Gönderen Konu: Typhoon F12 kullanıcı yorumum  (Okunma sayısı 4662 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kadir MIZRAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Typhoon F12 kullanıcı yorumum
« : 10 Ocak 2022, 15:01:08 »
3 yıldır aktif bir şekilde kullanıp,2.000'e yakın tek kurşun attığım Typhoon F12 tüfeğimde gördüğüm olumsuzluklar şunlar: (kimse yanlış anlamasın,amacım tüfeği kötülemek değil,üretici firma,kullanıcı yorumlarını görüp geliştirsin tüfeği,her deneyim,bir sonrakini daha iyi yapmanızı sağlar.Sonuçta herşeye rağmen atış yapması zevkli bir tüfek bana göre. Herkesin bi tüfek almadan önce yaptığı ilk şey alacağı tüfeğin kullanıcı yorumlarını okumak ve dinlemektir.bende ikinci tüfeğimi almadan önce facebook-youtube ve forum siteleri gibi plantform'lardan 100 den fazla kullanıcı yorumu okudum ve bu yorumlar yönlendirici oldu benim için.

1: El kundağı cıvata'larını fazla sıkmayın,yalama yapıyor.( ben çok sıktım ikisi de yalama yaptı,bir büyük boy diş açılarak ve büyük boy civata kullanılarak sorun çözüldü

2: 30-40 atıştan sonra dipçik somunu gevşiyor.

3: Emniyet mandalı her iki tarafa da yapılmış,sağ taraftaki mandal tetik parmağımı acıttığı hatta ufaktan kanattığı için söktüm, (kabzayı kavradığınızda işaret parmağınıza deyiyor,elin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir tabi,sizin elinizi acıtmıyor olabilir)

4: Tetik sertliği klasik tip tüfeklere göre çok sert.mesela şarjörlü degil de  klasik tip tüfeklerin tetik sertlikleri ortalama 3kg ise bu 5kg civarı.(sanırım tüm şarjörlü'lerin ortak sorunu bu)

5: Çok fazla atış yaptığınız için  mekanizma düşürme mandalına çok basarsanız,mandalın iç kısmı mekanizmaya sürtünme sayısının fazlalığından dolayı çok aşınıyor (mandal daha sert bir metal'den imal edilmeliydi) (artık daha fazla aşınmaması için kurma kolunu elimle tutup,mandala bastıktan sonra bırakıyorum mesela,ama öyle yapmasamda mekanizmayı hiç geride tutamayacak kadar aşınmaz belkide,onu bilemem)

6: Son olarak şunu söyleyeyim tüfekte nadiren de olsa boş kovan fırlatma ve   
dolu fişeği namluya sürerken takılma
problemi oluyor (belki 100 atışta bir oluyor,ona birşey diyemem ama karşınızda 200 kiloluk bir azılı varken yaparsa bu tutukluluğu,işte o zaman yaşa bastınız demektir,çünkü bazen şarjörü çıkartıp sıkışan kurşunu kurtardıktan sonra yeniden atışa devam etmeniz gerekiyor.

(Bu tutukluluğu yaparken çekilmiş videoyu ve bahsi geçen birkaç kusurun fotoğrafını paylaşıyorum)

« Son Düzenleme: 10 Ocak 2022, 15:02:11 Gönderen: Kadir MIZRAK »
  • Typhoon f12
  • Retay masai mara
DOĞUM TARİHİ YAZINIZ Mersin

Çevrimdışı Ömür DURMUŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Typhoon F12 kullanıcı yorumum
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2022, 15:14:25 »
merhaba.Typhoon  kendi sınıfında  pek çok markadan daha iyi bir firma (Özerbaş) ve tüfektir ANCAK ...
1- Genel olarak şarjörlü  yivsizlerde kullanılan malzemeler aynı da olsa  yoğun kullanımda bazı parçalar çok kolay aşınıyor-deforme oluyor ( tüm şarjörlülerde)..Yerli üreticiler malzeme kalitesi konusunda mutlaka kendilerini geliştirmeliler.
2- Özellikle vidalar ( alyan ya da yıldız başlı) çok kolay deforme olduklarından sıkıntı çıkarıyorlar ( tüm şarjörlülerde)
3- Fişek kalitesi,tüfeğin yeterince rodaj yapılmaması ya da doğru pistonun kullanılmaması gibi nedenlerle  tahliye ya da besleme problemleri maalesef tüm dünyadaki şarjörlülerde sorun çıkarabiliyor
4- Kullanım sırasında  ele-parmağa zarar verme durumu maalesef  çok markada mevcut.Bunun nedeni de  üreticilerin ergonomiye dikkat etmemeleridir.Mümkün olduğuna eldiven vb. kullanıcı olarak kendimizi korumak zorundayız
5- Bir de  benim en çok kızdığım konularan biri bu silahları üretenlerin yurtdışına çok daha fazla aksesuar seçeneği sunmaları-yollamalarıdır.

Size nacizane tavsiyem şarjörlü bir tüfeği özellikle domuz  türü avlarda kullanmayınız ( kullanıp memnun olanlar vardır mutlaka)..Yerli şarjörlüyle bu riske girilmez bence
saygılarımla
  • typhoon f12 / t4
  • derya lion ipsc /crx400 / x400
  • hatsan mpa
  • Mossberg 500
  • stoeger m3k
  • derya mk12
1973 - İstanbul

The following users thanked this post: Kadir MIZRAK