Gönderen Konu: 1600 fps Kurşun Dolusu 84 Metre testi.  (Okunma sayısı 3159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
1600 fps Kurşun Dolusu 84 Metre testi.
« : 26 Aralık 2021, 19:21:18 »
Değerli forum üyeleri yüksek çıkış hızı veren kendi doldurduğum kurşunlarla 84 metreye bir kaç atış yaptım dolum içeriğini ve sonuçlarını merak eden hobidaşlar için paylaşıyorum,1080p tavsiye ederim iyi seyirler.

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: 1600 fps Kurşun Dolusu 84 Metre testi.
« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2021, 19:42:44 »
Elinize sağlık hocam  daha iyisi nasıl  olur bilemiyorum  nazar değmesin
Karabarut dolusu kurşun  dolumu yaptın mı  isabet oranını  penetrasyonunu merak ediyorum doğrusu  doldurmak istersen ve barutun yoksa  elimde biraz var  dolum için gönderebilirim 
Rastgelsin
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2021, 13:01:54 Gönderen: Hüseyin İŞCEN »
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Ali SARAÇ, Necdet GÜNEY, Tevfik GÜN, Celal KALABALIK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 26 Aralık 2021, 20:09:29 »
Bu mesafe ve optiksiz atışlar için daha iyi olamaz diyorum
Elinize sağlık.Tebrik ediyorum.
Merak ettiğim şey acaba bu mesafede direk hedefe mi artınız yoksa hedefin tam en üst bölgesine mi atıldı ?
Amacım bu mesafede düşüş ne kadar acaba onu merak ediyorum.
Selamlar.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 26 Aralık 2021, 21:26:24 »
Elimize sağlık hocam  daha iyisi nasıl  olur bilemiyorum  nazar değmesin
Karabarut dolusu kurşun  dolumu yaptın mı  isabet oranını  penetrasyonunu merak ediyorum doğrusu  doldurmak istersen ve barutun yoksa  elimde biraz var  dolum için gönderebilirim 
Rastgelsin
Teşekkür ederim Hüseyin Bey kardeşim,karabarutla herhangi bir tecrübem olmadı ama 12 ga tek kurşuna 5 gram civarı koymak gerekebilir çıkacak dumanın çekim yapmaya imkan vermeyecek derecede kuvvetli olacağını düşünüyorum.
Nazik teklifiniz için sağolun inanın yapacağımız masraf elde edeceğimiz faydadan kat kat fazla olacaktır, belki ilerleyen zamanlarda malzeme ve imkan bulursam denemeye çalışırım.

Bu mesafe ve optiksiz atışlar için daha iyi olamaz diyorum
Elinize sağlık.Tebrik ediyorum.
Merak ettiğim şey acaba bu mesafede direk hedefe mi artınız yoksa hedefin tam en üst bölgesine mi atıldı ?
Amacım bu mesafede düşüş ne kadar acaba onu merak ediyorum.
Selamlar.
Teşekkür ederim Suat Ustam, tüfekte kullandığım şeritli slug namlu 77 metreye sıfırlı(bu mühimmatla)
Nişan aldığım nokta bant hafif silüet görünecek şekilde hedef dairenin üst kenar bitiş noktasıdır atış kartında belirtilen şartlarda bu mesafeden sonra düşme başlayacaktır 100 metre civarında 7-10 cm alt
30-60 metre arası 4-5 cm üst vuruş gerçekleşecektir, namluyu 77 metreye sıfırlatmamım sebebi 0-100 metre arasında çok fazla alt üst görmeden direk hedefe nişan alarak isabetli sonuçlar elde etmekti başarılı olduğunu düşünüyorum tabi bunda namlu ile uyumlu,hassas dolum yapılmış bütünleşik tapalı kurşunun payının hayli yüksek olduğunu belirtmek isterim.
Saygılarımla.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Aralık 2021, 23:21:03 »
Elinize emeğinize sağlık hocam, Maşallah. Siz yapıp atana kadar daha iyisi yok.
  • remington 1187 lc
Burdur 1965

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 27 Aralık 2021, 00:36:22 »
Elinize emeğinize sağlık hocam, Maşallah. Siz yapıp atana kadar daha iyisi yok.
Teşekkür ederim Ali Bey,sağolun memlekette cevher çok ama ekipman eksiğinden dolayı atışlarını ve çalışmalarını bizler göremiyoruz.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 27 Aralık 2021, 00:42:28 »
Teşekkür ederim Hüseyin Bey kardeşim,karabarutla herhangi bir tecrübem olmadı ama 12 ga tek kurşuna 5 gram civarı koymak gerekebilir çıkacak dumanın çekim yapmaya imkan vermeyecek derecede kuvvetli olacağını düşünüyorum.
Nazik teklifiniz için sağolun inanın yapacağımız masraf elde edeceğimiz faydadan kat kat fazla olacaktır, belki ilerleyen zamanlarda malzeme ve imkan bulursam denemeye çalışırım.
Teşekkür ederim Suat Ustam, tüfekte kullandığım şeritli slug namlu 77 metreye sıfırlı(bu mühimmatla)
Nişan aldığım nokta bant hafif silüet görünecek şekilde hedef dairenin üst kenar bitiş noktasıdır atış kartında belirtilen şartlarda bu mesafeden sonra düşme başlayacaktır 100 metre civarında 7-10 cm alt
30-60 metre arası 4-5 cm üst vuruş gerçekleşecektir, namluyu 77 metreye sıfırlatmamım sebebi 0-100 metre arasında çok fazla alt üst görmeden direk hedefe nişan alarak isabetli sonuçlar elde etmekti başarılı olduğunu düşünüyorum tabi bunda namlu ile uyumlu,hassas dolum yapılmış bütünleşik tapalı kurşunun payının hayli yüksek olduğunu belirtmek isterim.
Saygılarımla.
Tesekkür ederim Tevfik bey.
Bende düşüş olmasını tahmin ettiğim için sormuştum.
Buna ragğmen çok başarılı atışlar.
Bu hızlardaki bir kursun 50 m civarlarındaki mesafelerde büyük bir azılıyı bile devire ilir sanırım.
Heleki 2 adet isabet falan olursa hiç şansı kalmaz diye tahmin ediyorum...

BİGA/1979

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 27 Aralık 2021, 01:02:47 »
Tesekkür ederim Tevfik bey.
Bende düşüş olmasını tahmin ettiğim için sormuştum.
Buna ragğmen çok başarılı atışlar.
Bu hızlardaki bir kursun 50 m civarlarındaki mesafelerde büyük bir azılıyı bile devire ilir sanırım.
Heleki 2 adet isabet falan olursa hiç şansı kalmaz diye tahmin ediyorum...

Suat Bey,
Yetişkin bir domuzu(90 kg) durdurmak için gereken enerji miktarı 1350 joule (135 kg)civarı yine aynı şekilde temiz ve ani bir ölüm için kurşunun domuzun kazan dairesinde göğüs çapının yarısı mesafede ilerlemesi gerekiyor örnek vermek gerekirse 75 kg bir domuzun göğüs çapı 51 cm civarı temiz ölüm(bana göre altından halı çekilmiş gibi olmalı) için kurşunun kazan dairesinde 26 cm ilerlemesi gerekiyor bu yetişkin azılılarda(150 kg ve üstü) 40-45 cm yi bulabili piyasadaki kurşunlar bu kadar penetre olabilirmi hiç sanmıyorum,testini paylaştığım kurşun 120 metreye kadar durdurucu enerjiyi taşıyor(hatta daha fazlada benim standardım 1600 joule) yetişkin azılı bile olsa dediğiniz gibi 50 metreye kadar temiz bir ölüm gerçekleşeceğini düşünüyorum ama mesafe ilerledikçe istenen penetrasyon mesafesi düşeceğinden 2. ve 3. atışlara ihtiyaç duyulabilir(kafa,boyun,kalp ve omirilik isabetlerini bunun dışında tutuyorum)
Saygılarımla.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Ersin ERBİL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 27 Aralık 2021, 09:20:06 »
Tevfik bey elinize sağlık çok güzel dolumlar ve müthiş atışlar rastgele başarılar dilerim
  • huğlu 104 a 71 namlu
  • stoger m3000 71 namlu
1975 ANKARA
CNC İşlme
CMM Ölçüm tezgahları oparatörü.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 27 Aralık 2021, 10:37:35 »
Suat Bey,
Yetişkin bir domuzu(90 kg) durdurmak için gereken enerji miktarı 1350 joule (135 kg)civarı yine aynı şekilde temiz ve ani bir ölüm için kurşunun domuzun kazan dairesinde göğüs çapının yarısı mesafede ilerlemesi gerekiyor örnek vermek gerekirse 75 kg bir domuzun göğüs çapı 51 cm civarı temiz ölüm(bana göre altından halı çekilmiş gibi olmalı) için kurşunun kazan dairesinde 26 cm ilerlemesi gerekiyor bu yetişkin azılılarda(150 kg ve üstü) 40-45 cm yi bulabili piyasadaki kurşunlar bu kadar penetre olabilirmi hiç sanmıyorum,testini paylaştığım kurşun 120 metreye kadar durdurucu enerjiyi taşıyor(hatta daha fazlada benim standardım 1600 joule) yetişkin azılı bile olsa dediğiniz gibi 50 metreye kadar temiz bir ölüm gerçekleşeceğini düşünüyorum ama mesafe ilerledikçe istenen penetrasyon mesafesi düşeceğinden 2. ve 3. atışlara ihtiyaç duyulabilir(kafa,boyun,kalp ve omirilik isabetlerini bunun dışında tutuyorum)
Saygılarımla.
Tevfik hocam açıklama ićin teşekkürler.
Bir çok kişiden yerli ve ucuz kurşunların derinin altındaki yağ tabakasını bile geçemediğini konularını duyuyoruz.
Ben domuz avcısı değilim ve domuz avcısı bir çok avcının mecburiyetten yivsiz y otolarla avlanmaları malesef ülkemizde bir zorunluluk.
Bu sebeble domuz avına iyi bir y oto ve güçlü kendimi ispat etmiş kurşun kullanmak gerekli.
Ben kendi adıma 3 inc ve 28 g 1750 FPS magnum kurşunlar i(Winchester,Federal)
Ve yine Winchester ,Federal 3 inc Magnum Bakır kaplı şavrotinler tercih ediyorum.
Tüfek patlayınca ben ne olacak diye düşünmek istemiyorum.
Bu arada konu bir şekilde kursunlara gelince yukarıdaki  markalara ulaşamayan avcı dostlar için ise B&P firmasının kurşunlarını tavsiye ediyorum.
Hem güçlü ,hemde kaliteli kurşunlar olduğunu belirtmek isterim...

BİGA/1979

Çevrimdışı Necdet GÜNEY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 27 Aralık 2021, 12:23:48 »
Elinize sağlık tevfik bey çok güzel atışlar . tekna barut artık altın değerinde
  • 104A. 71
  • Ata Neo. 66
  • Armsan Phenoma Aura Lamine Granite 71
Necdet GÜNEY
1966 izmir

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #11 : 27 Aralık 2021, 12:53:45 »
Elinize sağlık Tevfik Bey
Güzel bir paylaşım
1 litrelik yağ bidonunun kurşunu aldığı anda kapağının yerinden çıkıp fırlaması ,göğüs kafesine kurşun yiyen bir azılının kurşunun etkisiyle kalbe denk gelmese bile dolaşım sistemine ve hayati diğer organlara  nasıl bir basınç yapıp işlev dışı bırakabileceğini de gösteriyor.Tüfek fişek ve iyi bir atıcı bir araya geldiğinde yivsiz av tüfeğinin açık arazi dışındakin yerler  için söylüyorum yivliden daha efektif olabileceğini ispatlamış oluyorsunuz.Tabi sizde ki gibi bir namlunun bir benzerini  yarıotomatik tüfek ile birleştirildiği takdirde.Hele ki bir de iyi bir red dot ta olursa çok iyi bir kombinasyon olur.(Atıcı kısmı antrenman ve iyi bir çift göze bağlı)

Selamlar saygılar
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #12 : 27 Aralık 2021, 18:35:44 »
Maşallahın var yine Tevfik abi.
kurşun ip gibi sallanmadan nasıl gönderilir. görmüş olduk. pek te zor değilmiş.
Teşekkür ederim.
Eline emeğine sağlık.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #13 : 27 Aralık 2021, 18:37:21 »
Tevfik abi,
1600 fps hızı TeknaN ile elde etmişsin. başka barut ile (S4 gibi) bu hızlara ulaşma durumunda yine aynı istikrar sağlanır mı?
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 27 Aralık 2021, 23:23:05 »
Tevfik bey elinize sağlık çok güzel dolumlar ve müthiş atışlar rastgele başarılar dilerim
Teşekkür ederim Ersin Bey,eksik olmayın.

Elinize sağlık tevfik bey çok güzel atışlar . tekna barut artık altın değerinde
Sağolun Necdet Bey,bolluk zamanlarında 1-2 kg almıştım onunla idare ediyoruz bitince diğer seçenekleri değerlendiririz artık.

Elinize sağlık Tevfik Bey
Güzel bir paylaşım
1 litrelik yağ bidonunun kurşunu aldığı anda kapağının yerinden çıkıp fırlaması ,göğüs kafesine kurşun yiyen bir azılının kurşunun etkisiyle kalbe denk gelmese bile dolaşım sistemine ve hayati diğer organlara  nasıl bir basınç yapıp işlev dışı bırakabileceğini de gösteriyor.Tüfek fişek ve iyi bir atıcı bir araya geldiğinde yivsiz av tüfeğinin açık arazi dışındakin yerler  için söylüyorum yivliden daha efektif olabileceğini ispatlamış oluyorsunuz.Tabi sizde ki gibi bir namlunun bir benzerini  yarıotomatik tüfek ile birleştirildiği takdirde.Hele ki bir de iyi bir red dot ta olursa çok iyi bir kombinasyon olur.(Atıcı kısmı antrenman ve iyi bir çift göze bağlı)

Sağolun Doğan Bey,canlıları basınçlı bir kap gibi değerlendirirsek dışarıdan gelecek yüksek enerjili bir kuvvet iç basıncı coşturacaktır zaten ince  dengeler üzerine kurulu sistemlerden içerde oluşan yüksek basınçla birlikte hassas olanlar devre dışı kalacaktır ani şok etkisiyle felç kaçınılmaz son olur ama domuz kansızlığa en dayanıklı hayvanlardan olduğundan yıkılsa bile 2. atışı yapmak gerekir taklalar atıp aramızda yatan iri  bir azılı  2 dakika sonra bir şey olmamış gibi yoluna devam etmişti.
Arazi değil ama meskun mahalde iyi bir mühimmatla arpacığın gördüğü yeri vuran bir yivsiz sıradışı işler çıkartır,bol antrenman her işte olduğu gibi bu hobide olmazsa olmazdır.
Saygılarımla.

Maşallahın var yine Tevfik abi.
kurşun ip gibi sallanmadan nasıl gönderilir. görmüş olduk. pek te zor değilmiş.
Teşekkür ederim.
Eline emeğine sağlık.

Tevfik abi,
1600 fps hızı TeknaN ile elde etmişsin. başka barut ile (S4 gibi) bu hızlara ulaşma durumunda yine aynı istikrar sağlanır mı?

Teşekkür ederim Abdullah Ustam.
1600 fps çıkış hızına S4 barutla ulaşmak mümkün fakat oluşacak basınç 1000 barı geçecektir bu yüksek basınç kurşun ve tapada nasıl bir deformasyona sebep olur bilemiyorum ayrıca namlu harmoniklerini nasıl etkiler o kısmıda muamma denemeden bir şey söylemek güç 2 gram civarı s4 barutun yanmasıyla ortaya çıkacak yüksek sıcaklıkta cabası.
Ben denerdim fakat o oranda bir s4 barutu ateşlemeyi akıllıca bulmadığımdan tavsiyede etmiyorum.

« Son Düzenleme: 27 Aralık 2021, 23:38:12 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #15 : 28 Aralık 2021, 13:34:29 »
Tevfik Bey Anlamak ve Öğrenmek için soruyorum
Tecna barutta yakaladığınız 1600fps hızı S4 ile yakalamak istendiğinde basınç Tecna dan daha yüksek olmasının sebebi S4 barutunun daha hızlı yanlışlı bir barut olmasından mı kaynaklanıyor.??2.Sorum tecna barutu da 1000 barı bulacak seviyeye diyelim ki çıkarmış olalım ….aynı seviyede yüksek 1000 bar değerinde S4 ve Tecna barut ile doldurulmuş özdeş iki fişek arasında hız farkı olur mu??
3. Soru bazı barutlar özellikle yavaş yanmalı olanlar istesek te belli bir basıncın üzerine çıkaramayız mı??

Kusura bakmayın lise soruları gibi oldu ama tüm amacım öğrenmek😊😊

Selamlar saygılar
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 30 Aralık 2021, 12:28:37 »
Tevfik Bey Anlamak ve Öğrenmek için soruyorum
Tecna barutta yakaladığınız 1600fps hızı S4 ile yakalamak istendiğinde basınç Tecna dan daha yüksek olmasının sebebi S4 barutunun daha hızlı yanlışlı bir barut olmasından mı kaynaklanıyor.??2.Sorum tecna barutu da 1000 barı bulacak seviyeye diyelim ki çıkarmış olalım ….aynı seviyede yüksek 1000 bar değerinde S4 ve Tecna barut ile doldurulmuş özdeş iki fişek arasında hız farkı olur mu??
3. Soru bazı barutlar özellikle yavaş yanmalı olanlar istesek te belli bir basıncın üzerine çıkaramayız mı??

Kusura bakmayın lise soruları gibi oldu ama tüm amacım öğrenmek😊😊

Selamlar saygılar

Doğan Bey,barutların hızlarını ve basınçlarını etkileyen parametreler hayli fazla ama en belirleyici unsur üzerine konan yük olmakla birlikte lot sayıları bile bazen 40 fps ye kadar fark oluşturabiliyor hakeza kıvırma payı basıncı hayli artırabiliyor.
Tek kurşun ve saçma balistiği bir birinden farklıdır, barut miktarını(hızı) artırmak saçma dolusunda dağılımı bozarken tek kurşunda daha düz bir mermi yolu oluşmasını sağlıyor,kurşun dolusunda( bütünleşik tapalılarda) tapa ağırlığı kurşun toplam ağırlığına dahilken saçma dolusunda tapa ağırlığı fişek gramajına dahil değildir yani aynı oran ve çeşit barutla doldurulmuş 32 gram kurşunla,32 gram saçma(+3gram tapa) aynı basıncı vermez kurşun dolusu çok daha düşük basınç üretir.
Esasında sorunuzun cevabını bir kaç dolu ile ölçmek mümkün ama test namlusu olan firmalarımız ölçüm için dışarıdan fişek kabul etmiyorlar(bedeli mukabil bile olsa) 4 firmamızda test namlusu mevcu ama bir kaç ölçüm dışında yıl boyunca yatıyor diyelim.
1000 barlık bir tecna dolusu(32 gram için) için yaklaşık(tecrübelerinden yola çıkıyorum tahmin sadece) 2.60 gram civarı tecna barut kullanmak gerekiyor vereceği hızda 1700-1750 fps civarı olacaktır ama şöyle bir durum var yavaş yanışlı barutlar belli bir yük altında ve belli bir yanma odacığı çapında çalışmaya göre ayarlanmıştır daha düşük yüklerde ve daha geniş çaptaki yanma odacığında tam yanma gerçekleşmeyebilir yani kağıt üstünde yaptığımız tahmin realitede çöpe dönüşebilir.
Son sorunuza gelirsek miktar artırımı genellikle belli bir noktadan sonra hız artışına çok katkı sağlamazken basıncı afaki seviyelere çıkarabiliyor.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2021, 12:46:37 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ, İsmail YALÇINKAYA