Gönderen Konu: YETİŞKİN POİNTER EĞİTİMİ ????  (Okunma sayısı 7228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
YETİŞKİN POİNTER EĞİTİMİ ????
« : 04 Nisan 2014, 23:22:32 »
Herkese birkez daha iyi akşamlar. Sevgili Usta arkadaşlar vede abiler bana bir tane evde kendi elleriyle
büyütülmüş ( evin terasında yani ) çok güzel bir pointer hediye edildi ama köpeği araziye çıkardığımda gördümki köpeğin hiç avcılık ruhu yok gibi yani
kekliğin üzerinden atlıyor.sonra gittim bıldırcın aldım saldım hayvanı köpeği yani bıldırcını buluyor ama ferma yok bıldırcınla oynamaya çalışıyor.Bir görseniz bu mehmet arının sarı kafa pointerleri varla onlar gibi çok yakışıklı yavv :))) yani tekrar vermeyede içim el vermedi.

demem oki bu hayvan 1,5-2 yaşlarında biraz sabırla olurmu acaba çünki  bu gün gene dolaştırdım birde baktımm çatt ferma ahaa oldu dedim
 :D ;D ;D ;Dama baktımki tarlanın içindeki hafifce dikelmiş bir ot parçasına ferma veriyor . ;D >:( >:( ama bir görün fermayı ama bir görün ferrmayııı
içim eridi :D :D
Bu arkadaşla uğraşayımmı uğraşmayayımmı bilemedim .dediğim gibi hayvanı alalı 2-3 hafta oldu açılırmıki yavaş yavaş
çünki itaat o biçim gel diyorum çatt yanımda keklik tüyü dolu bir çorabım var geçen seneden kalma
onu atıyorum patt aport o biçim ne çiğneme ne ısırma mükemmel
sizlere sormak istedimm.
ÖNCE VATAN
1978 ankara

Çevrimdışı Harun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: YETİŞKİN POİNTER EĞİTİMİ ????
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2014, 14:50:17 »
yokmu bu konuda bir usta tavsiyesi
ÖNCE VATAN
1978 ankara

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2014, 15:40:48 »
harun bey benim tavsiyem ,köpeğin yaşı dağa genç ,eğer yanlış birşeyler göstermemişlerse sabır edin içindeki avcılık hissini uyandırabilirseniz sizin partneriniz olacaktır ,,öncelikle aranızdaki sevgi bağını iyi kurun ona sevgi ve şevkakle yaklaşın her zaman size güvenmesini sağlayın...denemek için öncelikle eğitim takozununda kanata ferma vermesini sağlayın duruyorsa fazla görsele alışmaması için başka göstermeyin,,durmuyorsada gene uzatmayın ve göstermeyin..güverçin bulun ve fırlatma makinasında güverçin gösterin ve yaklaştığında uçurun ,,durmuyorsa sevk ipiyle durdurun ve sırtından boynundan kuyruğuna doğru sıvazlayın sevin ,,gene durmuyorsa üreme dönemi geçtikten sonra av kuşu görebileceği meralara götürüp dolaştırın kuşları kaldırıp zamanla durmaya başlayacaktır ,,gene olmuyorsa verin  sizde birine hediye ,tabi verdiğiniz kişi avcı olmasın....şimdilik aklıma gelen bu kolay gelsin....
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2014, 16:39:33 »
Ferma vermeyen pointer olmaz.Bi zaman sonra fermadan sıkılırsın :D . Ramazan abinin dediklerine aynen katılıyorum.  İşin biraz zor olucak ama yaparsan tadından yenmez kardeşim deyivereyim
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Harun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2014, 17:29:36 »
harun bey benim tavsiyem ,köpeğin yaşı dağa genç ,eğer yanlış birşeyler göstermemişlerse sabır edin içindeki avcılık hissini uyandırabilirseniz sizin partneriniz olacaktır ,,öncelikle aranızdaki sevgi bağını iyi kurun ona sevgi ve şevkakle yaklaşın her zaman size güvenmesini sağlayın...denemek için öncelikle eğitim takozununda kanata ferma vermesini sağlayın duruyorsa fazla görsele alışmaması için başka göstermeyin,,durmuyorsada gene uzatmayın ve göstermeyin..güverçin bulun ve fırlatma makinasında güverçin gösterin ve yaklaştığında uçurun ,,durmuyorsa sevk ipiyle durdurun ve sırtından boynundan kuyruğuna doğru sıvazlayın sevin ,,gene durmuyorsa üreme dönemi geçtikten sonra av kuşu görebileceği meralara götürüp dolaştırın kuşları kaldırıp zamanla durmaya başlayacaktır ,,gene olmuyorsa verin  sizde birine hediye ,tabi verdiğiniz kişi avcı olmasın....şimdilik aklıma gelen bu kolay gelsin....
[/quo
Çok teşekkür ederim. İnanin bu kadar .yakışıklı olmasa uğraşmayacagım ..
ÖNCE VATAN
1978 ankara

Çevrimdışı Özgür YAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2014, 19:35:03 »
köpeğine hiçbirşey gösterme;bıldırcın zamanına kadar sabır et,bıldırcında olayı kendisi çözecekdir,3-5 kuş önünden kalkıp gidinceolayı anlar fermayı vermeye başlar.sadece hayır ve bekle komutlarını öğret,yanlış yaptığında sert  bir bağırış tonuyla hayır diye baskılı olarak bağır,komutu öğrenecekdir.Bir çalı yada otluk içine bıldırcın,güvercin ,keklik,çulluk...kanadı yada kuşu sakla;köpeğin görmesine izin verme.Köpeği ipiyle tut,çalılığa geldiğinde kokuyu aldğı anda ferma yapmazsa  dalmadan  ipden çek hayır diye bağır,oturtdur ve bekle  komutuyla beklet,beklemeyide öğrensin,gerisi merada gerçek avda olur.selamlar.
Özgür YAŞAR
1975 tuzla_istanbul

Çevrimdışı Harun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2014, 20:04:47 »
köpeğine hiçbirşey gösterme;bıldırcın zamanına kadar sabır et,bıldırcında olayı kendisi çözecekdir,3-5 kuş önünden kalkıp gidinceolayı anlar fermayı vermeye başlar.sadece hayır ve bekle komutlarını öğret,yanlış yaptığında sert  bir bağırış tonuyla hayır diye baskılı olarak bağır,komutu öğrenecekdir.Bir çalı yada otluk içine bıldırcın,güvercin ,keklik,çulluk...kanadı yada kuşu sakla;köpeğin görmesine izin verme.Köpeği ipiyle tut,çalılığa geldiğinde kokuyu aldğı anda ferma yapmazsa  dalmadan  ipden çek hayır diye bağır,oturtdur ve bekle  komutuyla beklet,beklemeyide öğrensin,gerisi merada gerçek avda olur.selamlar.
KOMUTLA İLGİLİ bir sıkıntım yok zaten bu yüzden
Bu kadar tutuldum ilk kez bu kadar ağzımın içine bakan
Bir pointer gördüm. Anlatamam arkadaşlar bu kadarmı
Avcıya bağlı hayvan olurrrr.
ÖNCE VATAN
1978 ankara

Çevrimdışı Harun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2014, 20:09:23 »
Gittim bu gün canli bildircin aldım.bildircini buldu
AMMAAA bildircinla kedi gibi oynama basladi .not: ferma
Oladi heralde çalışmaya devam.
Birde avci bir arkadas bazı köpekler çiftlik hayvanina
Fermalamaz dedi olabilirmi.
ÖNCE VATAN
1978 ankara

Çevrimdışı Murat YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 05 Nisan 2014, 22:06:41 »
silah sesine nasıl alışacak 2 yaşındaki pointer ?
DOĞUM YILI YAZINIZ

Çevrimdışı Cengiz ÖNGÖREN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 05 Nisan 2014, 22:15:40 »
silah sesine nasıl alışacak 2 yaşındaki pointer ?
[/quote
ben de ispanyol cocker var,doğduğundan beri evde büyüdü,şu an 11 yaşında.doğal olarak ev köpeği ama genlerinde av köpeği kanı var.bu yaşında ilk olarak bu yıl ava getirdim ve şaşırdım, tüfek sesine hiç tepki vermedi.
1956 İZMİR
özel ibn-i sina tıp merkezinde doktor

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2014, 22:40:48 »
Gittim bu gün canli bildircin aldım.bildircini buldu
AMMAAA bildircinla kedi gibi oynama basladi .not: ferma
Oladi heralde çalışmaya devam.
Birde avci bir arkadas bazı köpekler çiftlik hayvanina
Fermalamaz dedi olabilirmi.
herköpek besleme bıldircına ferma vermez dogrudur....anladıgım kadarıyla köpeginiz koklamayï bilmiyor... normalde köpek önce koklayacak sonra duyacak sonrada görecek...... senin köpek önce görmeye alïşmış....
Bolbol  koklayabilecegi ortamlara götürün.......
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı M.Emre TORUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2014, 22:47:16 »
Harun abi benimde bi pointerim var acemiliğime geldi olta ile ferma çalışmasını çok yaptım canlı bıldırcın ile ögretmeye çalıştım köpeği kendi elimle bozdum ne yaparım nasıl düzeltirim diye foruma konuda açmıştım hem forumda hemde normal hayatımda saolsunlar tavside bulunanlarda oldu köpeği görüp bu işe yaramaz bu vakitten sonra diyenlerde oldu.pek ava gidemiyodum bazı büyüklerimin tavsiyesi üzerine bol bol ava götürmeye başladım önünden kalkan kuşlara fermaya durana kadar silah atmadım.keklik avına gitmiştik ve öyle fermalar vermeye başladı ki mesafe olsun sabır olsun tam istediğim gibi ve o gün fermasında 3 keklik 1 tavşan vurduk.yani diyeceğim o ki canlı bıldırcınla falan uğrsama abi sabret ve birol abininde söylediği gibi koklayabileceği ortamlara götür içinde varsa  zaten 3-4 kuş uçurduktan sonra ferma vermeye başlıyo
MEHMET EMRE TORUN
 BURDUR\BUCAK

Çevrimdışı Harun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 09 Nisan 2014, 17:27:26 »
Harun abi benimde bi pointerim var acemiliğime geldi olta ile ferma çalışmasını çok yaptım canlı bıldırcın ile ögretmeye çalıştım köpeği kendi elimle bozdum ne yaparım nasıl düzeltirim diye foruma konuda açmıştım hem forumda hemde normal hayatımda saolsunlar tavside bulunanlarda oldu köpeği görüp bu işe yaramaz bu vakitten sonra diyenlerde oldu.pek ava gidemiyodum bazı büyüklerimin tavsiyesi üzerine bol bol ava götürmeye başladım önünden kalkan kuşlara fermaya durana kadar silah atmadım.keklik avına gitmiştik ve öyle fermalar vermeye başladı ki mesafe olsun sabır olsun tam istediğim gibi ve o gün fermasında 3 keklik 1 tavşan vurduk.yani diyeceğim o ki canlı bıldırcınla falan uğrsama abi sabret ve birol abininde söylediği gibi koklayabileceği ortamlara götür içinde varsa  zaten 3-4 kuş uçurduktan sonra ferma vermeye başlıyo

Emre canım kardeşim öncelikle bir avcıya yardimci olmak İçİn
Uğraşaman çok güzel. Sana teşekkür ederim. Önerini
Kesinlikle dikkate alacagim.bucaga geldim çok sanslisin.
ÖNCE VATAN
1978 ankara

Çevrimdışı M.Emre TORUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 09 Nisan 2014, 22:14:20 »
Emre canım kardeşim öncelikle bir avcıya yardimci olmak İçİn
Uğraşaman çok güzel. Sana teşekkür ederim. Önerini
Kesinlikle dikkate alacagim.bucaga geldim çok sanslisin.
inşallah istediğin gibi avlanabileceğin bi köpek olur Harun abi. Tekrardan buralara yolun düşerse bi çayımı kahvemi içmeye beklerim... rastgele abi
MEHMET EMRE TORUN
 BURDUR\BUCAK