Gönderen Konu: FORUM KURALLARI  (Okunma sayısı 23585 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

  • Tuncay Kandemir
  • Hocamız
  • *******
  • İleti: 4269
  • Aldigi tesekkur sayisi: 846 kere
    • Avcı Sayfası avlak
FORUM KURALLARI
« : 30 Eylül 2006, 17:50:59 »

FORUM KURALLARI   

1. KAPSAM, AMAÇ VE YASAL BOYUT   

2. KULLANICI PROFİLLERİ VE ÜYELİK HAKKINDA   

3. TİCARİ FAYDA VEYA MADDİ BOYUTU OLAN KONULAR İLE BUNLARLA İLGİLİ İHLALLERDE UYGULANACAK MÜEYYİDELER HAKKINDA   

4. GENEL İÇERİK VE PAYLAŞIMLAR İLE BUNLARLA İLGİLİ İHLALLER HALİNDE UYGULANACAK MÜEYYİDELERİ HAKKINDA1. KAPSAM, AMAÇ VE YASAL BOYUT
1.1. Forum kuralları tüm forum üyeleri için geçerlidir.

1.2. Forum Yönetimi, forumun işleyiş ve kuralları konusunda üyeleri sürekli bilgilendirmek zorunda değildir. Tüm üyeler bu kuralları okuyup uymak zorundadır. Forum Yönetimi, Forum Kuralları'nda değişikliğe gitme hakkına sahiptir. Forum Kuralları tüm üyelere açık bir şekilde yayımlanmakta olup, tüm üyeler en güncel kurallara uymak zorundadır ve fiilin işlendiği ya da fiili durumun oluştuğu tarihten bağımsız olarak, tüm kararlar en güncel forum kurallarına göre alınarak uygulanır. 

1.3. Foruma üye olan herkes, Forum Kuralları'nın tüm maddelerini şartsız kabul etmiş sayılır ve tamamına uymak zorundadır.

1.4. Bu forum gönüllü ve amatör katılım anlayışıyla fikir alış verişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılması yasaktır.

1.5. Forumda gerçekleşen herhangi bir durumun, forum kurallarının hangi maddesinin kapsamına girdiğiyle ilgili karar tasarrufu Forum Yönetimi'ndedir ve ilgili forum müeyyideleri, ilgili forum kuralı maddesinde belirtilmiştir. İlgili müeyyidelerin alt ve üst sınırları arasındaki uygulanış usulü ve hükmü Forum Yönetimi'nin takdirindedir. Bunlardan başka, Türkiye Cumhuriyeti yasaları, kanunları, yönetmelik ve genelgeleri ile resmi hükmü bulunan herhangi bir mevzuat metniyle ilgili ihlallerde, Türkiye Cumhuriyeti yargı mercileri ve mahkemeleri yetkilidir.

1.6. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

1.7. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir.

1.8. 5651 sayılı kanunun 8inci maddesine ve Türk Ceza Kanunu'nun 125inci maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

1.9. İlgili yasaya göre, Forum Yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır prensibi"ni benimsemiştir.

1.10. Sitemizde yer alan tüm videolar ve fotoğraflar (tüm görseller) kaynak kodları ile video ve image paylaşım sitelerinden alınmaktadır.

1.11. Yasalarla, genelgelerle, yönetmeliklerle ya da resmi hükmü bulunan herhangi bir mevzuat metniyle yasaklanmış mesaj ya da görsel içeriği ve/veya bu metinlerin ihlalini teşvik edici mesaj ya da görsel içeriği bu forumda paylaşmak yasaktır. Paylaşılan, ileti, metin ve/veya görselin sorumluluğu tamamen paylaşana aittir. Forum Yönetimi, kuralı ihlal eden paylaşımı tespit ederse ve/veya yetkili mercilerce bu konuda bir tespit veya inceleme talebi gelirse, ilgili metin ve/veya görseli paylaşan kişi ile ilgili tüm bilgileri yetkili makamlara bildirmek hakkına sahiptir.2. KULLANICI PROFİLLERİ VE ÜYELİK HAKKINDA
2.1. Kullanıcı adınız "AD" ve "SOYAD"ınızdan oluşmalıdır. Aksi takdirde (AD ya da SOYAD'ın belirtilmemesi, nickname, takma ad vs olması durumunda) üyeliğiniz onaylanmayacaktır. Olması Gereken Formata Örnek: Tuncay KANDEMİR

2.2. Kullanıcı profilinizde e-mail alanına, geçerli bir e-mail adresi yazmalısnız. Aksi takdirde üyeliğiniz onaylanmayacaktır. Hotmail (MSN) kullanıcılarına sitemizden onay e-mailleri gitmemektedir. Hotmail e-mail hesabına sahip kullanıcılar,
ortalama 1 (bir) gün içinde foruma giriş yapabilirler.

2.3. Sahte "Ad" ve/veya "Soyad" ile foruma mesaj yazmanız durumunda hesabınız iptal edilerek foruma girişiniz yasaklanacaktır. Ayrıca hakkınızda yasal işlem başlatılabilir.

2.4. Üye olurken ahlaksız kelimeler kullanarak isim seçmek, başkasının kullanıcı adı ile foruma katılmak, sırf üye olmak için saçma kullanıcı adları seçmek yasaktır. Bu şekilde üyelik talepleri onaylanmayacak ve talepler silinecektir.

2.5. Üye hesap profili içindeki imza ve diğer alanlara Siyasi Amaçlı Yazılar yazmak, ticari fayda kaygılı tanıtım ve reklam yapmak yasaktır. Üyelik profili onaylanmış olsa dahi, kuralın ihlalinin tespitinde, ilgili üye Yazılı Uyarı ile uyarılır ve/veya ihlalin tekerrürü yahut sürekliliği halinde üyenin profil düzenleme yetkileri kısıtlanabilir veya Forum Yönetimi'nin tasarrufuyla üye süresiz ihraç edilir.

2.6. Profil içerisinden değiştirilebilen, üye imza alanlarına, herhangi bir forum linki, ticari site linki, reklam amaçlı mesaj abartılı şekilde yazılamaz. Ayrıca resim olarak "boyu 450 pixel x yüksekliği 350 pixel"den daha büyük ve/veya 100 kB'dan büyük ve/veya 1 (bir) adetten fazla resim kullanmak ve/veya 10 satırdan fazla (satır boşlukları dahil) yazı bulundurmak yasaktır. Her üye imzasında DOĞUM YILI ve YAŞADIĞI İLİ yazmak zorundadır. Kuralın ihlali halinde, ilgili üye yazılı olarak uyarılır. İhlalde ısrar eden üyenin (gerekiyorsa profilindeki imzalar silinir) ve üyeye 3 gün mesaj yazamama cezası verilir. Mesaj yazamama cezasından sonra, ihlale devam eden üye ihraç edilir.

2.7. Daha önceden üyeliğiniz varsa, kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenmek için Forum Ana Sayfası'ndaki, Forum İletişim butonunu kullanabilirsiniz.

2.8. Daha önceden üyeliğiniz varsa, kullanıcı adınızı hatırlıyor ve şifrenizi hatırlamıyorsanız, Şifre Hatırlat seçeneğini kullanabilirsiniz.

2.9. Bu forumu kullanabilmek için kullanıcılar birer kullanıcı adı, şifre ve geçerli bir e-mail adresi vermek zorundadır. Kullanıcılar ayrıca, madde 2.6'da belirtildiği üzere, yaşadıkları ili ve doğum yıllarını girmek zorundadırlar. Kullanıcıların kişisel bilgileri ile ilgili seçimlerinden Forum Yönetimi sorumlu değildir.

2.10. Bu forum sitesine yazılan her türlü bilgi kamuya açık bilgi haline gelecektir. Bu nedenle kişisel bilgileri paylaşma kararı verirken dikkatli olunmalıdır. Başka bir kullanıcı tarafından iletilenlerin herhangi bir şekilde saldırgan ya da rahatsız edici olduğunu düşünmeniz durumunda Forum Yönetimi ile bağlantıya geçmeniz gerekmektedir.

2.11. İşbu Forum Kuralları (sözleşme) ile, siteye üye olarak, bizi (burada ya da başka bir yerde belirtilmiş olsun ya da olmasın) tarafınızdan gönderilen verilerin herhangi bir nedenle tarafımızdan silinmesi ya da değiştirilmesi konusunda tam yetkili kılmaktasınız.

2.12. Gönderilen her türlü ileti ve dosyadan, ileti ve/veya dosyayı gönderen profilin (hesabın) sahibi sorumludur.

2.13. Foruma 180 gün (6 Ay) süre boyunca hiç giriş yapmayan üyelerin, üyeliklerinin silinme durumları Forum Yönetimi tarafından değerlendirilir ve gerekirse herhangi bir bilgilendirme yapılmadan ilgili üyeler süresiz ihraç edilir ve/veya üyelik hesapları tamamen silinir.

2.14. Forum Yönetimi, aynı kişinin birden fazla rumuz veya isimle, farklı kişilermiş gibi aynı konuda görüş belirttiğini tespit etmesi durumunda veya var olan aktif bir üyenin, farklı bir kişiymiş gibi yeni bir üyelik almaya çalıştığını ya da aldığını tespit etmesi durumunda, üyeliklerin durumu onaylanmış olsun ya da olmasın, söz konusu profillerin, asil, sahte ayrımı yapılmadan tamamı ihraç edilir. Böyle durumlarda, Forum Yönetimi, kendi takdirini kullanarak, ilgili profillere ait tüm paylaşımları silebilir (arşivler).

2.15. Tüm üyeler, kendi kullanıcı adları ve şifrelerini korumakla sorumludurlar ve kimseyle paylaşamazlar. Paylaştıkları takdirde, kendileri yerine bir başkasının foruma giriş yaptığı ve/veya yazdığı ve/veya paylaşım yaptığı tespit edilirse, ilgili profillerin tamamı ihraç edilir. Böyle durumlarda, Forum Yönetimi, kendi takdirini kullanarak, ilgili profillere ait tüm paylaşımları silebilir (arşivler).

2.16. Forum Yönetimi, forum selahiyeti açısından ve/veya konuların herhangi bir hukuki boyutu olabilme ihtimaline karşı, üyeliklerin gerçek kişilerce ve gerçek sahiplerince kullanılıp kullanılmadığı konusunda çok hassas davranacaktır. Bu bağlamda, Forum Yönetimi , zaman zaman, rastgele ya da herhangi bir ihtiyaç halinde, ilgili kişilere açıklama yaparak, ad, soyad ve doğum tarihi bilgilerinin göründüğü kimlik ön yüz fotoğraflarını kimlik doğrulaması amacıyla isteme hakkına sahiptir. (Kimlik fotoğrafında, TC Kimlik No, Anne Adı, Baba Adı, Doğum Yeri ve Kimlik Seri numaraları gibi bilgiler kapatılarak paylaşılabilir.) Forum Yönetimi'nin talebi halinde bu doğrulamayı yapmak istemeyen üyeler ihraç edilecektir. (Bahsi geçen kimlik fotoğrafını sadece Forum Yönetimi talep edebilir)


3. TİCARİ FAYDA VEYA MADDİ BOYUTU OLAN KONULAR İLE BUNLARLA İLGİLİ İHLALLERDE UYGULANACAK MÜEYYİDELER HAKKINDA
3.1. Herhangi bir ürün, tüfek, eşya, hizmet ya da köpek satmak isteyen üye, ilanını ilgili otomatik ilan formlarını kullanarak vermek zorundadır. Ürünün ya da köpeğin son dönemde çekilmiş en az (800 x 600) pixel, en fazla (1280 x 1024) pixel ebatlarında , yakından çekilmiş , net, belirgin olan ve flu olmayan kendi fotoğraflarından oluşan görsellerin eklenmesi zorunludur. İlgili otomatik ilan formları, satılacak şeyin türüne/kategorisine uygun olarak sınıflandırılmış satılıklarla ilgili bölüm altlarında ayrı linkler olarak verilmiştir. Satılıklar bölümlerinde, diğer bölümlerden farklı olarak “Yeni Konu” butonu bulunmaz, dolayısıyla manuel bir şekilde Yeni Konu açılarak ilan verilemez, sadece bahsi geçen otomatik ilan linki bulunur. Otomatik ilan linki tıklandığında hazır, sorularının çoğu çoktan seçmeli olan standart bir elektronik form doldurulması istenir. Satılacak şeyin türüne göre, bazı alanlarının doldurulması mecburidir ve mecburi alanlar doldurulmadığı takdirde ilan yayımlanmayacaktır. Yanlış/eksik bilgi/cevap verilmesi ve/veya eksik/yetersiz/yanıltıcı görsel eklenmesi veyahut hiç görsel eklenmemesi, otomatik ilan linkleri haricinde başka paylaşım bölümlerinde ilan mahiyetli konular açılması, otomatik ilan uygulaması tarafından oluşturulan otomatik ilan formatının ve/veya ilan başlığının , mesaj düzenleme marifetiyle değiştirilmesi/bozulması kuralın ihlali anlamına gelir. Kuralın ihlalinde; a- Otomatik oluşan İlan İçerik veya Başlık Formatı değiştirildiğinde/bozulduğunda ilgili ilan direkt kaldırılır. Üye yazılı olarak uyarılır. İkinci ihlalde ilan direkt kaldırılır , ilgili üyeye 10 gün mesaj yazamama cezası verilir. Üçüncü ilanda üyenin tüm ilanları direkt kaldırılır ve üye ihraç edilir.  b- Kötü niyetli olmadığı düşünülen bilgi/görsel eksikliği/yanlışlığında, gerekli düzeltmelerin ve eksikliklerin ilan sahibinden yapılması ve tamamlanması istenir ve bu çağrının üzerinden 48 saat geçmesine rağmen gerekli düzeltmelerin yapılmadığı ve/veya eksikliklerin giderilmediği ilanlar direkt silinir (arşivlenir). İhlalin ilkinde üye yazılı uyarılır, ikincisinde 10gün mesaj yazamama cezası uygulanır, üçüncüsünde üye ihraç edilir. c- Kötü niyetli olduğu takdir edilen bilgi/görsel eksikliği/yanlışlığında söz konusu ilan ve üyenin yayında olan diğer tüm ilanları direkt silinir (arşivlenir). İhlalin ilkinde ilgili yanlış bilgiler ve ilan sahibi üye teşhir edilir, ilan sahibi üyeye 30 gün mesaj yazamama cezası verilir. Mesaj yazamama süresi dolduktan sonra, ihlalin ilk tekrarında ilan (ve varsa diğer ilanları da) direkt silinir (arşivlenir) ve ilgili üye ihraç edilir.

3.2. Açık artırma şeklinde her türlü satış yasaktır. Kuralın ihlali halinde, ilan direkt silinir (arşivlenir) , ilgili üye Yazılı Uyarı ile uyarılır. İhlalin devamında ısrar edilmesi durumunda, ilgili ilanlar ve/veya konular silinir (arşivlenir) ve ilgili üye 10 gün mesaj yazamama cezasıyla cezalandırılır. Mesaj yazamama cezasından sonra, benzer ihlali tekrarlayan üyenin tüm ilanları silinir (arşivlenir) ve üye ihraç edilir.

3.3. Üyeler, sahip oldukları tüfeklerden, eşyalardan ve köpeklerden, aynı anda en fazla 5(beş) adet yivli tüfek, 5(beş) adet yerli yivsiz tüfek, 5(beş) adet ithal yivsiz tüfek, 5(beş) adet havalı tüfek ya da tabanca, 5(beş) adet tabanca, 5(beş) adet (yivli/yivsiz toplam) fişek, 5(beş) parça farklı eşya ve 5(beş) adet (yavru/yetkişkin toplam) köpek satış ilanı verebilir. Bu 8 (sekiz) ayrı konuda, aynı anda 5'er farklı ilan verebilir. Bir ilan içinde, birden farklı konuda eşya ve/veya tüfek, tabanca ve/veya köpek satışı yapılamaz. Bir ilan içerisinde, birden fazla fişek türünde satış yapılamaz. Yivli fişeklerinde, mermi ağırlık farklılığı, marka/model farklılığı farklı türden fişek anlamına gelir ve ayrı ilanlarda verilmek zorundalığı vardır. Yivsiz fişeklerde, marka/model farklılığı, gramaj farklılığı, saçma numarası farklılığı farklı fişek türü anlamına gelir ve ayrı ilanlarda verilmek zorundalığı vardır. Benzer türden eşya ya da silah ya da köpek dahi olsa, bir ilan içinde yalnızca bir adet eşya ya da silah ya da köpek ilanı verilebilir. Kuralın ihlali halinde; fazla ilanlar en eskisinden itibaren silinerek (arşivlenerek) 5 adede ve/veya 5’er adede düşürülür. İlgili ilan sahibi üye Yazılı Uyarı ile uyarılır, ayrıştırılması gereken ilan ya da ilanlar varsa tamamının 2 gün (48 saat) içinde kurallara uygun hale getirilmesi istenir ve kurala uygun olmayan ilan silinmek üzere yönetim tarafından kilitlenir. Uyarının gereği yerine getirildiğinde kurala uygun olmayan ilan tamamen silinir (arşivlenir), kurala göre düzenlenmiş yeni ilanlar yayında kalır. Uyarının gereği yerine getirilmemesi durumunda bahse konu ilan ve/veya paylaşımlar silinir (arşivlenir). İhlalin devamında ısrar edilmesi (benzer ilanların verilmeye devam edilmesi) durumunda, üyenin tüm ilanları silinir (arşivlenir) ve ilgili üye 10 gün mesaj yazamama cezasıyla cezalandırılır. Mesaj yazamama cezasından sonra, benzer ihlali tekrarlayan üye, ihraç edilir.

3.4. İlanların içeriği kesinlikle boşaltılamaz, . (nokta) vb anlamsız işaretler konularak silinemez. (İlanların değiştirilebilir durumda olması, üyelere bu yetkinin verilmesi, ilan içeriğindeki fiyat, görsel vs revizelerinin rahatlıkla yapılabilmesi amaçlıdır.) İlan içeriğinin satılması ya da satıştan çekilmek istenmesi durumunda, ilan sahibi, yönetime ilan içerisindeki MODERATÖRE RAPOR ET linkiyle ilanının içeriğinin satıldığını belirtmesi ya da konu altına ilanın kaldırılabileceğini yazması zorunludur. Kuralın ilk ihlalinde (ilan içeriğinin silinmesi durumunda), ilgili üye yazılı olarak uyarılır, ikinci ihlalde üyenin yayında olan tüm ilanları silinir (arşivlenir) ve üyeye 10 gün mesaj yazamama cezası verilir. Kuralın üçüncü ihlalinde, ilgili üyenin yayında olan tüm ilanları silinir (arşivlenir) ve üye ihraç edilir.

3.5. İlanın içeriğiyle ilgili, Madde 3.1’e aykırılık teşkil edebilecek, eksik/yanlış/yanıltıcı bilgi ve/veya görseller hakkında, üyelerden uyarı ya da moderatör raporu gelmesi halinde, Forum Yönetimi ilan sahibinden, ilan içeriğiyle ilgili belge/doküman (ruhsat resmi, kimlik resmi, şecere resmi vs) talep edebilir. İlan sahibi talep edilen bu belgeleri sunmakla yükümlüdür. İlgili talebin üzerinden 48 saat geçmesine rağmen yeterli doküman sunulmaz ise, ihlalin mahiyetine göre Madde 3.1.b veya Madde 3.1.c uygulanır.

3.6. Dileyen Üyemiz ilanını kilitli (yoruma kapalı) olarak verebilir.

3.7. 6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanunu, 2521 Sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler Kanunu, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar hakkındaki mevzuat ve/veya bu kanunların ilgili yönetmeliklerine muhalefet suçu teşkil edecek ve/veya MAK Kararlarınca avda kullanılması yasaklanmış ve/veya avda kullanılması etik olmayan araç, gereç vb. malzemelerin ilanlarının verilmesi yasaktır. MAK kararlarınca avda kullanılması yasaklanmış olmasına rağmen, hedef atışlarında kullanılabilecek, PCP/havalı tüfek ve tabancalar, bulundurma/taşıma ruhsatı olmak kaydıyla tabancalar, bulundurma ruhsatı olmak kaydıyla yarı otomatik yivli tüfekler, şevrotin (buckshot) cinsi mühimmat ve/veya plastik mermili fişekler bunların dışındadır. (Bunların da ilanları verilebilir.)

3.8. Fiyat teklifleri özel mesaj ya da telefonla yapılmalıdır. Site üzerinden, ilanının altına fiyat yazıp teklif vermek yasaktır.

3.9. İlandaki son mesajın üzerinden 30 gün geçmeden İlanı güncelleme ve ön plana çıkartmaya yönelik güncel , gncl, fiyat güncellendi vb. mesajların yazılması yasaktır. İlandaki tüm değişiklikler ilandaki değiştir kısmından ilan üzerinde (ilan konusunun ilk mesajı üzerinde) yapılmalıdır. Bir önceki mesajın üzerinden 30 gün geçmek kaydıyla, yapılan güncelleme mesaj olarak ilan altına da yazılabilir. İlan konusu içerisinde üyelerin sorduğu sorulara ya da yazılan mesajlara 1 gün (24 saat) içerisinde olmak kaydıyla, ilan sahibi yanıt verebilir, dönüş yapabilir, bunlar usulsüz güncelleme sayılmayacaktır. Bu kurala uymayan üyelerin ilanları uyarılmaksızın kilitlenecektir ve yapılmış usulsüz güncelleme mesajı silinecek, dolayısıyla usulsüz olarak güncellenen ilan güncelliğini de yitirmiş olacak, yeniden alt sıralara düşmüş olacaktır.

3.10. İlandaki son mesaj üzerinden 60 gün geçtikten sonra güncellenmeyen ilanlar otomatik olarak silinecektir... Silinen ilanları geri getiremeyiz, silinmeden ilanınızın yedeğini kendiniz almalısınız.

3.11. Satış işlemi yapılan ilanınıza ait İLAN SİLME isteğinizi lütfen MODERATÖRE RAPOR ET linki ile bildiriniz ...

3.12. İlanı veren üyemiz, satıldığını, satıştan vazgeçildiğini vb. beyan ederek, ilanının silinmesini isterse 30 günden önce aynı ilanı tekrar veremeyecektir.. Kuralın ihlali halinde, ilgili üye yazılı uyarı ile uyarılır. İkinci ihlalde 30 gün uzaklaştırma verilir, kuralın üçüncü kez ihlalinde üye ihraç edilir.

3.13. Forumdaki bir ilan hakkında başka bölümlerde tartışma amaçlı açılan konular direkt silinecektir. Kuralın ihlali halinde, ilgili üye yazılı uyarılır. Uyarıdan sonra, ihlalin devamı söz konusu olursa ilkinde 10 gün mesaj yazamama cezası verilir, mesaj yazamama cezasından sonraki ilk ihlalde üye ihraç edilir.

3.14. Sitemizde yöneticiler de dahil kimse alış verişlerde ayrıcalığa sahip değildir. Bu nedenle alış verişlerinde herkes dikkatli olmalı site adını kullanarak yapılan alış verişlerden sitemiz sorumlu değildir.

3.15. Yivli tüfek fişeklerinin ve tabanca fişeklerinin alım ve satımındaki hükümler, yivsiz fişeklerinden farklıdır. Her türlü yivli tüfek ve/veya tabanca fişeği , sadece ruhsatlı yivli tüfek sahipleri ve/veya ruhsatlı tabanca sahipleri tarafından, silahlarını değiştirdikleri durumlarda ya da elde fazla fişek olması durumunda satılabilir. Fişeği satan kişi, sadece fişeğe uygun kalibrede ruhsat sahibi olan bir kişiye satabilir. Her türlü yivli tüfek fişeği ve tabanca fişeği, sadece fişek halinde satılabilir. Fişek bileşenleri (kovan,kapsül,mermi) satışı kesinlikle yasaktır. Bu kural dışında yapılan satışlar yasa dışıdır ve T.C.K. Kapsamında suç teşkil eder ve sitemiz kurala aykırılık teşkil edecek şekilde ve/veya yalan ve yanlış beyanla satış yapılması durumunda sorumlu değildir. Satışı yapan ve alan sorumludur. Böyle bir satışın tespit edilmesi ya da site yönetimine bildirilmesi durumunda, site yönetimimiz ilgili ilanı kaldırıp(arşivleyip), ilgili ilan sahibi bilgilerini yetkili mercilere bildirme hakkına sahiptir.

3.16. Alan ve Satan kendi aralarında iletişim kurup işlemleri tamamlamak zorundadırlar ve ilan sahibi sonucu bildirerek ilanın kalkmasını sağlamak zorundadır.

3.17. Tüfek ilanlarında, ahşap kundakların kalite numarası ülkeden ülkeye , üreticiden üreticiye değişebildiği ve farklı numara ve kalite seviyeleriyle de tasnif edilebildiğinden, genellikle yoruma açık olan ahşap/ceviz ağacı numaralandırması tartışmalara neden olabilmektedir. Dolayısıyla ilanlarda rakamla ahşap kundak numarası belirtmek yasaklanmıştır. Kuralın ilk ihlalinde, ilgili numaralı ifadenin ilandan çıkarılması istenir ya da ifade yönetim tarafından direkt çıkarılır. Üye yazılı olarak uyarılır. İkinci ihlalde, ilgili numaralı ifadenin ilandan çıkarılması istenir ya da ifade yönetim tarafından direkt çıkarılır, üyeye 10gün mesaj yazamama cezası verilir. Üçüncü ihlalde, ilan direkt kaldırılır ve üye ihraç edilir.

3.18. TASLAK HALİNDE… YAZIMINA DEVAM EDİLİYOR…

3.19. Alış veriş yapanların arasındaki maddi konular tamamen tarafların sorumluluğundadır bu konudan sitemiz hiç bir şekilde sorumlu değildir ve kimseye kefil değildir.

3.20. İlanı veren kişi, ilanındaki her ifadesinden, resimden ve/veya görselden sorumludur, sitemiz hiç bir ilanın garantisini vermez, yapılacak yasal işlemlerde ilanı veren her türlü yasal işlemi peşinen kabul etmiştir.

3.21. Köpek ilanlarında ve/veya forum içerisinde herhangi bir paylaşımda anne-baba köpeklerin eşleşme resimlerinin konulması yasaktır. Sitemizde 21günden daha küçük yavru köpeklerin satışı yasaktır. Kuralın ihlalinin tespiti halinde, uygun olmayan görseller direkt kaldırılır ve ilan sahibi yazılı olarak uyarılır. İkinci ihlalde, uygun olmayan görsel içeren ilanlar direkt kaldırılır ve üyeye 10 gün mesaj yazamama cezası verilir. Üçüncü ihlalde, üyenin tüm ilanları silinir (arşivlenir) ve üye ihraç edilir.

3.22. Bir ilanda usulsüzlük görürseniz, bir avcı dostunuza zarar gelmemesi için lütfen belgeleri ile ( Resim, seri no, şecere, inandırıcı açıklama v.s) bölüm moderatörlerine özel mesajla ulaştırabilirsiniz.

3.23. Site yönetimi diğer bölümlerde olduğu gibi satılıklar bölümünde de isteklerinizi hemen yerine getiremeyebilir onlar da sizin gibi avcı ve iş, aile sahibi insanlardır, site hepimizin olup sorumluluklarımız ortaktır.

3.24. Köpek alan arkadaşlarımız ile satan kişilerin aralarında bir sözleşme imzalamalarını tavsiye ediyoruz.

3.25. İlanlardaki bariz olan (iletişim bilgilerinin eksikliği, ağırlık, çap, beden, numara bilgilerinin eksikliği ya da tutarsızlığı, fiyat bilgisinin eksikliği vb) eksiklikleri, forum yönetimi gördüğü/tespit ettiği anda direkt uyarır ve düzeltilmesi için takipçi olur. Ancak teknik ya da yoruma açık değerlendirme gereken veyahut fiyatlarla ilgili asla birincil yorum yapıcı değildir ve asla yorum yapmaz. Forumda binlerce satılık ilanı verilmekte ve her ay yüzlercesi değişmektedir. Bu yoğunluk içerisinde, forum yönetimi ilanlarla ilgili yorum yapmaya başlarsa, ilanlar arasında haksızlık olmaması (ve tartışmalara yol açmaması) için tüm ilanlar için aynı derecede hassasiyet gösterebilmesi ve her ilandaki tüm teknik detay , fiyat yüksekliği-düşüklüğü gibi konularda sürekli yüzlerce ilanı detaylıca analiz etmeye vakit bulması gerekecektir ancak unutulmamalıdır ki forum yönetimi arkadaşlar bu işleri gönüllülük esasına göre ve hiç bir beklentileri olmadan yapmaktadırlar ve her birinin kendisine ait işi, ailesi ve zaman ayırması gereken meşguliyetleri vardır. Dolayısıyla pratikte forum yönetiminin bu yönde yönlendirici yorum yapması pratikte imkansızdır. Dolayısıyla forum yönetimi, yukarıda bahsedilen bariz bilgi eksiklikleri haricinde asla yorum yapmayacaktır. Bununla birlikte, Forum Yönetimi, ilan sahibine, teknik detay veya yoruma açık değerlendirme gereken bir konu ile ilgili üyelerden ilan altına yazılarak gelen veyahut moderatöre rapor etme yoluyla yönetime bir şekilde ulaştırılarak gelen soruların ve varsa tamamlanması talep edilen eksikliklerin , ilan sahibi tarafından yanıtlanması/tamamlanması için takipçi olur. Yönetim, takipçiliği, ilgili soruyu yanıtlaması ve/veya eksikliği tamamlaması için ilan sahibine ilan altına yazarak ya da direkt özel mesaj yoluyla yazarak sorabilir ve/veya varsa eksikliğin tamamlanması için uyarabilir. Yönetimin bu türden çağrısının üzerine 48 saat içerisinde tatmin edici şekilde yanıtlanmayan soru ya da eksik bilgi bırakılırsa, ilgili ilan direkt silinir (arşivlenir). İlan sahibine yazılı uyarı verilir. Benzer ihlali tekrarlayan ilan sahibine 30gün mesaj yazamama cezası verilir. Mesaj yazamama cezasının tamamlanması üzerine benzer ihlali tekrarlayan ilan sahibi üye ihraç edilir.

3.26. İlanlarınız Forum Kuralları 3üncü bölümünde (bu pasajda) yazılan kurallara uyuyorsa yayımlanacak ve/veya yayında kalacaktır. Satılık ilanları , üyeler arasında sıkça ve çirkin tartışmalara neden olduğundan, satılık ilanlarıyla ilgili kuralların uygulanmasında ekstra hassasiyet gösterilecektir.

3.27. Kar amaçlı olsun olmasın, tüm kurumlar, firmalar ve/veya yayıncı kuruluşlar ile ilgili fikirler nezaket kuralları çerçevesinde yazılmalıdır. Hakaret, küfür ve/veya kin dolu yazıların yazılması yasaktır. Kuralın ihlali halinde, bahse konu mesaj ve/veya paylaşımlar silinir (arşivlenir), ilgili üye Yazılı Uyarı ile uyarılır. İhlalin devamında ısrar edilmesi durumunda, ilgili ilanlar ve/veya konular silinir (arşivlenir) ve ilgili üye 10 gün mesaj yazamama cezasıyla cezalandırılır. Mesaj yazamama cezasından sonra, benzer ihlali tekrarlayan üye, ihraç edilir.

3.28. Kurumların, üreticilerin, temsilcileri aracılığıyla forumumuza üye olmaları ve üyelerimizin, ilgili üreticilerin ürün ve hizmetleriyle ilgili dertleriyle, soru ve sorunlarıyla ilgilenmeleri, onlara yardımcı olmaları her zaman istediğimiz ve arzuladığımız bir durumdur. Bu sayede hem üyelerimizin işleri daha kolay çözülecek, hem de müşterileriyle direkt ilgilenme fırsatı bulan ilgili üreticilerin ve/veya kurumların , müşteri nezdinde reputasyonu artmış olacaktır. Ayrıca, bu kurum ya da üreticiler, ürünlerini, hizmetlerini tanıtmak amacıyla, (forumu müşteriye yardım odaklı bir platform olarak kullanma amacı dışına çıkarak, spam reklama boğucu şekilde olmamak kaydıyla) konu açabilir, paylaşımda da bulunabilir. Üreticilerin ya da kurumların, spam içerikli mesajlar yazması ve/veya yanlış bilgi vererek ya da insanları aldatıcı yönlendirmelerle, yahut spekülatif iddialarla ürün, hizmet, köpek, firma, kurum, marka reklamı yapmaları kesinlikle yasaktır. Kuralın ihlali durumunda, spam içerikli ve/veya yanlış bilgi vererek veyahut insanları aldatıcı yönlendirmelerde bulunulan mesajlarlar kaldırılır ve ilgili üye uyarılır. Uyarıdan sonra aynı spam içerikli ve/veya yanlış bilgi ya da yönlendirmenin devam etmesi durumunda ilgili tüm profiller 10'ar gün mesaj yazamama cezası ya da direkt ihraçla cezalandırılır. Verilen cezanın mesaj yazamama cezası olması durumunda, mesaj yazamama cezasından sonra ihlalin herhangi bir şekilde devamı gerçekleşirse, ilgili firma ya da kurumlarla ilgili ihlali gerçekleştiren tüm üyeliklerle, ihlale katılmamış dahi olsa, firmayla direkt bağlantılı olduğu tespit edilen üyelikler direkt ihraç edilir. 

3.29. Forum üzerindeki, e-mail veya PM (Özel Mesaj) sistemini kullanarak asla ticari çıkar amaçlı reklam mesajı gönderilemez. Forum Yönetimi, ticari olarak kullanım veya kural dışı kullanıma yönelik şikayet aldığı veya gerekli gördüğü durumlarda PM'leri (Özel Mesajları) okuma ve gerekiyorsa yayımlama hakkına sahiptir. Kuralın ihlalinde, ilgili profiller/üyelikler ihraç edilir.
4. GENEL İÇERİK VE PAYLAŞIMLAR İLE BUNLARLA İLGİLİ İHLALLER HALİNDE UYGULANACAK MÜEYYİDELERİ HAKKINDA
4.1. Sitedeki her türlü paylaşım, veri, metin ve/veya dosyalar, paylaşanına haber verilmeksizin Forum Yönetimi tarafından (arşivlenerek) kaldırılabilir ya da değiştirilebilir.

4.2. Bu site, başka site ya da dosyalara elektronik bağlantılar (URL Link ya da başka elektronik kaynak kod linkleri) içerebilir. Bunlar üzerinde Forum Yönetimi ve Forum Sitesinin hiç bir denetimi ve sorumluluğu yoktur. Ayrıca bu bağlantılardaki içeriklerin herhangi bir şekilde rahatsız edici olmaması garanti edilememektedir. Öte yandan, kurallara uygun olmayan içeriklere yönlendirici linkler kaldırılacaktır.

4.3. Forumu kullanırken kaba, kin dolu, saldırgan, başkalarının kişisel haklarını zedeleyici, cinsellik içeren ya da herhangi bir yasayı yahut resmi bir mevzuat metnini ihlal eden ileti gönderilmesi yasaktır. Kuralın ihlali halinde, ilgili paylaşım kaldırılarak, yasal mercilere sunulabilecek şekilde forum veritabanında arşivlenir. Durum Forum Yönetimi tarafından değerlendirilir, değerlendirme sonucuna göre paylaşımı yapana , 3 günden 30 güne kadar mesaj yazamama ya da süresiz ihraç cezası verilir.

4.4. Üyelerimizin, köpek, tüfek, avcılık vb değerlerine ya da sahip oldukları eşyalara karşı saygılı olunmalı, aşağılama ya da hor görücü mesajlar yerine, açıklayıcı ve aydınlatıcı mesajlar yazılmalıdır. Kuralın ihlali halinde, ilgili paylaşım kaldırılarak, yasal mercilere sunulabilecek şekilde forum veritabanında arşivlenir. Durum Forum Yönetimi tarafından değerlendirilir, değerlendirme sonucuna göre paylaşımı yapana, Yazılı Uyarı ve/veya 1 günden 10 güne kadar mesaj yazamama ya da ihlalin tekrarı yahut sürekliliği halinde süresiz ihraç cezası verilir.

4.5. Forum geneline ve özellikle yaşça daha büyük olan üyelere karşı hitapta, daha dikkatli olunmalı, genç arkadaşlarımza da kusurlarında azarlayıcı, itici tavırlar sergilenmemelidir. Kuralın ihlali halinde, ilgili paylaşım kaldırılarak yasal mercilere sunulabilecek şekilde forum veritabanında arşivlenir. Durum Forum Yönetimi tarafından değerlendirilir, değerlendirme sonucuna göre, kuralı ihlal edene Yazılı Uyarı ile birlikte, ilgili paylaşım teşhir edilebilir ve/veya 1 günden 10 güne kadar mesaj yazamama ya da ihlalin tekrarı yahut sürekliliği halinde süresiz ihraç cezası verilir.

4.6. Forum Yönetimi'nin, Yönetim sorumluluklarından hasıl olan, duyuru, bilgilendirme ya da Forum Kuralları'ndan herhangi bir maddeyi uygulama durumları hariç olmak üzere, köpek, tüfek, av, avcılık, atıcılık veya bunlarla ilgili spesifik bir konuda yahut sitenin ana konularında dahil olmayan sosyal, siyasi, içtimai yaşam ve diğer konularla ilgili yapılan yorum ya da paylaşımlarda, hiç bir üyemiz ile Forum Yönetimi arasında fark yoktur. Herkesin paylaşımları (yazdıkları) kendi adınadır ve kendi şahsi fikirleridir. 

4.7. Forumda siyaset konuşmak ve paylaşımlarında bulunmak hangi görüşten olursa olsun yasaktır. Siyaset konuşulabilecek bir çok platform hali hazırda var iken, av, avcılık, atıcılık gibi ortak tutkularımızla bir arada toplanmış olduğumuz bu forum platformunda, ayrıştırıcı, bölücü ve gerginliğe yol açıcı olduğunu düşündüğümüz siyaset, siyasi propoganda ve her türlü siyasi tartışma bu forumun tamamında kesinlikle yasaklanmıştır. Hiç bir siyasi partiyi övücü ya da yerici paylaşımlarda bulunulamaz. Herhangi bir partiyle direkt ya da endirekt bağlantısı olan, herhangi bir organizasyon, kurum ya da kişiler övülemez, yerilemez, tartışma konusu haline getirilemez. Hiç bir siyasi partinin ve/veya bunlarla direkt ya da endirekt bağlantısı olan hiç bir kurumun yahut organizasyonun, adı, amblemi, logosu ya da yönlendirici hiç bir işareti, paylaşımlarda ya da kullanıcı profillerinde kullanılamaz. Kuralın ihlali halinde, ilgili paylaşım kaldırılır (arşivlenir), kuralı ihlal edene, ihlalin ilkinde Yazılı Uyarı, sonraki ihlalde 3 günden, 30 güne kadar mesaj yazamama cezası verilir, ihlalin üçüncü tekrarı veya sürekliliği durumunda süresiz ihraç cezası verilir.

4.8. Vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, bekası ve başarıları, milli sevinçlerimiz, milli yaslarımız ile tüm milli olay ve oluşumlar ile bunlarla ilgili paylaşımlar, hiç bir siyasi parti adı, amblemi, işareti ya da bunlardan herhangi birine gönderme ve/veya yönlendirme yapmamak kaydıyla, 4.7 nolu kural kapsamında değildir, bunlarla ilgili paylaşımda bulunmak siyaset kabul edilmez.

4.9. Forum üyelerinden herhangi birini ya da üçüncü bir şahsı ya da şahısları küçültücü, hakaret edici veya dalga geçici mahiyette yazı yazılamaz, görsel paylaşılamaz, bu içerikteki paylaşılmış metne ve/veya görsele katılım sağlanamaz. Kuralın ihlali halinde, ilgili paylaşım kaldırılarak arşivlenir. Paylaşan da bu içeriği onaylayan, çoğaltan ya da bir şekilde katılım sağlayarak parçası olan da, 3 günden 30 güne kadar mesaj yazamama cezasıyla ya da süresiz ihraç cezasıyla cezalandırılır.

4.10. Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kamunun güvenliği için tehlikeli tarzda kin ve düşmanlığa alenen tahrik edici paylaşımlar ve halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlerini alenen aşağılayan paylaşımlar yapılamaz. Kuralın ihlali halinde, ilgili paylaşım kaldırılarak arşivlenir. Paylaşan da bu içeriği onaylayan, çoğaltan ya da bir şekilde katılım sağlayarak parçası olan da, 3 günden 30 güne kadar mesaj yazamama cezasıyla ya da süresiz ihraç cezasıyla cezalandırılır.

4.11. Üyeler, yasa, kanun, yönetmelik, genelge ya da yazılı herhangi resmi bir mevzuat metninde yasaklanmamış ancak etik olarak uygun bulmadıkları paylaşımları, öncelikle Forum Yönetimi'ne bildirmek ve silinmesini istemek hakkına sahiptir. Bu bildirim, iletilerin köşesinde bulunan Rapor Et butonunu kullanarak yapılabilir. İlgili bildirim, Forum Yönetimi'nce incelenip değerlendirilir, değerlendirme sonucuna göre ilgili mesaj/paylaşımlar gerekli görülürse kaldırılır (arşivlenir). Forum Yönetimi ayrıca gerekli görmesi durumunda, ilgili mesajın/paylaşımın içeriğindeki vahimlik durumuna göre, paylaşımın sahibine, Yazılı Uyarı veya 1 günden 30 güne kadar mesaj yazamama yahut süresiz ihraç cezası verebilir.

4.12. Forumun sadece yöneticileri değil, özellikle çok aktif üyeleri ve bütün üyeleri de , Forum Kuralları ve ilkelerine sahip çıkmalı, uygun üslup ile, yeni ya da forum kullanma bilgisi nispeten daha az olan üyelerimize gerekli uyarıyı ÖZEL MESAJ iletimi yoluyla yapmalıdır.

4.13. Forum Yönetimi, her yazılan mesajı takip edemeyebilir. Forum Yönetimi'nden önce, kurallara uygun olmadığını düşündüğünüz bir paylaşımla karşılaştığınızda, lütfen Moderatöre Rapor Et butonunu kullanarak ilgili paylaşımdan, Forum Yönetimi'nin haberdar olmasını sağlayınız.

4.14. Forum üyeleri, yeni bir konu başlığı açmadan önce, o konunun forumda mevcut olup olmadığını kontrol etmeliler. Bunun için Forum'un Arama Özelliği kullanılabilir. Aynı isimli ve/veya aynı tartışmaları içeren konular açılamaz. Kuralın ihlalinde kasıt olduğu düşünülmesi halinde, ilgili kişi Yazılı Uyarı alır. Kuralın ihlali tekrar ederse, 3 günden, 30 güne kadar mesaj yazamama cezası verilir, kuralın ihlalinin tekerrürü halinde, üye ihraç edilir.

4.15. Forumda açılacak konular, ilgili bölüm altında yazılmalıdır. Kuralın ihlalinde kasıt olduğu düşünülmesi halinde, ilgili kişi Yazılı Uyarı alır. Kuralın ihlali tekrar ederse, 3 günden, 30 güne kadar mesaj yazamama cezası verilir, kuralın ihlalinin tekerrürü halinde, üye ihraç edilir.

4.16. Konu başlıklarını, konunun içeriğini ifade eden şekilde seçilmesi gerekmektedir. Örneğin, Yardım, Lütfen, Acil, Kişiye Özel gibi başlıkları kullanarak konu açma hususunda ısrarlı olan üyeler, Yazılı Uyarı alır. Yazılı Uyarı'ya rağmen aynı ihlale devam eden üye ikinci ihlalinde 10 gün mesaj yazamama cezası alır, üçüncü ihlalde ihraç edilir.

4.17. Forumun resmi dili Türkçedir. Bu nedenle Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeli, yazılan metinler gönderilmeden önce bir kere daha okunmalıdır. Forumda kimse edebi bir metin yazılmasını bekleyemez ve hepimiz zaman zaman Türkçe yazım konusunda hatalar yapabilmekteyiz ve ufak tefek hataları hepimiz hoş karşılamaktayız. Ancak, herhangi bir üyenin, bile bile , lakayıt bir şekilde, ya da konuyu önemsemeden Türkçeyi bozarak yazı yazdığı kanaati oluşursa, ilgili üye Yazılı Uyarı ile uyarılır. Üyenin lakayıt tavrı ile ihlali devam ederse, 30 gün mesaj yazamama cezası verilir. Üyenin, mesaj yazamama cezasından sonra yine bu tavrından vazgeçmediği anlaşılırsa, ilgili üye ihraç edilir.

4.18. Mesaj yazarken büyük harf kullanmak bağırmak manasına geleceği için yazıların büyük harfle yazılması yasaktır. Kuralın ihlali halinde üye, uyarılır. İhlalin devamı durumunda ve/veya kural ihlalini lakayıt bir tavırla yapıldığı ve/veya gerçekten bağırmak manasında kullandığı kanaati oluşursa 3 gün mesaj yazamama cezası alır. Mesaj yazamama cezasından sonra, ısrarla büyük harfle yazmaya devam eden üye ihraç edilir.

4.19. Başka forumlara üye ve kullanıcı toplamak için yazılan reklam mahiyetindeki yazılar (Özel Mesaj Dahil) yasaktır. Kuralın ihlali halinde, forumda açıktan paylaşılmış olanlar varsa ilgili mesajlar kaldırılır ve ilgili üye ihraç edilir.

4.20. Forum içerisinde ve/veya özel mesaj yoluyla, illegal oyun, film, ses, müzik, mp3 uzantılı dosya, warez, crack link ve paylaşımları yapmak ve/veya konu açmak yasaktır. Kuralın ihlali halinde, ilgili üye 3 gün ila 30 gün arasında mesaj yazamama cezasıyla cezalandırılır ve ilgili paylaşım silinir (arşivlenir). Kuralın tekerrürü halinde, ilgili üye ihraç edilir.

4.21. Herhangi bir alanda, herhangi bir platformda, kişileri, kurumları, kuruluşları veya devletimizi küçük düşürecek, aşağılayacak ya da dalga geçme amaçlı her türlü, yazı, metin, görsel (resim ya da video) paylaşımı yasaktır. Paylaşımın bu forumda olma şartı aranmaz, ilgili paylaşımı farklı bir platformda dahi yapan kişinin bu forumda üyeliği varsa, ilgili üyelik ihraç edilerek forumla ilişiği kesilir.

4.22. Forum Yönetimi, yapılan bir paylaşımın, konusuyla ilgili olmayan bir bölümde yapıldığına karar verirse, ilgili paylaşımı uygun gördüğü bölüme taşıyabilir ya da gerekli gördüğünde silebilir (arşivler).

4.23. Kişisel tartışma şekline dönüşen ya da sertleşen üslupları tespit etmesi durumunda, Forum Yönetimi gerekli görürse ilgili konuyu kilitler. Forum Yönetimi, böyle durumlarda, ortamı gerici ya da tartışmayı sürdürücü mahiyette olduğuna kanaat getirirse, ilgili tüm mesajları siler (arşivler). Kilitlenen konunun devamı niteliğinde veya benzer içerikte yeni konu açılamaz. Kuralın ihlali halinde, ilgili yeni konu ya da mesajlar silinerek (arşivlenir) ve ilgili üye Yazılı Uyarı alır. İhlalin devamında 10 gün mesaj yazamama cezası verilir. Forum Yönetimi, bu konuda ısrarcı olan üyeyi ihraç eder.

4.24. Bilinmelidir ki Forum Yönetimi, bu görevlerini, amatör bir ruhla ve hiç bir maddi menfaat beklemeden yapmaktadırlar. Bu noktadan hareketle, forumun sürekliliğinin sağlanabilmesi ve varlığını koruyabilmesi, Forum Yönetimi'nin motivasyonunu kaybetmemesine bağlıdır. Bu yüzden, herkes bilmelidir ki, Forum Yönetimi'nin yıpratılmaması konusunda maksimum derecede hassas davranılacaktır. Forum Yönetimi'nin , herhangi bir tasarrufu, takdiri, kararı ya da uygulamasıyla ilgili sormak istenilen, merak edilen bir şey olursa, üyeler özel mesaj veya telefon yolunu kullanmak zorundadır.  Bu konuda, forumda yeni konu açmak ya da herhangi bir konu altında Forum Yönetimi'ni suçlayıcı, hedef alıcı ya da hedef gösterici paylaşım yapılması, mesaj yazılması durumunda, ilgili üye 30 gün mesaj yazamama ya da ihraç cezasıyla cezalandırılır. Cezanın, ilk ihlalde 30 gün mesaj yazamama şeklinde uygulanması halinde, üye cezasının bitiminden sonra herhangi bir tarihte, tekrar aynı ihlali gerçekleştirirse, direkt ihraç edilir.

4.25. Bu forum haricindeki başka forumlarda, sosyal medyada veya elektronik olmayan herhangi bir platformda, bu forumu ya da Forum Yönetimi'ni kötüleyici ve/veya yerici ve/veya küçük düşürücü ve/veya rencide etmek ve/veya dalga geçmek amaçlı ifadesi, paylaşımı, sözü ya da yazısı tespit edilen üye forumdan ihraç edilir.

4.26. Mesaj içerikleri, mesajın sahibi üye tarafından değiştirilebilir. Bu yetki, mesajın içeriğinde yanlış yazım, eksik yazım, ya da benzeri düzenleme ihtiyacının hasıl olması durumunda, üyelere esneklik ve rahatlık sağlamak amacıyla verilmiştir. Yazılan her türlü mesaj, paylaşım, görsel, forumun içeriğini oluşturur ve forum yönetimi gerekli görmediği sürece silinemez. Verilen mesaj değişikliği yetkisini amacı haricinde, mesaj içeriğinin keyfi olarak tamamen silinmesi, . (nokta) vb anlamsız işaretler konularak silinmesi şeklinde suistimal edilemez. Kuralın ihlali halinde ilgili üye yazılı uyarılır. Kuralın ihlalinin devamında ilgili üyeye 30 gün mesaj yazamama cezası verilir. 30 gün mesaj yazamama cezası dolduktan sonraki ilk ihlalde üye ihraç edilir.

4.27. Forumun dostça, sohbet ve muhabbet ortamında bir paylaşım ve iletişim platformu olarak kullanılmasını sağlamak için her üye elinden gelen özeni göstermelidir. Forumun, huzurunu bozabilecek, ortamı gerebilecek her türlü mesaj ve paylaşımlar konusunda, forum yönetimi maksimum hassasiyet gösterecektir. Forumun huzurunu bozucu, ortamı gerici olabileceğine kanaat getirilen mesaj, paylaşım ve/veya konular direkt kaldırılır (arşivlenir). Kuralın ihlalinin mahiyetine göre, forum yönetiminin kanaati esastır ve gerekli gördüğü durumda ilgili üye ya da üyelere yazılı uyarı ve  10 gün mesaj yazamama veya yazılı uyarı ve 30 gün mesaj yazamama veya direkt ihraç cezalarından bir tanesi uygulanır.

4.28. Forumda, ticari amaçla olmasa dahi, forum içeriğini zayıflatıcı mahiyette boş içerikle (. , gibi ya da benzer anlamsız karakterlerle ) veya aynı/benzer ifadeleri kopyala/yapıştır marifetiyle farklı konular altına sürekli (spamming ya da flooding yapılması şeklinde) anlamsız mesaj gönderimi yapmak yasaktır. Kuralın ihlalinde, ilgili üye yazılı uyarılır. İkinci ihlalde 10 gün mesaj yazamama cezası verilir. Üçüncü ihlalde üye ihraç edilir.


Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara