Gönderen Konu: Şarjörlü yivsiz tüfeklerin taşınması usulü hakkında soru  (Okunma sayısı 3895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yılmaz İZTAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Merhaba. Herkese esenlikler dilerim öncelikle.

Burada bilgisi olanlara, şarjörlü yivsiz tüfekleri kanunen taşıma usulü hakkında soru sormak istiyorum.

Diyelim ki; ben şahsi otomobilimin bagajında şarjörlü yivsiz tüfeğimi taşımak istiyorum.

Yine kanunen, fişek basılı şarjörlerimi tüfeğe takarak da tüfeğimi taşıyamayacağımı biliyorum.

Peki; şarjörlerimi, tüfeğe takmadan, "içinde fişek basılı bir şekilde" taşıyabilir miyim? Bu birinci soru.

İkincisi; tüfeği bagajda taşırken tüfek illa ki bir kılıf/torba/kutu içerisinde mi olmalıdır? Tüfeği bagajda kılıfsız/torbasız açıkta taşıyabilir miyim?

Üçüncüsü; en son sarjör kapasiteleri 2 fişek ile sınırlandırılmıştı diye biliyorum. Bu halihazırda böyle midir? Kapasite ile ilgili bir değişiklik var mıdır? Güncel kanun nedir?

Kanunlar, yönetmelikler ile ilgili net bir yazıya ulaşamadım maalesef internet aramalarımda.

İlgilenenlere teşekkürlerimi sunarım.

Not: Yazımdaki ufak bir anlam bozukluğundan dolayı yazımı 11 Ekim 2021 tarihinde ufak birkaç değişiklikle güncellendim. Ana konu yine ilk baştan kavrandığı gibi aynıdır.
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2021, 15:51:23 Gönderen: Yılmaz İZTAY »
1992 Kütahya

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
Merhaba. Herkese esenlikler dilerim öncelikle.

Burada bilgisi olanlara, şarjörlü yivsiz tüfekleri kanunen taşıma usulü hakkında soru sormak istiyorum.

Diyelim ki; ben şahsi otomobilimde şarjörlü yivsiz tüfeğimi bagajımda taşımak istiyorum (Zaten bildiğim kadarıyla da kanunen araç bagajında taşınması gerekiyor)

Yine kanunen, şarjörlerimi tüfeğe takılı bir şekilde taşıyamayacağımı da biliyorum.

Peki; şarjörleri, tüfeğe takmadan, bagajda, "içinde fişek basılı bir şekilde" taşıyabilir miyim? Bu birinci soru.

İkincisi; tüfeği bagajda taşırken tüfek illa ki bir kılıf/torba/kutu içerisinde mi olmalıdır? Tüfeği bagajda kılıfsız/torbasız açıkta taşıyabilir miyim?

Üçüncüsü; en son sarjör kapasiteleri 2 fişek ile sınırlandırılmıştı diye biliyorum. Bu halihazırda böyle midir? Kapasite ile ilgili bir değişiklik var mıdır? Güncel kanun nedir?

Kanunlar, yönetmelikler ile ilgili net bir yazıya ulaşamadım maalesef internet aramalarımda.

İlgilenenlere teşekkürlerimi sunarım.

Merhaba  2521 SAYILI KANUNU alta ekliyorum detaylıca okuyabilirsiniz..

İçinde fişek basılı bir şekilde taşıyamazsınız...

YİVSİZ AV TÜFEK RUHSATNAMESİ ile bahse konu yivsiz av tüfeğini ikametinizde bulundurabilir veya ruhsatınızın süresi bitmemiş ise kılıfı içerisinde aracınızın bagaj kısmında taşıyabilirsiniz

Av da fişek haznesi 2+1  ( 2 haznede) 1 ağız da olacak şekilde olmalıdır..

https://www.mevzuat.gov.tr/File/GeneratePdf?mevzuatNo=10666&mevzuatTur=KurumVeKurulusYonetmeligi&mevzuatTertip=5
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2021, 20:04:53 Gönderen: Samet BİRİCİK »
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Berkan EKİCİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ankara Keçiören Avcılar Derneği
İçinde fişek basılı demiyor zaten şarjöre fişek basılı diyor bu konuda yasada birşey yok.
  • Ata Neo Otomatik 12.Cal.
  • Huğlu 103DE 12.Cal.
  • Maverick By Mossberg Pompalı 12.Cal.
  • Husan FullForceMetal 12.Cal.
  • Huğlu 201A Çifte
Türkiye Cumhuriyeti - Ankara - 1993

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
İçinde fişek basılı demiyor zaten şarjöre fişek basılı diyor bu konuda yasada birşey yok.

Kanun silah boş olacak diyor..Şarjör silahın bir parçası olduğuna göre nasıl yasa da bişey yok ?
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Berkan EKİCİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ankara Keçiören Avcılar Derneği
Bu konuda birçok video var bir araştırın derim bende şahsen o şekilde taşıyorum arabada 10 lu 5 li 2 li şarjörlerin hepsi dolu geziyorum ama tüfeğe takılı halde değil,Şöylede bi açıdan bakalım konuya yasak olarak 2+1 den fazlada kullanmak taşımak yasak normalde ama o zaman niye 10 lu 5 li şarjörler var. Yani biraz yoruma açık bi konu memurlada alakalı tüfek sahibinin tutumuylada alakalı. Kanunda kılıfının içinde fermuarı kapalı ve içinde fişek olmadan diyor bu şartlar sağlanmış oluyor şarjörle alakalı ekstra bi bilgi olmadığından tüfekte bu yasadaki şekilde olduğundan genel olarak bir problem olacağını şahsen düşünmüyorum.
  • Ata Neo Otomatik 12.Cal.
  • Huğlu 103DE 12.Cal.
  • Maverick By Mossberg Pompalı 12.Cal.
  • Husan FullForceMetal 12.Cal.
  • Huğlu 201A Çifte
Türkiye Cumhuriyeti - Ankara - 1993

Çevrimdışı Veysel VURMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
Şarjörlü tüfeklerde tüfeğe Şarjörü takılı bıraksanız mermilerin başı deforme oluyor mermi yatağına oturmuyor tüfek tutukluluk yapıyor
  • Franchi affinity white
1994 Malatya

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
Bu konuda birçok video var bir araştırın derim bende şahsen o şekilde taşıyorum arabada 10 lu 5 li 2 li şarjörlerin hepsi dolu geziyorum ama tüfeğe takılı halde değil,Şöylede bi açıdan bakalım konuya yasak olarak 2+1 den fazlada kullanmak taşımak yasak normalde ama o zaman niye 10 lu 5 li şarjörler var. Yani biraz yoruma açık bi konu memurlada alakalı tüfek sahibinin tutumuylada alakalı. Kanunda kılıfının içinde fermuarı kapalı ve içinde fişek olmadan diyor bu şartlar sağlanmış oluyor şarjörle alakalı ekstra bi bilgi olmadığından tüfekte bu yasadaki şekilde olduğundan genel olarak bir problem olacağını şahsen düşünmüyorum.

Kanun Yivsiz Av tüfekleri diye başlar ..şarjörlü şarjörsüz diye ayrım yapmaz..
haznesi 2+1 olacak şekilde sadece avda kullanılır ..Araç da taşırken takoz takılı olmasına gerek yok bu ayrı bir mevzu..Evet memur insiyatifi diye bir olay var.. Bu konuyu bağlı bulunduğunuz emniyete sorarsanız dediğimi teyit edecektir ve Umarım bir gün yasayı bilen birisine denk gelmezsiniz saygılar
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2021, 20:25:20 Gönderen: Samet BİRİCİK »
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Deniz HANÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
Merhaba  2521 SAYILI KANUNU alta ekliyorum detaylıca okuyabilirsiniz..

İçinde fişek basılı bir şekilde taşıyamazsınız...

YİVSİZ AV TÜFEK RUHSATNAMESİ ile bahse konu yivsiz av tüfeğini ikametinizde bulundurabilir veya ruhsatınızın süresi bitmemiş ise kılıfı içerisinde aracınızın bagaj kısmında taşıyabilirsiniz

Av da fişek haznesi 2+1  ( 2 haznede) 1 ağız da olacak şekilde olmalıdır..

https://www.mevzuat.gov.tr/File/GeneratePdf?mevzuatNo=10666&mevzuatTur=KurumVeKurulusYonetmeligi&mevzuatTertip=5

... yivsiz tüfek ruhsatnamesi harcının  ödenmiş olması kaydıyla,  verildiği  tarihten  geçerli  olmak  üzere  5 yıl süreli yivsiz tüfek ruhsatnamesi düzenlenir.  Bu  belge  tüfek sahibine,  bulundurma  ve  meskun  maha ler dışında  kırsal  alanda  taşıma  yetkisi sağlar.  Söz konusu  tüfeklerin  köy,  kasaba  veya  şehir  içinde  boş  olarak torba  veya  kılıf  içerisinde  ya  da  araçların  bagajında  taşınıp nakledilmesi  zorunludur.

Aslında buna göre de taşırken(burda yayan halde taşırken sanırım) torba veya kılıfta taşı diyor. Ya da arabada taşıyacaksan bagajda taşınıp nakledilmesi diyor. Bagajda kılıf içinde taşı demiyor yani. Ben mi yanlış anlıyorum.

Ben tüfeği ilk aldım ruhsat çıkmadan avlak tabelası karşısında atış yaparken polis geldi. Bi saat dert anlattık. Av bayilerini falan arayıp sormuş meskun mahal mi diye :). En son kurtardık tüfeği.
Polislerde konuya çok hakim değildi. Takoz dese ondan alacak. Av zamanı av belgesi yok, kaçak avcısın dese ondan alacak. Ava yasak zaman olsa yaban hayatını rahatsız ediyorsun diyip gene alacak.
Samet beyin dediği gibi inisiyatif biraz o yüzden riske girmemek lazım bence.
  • Armsan Phenoma Carbo 71/61
  • Fabarm SAT 8 Tactical

Çevrimdışı Yılmaz İZTAY

• AvlakForum Üye
  • *
... yivsiz tüfek ruhsatnamesi harcının  ödenmiş olması kaydıyla,  verildiği  tarihten  geçerli  olmak  üzere  5 yıl süreli yivsiz tüfek ruhsatnamesi düzenlenir.  Bu  belge  tüfek sahibine,  bulundurma  ve  meskun  maha ler dışında  kırsal  alanda  taşıma  yetkisi sağlar.  Söz konusu  tüfeklerin  köy,  kasaba  veya  şehir  içinde  boş  olarak torba  veya  kılıf  içerisinde  ya  da  araçların  bagajında  taşınıp nakledilmesi  zorunludur.

Aslında buna göre de taşırken(burda yayan halde taşırken sanırım) torba veya kılıfta taşı diyor. Ya da arabada taşıyacaksan bagajda taşınıp nakledilmesi diyor. Bagajda kılıf içinde taşı demiyor yani. Ben mi yanlış anlıyorum.

Ben tüfeği ilk aldım ruhsat çıkmadan avlak tabelası karşısında atış yaparken polis geldi. Bi saat dert anlattık. Av bayilerini falan arayıp sormuş meskun mahal mi diye :). En son kurtardık tüfeği.
Polislerde konuya çok hakim değildi. Takoz dese ondan alacak. Av zamanı av belgesi yok, kaçak avcısın dese ondan alacak. Ava yasak zaman olsa yaban hayatını rahatsız ediyorsun diyip gene alacak.
Samet beyin dediği gibi inisiyatif biraz o yüzden riske girmemek lazım bence.

Ben de öyle anlıyorum Sayın Deniz HANÖZ.

Ama henüz tüfeğe takmadan şarjörleri dolu taşıyabilip-taşıyamayacağımız konusunda neticeye ulaşamadık. Kanunlar biraz gedikli ve saçma ülkemizde maalesef.
1992 Kütahya

Çevrimdışı Ercan VERON

• AvlakForum Üye
  • *
Merhaba,

Bu zamana kadar olan tecrübelerimi ve birebir duyumlarımı sizinle paylaşayım. Polis avcılık usül ve esaslarını pek bilmez. Merkezi yerde aramada vs. şarjörde mermi görürse sıkıntı yaratır silaha takılı olmasa bile. Milli parklar görürse affetmeden cezayı keser. Jandarma da sorun yaratır işlem tutar. Her ne şekilde olursa olsun bagajda da olsa kılıfında ve şarjörler dahil boş olmak zorunda. İşlem yaparlar kendinizi derdinizi anlatamazsınız.
Size nacizane tavsiyem hiç riske atmayın araçta da olsa kılıfında olsun tüfek ve ayrıca şarjörler de hepsi boş olsun.
  • Huğlu SÜPERPOZE
1986 - Ankara

The following users thanked this post: Yılmaz İZTAY