Gönderen Konu: NEDEN ENGLISH POINTER BESLEMELİYİM ?  (Okunma sayısı 28917 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail TUNCER

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: NEDEN ENGLISH POINTER BESLEMELİYİM ?
« Yanıtla #25 : 26 Kasım 2012, 20:05:36 »
nedenlerini sizlerle paylaşmak istedim.İngiliz pointerleri bilinen en eski kuş av köpekleridir.mazileri sato devirlerine dayanır.Tavşan ve sülün avlarında bulucu yani işaret edici (Ferma)olarak kullanılmaya başlanmış ve günümüze kadarda birçok  evrelerden geçerek en mükemmel görünüm en mükemmel kuş köpeği ünvanını almıştır.Fermaları okadar jeneriktir kokusu okadar mukemmeldirki hakkında methiyeli fıkralar bile vardır.İng.Pointeri tam bir av üstadıdır,av profö-sörüdür,bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahiptir.İnatçı,Çalışkan, zeki karekteri onu diğer ırklardan ayrı kılar.İng.Pointeri yavru iken alınıp ailenin bir ferdi gibi yetiştirilip büyütülmelidir.Ve kesinlikle 4 aylıktan itibaren bıldırcınla başlayıp her türlü kuş avına götürülmelidir.Zira çok çabuk öğrenebilen zeki bir hayvandır.Bazı avcılar ing.Pointerini 1 yaşına kadar ava götürmeyip temel eğitim vermek gibi yanlış bir uygulama yapmaktadır.İng.pointeri av da eğitilir.Onun genlerinde olağanüstü av özelliği taşıyan kan vardır.Bu özellikleri aşırı temel eğitimlerle asgariye indirmemek gerekir.Çünkü o özgürlüğünün kısıtlanmasından hoşnut olmaz.Avda bazı avcılar pointerin fazla açılmasından sık ça şikayet ederler.bağırıp döverler. av da köpek av yüzünden kesinlikle dövülmez.Bu çok yanlış bir uygulamadır.pointerler kesinlikle avcının etrafında yakın arama yapmaz.Zaten ırkın bozulmasının nedenlerinden birisi-de avcıların fazla disiplin altına almak istemeleridir.Avlandığınız meralarda av varsa zaten pointer fermalamaktan açılması söz konusu bile olamaz.Av olmayan meralarda açılır.Çünkü avı bulmadaki hırsı,inatı onu durdurmaya engel olur.İng.pointeri arkasında çok gezen avcının köpeğidir.İnat avcının köpeğidir.Sabah erken ava başlayıp,hava kararırken avdan çıkan avcının köpeğidir.Sevgiler
ismail tuncer
 (butik)

1952 Biga-Çanakkale-İstanbul

Çevrimdışı M.Kemal KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 26 Kasım 2012, 20:52:33 »
Arkadaşlar ben de birşeyler yazayım;
1- Av köpeği avı kovalamak yerine, avcıya av vurdurmalıdır.
2- Kokusu yüksek olan, tarladaki 1 avı dahi bulan köpek. Düşen ölü avı da, kanat kırığını da kaybetmez. Madem kokusu yüksek, o tarlaya düşen avı bulması gerekir. ;D ;D ;D ;D ;D

Mustafa Kemal KESKİN
1957-İskenderun
0505 4577838

Çevrimdışı İsmail TUNCER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 27 Kasım 2012, 19:04:27 »
Kemal bey av vurdunda pointermi bulamadı yoksa fotodaki köpeğimi kastediyorsun?Zira o İng pointeri değil.Sonra ing.Pointerlerinin aportları okadar iyi değildir.kalkan avın vurulup vurulmadığına aldırmazlar.Ancak avın düştüğünü görürse aport yapar.Çünkü ing.pointeri av bulma makinalarıdır.Av önünde kıpırdamaz yada avcı gidip avı kaldırmazsa,saatlerce avın başında bekler.Avda iyi yetiştirilmiş bir ing pointeriyle hiçbir ırk yarışamaz.Av bulma konusunda diğer ırklara fark atar.Diğer ırkların en az iki katı fazla gezer.Çok gezen çok av bulur mantığı her zaman geçerlidir.Ama her şey bir tarafa en iyi kuşçu köpek,ayni avlakta av bulamayan kuşçuların içinde av bulan köpektir.Yada fazla av bulan köpektir.Bu da av için iyi eğitilmiş pointerdir. bak bu çok önemli her pointer demiyorum.Avda iyi eğitilmiş diyorum.Sonra bu da çok önemli.Pointerler arkalarında kendileri gibi sarp,iyi gezen, hırslı,inatçı karekterde avcı ister.Her avcı ing.pointerleriyle av da gezemez,arkasında avcılık yapamaz.onlar çok fazla köpekle ava çıkmaktan hoşlanmaz kıskançtılar.Bu yüzden sahibine küser yanına gelmez.Ama yinede av da iyi eğitilmiş pointer av bulmaktan başka bir işi yoktur.Yıllarca pointerlerle bıldırcın,çulluk,keklik avları yaptım.Doyumsuz avlardı.pointerlerim 9 yaşında 10 yaşında öldüler.Tabii ki yüksek tecrübe sahibi olmuşlardı.Şimdiki avcılar 1 yaşındaki 2 yaşındaki köpeklerden av yapmasını bekliyorlar.İyi bir kuşçu 3 yaşından sonra iyi köpek olmaya başlar.Her ferma yapan her aportu olan köpek iyi köpek değildir.Avın bol olduğu zamanlarda her köpek av bulur,ferma yapar.Önemli olan arkadaşların avdan silah atmadan av vurmadan dönerken,senin köpeğin av bulup sana av vurdurduysa iyi köpek odur.Yoksa curnataya tesadüf etmişsin her yer kuş, köpek fermalar iyi,bu ölçü değildir.Sevgiler
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2012, 19:09:19 Gönderen: Tuncer İSMAİL »
ismail tuncer
 (butik)

1952 Biga-Çanakkale-İstanbul

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 16 Aralık 2012, 20:40:17 »
cahit burgaz bey , aynı sorun bendede var . liz isminde 2 . kez yavru yapacak olan pointerim , ava çıkınca çılgına dönüyor , avı kendine yapıyor , beni unutuyor . içinde öyle bir hırs ve azim varki , kendide bunu dizginleyemiyor . arazide adım atılmadık ne yer bırakıyor nede bir çalı altı , her tarafı didik didik ediyor , bitip tükenmeden . resmen çıldırıyor ava çıkınca , tam bir pisikopata dönüyor . beni unutuyor , inatla yanıma çağırmama rağmen kendi keyfi gelince geliyor yanıma . bir kaç kez marizlememe rağmen yinede bu durum devam ediyor .. iflah olmaz dereceye geldi artık , eğitilrken eksik eğitimden kaynaklı tahminimce bu durum .. saygılar .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Mehmet SERİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 05 Ekim 2013, 19:55:57 »
 O0
Benim için pointer av gününün adranalini tavan yaptırıır. Avcılık=pointer  ;) :) .Pointer avcının avlanma hırsını hep canlı tutar.İyi bir pointerla avlanan bir avcının başka bir köpekle avlanamayacağı bir köpektir.Pointer ava gidince her şeyi unutan , tüm enerjisini ve konsatrasyononunu ava veren bir köpektir. Bundan dolayı eğitimi zordur. Eğitim verir öğretirsin ama bunu av esnasında uygulamak zaman alıcıdır. Çünkü avın heycanından her şeyi unutabilir. Mesafe eğitimide capraz aramayı öğrenince aşılıyor. Pointerden yavaş gezmesi ve açılmamasını bekleyemeyiz. Pointer koşarak avlanan bir köpektir bu yüzden dikine koşmamayı onun yerine sağlı sollu koşmasını öğretmemiz gerekir. Pointer avlanmak yürümeyi gezmeyi seven insanın işidir. Bir arkadaşın dediği gibi pointer la avlanmak geç insanın işidir. pointer avlanmaktan bıkmayan , yorulmayan ,yorulsada sen durana kadar aramaya devam eden , herhalde avda diğer köpeklere göre daha az susayan bir köpek bana göre. Eğer yanında tanımadığı başka köpekle ava giderse hırsı daha fazla artar. Bir arkadaşın dediği gibi diğer köpekler tank gibidir dağ bayır her tarafda avlanırsın ama tank sürmek yavaş ve sakin olduğundan fazla zevk vermez , pointer ferrari gibidir sürmek heycan verir. Ama hızını kontrol edecek yoksa kaza yaparsın  ;)  En iyi köpek avcının avlanma stiline uyan köpektir. Kimine göre Kurzhaar ,Drahthaar,Breton ,Setter ama göre benim avlanma zevkime uyan pointer.
http://postimage.org/image/pyfu33bw3/
Mehmet SERİN
1986 MERSİN

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #30 : 08 Ekim 2013, 10:51:55 »
Arkadaşlar ben de birşeyler yazayım;
1- Av köpeği avı kovalamak yerine, avcıya av vurdurmalıdır.
2- Kokusu yüksek olan, tarladaki 1 avı dahi bulan köpek. Düşen ölü avı da, kanat kırığını da kaybetmez. Madem kokusu yüksek, o tarlaya düşen avı bulması gerekir. ;D ;D ;D ;D ;D
Kemal Bey  bu konu "neden poınter besleyelim" görüşü için açılmıştır. Ne den beslememeliyim bölümü değildir.
Konunun açılma nedeni başka ırkı besleyen avcıların, beslemediği ırka sataşmasını engellemektir.
Her ırk için bu bölüm açılmıştır. Hangi ırkı besliyor yada beslemek istiyorsanız olumlu yanlarını o bölümde paylaşabilirsiniz.
Ortamı gerecek gereksiz polemiklere girmemenizi rica ediyorum.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Hasan ARSLAN

• Müdavim Üyemiz
  • Hasan ARSLAN (ozi67)
« Yanıtla #31 : 06 Nisan 2014, 00:55:17 »
   Arkadaşlar ben avın kalitesini ,keyfini vurulan kuş sayısıyla ifade etmem. Koşarak ve stilli avlanan bir pointeri seyrederken gerçekten mutlu olurum. Ava yanaşmasını, ardından şekiili fermasını görünce akan sular durur. Pointer beslemek için bunlar bile yeterliyken üstün koku yeteneği ve atletik yapısıyla avı kısa sürede ve fazla sayıda bulması da cabası
   Sezon bitmiş av kapanmıştır ama pointerde heyecan devam eder, gezdirirken koşmasını seyredersin keyf alırsın, mamasını vermek için yanına gidersin o kara gözleriyle sana ablak bakışını görürsün heyecanlanırsın, hiperaktif çocuklar gibi dikkat dağınıklığını görürsün gülümsersin . Gezsin diye salarsın o süratte koşarken bir koku alır ferma vericem diye yuvarlanır gülersin.
 Aşağıdaki gibi komşunun güvercinine yaklaşır gel sezon gel dersin ,
Sözün kısası POİNTER beslemek için nedene gerek yoktur

Orhan AKSOY abime katılıyorum pointer sezon sonunda dahi keyiftir tutkudur başka söze gerek yok M.Birol DEMİRTAŞ abide anlatmış anlatılması gerekenleri
Hasan ARSLAN  
1979 ozi67 ZONGULDAK 

Çevrimdışı Mustafa AKŞİT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 05 Ağustos 2014, 23:23:42 »
Pointer kopegin varsa acilmasi normal minimuma indirmek icin bos zamanlarinda kopegi kirlara daglara gezdireceksin bol bol egzersiz yaptirilacak
1982-Afyon

Çevrimdışı Sinan KARAHAYIT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 08 Ocak 2015, 01:26:43 »
1.5 yaşındaki erkek pointerim koku, ferma ve aport konusunda hiçbir sıkıntısı yok ama köpek hiç açılıp gezinip koku aramıyo ben avın üstüne götürdüğümde hava kokusu yakalıyo yaylım kokularına gidiyo acayip sağlam fermaları var  kuş kalktığında koşa koşa aranıyo fakat kuşun kalktığı yöne giderken kokuyu kaybettiği anda yanımdan ayrılmıyo   avda 45 dk 1 saat sonra önümde arkamda gezmeye başlıyo bu gezmeme olayını çabuk yorulma olayını nasıl çözebilirim köpeği yazık etmek istemiyorum arama dışında herşeyi harika anlam veremiyorum..( çalışma sırasında devamlı koşma koku arama yavaşça kokuya yaklaşma dakikalarca fermada beni bekliyo ama araziye cıktımı iş değişiyo )
1992 AYDIN

Çevrimdışı Halil DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SOLAK VURUCU
« Yanıtla #34 : 08 Ocak 2015, 01:36:19 »
Ramazan KİLLİ köpeğine laf söylemesin diye de ingiliz pointer beslenebilir :)
Halil DUMAN
1969 Eşme/UŞAK

TAŞ DUVARLAR SIKAR BENİ GÖNLÜM DAĞLARDA

Çevrimdışı Ahmet ÖZDEMİR 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 08 Ocak 2015, 10:16:07 »
ENGLISH POINTER "Asaletin simgesi, avların korkulu rüyası" Benim pointerleri seçmenin 1. Nedeni hız tutkunu olmaları 2. Vücut yapıları 3. Fermaları 4. Kafalarını yukarı kaldırıp havadan koku almaları 5. Patroneleri  ve merada ne yapmaları gerektiğini bilmeleri.Bence "POİNTER AYRICALIKTIR"
Ahmet ÖZDEMİR
1978 İSTANBUL

Çevrimdışı Zati AKSU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 01 Temmuz 2015, 00:37:09 »
POİNER... kötüsü hain evlat gibi atsan atamazsın satsan kıyamazsın ama iyisi avı şölene çeviren vaz geçilmez bir aşk. Tabi her aşk gibi peşinden koşturur :D. bir keresinde pointer köpeğimizi ava götürmedik setterleri bozuyo açılıyo diye köpek zinciri kopartıp 12 km yolu peşimizden koştu önce avı merada yine o namı değer MAYKİ buldu. Gel de sevme hergeleyi  ;D
1988 ORDU FATSA AKKAR CHURCİLLE SUPER POZE ARMSAN PHENOMA

The following users thanked this post: İbrahim ÖZTÜRK 27

Çevrimdışı Furkan BÖLÜKBAŞI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #37 : 26 Ocak 2017, 19:39:57 »
birtane yavru bulabilsem bende

Hadiselere iç güdüsel olarak yaklaşıyor,zeki ve heyecanlı olması  yeterli tavsiye sebebi Allah bize de kısmet etsin inşallah
  • Sarsılmaz superpoze
1986 - İstanbul