Gönderen Konu: English Springer Spaniel ve Irish Water Spaniel hakkında bilgi  (Okunma sayısı 4384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
Merhabalar
bir süredir evde bakılabilecek ve uyum sağlayabilecek eğtitilebilecek ve av yapabilecek bir köpeği edinme çabasındayım.
Biraz önce  yazdığım gibi de 4 ırk buldum bunlarda birine büyük ihtimalle diğerine de daha az olasılıkla da olsa bakabileceğimi düşünmüyorum (son iki). Değerli arkadaşlar bunlarla ilgili bilgisi olan var mıdır?
1. English Springer Spaniel
2. Irish Water Spaniel
3. Poodle (daha iyisi pudelpointer)
4. Fox terrier

ilki ~pointer gibi ikinci ve üçüncü su aportçusu 4. domuz avcısı.

resimleri de şunlar:
1. ESS

2.IWS

3.Poodle

4.fox terrier

1983 izmir

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: English Springer Spaniel ve Irish Water Spaniel hakkında bilgi
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2015, 19:54:54 »
yok mu bilgisi olan???
1983 izmir

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2015, 20:40:37 »

merhabalar,

Size nacizane tavsiyem birde Blue Picadry Spaniel ırkını incelemenizdir. Usa, Canada Fransa Hollanda gibi ulkelerde hem evde beslenen aile ferdi hemde cok iyi bir av kopegidir. Ben 5 Senedir avlaniyorum ve harika hayvanlar. Basta çok zeki tuy dokmeyen cocuk ve insanlar ile cok iyi iliski kurabilen koruyucu ancak sakin ruhlu hayvanlar bunun yanindada cok iyi bir avci fermali ve aportu cok ust duzeydir. Turkiyede edinmeniz biraz zor... Ancak hem arkadaş hem gorsel guzellik hemde zeki egitilebilir havyan istiyorsaniz tek gecilen aveupa ve amerkiada pahali bir irk.

Facebook da Blue Picardy spaniel yada epagnuel blue de picard yazarsaniz video ve forograflalrini bulabilirsiniz. Tabi benim actigum avlak com forumdaki konularda da bulabikirsiniz ;)

Selamlar...
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Şubat 2015, 20:54:25 »
Çok teşekkür ederim şu andan itibaren incelemeye başlıyorum. Eğer karar kılarsam edinmede yardımcı olabilir misiniz?
1983 izmir

Çevrimdışı Nuri GÜRSABANCI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 12 Şubat 2015, 21:23:05 »
BENİMDE SİZE TAVSİYEM UFAK TEFEK YAPILI OLMASI APARTMANDA BALKONDA BAKILABİLECEK FERMALI APORTLU ÇALIŞKAN ZEKİ KÖPEK EPANYOL BERETON CİNSİNİ TAVSİYE EDERİM BENDE VAR ÇOK MEMNUNUM.
Nuri GÜRSABANCI
13.11.1975
izmir

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Şubat 2015, 15:29:28 »
Teşekkür ederim Nuri bey. Brittany dog (TR: Breton epanyölü) tavsiyeniz üzerine araştırdım aslında benim ingiliz springer spaniel ile üç aşağı beş yukarı aynı özellikleri var farklarını da şunlar olarak yazıyor ingilizce kaynaklar:
1. Sosyallik: Springerleri daha sosyal bulmuşlar
2. aktivite: Bretonları çok daha aktif bulmuşlar
3. Bretton çok daha bağımsızmış
4. Breton tavşan avında başarılıymış(springerin pek ilgisini çekmezmiş)
5. Breton apartman hayatına uygun değilmiş.

Sizin tecrübelerinizle nekadar örtüşür bilemiyorum tabi.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Taşkın beyin de yyorumu için teşekkür ederim. Şimdilik halen iki ırk var kafamda 1. Irish water spaniel 2. English Springer Spaniel
tabi bulmamız kolay olmayacak bi 2000TL alacaklar safkanı için ama napalım artık başa gelen çekilir:))
Yine siz değerli arkadaşların youmlarınızı bekliyorum daha Temmuz sonu gibi alabileceğim için araştırma zamanım var...
1983 izmir

Çevrimdışı Onur ORAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Şubat 2015, 17:15:50 »
Ilk amac ordek avinda su aportu (derin su, balcik) kusursuz olan diger avlarada gidicek bir irk tavsiyelerinizi bekliyorum
1992 LONDRA&İZMİR

Çevrimdışı Alper BEKRET

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Şubat 2015, 19:01:54 »
Onur kardeşim bulabilirsen labrador ama hem ördek hemde diğer avlari da yapsın diyorsan drahthaar i öneririm yağmur çamur kar su dinlemez görevini yapar.
  • Dörtler tüfek sanayi çifte huğsan otomatik
  • Fortuna Suhl çifte
  • sarsilmaz kilinc 2000mega
  • Kopay__ŞANS___
Alper BEKRET
1989 Çorum.
EDEPLE GELEN HÜRMETLE GİDER.

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 13 Şubat 2015, 19:43:04 »
Gundog magazin ördek avında kullanılmak üzere en iyi ırkın labrador olduğunu söylemiş. Sülün avında ise en iyi  ingiliz springer spaniel demiş.
Araştırmalarıma göre evet su ve kara beraber olacaksa drahthaar ve kurzhaar. Kurzhaar daha zeki bir ırktır ama gündelik yaşama çok daha fazla adapte olabiliyormuş.  Ama her ikisini de şehir içi apartman hayatına kesinlikle tavsiye etmiyorlar.
Benim amacım hem evde besleyebileceğim. kendi yanımda gezdirebileceğim hem de ava götürebileceğim bir ırk edinmek. Bu ırk hem yazın teknede yanımda olacak hem işte olduğumda evde yalnız kalacak hem de benim yoğun tempom arasında bana uyum sağlayabilecek. derdim o...
güvenilir yerlerde yaptığım ırk seçme deneylerinde av ırklarından üç tanesi bana uyuyor:
1. Irish water spaniel (en fazla uyan da bu)
2. English Springer spaniel
3. Poodle
poodle için pek de iyi şeyler söylemiyorlar...
kaldı ilk ikisi...
keşke besleyen birileri çıksa da konuşsam :))
artık yabancı forumlara dadanacam :)
1983 izmir

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #9 : 13 Şubat 2015, 20:30:25 »
Alp sana Bps irki konusununda israrci oluyorum ve arastirmanin sonucunda karar kilarsan seni bu irki sahiplenmen konusunda yardimci olabilecegimi belirtmek istiyorum. Iyi aksamlar...
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Onur ORAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 13 Şubat 2015, 21:21:55 »
acikcasi ben daha once kopek sahibi olmadim yani bu konu hakkinda bilgim yok ama kopek istiyorum..ben genelde ordek avina giderim diger avlarida yaparim ama ordekciyim... iste kopege nasil davranilir nasil egitilir ne yapilir hic bilmem..oneriler icin sag olun abilerim saygilar
1992 LONDRA&İZMİR

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 14 Şubat 2015, 11:08:32 »
Herkese teşekkür ederim sanırım bu konu herkese yararlı olacak :)
araştırmalara devam ediyorum evet taşkın bey sizin Blue Picardy Spaniel'i de araştırıyorum. evde çok sessiz olduğunu kolay eğitilebildiğini iyi avcı olduğunu yazıyorlar. Şimdilik ilk dört sıra ırkta kendisi :)
1. Irish Water Spaniel: sessiz,  evde yalnız kalmayla problemi yok. az egzersize ihtiyacı olan iyi su avcısı moderate kara avcısı.  Domuz avı konusunda bilgi bulamadım
2. English Springer Spaniel: 14. en zeki ırk. biraz daha fazla egzersiz istiyor. arada ses çıkarabilir ama bunun için eğitilebilir.  evde yalnız kalmayla problemi yok. Fazlasıyla sosyal bir ırk. hırçınlık hiç yok. iyi kara avcısı en iyi sülün avcısı. insanları çok seviyor. orta-çok egzersiz istiyor. moderate su avcısı suya girer ama çok sevmez. domuz avı konusunda bilgi yok
3. Blue Pickardy Spaniel: apartmanda yaşamak için uygun. evde yalnız kalma konusunda bilgi bulamadım (siz bilgi verirseniz sevinirim). sosyal bir ırk olduğu yazıyor. orta-çok egzersiz istiyor.
4. Poodle: çok zeki (2. en zeki) egzersize çok ihtiyacı yok ama egzersize az çıkan bir standard poodle evde yalnız kalınca yaramazlık yapabiliyor(miniature olanlarda yok). Standard poodle biraz ses çıkarıyormuş evde. iyi bir aportçuymuş suda harikalar yaratıyormuş ama öyle fermadır falan yok öyle birşey... Çok sosyal bir ırk. Domuz avı konusunda bilgi verilmese de yabancılarla yaptığım konuşmalarda yok öyle birşey dediler.

Hala listenin 1 ve iki numarası Irish water spaniel ve english springer spaniel...

Tabi bu durumda bulunabilirliği de işin içine katmak gerekecek önümde de iki tane büyük gider (1. araba 2. yivli silah hatta 3. de daha sonra var iyi bir süperpoze edinecem) olduğu için biraz da maddi durum olacak işin içinde...
1983 izmir

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 14 Şubat 2015, 13:23:11 »
Bir site buldum veteriner arkadaşımın yardımıyla ve köpek ırklarını oldukça doğru birşekilde biribiriyle kıyaslayabiliyorum. site:
http://www.iams.com/dog-breed-compare#
ve bu da benim aklımdaki ırklardan bazılarının kıyaslaması:

ilgilenen arkadaşlar girip oradan istedikleri özelliklere göre ırk da seçebilirler.
Ayrıca bir de başka site söyledi banao da:
https://www.purina.com/dogs/dog-breeds/dog-breed-selector
Bu siteden girerek istediğiniz türe göre oldukça başarılı birşekilde ırk seçebilirsiniz...
ama tabiki tecrübe başka şeydir halen IRish water spaniel ve springer spaniel ile ilgili tecrübe arayışındayım :))
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2015, 13:25:59 Gönderen: Alp TEKİN »
1983 izmir

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 15 Şubat 2015, 19:00:00 »
Arkadaşlar köpeği alınca bir de eğitim verecek bir yer arıyorum; kaç aylıkken isterlerse öyle alıp o şekilde onlara teslim edecem; ilk av köpeğim oalcağı için yeterli tecrübem yok eğitimini verebilmek için...
onun için önerisi olan var mı??
1983 izmir