Gönderen Konu: Yeni tüfeğim Özkanlar Fx19  (Okunma sayısı 8665 defa)

0 Üye ve 72 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Alper YAZAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Yeni tüfeğim Özkanlar Fx19
« : 11 Aralık 2021, 20:45:29 »
Arkadaşlar merhaba. Dün almış olduğum Özkanlar Fx19 66 cm su yeşili tüfeğimin fotoğraflarını sizinle paylaşmak istedim. Sol atan Armsan'ı fabrikaya gönderdikten sonra yeni tüfek arayışına geçtim ve tercihimi Özkanlar'dan yana kullandım (Armsan fabrikadan dönmedi 1 aydır, ne arayan var ne soran ben de bıraktım zaten peşini isterse 1 yıl dursun bu vakitten sonra). Özkanlar fabrikasındaki Hayri Usta ve diğer çalışanlara çok teşekkür ederim. Ben bu kadar sabırlı usta görmedim. Her türlü soruma cevap verdi. Defalarca aradım hiç usanmadı, yardımcı oldu. Ülkemizde çok değerli tüfek üreticileri var ancak bu kadar direkt bir şekilde fabrika sahipleri ve ustasıyla muhatap bulabilmek zor. Gerçekten müşteriyi şımartacak kadar ilgililer.
Fabrikadan edindiğim bilgiye göre namlu çapları 18,30-18,40 arası imiş. Benim tüfeği usta sağ olsun ölçtü. 18,35 çıktı. Namlular bu arada İtalya'dan getirtiliyor. Tetik çekme mesafesi 36,5 cm ölçtüm ben. Şoklar 7 cm. Ağırlık tam 3,2 kg. Dipçik düşüklüğü 6,5 cm. Düşük dipçik kullanan birisi olarak açı ayar puluna gerek duymadım. Tüfeğin toplam boyu 66 cm namlulu hali ile 120 cm. Tüfeği deneyerek aldım. Yaptığım testlerde bana göre merkezli olarak atıyor (Armsan'ın bariz sol attığını bizzat test eden birisi olarak bu tüfek benim bulabileceğim en iyilerinden bana göre). Atışlarımın da bazı fotoğraflarını ekliyorum. Benden kaynaklı hatalar da olabilir, çünkü tüfeği sabitleyecek bir aparatım yok. Tüfeği sabitleyerek atabilmek adına arabanın sacının üzerinde baya bir omzuma sıkıştırarak attığımdan dolayı 24 gramların boşunu çıkarmadı. 28 gramları dediğim gibi çok aşırı sıkmama rağmen çalıştırdı. 24 gramları fişeğim bittiği için av senaryosundaki gibi rahat omuzlayarak atma imkanım olmadı. 28 ve sonrasını test ettim, çok rahat atıyor. Ustanın dediğine göre 100-150 atımdan sonra 24 gramları da çalıştırıyormuş. Benim için pek önemi yok. Erzincan ikliminde 24 grama pek gerek duymuyorum çünkü. Suat Çalışkan beye çok teşekkür ederim. Özelden bana hem kendisinin de yaşamış olduğu sol atan Armsan, hem de yeni tüfeğin testi ile ilgili sorduğum sorular hakkında çok yardımcı oldu. Tüfeğin görseli, ahşabının rengi bana göre çok iyi. Tetiğinin Armsan'a kıyasla daha hafif olduğu bariz. Kutu içeriğinden çok bahsetmeyeceğim. Kutu içeriğini ıvır zıvır bir sürü şeyle doldurup müşterinin gözünü boyayan ancak demir yığınından öteye gitmeyecek değerde tüfek üretenleri de tecrübe ettiğim için benim nazarımda çok önemi yok. İlerde gurupman testi yapabilirsem burada tekrardan paylaşırım.

91x91 cm (a0 kağıdı), 36.5 metre, şok:4,rc caccia 32 gr 6 no, sıcaklık 2 derece, rakım 1200.

« Son Düzenleme: 13 Ocak 2022, 14:57:24 Gönderen: Mehmet Alper YAZAR »
  • Winchester SXP Black Shadow
  • Armsan Paragon Grande S Combo
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

The following users thanked this post: Ersin ŞİMŞEK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Yeni tüfeğim Özkanlar Fx19
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2021, 21:19:40 »
Mehmet bey merhaba.
Sizinle atışlarınız hakkında konuşmuştuk.
Hedeflerdeki az sol vurma gibi sorunlar bence tüfeği tam sabitleyememenizden kaynaklı bence.
Bende defalarca sabitleyip atmama rağmen bazen  illa sol vuruşlar olabiliyordu.
Bunu engellemek için tekrar tekrar atışlar yapıp ne kadar fazla örnek olursa o kadar sağlıklı sonuç verecektir.
Sizin son söyleminizden yola çıkarak tekrar yorum yapmak gerekirse bu tüfekte şu an av vurmaya mani olacak kadar bir hata bence yok.
Güle güle kullanmanızı temenni ederim.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Mehmet Alper YAZAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2021, 21:38:03 »
Aynen Suat bey av yapmaya engel bir durum yok bence de. Benim açımdan yeterli. O sebeple almaya karar verdim. Bayi  denemeye izin vermişti zaten. Bariz bir durum olsa Akdaş alıcaktım. Gerek kalmadı. Hafif ve kibar bir tüfek de olması sebebiyle buna karar verdim.
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2021, 22:13:21 »
özkanlar 1950 yillarin ustalari sağlam köklü ve satiş sonrasi sorunlarda her zaman hizli çözüm sağlar ve türkiyede ilk çifte yapan  yenilikci en iyi yerli firmalarindan biridir

« Son Düzenleme: 11 Aralık 2021, 22:14:47 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 11 Aralık 2021, 23:08:20 »
mehmet bey hayırlı olsun,''av vurmaya engelleyecek bir durum yok'' dediniz de bana göre tüfeğin atışları hedefte daha nolsun...
suat bey ''az hata'' bile yok...
yani bu tüfeğin isabetine azda olsa kusur bulmak...ne desem bilemedim.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: Mehmet Alper YAZAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2021, 07:39:53 »
Fatih bey teşekkür ederim sağolun. Suat beye ben özelden 10'a yakın fotoğraf attım. Onların içerisinde 2-3 tane hafiften sola atanlar da vardı ama benden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Suat bey onları kastediyor. Buraya koymadım çünkü 10-11 tane atış yaptım. Gereksiz sayfayı doldurmasın diye. Hedefi tam vuranlar yukarıdaki gibi çoğunlukta ve merkezli atanlar da 3'ten fazla. Zaten bana göre merkezli atmasaydı hiç bir atışım merkezli olmazdı veya o kadar atışın içinde nadir bir tane merkezli denk gelirdi diye düşünüyorum. Çünkü Armsan'da çok daha fazla sayıda atış yaptım emin olabilmek adına, benim hatalı atışım olsun, olmasın hiç biri merkezli değildi.
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #6 : 12 Aralık 2021, 08:48:22 »
Rastgele bol avlar diliyorum