (OSKAR)
1978 SAMSUN

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 01 Eylül 2014, 19:50:10 »
Şok eğer anahtarla sıkılmasına rağmen gevşiyorsa çok tehlikeli bir durum. Mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Eğer gerekirse şokların değişmesi gerekir. Bütün şokları deneyin, hepsi aynı değilse ölçer bakarsınız, fabrikayla görüşürsünüz...
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 02 Eylül 2014, 20:46:05 »

Çağlar Bey namlu ısınmasını dert etmeyin. Biz bu tüfeğin 47 cm slug namlusuyla geçtiğimiz pazar günü 1500 atımı geçtik. Tüfek taş gibi sağlam. Çalışan parçalarda aşınma defekt vs yok. Şiz üç fişek atmışsınız ısındı diyorsunuz...Biz 50-60 arka arkaya kurşun atışı sonrası şaşal suyuyla soğutuyoruz. Namlu tutanın elini yakıyor. Namlunun içine dışına mekanizmaya heryerine döküyor arkadaşlar. Sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz.   

Beretta benelli tip şok kullanan silahlarda maalesef şoklarda gevşeme olabiliyor. Şimdiye kadar sahip olup kullandığım huğlu, ata, vursan tipi tüfeklerde bu gevşeme olurdu. Bu daha ziyade üretilen şoklarla namludaki dişlerin uyumsuzluğundan olabiliyor. Sizin tüfek Konya mamülü. Oradaki şokların ekserisi ince dişli İstanbulda üretilen tüfeklerin şoklarında dişler biraz daha kalın. Bayide bir onrankini alıp deneyin. Ben huğluya vursanı takardım. Milim oynamazdı. Kendi şoku ise gevşerdi. Bunların dışında Volkan beyin verdiği örneklerle sorunu çözebilirsiniz. İyi bir silahınız var güle güle kullanın.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 04 Eylül 2014, 00:16:57 »
.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2015, 13:03:35 Gönderen: Gökmen TAŞAR »
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #15 : 04 Eylül 2014, 09:35:58 »
Çağlar Bey deneyimlerinizi, gözlemlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Şok dişlerinin ne kadar sıkı veya gevşek olacağına Webley&Scott firmasının talebi doğrultusunda karar veriyoruz. Webley&Scott ve Akdaş marka namlular tamamen aynı. Firma çok gevşek olmasını, son aşamada fazlaca sıkarak sabitlenmesini talep ediyor. İlk etapta gönderdiğimiz sıkı şokların gevşetilmesini talep etmişlerdir. Seri üretimimiz bu şekilde yani. Özetle normal olanı, gevşek olanıdır.

Normalde olması gereken şok anahtarına parmağınızla vurunca neredeyse sonuna kadar çabucak sarılması ve son aşamada, şok üzerindeki çentiklere zarar vermeyecek kadar, mümkün olduğunca sıkmanızdır.

Böyle yapmanıza rağmen yine de gevşiyorsa, gönderin tüfeğinizi gerekli incelemeyi yapalım. İmalat kaynaklı bir sorun olabilir belki de.

Daha sıkı yapmak da mümkün, ancak kullanışlı olanı budur. İstenilen şekilde ayarlanması mümkündür. Yapılamıyor gibi ifadeler firmamız açısından kabul edilebilir değildir.

Bir de silindir şok haricinde tek kurşun atılması, 1 veya 2 no şoklar ile çelik saçma atılması şokları gevşetebilir. Bu hususa dikkat edilmesini rica ederim.

Selamlar

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #16 : 10 Eylül 2014, 00:33:13 »
bakmadan geçmeyin nerdeyse bedava bu sitede.>>>>  http://ucuzpompaliotomatik.tr.gg/

konu ile alakasını kuramadım :) ama
orada tomahawk marka var adını duymuştum.
bir şarjör koymak fiyatı 700 lira birden nasıl zıplatıyor onuda anlamış değilim.
1978 Bursa

Çevrimdışı Çağlar ÇAĞLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 10 Eylül 2014, 12:47:07 »
Çağlar Bey deneyimlerinizi, gözlemlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Şok dişlerinin ne kadar sıkı veya gevşek olacağına Webley&Scott firmasının talebi doğrultusunda karar veriyoruz. Webley&Scott ve Akdaş marka namlular tamamen aynı. Firma çok gevşek olmasını, son aşamada fazlaca sıkarak sabitlenmesini talep ediyor. İlk etapta gönderdiğimiz sıkı şokların gevşetilmesini talep etmişlerdir. Seri üretimimiz bu şekilde yani. Özetle normal olanı, gevşek olanıdır.

Normalde olması gereken şok anahtarına parmağınızla vurunca neredeyse sonuna kadar çabucak sarılması ve son aşamada, şok üzerindeki çentiklere zarar vermeyecek kadar, mümkün olduğunca sıkmanızdır.

Böyle yapmanıza rağmen yine de gevşiyorsa, gönderin tüfeğinizi gerekli incelemeyi yapalım. İmalat kaynaklı bir sorun olabilir belki de.

Daha sıkı yapmak da mümkün, ancak kullanışlı olanı budur. İstenilen şekilde ayarlanması mümkündür. Yapılamıyor gibi ifadeler firmamız açısından kabul edilebilir değildir.

Bir de silindir şok haricinde tek kurşun atılması, 1 veya 2 no şoklar ile çelik saçma atılması şokları gevşetebilir. Bu hususa dikkat edilmesini rica ederim.

Selamlar

Tsk ederim ömer bey,özellikle iyice sıkıyorum ama yinede en fazla 6 7 fişek sonrası gevşeme yapıyor, parmağınla rahatlıkla dönüyor. Ayın 15i askerlik için yola çıkicam kısa dönem 6 ay sonra yine iyice sıkarak denerim. Sorun devam eder ise size göndermeyi düşünüyorum. Birde şöyle bi sıkıntım var namlu yu avucumun içine alıp hafif dondurdugumde çok az bi oynama oluyor. Bu normal mi bilmiyorum. Şimdilik bu. Iki sıkıntım var. Bu iki sıkıntı ve genel bakım için askerlik dönüşü size göndermeyi düşünüyorum. Birde slug namlu düşünüyorum. Hepsini inş askerlik dönüşü halledecez. Iyi çalışmalar size...
1987 muğla

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #18 : 10 Eylül 2014, 13:23:06 »

Tsk ederim ömer bey,özellikle iyice sıkıyorum ama yinede en fazla 6 7 fişek sonrası gevşeme yapıyor, parmağınla rahatlıkla dönüyor. Ayın 15i askerlik için yola çıkicam kısa dönem 6 ay sonra yine iyice sıkarak denerim. Sorun devam eder ise size göndermeyi düşünüyorum. Birde şöyle bi sıkıntım var namlu yu avucumun içine alıp hafif dondurdugumde çok az bi oynama oluyor. Bu normal mi bilmiyorum. Şimdilik bu. Iki sıkıntım var. Bu iki sıkıntı ve genel bakım için askerlik dönüşü size göndermeyi düşünüyorum. Birde slug namlu düşünüyorum. Hepsini inş askerlik dönüşü halledecez. Iyi çalışmalar size...

Eğer o kadar belirgin bir gevşeme varsa, ya namluda ya da şoklarda bir sorun olabilir.
Namluda belli belirsiz bir oynama normaldir. Çok gevşek ise, yani kolayca hareket ediyorsa normal olmayabilir. Eğer tüfeğin hedefi vuruşunda bir sapma yoksa, bilin ki sorun yok. Tüfeği elime almadan bir şey söylemem takdir ederseniz mümkün değil. Önemli bir durum olmadığını belirtmek isterim. Bize ulaştığında kontrol edilir. Çok gevşek ise basit bir işlemle sıkılır. Tüfeğiniz için gezli veya gezsiz kurşun namlusu satın alabilirsiniz.

Size şimdiden hayırlı teskereler diliyorum.

Selametle

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 10 Eylül 2014, 13:38:51 »
benim beretta a300 outlander da da aynı şey oluyodu yani biraz fişek attıktan sonra bariz gevşiyodu...
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Beretta silver pigeon sporting 76 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı Çağlar ÇAĞLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 10 Eylül 2014, 20:25:35 »
Eğer o kadar belirgin bir gevşeme varsa, ya namluda ya da şoklarda bir sorun olabilir.
Namluda belli belirsiz bir oynama normaldir. Çok gevşek ise, yani kolayca hareket ediyorsa normal olmayabilir. Eğer tüfeğin hedefi vuruşunda bir sapma yoksa, bilin ki sorun yok. Tüfeği elime almadan bir şey söylemem takdir ederseniz mümkün değil. Önemli bir durum olmadığını belirtmek isterim. Bize ulaştığında kontrol edilir. Çok gevşek ise basit bir işlemle sıkılır. Tüfeğiniz için gezli veya gezsiz kurşun namlusu satın alabilirsiniz.

Size şimdiden hayırlı teskereler diliyorum.

Selametle

Tsk ederim,tüm akdaş fabrika çalışanlarının eline sağlık tüfek işi şans işidir,benim kısmetim böyleymis,askerlik dönüşü tüfeği göndericem,inş şansın o zaman düzelir. Saygılar..
1987 muğla