Gönderen Konu: H&H Üretimi - Özet Video  (Okunma sayısı 102716 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: H&H Üretimi - Özet Video
« Yanıtla #175 : 08 Nisan 2015, 13:49:25 »
:)

Emre Bey,

Bu müzik ve görüntüler karşısında, İtalyan'lara düşen, ceketlerini ilikleyip büyük bir saygıyla başlarını eğmek olmalı...

İbrahim Bey;
Sıradaki şarkı İTALYANYANLARA gelsin o zaman.

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emre HİKMETOĞLU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #176 : 08 Nisan 2015, 16:30:53 »
Alman'ların yaptığı iş daha sade görünümlü olur genelde.. Zira, gerçekten de estetik kaygıları , "diğer" kaygılarından sonra gelir. Ama "estetik değil" deyip kestirip atılacak kadar da kötü olduğunu düşünmüyorum :) hatta bu sadelik çoğu zaman hoşuma gider benim.

Alman'ın yaptığı:

Alman olmayanın yaptığı:

Evet, Alman'ın yaptığı daha sade görünüyor ama ............... gerisini kafanıza göre doldurursunuz işte :D

Sizin o kalemle hikaye değil destan bile yazılır. Şimdi bu Krieghoff' a bayıldım mesela. Demek ki ben de Almanlar gibi estetik yoksunuyum, ya da benim estetik anlayışı m böyle :)
Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim, sanat felsefesi ile ilgilenen arkadaşlar iyi bilirler ki estetik/güzellik göreceli kavramlar dır. Almanların silah konusundaki estetik anlayışını da böyle değerlendirebilir iz. Estetik anlayışından mahrum bir ülke BMW M Serisi gibi spor Sedan bir otomobili, Mercedes Benz S500 long gibi ultra lüks makam aracını, Porsche Carrera 4s gibi asfalt canavarını,  Hamann gibi modifiye markasını tesadüfen bulmuş olamaz.
Keşke biz de millet olarak tarihsel birikimizden kaynaklı değerlerimize sahip çıkıp geliştirseydik. Bugün dünyanın en iyi mimari yapıları ve bu bağlamda mimarları, en iyi silahları ve silah firmaları, en iyi ağır silah sanayii bizde olurdu. 1453'te kullandığımız ŞAHİ TOPU'NA 10 yılda bir çivi çaksaydık 550 yılda kıtada kıtaya füze atardık . Neyse konu mecraından çıkıyor. Herkese iyi akşamlar.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Emre HİKMETOĞLU, Mustafa KARAGÖZ

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #177 : 08 Nisan 2015, 17:07:04 »
Alman'ların yaptığı iş daha sade görünümlü olur genelde.. Zira, gerçekten de estetik kaygıları , "diğer" kaygılarından sonra gelir. Ama "estetik değil" deyip kestirip atılacak kadar da kötü olduğunu düşünmüyorum :) hatta bu sadelik çoğu zaman hoşuma gider benim.

Alman'ın yaptığı:

Alman olmayanın yaptığı:

Evet, Alman'ın yaptığı daha sade görünüyor ama ............... gerisini kafanıza göre doldurursunuz işte :D
İkincisini beş yıl sonra  hurdaciya gerçi aldıktan hemen sonrada gönderilebilir çünkü avdan sonra döndüğünde o kırmızı çamur lekelerini çıkaramadığı için fazla tahammül edemeyabilirsiniz.(Eski yaptıklarının hakkını yemeyeyim annem 15 yıldan beri kullanıyor arada takırtılar geliyor ama en azından temiz çıkartıyor :) )
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Selim UYGUN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #178 : 08 Nisan 2015, 17:14:59 »
Yani işte, tercih meselesi... Kimseyi zorla, "sade" olanını almaya zorlayamayız :)

İkincisini beş yıl sonra  hurdaciya gerçi aldıktan hemen sonrada gönderilebilir çünkü avdan sonra döndüğünde o kırmızı çamur lekelerini çıkaramadığı için fazla tahammül edemeyabilirsiniz.(Eski yaptıklarının hakkını yemeyeyim annem 15 yıldan beri kullanıyor arada takırtılar geliyor ama en azından temiz çıkartıyor :) )
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Emre HİKMETOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #179 : 08 Nisan 2015, 21:19:27 »
 İbrahim Bey;

British shotgun İTALYA versiyonu

resim yükleme servisi

resim yuklemek

jpg upload

Technical specifications
Gauge
12

Chamber
2,8"

Lock
Side lock with safety double sear

Trigger
Articulated single or double trigger

Breech Locking System Triplice Purdey type
Barrel Chopper lump barrel (demi-bloc)
Barrel lenght inc
26" - 27" - 28" 

Chockes
Fixed chokes: Cyl/3 - 4/2 - 3/1 

Stock
Pistol grip / English with shield

Fore.end
De Luxe extended lenght with tip
 or beavertail with inlaid golden shield

Wood finishing
Oil

Weight Lbs.
7.03

Carry case
Leather

Emre Bey,

Bu müzik ve görüntüler karşısında, İtalyan'lara düşen, ceketlerini ilikleyip büyük bir saygıyla başlarını eğmek olmalı...

:) ;) :D
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2015, 21:22:21 Gönderen: Emre HİKMETOĞLU »
1983-İZMİR - AYDIN

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #180 : 08 Nisan 2015, 21:25:07 »

Alman'ın yaptığı:

Alman olmayanın yaptığı:

İbrahim Bey

Şu MİELE
Dünyanın en sağlam DAYANIKLI TÜKETİM MALZEMELERİNDEN değil mi ?
1983-İZMİR - AYDIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #181 : 08 Nisan 2015, 21:42:11 »
Alman'ın yaptığı:

gif upload

resim

resim

resim yülke

Bana göre 'Estetik Değil' demek Alman mühendislerine haksızlık olur.
Şayet çizgilerini koruyarak bu kadar estetik olabilmek şapka çıkartmayı, ceketleri iliklemeyi gerektirir. ;) ;) ;)
1983-İZMİR - AYDIN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #182 : 08 Nisan 2015, 21:44:53 »
Bernardelli'nin tek gerçek sidelock ve tek gerçek chopper lump namlulu çiftesi... Diğer çiftelerine kötü diyemeyiz ama daha "çakma", "uydurma" çifteler.  Bu model, işçiliği güzel tüfek kesinlikle. Ama o üzerindeki gravürlerin İngiliz stili olduğunu kimse söyleyemez :)

Teşekkürler resimler için :)

İbrahim Bey;

British shotgun İTALYA versiyonu

resim yükleme servisi

resim yuklemek

jpg upload

Technical specifications
Gauge
12

Chamber
2,8"

Lock
Side lock with safety double sear

Trigger
Articulated single or double trigger

Breech Locking System Triplice Purdey type
Barrel Chopper lump barrel (demi-bloc)
Barrel lenght inc
26" - 27" - 28" 

Chockes
Fixed chokes: Cyl/3 - 4/2 - 3/1 

Stock
Pistol grip / English with shield

Fore.end
De Luxe extended lenght with tip
 or beavertail with inlaid golden shield

Wood finishing
Oil

Weight Lbs.
7.03

Carry case
Leather

:) ;) :D
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emre HİKMETOĞLU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #183 : 08 Nisan 2015, 22:02:36 »
Aynen, rakipleri tarafından dahi "en iyisi" olarak kabul edilmek zorunda kalınan marka :)

İbrahim Bey

Şu MİELE
Dünyanın en sağlam DAYANIKLI TÜKETİM MALZEMELERİNDEN değil mi ?
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
« Yanıtla #184 : 08 Nisan 2015, 23:46:35 »

Emre Bey,

Bu görüntüler karşısında hepimiz şapka çıkarırız. Ama İtalyanlara fazla yükleniyor uz sanki. Kalite konusunda eleştirdiğimiz İtalyanların ürettiği Perazzi, Beretta, Benelli  (bence en iyi yarı otomatik) gibi sıra tüfekleri, el emeği ürünü Bernardelli, SO serisi Beretta tüfekleri kalitesiz midir? Bugün dilimize 16'lı tabirini yerleştiren FS 92 serisi Beretta tabanca modeli değil midir?
Ferrari, Alfa Romeo, New Holland, Case IH neden dünya markası olmuştur? Şimdi hakkını vermek lazım herkesin.
Ama şu İngilizler yok mu? Tüfek değil yaptıkları, resmen sanat eseri. Üretiminin her bir safhasında kendi ruhu var. Hayran olmamak elde değil. Şu İngilizler den biri benim olsa muhtemelen aramızdaki duygusal Bağdan dolayı hanımla kavga ederiz :)
Yalnız bu ara gönlümü bir Alman a kaptırmış durumdayım :) Bakalım kısmet.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2015, 23:48:47 Gönderen: Mustafa REİS »
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

The following users thanked this post: Cengiz ÖNGÖREN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #185 : 09 Nisan 2015, 10:39:14 »

Mustafa Bey, yüklenmiyoruz ki... Hakkını veriyoruz :) Tüfekleri kötü demiyoruz. Spor tüfeklerinde Perazzi'ye, tek namlulu tüfeklerde Benelli'ye kötü diyebilecek kimse var mı? Yok. Ama İngiliz'in, Alman'ın karşısına çıkamazlar. Bol bol uzatmalı, uzatmasız , çok atar, çokça atar, sıkça atar, hep atar, sürekli atar otomatik tüfek üretsinler, güzel de üretiyorlar. :D

Piyasadaki otomatiklerin ekserisi İtalyan.

Piyasada, kaç tane İngiliz ya da Alman yarı otomatik av tüfeği var?

Kulvarlar farklı, İtalyana saygımız sonsuz, İngiliz'in, Alman'ın karşısına "daha iyiyiz" diye çıkmadıkları ya da çıkarılmadıkları sürece :)

Bu görüntüler karşısında hepimiz şapka çıkarırız. Ama İtalyanlara fazla yükleniyor uz sanki. Kalite konusunda eleştirdiğimiz İtalyanların ürettiği Perazzi, Beretta, Benelli  (bence en iyi yarı otomatik) gibi sıra tüfekleri, el emeği ürünü Bernardelli, SO serisi Beretta tüfekleri kalitesiz midir? Bugün dilimize 16'lı tabirini yerleştiren FS 92 serisi Beretta tabanca modeli değil midir?
Ferrari, Alfa Romeo, New Holland, Case IH neden dünya markası olmuştur? Şimdi hakkını vermek lazım herkesin.
Ama şu İngilizler yok mu? Tüfek değil yaptıkları, resmen sanat eseri. Üretiminin her bir safhasında kendi ruhu var. Hayran olmamak elde değil. Şu İngilizler den biri benim olsa muhtemelen aramızdaki duygusal Bağdan dolayı hanımla kavga ederiz :)
Yalnız bu ara gönlümü bir Alman a kaptırmış durumdayım :) Bakalım kısmet.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Ömer GÜNEY

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
« Yanıtla #186 : 09 Nisan 2015, 17:18:29 »
Bol bol uzatmalı, uzatmasız , çok atar, çokça atar, sıkça atar, hep atar, sürekli atar otomatik tüfek üretsinler, güzel de üretiyorlar.

:) :) :)
Ne yapsınlar, pazar Amerikan pazarı olunca her şeyi bol koyuyorlar :)
Ne kadar uzatıp büyütürlerse o kadar müşterisi artıyor. Adamlar Ford F serisi kamyon ile gezmeyi seven adamlar. 11+1 tüfekten  hoşlanıyorlar.
Dediğiniz gibi İngiliz ve Almanların yeri ayrı. Benimki yalnızca bir hatırlatma. Selamlar...
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

Çevrimdışı Muammer ÖNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #187 : 11 Aralık 2016, 23:00:57 »
Sayın İbrahim Aysu'ya geçmişte ve gelecekteki emekleri için, teşekkürler ederim. Ellerinize sağlık.
Muammer ÖNER
1947 izmir

Çevrimdışı Gökhan DİLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #188 : 08 Mayıs 2017, 16:16:10 »
Videoda tüfek üretimiyle ilgili bir çok detay var. Sadece 0:40 - 1:20 arasını dahi yapabilecek usta Türkiye'de yok. :)

Hodri meydan mı diyorlar, nasıl diyorlar :)  0:40 - 1:20 arasını yapabilecek usta , hatta bu işlemi hayatında bir kez dahi yapmış usta yok Türkiye'de. Varsa, söz veriyorum, gidip ellerini öpeceğim.

"yapılır yapılır, isteseler yaparlar" demesin kimse lütfen. :) Öyle "isteseler falan filan"la geçiştirilecek iş değil, kolay değil. Yapsınlar (hatasız!) şu işlemi, gidip öpeyim ellerini.

Tüfek imalatçısi veya tamircisi degilim. Fakat bahsi geçen kaynak işlemi "Brazing Kaynagi". Vidyoda ustasi propan firini ve borax kullaniyor. Aradaki lehim malzemesi prinç levha gibi. Propan ocaginda oksidasyon olmadigindan daha kolay yapilir. Daha önce namlu ile ilgili denemedim ama düsuk alasimli celikleri yuksek alasimli celiklerle lamine etmek icin bu yöntemi kyllandim. Atolyemde atmosfer kontrollu 1200 c ulasan bir isil islem firinim var.
  • Benelli m4
  • Remington 870 magnum
  • Ranger Bullpup
1975-Ankara

The following users thanked this post: Rıza EROĞLU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #189 : 08 Mayıs 2017, 18:29:11 »

Gökhan Bey merhaba,

Buradaki mevzu herhangi iki metali birbirine kaynatma zorluğu değil. Namluların, namlu nacaklarının, namlu eksenlerinin olması gereken açı ve ölçülerde hatasız regülasyonu ve bunları yapabilmek için gereken işçilik.

Tüfek imalatçısi veya tamircisi degilim. Fakat bahsi geçen kaynak işlemi "Brazing Kaynagi". Vidyoda ustasi propan firini ve borax kullaniyor. Aradaki lehim malzemesi prinç levha gibi. Propan ocaginda oksidasyon olmadigindan daha kolay yapilir. Daha önce namlu ile ilgili denemedim ama düsuk alasimli celikleri yuksek alasimli celiklerle lamine etmek icin bu yöntemi kyllandim. Atolyemde atmosfer kontrollu 1200 c ulasan bir isil islem firinim var.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Gökhan DİLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #190 : 08 Mayıs 2017, 18:54:46 »
İbrahim Bey,

Haklisiniz zaten asil mesele de o. Fakat ben bir başlangiç yapmak isteyene teknik bir bilgi verdim. Yani bir "Nal"tamam geriye kaldi üç nal ve bir at :)
  • Benelli m4
  • Remington 870 magnum
  • Ranger Bullpup
1975-Ankara

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #191 : 29 Mayıs 2017, 16:21:52 »
İbrahim Bey paylaşım için teşekkürler.

Tabii ki Mercedes'e binemiyoruz diye kötülemenin anlamı yok. Gerçekten adamlar tüfek yapıyor, işin hakkını veriyor. İşinin hakkını veren insanları ve firmaları da hep sevmişimdir. Hali hazırda elimizdekiyle yetinmesini de biliyoruz ama şapka çıkarılacak çalışmalara da şapkayı çıkarmak lazım. Türkiye'de arz talep meselesi maalesef hemen her konuda vasata bile yakın değil. Dediğim gibi belki ben bu nitelikte yerli tüfek üretilse alıp kullanamayacağım ama "var işte" demek bile büyük mesele. İngiliz/Alman mantığı bizde yok bir çok anlamda. Gidip gördüğüm bir çok ülkeden Türkiye'ye getirmek istediğim şey hep "işçilik" olmuştur.
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?