Gönderen Konu: KALİTELİ YERLİ FİŞEK ARAYIŞI  (Okunma sayısı 2311 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Metin ŞAHİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
KALİTELİ YERLİ FİŞEK ARAYIŞI
« : 01 Kasım 2021, 11:50:04 »
Merhaba arkadaşlar. Kaliteli yerli fişek arayışı dedik fakat yerli fişekler arasında kalite kaldımı bilinmez ama avrupa fişeklerin cok pahalı oluşu .alım güçünü azaltıyor alsakda ava atmaya kıyamaz hale geldik. Özellikle ördek avında kullanmak için BPS fişekleri hakkında sizlerinde fikrini almak istiyorum yada ördekde kullanıp tavsiye edebileceginiz fişekler varmı. Aralarındaki artı ve eksiler nelerdir.bu konuda düşüncelerinizi paylaşırsanız memnun olurum Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

resim yükle
                 ♥  ♥  ♥ Metin Şahin ♥  ♥  ♥
                   ♥  ♥  ♥ 1977 -  BOLU  ♥  ♥  ♥

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: KALİTELİ YERLİ FİŞEK ARAYIŞI
« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2021, 12:59:12 »
Avı nerde  ne şekilde hangi şartlarda  yaptığınız  çok  önemli
Dere kıyısı  parlama da kullandığınız  fişek geçit  de göl avında yetersiz kalabiliyor yine havadaki yaklaşmakta olan veya geçit yapan kuş mesafe konusunda yanıltıcı olmakta
Mobil şok  pek bana göre  değil namlu konusunda da   kısa mesafeli avlar haricinde uzun namlu hep tercihimdir kısa namluya  mobil şok takıp uzun namlu ile aynı işi yapıyor  diyenede  saygı duyuyorum

Yerli dediğimiz  aslında yerli bir tarafıda olmayan fişeklere  gelince  kapsül olarak güçlü yanışlı  yumuşak dipligi  olan  fişekler biraz daha performanslı  gibi zayıf vuran iğnenin açığını  kapatabilir  ve daha verimli bir yanma oluşturuyor   kovan olarak yumuşak  kovanlı  fişekler benim verim aldığım fişekler  yaf fişekler kovan kapsül barut olarak ta fena değil  ilk çıkan ve temsilcisinin de forumda oldugu zamanlardaki bps yi 32 34 gr larını kullanmıştım güzeldi sonraları malzeme değişikliğine  gidildi kullanıp beğenmeyenler oldu 32 gr ları c7barutlu idi güzel avlar yaptım  bayilerde göremiyorum  son zamanlarda alıp kullanmadım
Sert ve zorlu koşullarda av yapacaksanız  İtalyan grubu fişekleri tavsiye ederim  mühreli parlama ve -dercelerin altına düşmeyen yerlerde yerli fişekler iş görür  sonbaharda yeşilbaş icin 5 numara  saçma atıyorsam  kışta sacmayı 4 numara yapıyorum  daha sert havada 34 gr 4 numara kullanıyorum
Yaf
Sterling
Züber
Bps
Benim  yerli tabir edilen fişeklerdeki  tercihim bu
Züberde bazıları çok verim alırken bazıları ıse verim alamıyor power tapa yapısının iki kanatlı olması saçmayı  daha toplu atması orta mesafelerde ava isabet oranını  artırmakta züber
32 ve 34 gram saçmalarında  barut oranını  olarak cömerttir ama ağır doluların da durum değişiyor
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Rıza BOZOKLU

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2021, 16:18:13 »
Yerli fişek   karatavuğu bile   soğuk havada zor öldürüyor.   Kaz ördek  gibi  soğuk hava-uzak mesafe avlar için   Avrupa'dan şaşmayın. Bıldırcın, çulluk, karatavuk, üveyik gibi   sıcak ve ılık hava  avları  için yerli  daha uygun ve hesaplı olabilir. Birde   yerli fişeği  tüfeğinizin de beğenmesi lazım.
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2021, 08:44:08 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Kadir MIZRAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2021, 23:34:25 »
Eğer bu av işini uzun yıllar yapacaksanız kendi fişeğinizi kendiniz doldurun derim.yerli üretici her zaman malzemeden kısar,siz 34gram diye alırsınız,eve gelir keser, hassas terazide tartarsınız 33gram saçma çıkar içerisinden,veyahut 34gram saçmaya 1.80gram csb1 barut konulması gerekiyordur,adamlar 1.55gram koyar,tapa yada kovanın kalitesiz olanını kullanır,bu verdiğim örnekler dahada çoğaltılabilir.Siz kendiniz evde doldurursanız,saçma ağırlığını,barut çeşidini ve miktarını,kapsül ve tapa çeşidini o anki av şartlarına göre ayarlar ve böylece yerli fişek fiyatına avrupa fişek kalitesinde fişek elde etmiş olursunuz.hatta avrupa fişekten daha iyi fişek elde edersiniz çünkü o anki hava durumuna,avlanacagınız bölgenin rakımına,kullanacağınız tüfeğe göre fişek dolduruyorsunuzdur.
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2021, 17:09:57 Gönderen: Kadir MIZRAK »
  • Typhoon f12
  • Retay masai mara
DOĞUM TARİHİ YAZINIZ Mersin

The following users thanked this post: Rıza BOZOKLU, Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı Kamer ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2021, 21:51:54 »
Yerlide en iyi tercih BPS nin fiocchi kovanlı olan serileridir. Ördek, keklik ve tavşan için. Üveyik ve bıldırcın için ise sterling trap 7.5 numara ve skeet 10 numara fişeğidir.
1985-Ankara

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #5 : 08 Kasım 2021, 21:49:01 »
Merhaba arkadaşlar. Kaliteli yerli fişek arayışı dedik fakat yerli fişekler arasında kalite kaldımı bilinmez ama avrupa fişeklerin cok pahalı oluşu .alım güçünü azaltıyor alsakda ava atmaya kıyamaz hale geldik. Özellikle ördek avında kullanmak için BPS fişekleri hakkında sizlerinde fikrini almak istiyorum yada ördekde kullanıp tavsiye edebileceginiz fişekler varmı. Aralarındaki artı ve eksiler nelerdir.bu konuda düşüncelerinizi paylaşırsanız memnun olurum Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

Yaf ve meca barut hakları ve saçma miktarını eksik koymuyor tam değerlerinde.. Değerlendirmenizi öneririm
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Ahmet ÖZYILMAZERLER

Çevrimdışı Taner ÇAKMAK 34

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 02 Aralık 2021, 17:07:12 »
Avcı dostlar Merhaba,
Duyduğuma göre Yavaşçalar firmasını Sarsılmaz almış.İnternet de web sitesini bulamiyorum.Ama sanırım kalite bi tık artmış bu değişimden sonra.Bu sene hem bıldırcında hem de çullukda Yaf 31 gr.Keçe tapa kullanıyorum.Sonuç mükemmel.Tüfeğim Akkar 61 cm çifte.Tüfeğimde bu sene yeni.Yıllardır çifte hayaliyle yaşadım.Bu sene nihayet kavuştum silahıma.Daha önce bıldırcın için almış olduğum Yaf 31 gr.10 No.fişekler bıldırcından sonra çullukda da harika sonuçlar verdi.Ama fiyatlar malum.Artık bıldırcın ve üveyik için kendim dolduracağım.Ama çulluk için Yaf bu kaliteyi korudukça bu fişeklerle devam edeceğim.Macera aramaya gerek yok fazla para ödemeyede.Gerçi yerli fişeklerde de fiyatlar aldı başını gidiyor.Ama en azından çulluk avcısı olanlar için tavsiye edebilirim.Tabiki tüfeğe göre performans değişecektir.
Tüm avcı dostlarıma rastgele
1970 - İstanbul