Gönderen Konu: yivli av tüfeği  (Okunma sayısı 4203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gazi Hasan CAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
yivli av tüfeği
« : 01 Ekim 2020, 09:48:29 »
selamunaleyküm değerli ustalar
Şah51 yivli av tüfeğinin tanıtımını hepiniz izlemişsinizdir ama nedense bir türlü satışa sunulmadı artık beklemek istemiyorum yerli üretimlerin bir tanesini almak istiyorum domuz avında kullanacagım  MONZA  tavsiyesi çok oldu ama araştırmalarımda 51cm ve 56cm namlu seçenekleri var yani kısa namluda mermi ivmelenmesi randımanlı olurmu bana göre 61 cm en ideali kararsız kaldım kullanan ustalar tecrübelerini paylaşabilirmi teşekkür ederim
  • simson sulh çifte 16 cal.
  • brovning A5 G
1979-Sinop

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: yivli av tüfeği
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2020, 20:58:09 »
3 hafta oldu monza alalı. İlk avımda 2 domuz vurdum hoş mesafe 60-70 metrelerdeydi. Yani domuz avında kullanacaksanız 56 namlu hayli iş görür diye tahmin ediyorum. Ayrıca bugün monzanın 61 namlusu satışa çıktı. Dediğiniz doğru namlu boyu uzadıkça çekirdek çıkış hızı ve dolaylı olarak çekirdeğin sahip olduğu enerji artıyor. Birde şunu belirteyim yivli olunca insanlar zannediyor ki 500-600 metrelere pat diye atar vururum. Öyle bir dünya yok maalesef. Balistik programları .308 cal 180 grain BC değeri 0,240 civarı olan çekirdek için(şuanda selllier bellot bulabilirsiniz mke'de) rüzgarsız, eğim olmayan 25 derece sıcaklıklarda yani kısaca stabil bir ortamda 300 cm dolaylarında düşüş veriyor. Ben yaklaşık 7 derece eğimde aşağıya doğru 510 metreye attım gerçekten de 280 cm dolaylarında düşüş var.350 metrede denemeler yaptık rüzgar o kadar etkiliyor ki inanmazsınız. Yani domuz avını biliyorsunuz hayvan hiç bir zaman çakılı kalmaz. Uzun uzun nişan alıp atma fırsatınız olmayacaktır ben yivli işinde yeniyim ama 500 metrede ufacık titreşimler bile dürbünde bariz hissediliyor.

Bu yazdıklarım şevkinizi kırmasın lütfen, yivli kesinlikle ayrı bir keyif.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN, Aydın MERİÇ, Mahir SERTOĞLU

Çevrimdışı Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 02 Ekim 2020, 21:14:25 »
Ata torqua gen 2 ve huğlu ovis hakkında düşünceleriniz nelerdir ? Benim de merak ettiğim bir konu bu.
  • ATA ARMS SP
  • Winchester SXP
🇹🇷

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 02 Ekim 2020, 22:38:43 »
3 hafta oldu monza alalı. İlk avımda 2 domuz vurdum hoş mesafe 60-70 metrelerdeydi. Yani domuz avında kullanacaksanız 56 namlu hayli iş görür diye tahmin ediyorum. Ayrıca bugün monzanın 61 namlusu satışa çıktı. Dediğiniz doğru namlu boyu uzadıkça çekirdek çıkış hızı ve dolaylı olarak çekirdeğin sahip olduğu enerji artıyor. Birde şunu belirteyim yivli olunca insanlar zannediyor ki 500-600 metrelere pat diye atar vururum. Öyle bir dünya yok maalesef. Balistik programları .308 cal 180 grain BC değeri 0,240 civarı olan çekirdek için(şuanda selllier bellot bulabilirsiniz mke'de) rüzgarsız, eğim olmayan 25 derece sıcaklıklarda yani kısaca stabil bir ortamda 300 cm dolaylarında düşüş veriyor. Ben yaklaşık 7 derece eğimde aşağıya doğru 510 metreye attım gerçekten de 280 cm dolaylarında düşüş var.350 metrede denemeler yaptık rüzgar o kadar etkiliyor ki inanmazsınız. Yani domuz avını biliyorsunuz hayvan hiç bir zaman çakılı kalmaz. Uzun uzun nişan alıp atma fırsatınız olmayacaktır ben yivli işinde yeniyim ama 500 metrede ufacık titreşimler bile dürbünde bariz hissediliyor.

Bu yazdıklarım şevkinizi kırmasın lütfen, yivli kesinlikle ayrı bir keyif.
Berhan bey, tüfeğiniz hayırlı olsun. Acaba tüfek ve ruhsat maliyetlerini öğrenebilir miyim?
Armsan Paragon combo set
akus hunter lux 71 cm namlu
Remington 870 express

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 02 Ekim 2020, 22:54:26 »
Ata torqua gen 2 ve huğlu ovis hakkında düşünceleriniz nelerdir ? Benim de merak ettiğim bir konu bu.

Kullanmadığım için bir şey demek zor ama gerek forumlar gerekse sosyal medyada takip ettiğim kullanıcıların yorumlarına bakıldığında yerli üretim tüfeklerimizin hiç birinin birinden aşağı kalır yanı yok.Ben Monza ile 100 metrede 1-6x24 orman dürbünüyle(kullanıcıları bu dürbünleri bilir zoom sınırlı olduğundan uzaktaki hedeflere keskin atışlar güçleşir) 1/2 MOA'nın çok az üzeri grupman attım Ata'lar da bu grupmanı atıyor Huğlu'da. Teknik açıdan inanın yeterli bilgiye sahip değilim ama namlu üretim metodları ve twist oranları birbirinden farklı olduğundan dolayı uzun süreli kullanımlarda farklılıklarını ortaya koyacaklardır. Ata'nın 150-165 grainlerde güzel grupman yaptığını okumuştum, Monza ise bu ağırlıkları sevmiyormuş(ben henüz 180 grain altı mermi atmadım)

Estetik açıdan ise ben Huğlu'yu hiç sevemedim, Ata Gen 2 MKE'de vitrinden gördüğüm kadarıyla oldukça kibar ve estetik duruyor ve dipçik asansörü çok güzel.Dipçik asansörü dürbün montajı yapıldığında çok gerekli birşey bence. Monza bu asansörü ayrı satıyor ve pek de estetik olduğu söylenemez. Bunun dışında videolardan gördüğüm ve kendimde teyit ettiğim bir husus Monza'nın sürgüsü. Çok rahat ve kullanışlı. Ata'da bazı Rus videolarda besleme yapmadığını gördüm. Ama Türk kullanıcılarda henüz böyle bir problem okumadım veya görmedim. Bu konuda youtube'de Yivlici adıyla bir çoğumuzun tanıdığı Selçuk AYDIN beyin videoları ve Furkan Faruk DÜZENLİ beyin videoları bi hayli var.
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2020, 23:01:09 Gönderen: Berhan PINAROĞLU »
  • Huğlu 104/A 12/71
1994/Bartın

The following users thanked this post: Muhammet ACAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Ekim 2020, 22:59:20 »
Berhan bey, tüfeğiniz hayırlı olsun. Acaba tüfek ve ruhsat maliyetlerini öğrenebilir miyim?

Naim Bey teşekkür ederim daha iyileri sizlerin olsun İnşallah. Tüfek 4350 TL Taşıma ruhsat harcı 6971 TL +Sağlık raporu 250 TL. Harici olarak mermi, dürbün ıvır zıvır arasından en ucuzu tüfek :)
  • Huğlu 104/A 12/71
1994/Bartın